سخنان تازه فرمانده ناجا درباره علت افزایش جرم

اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده نیروی انتظامی برای دومین بار طی سه روز گذشته علت افزایش جرائم را "گرانی‌های اخیر" عنوان کرد. او بهمن ماه سال ۹۰ نیز "نبود تعادل اقتصادی" را عامل این افزایش خوانده بود.
 

فرمانده نیروی انتظامی (ناجا) ظهر پنج‌شنبه، ۱۶ آذر در حاشیه مراسم پایانی "دوره استانداردسازی و تعالی رفتار افسران پلیس راهور" به خبرنگاران گفت: گرانی‌های اخیر روی افزایش جرایم تاثیر گذاشته است. به گزارش خبرگزاری مهر او در عین حال ادعا کرده که "سطح جرایم در کشور پایین است."
 
نوسانات اقتصادی علت افزایش جرائم
 
اسماعیل احمدی‌مقدم روز دوشنبه نیز در اظهارات مشابهی علت افزایش جرم در ایران را به افزایش قیمت‌ها در دو سه ماه گذشته نسبت داده بود: «نوسانات اقتصادی اخیر و افزایش قیمت‌ها از اوایل ماه مهر و آبان باعث افزایش ثبت وقوع جرایم خرد در نیروی انتظامی شده است.»
 
این ادعای فرمانده ناجا در حالی مطرح شده که او بهمن ماه سال گذشته نیز مشکلات اقتصادی را از عوامل مهم افزایش جرم عنوان کرده بود.
 
به گزارش سایت خبرآنلاین احمدی‌مقدم ۱۱ بهمن ۱۳۹۰ در مراسمی که "همایش علمی نظم و امنیت" نام داشت گفت: «باید به سراغ زمینه‌های تولید جرم برویم و علل، ریشه‌ها و بسترها را شناسایی کنیم؛ نبود تعادل اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی که سرریز هر کدام به‌صورت جرم بروز می‌کند مانند بیکاری و خشکسالی که زمینه افزایش جرم را فراهم می‌کند.»
 
«افزایش نزاع تابع تورم»
 
فرمانده نیروی انتظامی ۱۹ اردیبهشت ماه سال جاری نیز تورم را از علت‌های افزایش درگیری‌های فیزیکی میان شهروندان عنوان کرده بود. به گزارش خبرگزاری مهر او در نشست فرماندهان پلیس پیشگیری کشور گفته است: افزایش نزاع تابع تورم، شرایط جوی و خشکسالی و در برخی از مناطق به علت مشکلات فرهنگی و کاهش آستانه تحمل افزایش یافته است.
 احمدی مقدم می‌گوید: "پیامد این امر بالا رفتن نرخ قتل در کشور است."
 


اسماعیل احمدی‌مقدم برای چندمین بار عامل افزایش جرم را افزایش شدید قیمت‌ها و تورم عنوان کرد


 
فرمانده ناجا فروردین ماه امسال در اظهاراتی متناقض با سخنان ماه بعد خود گفته بود: میزان وقوع قتل عمد در سال گذشته ۲۰۵۲ مورد بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل هفت درصد کاهش یافته است.
 
اسماعیل احمدی‌مقدم ۱۳ آذر ماه می‌گوید آمار پلیس در مورد "جرایم خرد" تنها بخش کوچکی از واقعیت را بازگو می‌کند: «در بعضی جرایم مانند سرقت موبایل، کیف‌زنی و جیب‌بری که گاه قابل توجه نیست چون گزارش به نیروی انتظامی نمی‌شود آمار ما با آمار اتفاق افتاده فرق می‌‌کند.»
 
«تحریم تاثیری در افزایش جرم ندارد»
 
به گزارش خبرگزاری مهر فرمانده ناجا روز پنج‌شنبه، ۱۶ آذر با تاکید بر این که "تحریم اقتصادی هیچ تاثیری روی افزایش جرم نداشته" گفته است: تحریم اقتصادی ممکن است فشارهایی را به‌وجود آورد، اما ما به آن اهمیت نمی‌دهیم.
 
فرمانده نیروی انتظامی همچنین می‌گوید: «مردم مشغول فعالیت خود هستند. آنها می‌دانند فشارها از چه سمتی وارد می‌شود.» او در مورد افزایش جرائم نیز به مردم وعده می‌دهد: با افزایش کنترل‌های قبل از عید و سال نو این موضوع را کنترل می‌کنیم و جای نگرانی نیست.
 
فرمانده نیروی انتظامی که منصوب رهبر جمهوری اسلامی علی خامنه‌ای است مانند اغلب حامیان او تاثیر تحریم‌ها را ناچیز می‌خواند. بر این اساس سیاست‌های تیم اقتصادی محمود احمدی‌نژاد و سوءمدیریت مسئولان دولتی مهمترین عامل گرانی و تورم ارزیابی می‌شود.
 
برخلاف اظهارات فرمانده ناجا، مهدی غضنفری، وزیر صنعت، معدن و تجارت ۱۳ آدرماه می‌گوید: «در سال گذشته تحریم‌ها تنها شامل بانک‌های تخصصی و کشتیرانی می‌شد اما هم‌اکنون [راه] تجارت نیز بسته شده است.»
 
"جنبش سبز" عامل افزایش ۳۰ درصدی جرائم


 
احمدی‌ مقدم در فرودین سال ۱۳۹۱: در سال ۸۸ به دلیل بی‌نظمی، آمار جرایم افزایش یافت و از بهمن ۸۸ تا اواخر ۸۹ شاهد افزایش ۳۰ درصدی جرایم بوده‌ایم


 
اسماعیل احمدی‌مقدم در حالی برای چندمین بار عامل افزایش جرم را افزایش شدید قیمت‌ها و تورم عنوان می‌کند که پیشتر حرکت‌های اعتراضی سه سال پیش، موسوم به "جنبش سبز" راعامل مهم این افزایش در سال‌های ۸۸ و ۸۹ معرفی کرده بود.
 
احمدی‌مقدم ۲۷ فروردین امسال گفت: «در سال ۸۸ به دلیل بی‌نظمی، آمار جرایم افزایش یافت و از بهمن ۸۸ تا اواخر ۸۹ شاهد افزایش ۳۰ درصدی جرایم بوده‌ایم.» او بهمن ماه ۹۰ حوادث سال ۸۸ را علت افزایش ۵۰ درصدی "جرائم سیاسی" عنوان کرده است.

+20
رأی دهید
-83

rezgar - لینشوپینگ - سوئد
زیاد شدن جرم جنایت در ایران علتش خود شما مسئولین بی کفایت نظام اسلامی هستید برادر مزدور اقای اسماعیل احمدی مقدم!
‌پنجشنبه 16 آذر 1391 - 17:57
Gaagol - دالاس - آمریکا
اشکال نداره ماه های محرم و رمضان رو افزایش بدید تا بیاد پایین
‌پنجشنبه 16 آذر 1391 - 17:58
massoudoslo - اسلو - نروژ
خاک بر سر احمدی نژاد اگه تو این آخرین روزای ریاست جمهوری خودش دهن این آقایان رو آسفالت نکنه !!
‌پنجشنبه 16 آذر 1391 - 18:47
انقلاب دوم - هامبورگ - آلمان
علت افزایش جرم = آخوند
‌پنجشنبه 16 آذر 1391 - 18:58
dara20 - تهران - ايران
لابد باز هم عامل این جرائم استکبار جهانی‌ و اسرائیل است و شما برگ چقندر تشریف دارید. مملکت داری سواد، مهارت و لیاقت میخواهد که شما مزدوران کثیف رژیم وقاحتی از آن بی‌ بهره هستید.
‌پنجشنبه 16 آذر 1391 - 20:13
hamid shojaei - تهران - ایران
کثافت‌های آشغال ، مملکت را نابود کردید .....
‌پنجشنبه 16 آذر 1391 - 20:21
pendarehnik - تهران - ایران
دوچرخه مرا از پارکینگ خونه و قفل شده دزدیدند زنگ زدم 110 سه ساعت بعد اومدند گفتند آدرست اشتباه بود یه چیزی هم بدهکار شدیم البته اونها علت را کراک و شیشه عنوان کردند و گفتند که کاری نمیشه کرد. مثل اینکه علت هنوز بهشون ابلاغ نشده بود!! خوب شد کنار دوچرخه نبودم و خوشحالم که با چاقو منو نزدند و به خیر گذشته دفعه قبل ماشینمو دزد زد شانس آوردم که نتونسته بود ببره من چقد خوش شانسم!! همسایه ام در روز روشن از همسایه دیگر بی خبر از دوربین من دزدی می کند دزدی امری عادی بین مردم شده و همه دست تو جیب هم داریم یکی علنا می دزده یکی دیگه زیرمیزی میگیره یکی آب تو شیر می ریزه یکی میلیاردی و یکی تا پول نگیره عمل نمی کنه و یا امضا نمی کنه وووووو حتی حال نوشتن هم ندارم همه دزد و جناستکار و بی تفاوت بی خاصیت شدیم تمام
‌پنجشنبه 16 آذر 1391 - 21:09
بت شکن - مونترال - کانادا
مگر شما از قیمت‌ها هم خبر دارید؟ سردار قالیباف زمانی‌ که فرمانده بود در برنامه صندلی داغ خودش را لؤ داد و نمیدانست بنزین لیتری چند است که آقای مصاحبه کننده ازش پرسید "سردر شما یعنی‌ واقعاً با خانواده اتان هم که به مسافرت می‌روید بنزین نمیزنید؟ پول برای خرید بنزین نمی‌‌پردازید؟ جواب داد نه، معمولا راننده بنزین میزند!!
‌پنجشنبه 16 آذر 1391 - 20:28
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
عامل ازدیاد جرم و جنایت در ایران بخاطر نظام کثیف جمهوری اسلامی است.
جمعه 17 آذر 1391 - 02:51
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.