کلینتون: بشار اسد در صورت ناامیدی ممکن است از سلاح شیمیایی استفاده کند

 

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه ۱۵ آذر گفت که نظام بشار اسد در صورت نا‌امید شدن ممکن است از سلاح شیمیایی استفاده کند یا کنترل آن را از دست دهد.
 
به گزارش خبرگزاری رویترز، کلینتون پس از جلسه با وزیران امور خارجه کشورهای عضو پیمان ناتو اظهار داشت که واشینگتن برای سوریه روشن کرده است که استفاده از سلاح شیمیایی «خط قرمز» است.
 
او ادامه داد: «نگرانی ما از این است که نظام بشار اسد که روز به روز مایوس‌تر می‌شود، به استفاده از سلاح شیمیایی روی آورد یا اینکه کنترل آن را ... از دست دهد.»
 
او خاطرنشان کرد: «از این رو و در سایه وحدت مطلقی که در این باره داریم، پیامی روشن به نظام بشار اسد فرستادیم مبنی بر اینکه نظام در این صورت از خط قرمز تجاوز خواهد کرد و مسئولان آن باید حساب پس دهند.»
 
هیلاری کلینتون تاکید کرد که باید هرچه سریع‌تر انتقال سیاسی در سوریه آغاز شود و ایالات متحده تمام تلاش خود را برای حمایت از معترضان به ویژه پس از تشکیل ائتلاف جدید آنها به کار خواهد بست.
 
او افزود که ایالات متحده و کشورهای دیگر در چارچوب گروه دوستان مردم سوریه که هفته آینده در مراکش گردهم خواهد آمد، راه‌های پایان دادن به تنش در سوریه را به بحث خواهند گذاشت.
 
وزیر امور خارجه آمریکا ادامه داد: «اما این نیازمند تصمیم نظام بشار اسد برای مشارکت سیاسی و پایان دادن به خشونت علیه مردم خود است. امیدواریم به این سمت روی آورد زیرا معتقدیم سرنگونی‌اش حتمی است. سئوال اکنون این است که تا تحقق این امر چند نفر جان خود را از دست خواهند داد.»
 
سه‌شنبه باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا همتای سوری خود را به شکلی مستقیم تهدید کرد که استفاده از سلاح شیمیایی، پیامد خواهد داشت. اوباما در این باره گفت: «اگر خطای سهمگین به کارگیری این سلاح را مرتکب شوید، با پیامدهایی مواجه خواهید شد و  حساب پس خواهید داد. اجازه نخواهیم داد قرن بیستم و یکم به دلیل استفاده از بد‌ترین اسلحه قرن بیستم در سیاهی فرو رود.»
 
چند ساعت پس از آن فوگ راسموسن دبیر کل ناتو اعلام کرد که استفاده سوریه از سلاح شیمیایی، «واکنش فوری» جامعه جهانی را در پی خواهد داشت.
 
وزارت امور خارجه فرانسه نیز در بیانیه‌ای تاکید کرد به کار گیری سلاح شیمیایی توسط نظام سوریه، واکنش جامعه جهانی را در پی خواهد داشت. گیدو وستروله، وزیر امور خارجه آلمان، نیز با هشدار به نظام سوریه نسبت به استفاده از سلاح‌های شیمیایی، چنین اقدامی را «غیرقابل قبول» توصیف کرد.
 
پیشتر یک منبع در وزارت امور خارجه سوریه به تلویزیون دولتی این کشور گفته بود که سوریه به هیچ وجه از سلاح شیمایی «در صورت وجود» علیه مردم خود استفاده نخواهد کرد.
 
این هشدار‌ها همزمان با شدت گرفتن خشونت‌ها در پایتخت سوریه میان مخالفان و نیروهای دولتی این کشور داده می‌شود.

+56
رأی دهید
-15

htafas - مادرید - اسپانیا
اگه از سلاح شیمیایی استفاده نکنن حساب پس نمیدن؟ کاری باهاشون ندارید؟ چرا کشتن زن و کودک با بمب و موشک و تفنگ برای شما خط قرمز نیست؟ خودتون خندتون نمیگیره؟ یا بقیه رو گاگول فرض کردید؟
‌پنجشنبه 16 آذر 1391 - 00:35
exam292 - تهران - ایران
این کلینتون شیطان صفت، با این صحبتها داره به مخالفین دولت اسد، شیوه ی جدیدی از عملیات رو آموزش میده!!! (بیچاره مردم بیگناه سوریه)
‌پنجشنبه 16 آذر 1391 - 01:53
1k adame sadegh - تورنتو - کانادا
اگر استفاده کند همان ملت سوریه دفنش میکنند.تا همین الان که بیش از ۴۰۰۰۰ نفر از ملت را کشتهٔ شما چه غلطی کردید؟
‌پنجشنبه 16 آذر 1391 - 03:08
احتراز - دورف - آلمان
گیدو وستروله باحاله، مرتیکه شوول فقط حرف اربابش و تکرار می‌کنه.
‌پنجشنبه 16 آذر 1391 - 05:44
h.tajvar - بروکسل - بلژیک
آزاد ‌ترین کشور عربی‌ با کارهای کثیف آمریکا انگلند آلمان فرانسه و ناتو داره به ورطه سیاهی می‌رسه کاش ملت سوریه بفهمن که اینا دوست‌شون نیستن
‌پنجشنبه 16 آذر 1391 - 07:17
freedom-is-not-free doom - ملبرن - استرالیا
htafas - مادرید - اسپانیا. دقیقا! چرا تو همین ایران خودمون چه اوایل انقلاب که آخوند‌ها نسل کسی‌ کردند چه این اواخر که جوون هامون پر پر شدن کسی‌ نبود که خطّ قرمز تعیین کنه!؟ اصلا یکی‌ نیست به اوباما بگه مگر اون زمانی‌ که دولت آمریکا، ژاپن رو با موشک هسته‌ای زد کسی‌ حساب پس داد؟ متاسفانه خیلی‌ وقته که دنیا رو لاشخور‌ها اداره می‌کنن!
‌پنجشنبه 16 آذر 1391 - 10:05
exam292 - تهران - ایران
freedom-is-not-free doom - ملبرن - استرالیا: انقلاب ایران، مردمی بود و خودشون در رفراندوم شرکت کردن و به انقلاب اسلامی رای دادن.. درست نیست که با آمریکای جنایتکار قیاس بشه!!!
جمعه 17 آذر 1391 - 04:17
freedom-is-not-free doom - ملبرن - استرالیا
exam292 - تهران - ایران. خیلی‌ مضحکه که با این گستردگی اطلاعات همچنان انقلاب ایران رو مردمی بدونیم!! اون انقلاب کاملا انگلیسی/امریکایی بود! به ترتیب اول رضا شاه رو تبعید کردن، بعد دولت مصدق سرنگون شد و آخر سر هم محمد رضا شاه رو برکنار و به جاش خمینی رو آوردن! فکر کنم این رو دیگه یه بچه ۸ ساله هم بدونه!! تو رفراندومی که فقط یک گزینه وجود داره(اونم علیه حکومت منزجر قبلی‌) چه نتیجه‌ای قراره رخ بده!؟ و بله مردم هم نقش داشتن. فقط اینکه نقش سیاهی لشگر رو بازی کردن!
شنبه 18 آذر 1391 - 00:46
exam292 - تهران - ایران
freedom-is-not-free doom - ملبرن - استرالیا: تا محمدرضا شاه رو خوب گفتی، ولی تحلیلت در ادامه کاملا غلطه، استکبار می خواست انقلاب تحت کنترلش باشه، اما بعد از حمله ی دانشجویان به سفارت آمریکا، ورق برگشت و بعد از شکست آمریکا در حمله ی طبس، حسابی قدرت پوشالیش توی جهان زیر سوال رفت!!! (اگه انقلاب ما همونی که تو فکر میکنی باشه، چطوری رفتار استکبار رو در جنگ تحمیلی هشت ساله، تحریمهای اقتصادی، ترورهای دانشمندان و حمایت از دشمنان انقلاب رو توجیه میکنی!!!)
شنبه 18 آذر 1391 - 13:52
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.