مجلس ایران جزئیات تازه ای از طرح اصلاح انتخابات را تصویب کرد

کلیات طرح اصلاح قانون انتخابات ۱۲ آذرماه به تصویب مجلس رسید. 

در جریان ادامه بررسی طرح اصلاح قانون اساسی انتخابات ریاست جمهوری در ایران، مجلس با حذف دادستانی کل کشور و همچنین حذف هفت معتمد مردمی از ترکیب هیات اجرایی مرکزی انتخابات مخالفت کرد.
 
به گزارش خبرگزاری رسمی مجلس شورای اسلامی، خانه ملت، روز چهارشنبه، ۱۵ آذرماه، ایرج ندیمی، نماینده لاهیجان، پیشنهاد حذف جزء سه این ماده (حضور دادستان کل کشور در هیات اجرایی انتخابات) را مطرح کرد و توضیح داد: «ورود سایر نهادها و قوا به انتخابات، برخلاف قانون اساسی است و نمایندگان باید با حذف این جزء از قانون موافقت کنند.»
 
در نهایت اما نمایندگان با ۹۴ رأی موافق، ۱۰۳ رأی مخالف و ۱۱ رأی ممتنع، با این پیشنهاد مخالفت کردند.
 
در ادامه احمد سالک، نماینده اصفهان، پیشنهاد حذف هیات معتمد از ترکیب هیات اجرایی را مطرح کرد و گفت: «با توجه به این‌که وزیر کشور مجری انتخابات است، حضور هیات معتمد مشکلات را افزایش می‌دهد.» این نظر نیز با مخالفت نمایندگان روبرو شد.
 
بر اساس بررسی ماده چهارم طرح اصلاح قانون انتخابات، وزیر کشور، زیر نظر هیات اجرایی مرکزی انتخابات، مجری برگزاری انتخابات ریاست جمهوری است.
 
طبق این ماده، هیات اجرایی مرکزی انتخابات عبارتند از وزیر کشور به عنوان رییس هیات، یکی از اعضای هیات رایس مجلس که از سوی رییس مجلس انتخاب می‌شود، دادستان کل کشور، وزیر اطلاعات و هفت معتمد مردمی.
 
بر اساس طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری، شروط نامزدی برای انتخابات افزایش یافته است و علاوه بر اینکه، «حداقل سن برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری ۴۰ و حداکثر سن ۷۵ سال» تعیین شده است، داشتن سواد خواندن و نوشتن تنها ملاک و معیار برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری نیست و نامزدها باید دارای سابقه مدیریتی باشند».
 
طبق این طرح، همچنین «نامزد مورد نظر برای انتخابات ریاست‌جمهوری باید دارای هشت سال سابقه وزارت بوده و ۳۰۰ نفر از سیاسیون که در رزومه کاری خود سابقه کاری حداقل استانداری یا مشاغل هم‌تراز به بالاتر را داشته باشند، وی را از نظر توان مدیریتی تایید کنند».
 
مخالفان این طرح، از جمله دولت، این اصلاح را به منزله اصلاح قانون اساسی و موجب ایجاد محدودیت در انتخابات می‌دانند. موافقان در مقابل معتقدند که این اصلاح موجب می‌شود افراد توانا وارد عرصه انتخابات شوند.
 
طرح اصلاح قانون انتخابات سوم آبان‌ماه به تصویب کمیسیون شوراهای مجلس رسید و ۱۲ آذرماه نیز نمایندگان مجلس کلیات این طرح را تصویب کردند.
 
در حال حاضر مجلس در حال بررسی جزء به جزء این طرح است. نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تلاش هستند تا با تصویب این طرح پیش از انتخابات ریاست جمهور، دایره نامزدهای این انتخابات را محدود کنند.
 
انتخابات ریاست جمهوری دوره یازدهم قرار است ۲۴ خردادماه سال آینده برگزار شود و به گفته وزارت کشور، کاندیداها می‌توانند از فروردین ماه ۱۳۹۲ برای حضور در این انتخابات ثبت نام کنند.

+22
رأی دهید
-22

espirit - اتویل - آلمان
این سالن مجلس اینها شباهت بسیار زیادی با معبد این شیطان پرستان مدرن دارد و تمام سمبلهای آنها داراست! باور ندارید خودتان تحقیق کنید....
‌چهارشنبه 15 آذر 1391 - 19:12
parviz1 - کترینگ - انگلستان
ملت ایران خائنین به کشور و ملّت را میشناسن و ایمان دارم هر کسی‌ خود را کاندید کند یکی از همین خائنین می‌باشد. به هیچ شکل ممکن نیست یک وطن دوست و خدمت گذار بتواند وارد سستم مافیایی ملاها شود مخصوصا با این همه جنایات و دزدیها و ... .ملّت ایران انتخابات را برای همیشه تحریم کردن و تا تکلیف خون هزاران بیگناه که بناحق کشته شدن و هنوز هم در زندان‌ها هستن روشن نشود به هیچ کسی‌ رای نمیدهند مگر اول همه پرسی‌ بزارن که جمهوری اسلامی میخواهند یا نه بعد هم برایش ریس جمهور انتخاب کنن.پس از ۳۳سال عمر رژیم و نتایج عملکرد رژیم و کارنامه ننگین که هر سال هم مردود و منفور شده این رژیم اسـ... این حق ملّت است که یک همه پرسی گذاشته شود.
‌چهارشنبه 15 آذر 1391 - 17:39
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.