وزیر بهداشت: اگر می‌توانید تهران را در این روزها ترک کنید


وزیر بهداشت ایران روز سه‌شنبه ۱۴ آذر درباره میزان آلودگی هوای تهران هشدار داده و به شهروندان پایتخت‌نشین پیشنهاد داده است که اگر می‌توانند این‌روزها از تهران خارج شوند.
 

مرضیه وحید دستجردی همچنین خبر داده است که در دوره‌های پیشین تشدید آلودگی هوا، میزان مراجعه ساکنان تهران به بیمارستان‌های قلب ۳۰ درصد و بیمارستان‌های عمومی ۱۵ درصد افزایش پیدا کرده است.
 
او گفته است آمبولانس‌های اتوبوسی وزارت بهداشت در میدان‌های شهر تهران مستقر شده‌اند تا به شهروندانی که از آلودگی هوا آسیب می‌بینند کمک کنند.
 
وزیر بهداشت ایران گفته است وضعیت تنفسی برای شهروندان سالمند، کودکان و بیماران «دشوارتر» است و از آنان خواست در منازل خود بمانند.
 
مرضیه وحید دستجردی همچنین گفته است استفاده از ماسک‌های معمول، در این شرایط فایده‌ای ندارد چون غلظت ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرون، از حد مجاز بیشتر است.
 
آلودگی هوای تهران در هفته گذشته بیشتر شده و به مرز هشدار نزدیک شده است. دولت ایران اعلام کرد که پایتخت در روزهای امروز سه‌شنبه ۱۴ آذر و چهارشنبه ۱۵ آذر تعطیل است.
 
مدیرکل مرکز پیش‌بینی سازمان هواشناسی پیش‌بینی کرده است که آلودگی هوای تهران در روزهای آینده بیشتر هم شود. عبدالرضا امیدوار به خبرگزاری مهر گفت در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه بر غلظت آلاینده‌ها در شهرهای بزرگ و صنعتی افزوده می‌شود و در این میان تهران بیش از دیگر شهرها در شرایط بحرانی به سر می‌برد.
 
آلودگی هوای تهران در دو دهه گذشته مایه نگرانی و ضایعاتی در پایتخت ایران بوده است اما سطح آلودگی در سال‌های اخیر بالاتر رفته است.
 
بر اساس برخی از آمارها سالانه بیش از چهار هزار نفر در ایران جان خود را بر اثر آلودگی هوا از دست می‌دهند که اغلب در تهران زندگی می‌کنند.
 
در گزارش‌های متعددی که سال‌های گذشته در ارتباط با میزان آلودگی هوا از سوی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران منتشر شده، آمده است که هر سال بر تعداد روزهایی که ساکنان تهران شانس نفس کشیدن در هوای سالم را داشته‌اند کاسته شده است.
 
از اصفهان هم خبر می رسد که آلودگی هوای این شهر نیز شدید است و به همین دلیل مهدهای کودک برخی از شهرهای استان تعطیل شده است.
 
سایت خبرآنلاین گزارش داده که مدارس و دانشگاه‌های اراک نیز به دلیل آلودگی این شهر به حال تعطیل در آمده‌اند. بر اساس این گزارش، دوشنبه سومین روز آلودگی مستمر هوای اراک در این هفته است و علت آن آلودگی ناشی از صنایع و وارونگی هوا به دلیل شرایط زیست محیطی شهر اراک است.
 
آلودگی هوا در اراک طی دو روز اخیر به دو برابر حد استاندارد رسیده است.
 
آلودگی هوای تهران از عوامل اصلی مرگ و میر زودرس در افراد مبتلا به بیماری های قلبی و افراد مسن اعلام شده و مشکلات تنفسی زیادی را برای ساکنان آن بوجود آورده است.
 
به رغم آنکه دولت جمهوری اسلامی و شهرداری تهران می‌گویند که طرح های مختلفی را برای کاهش آلودگی هوا به مرحله اجرا در آورده اند ولی به دلیل تردد وسیع خودروهای قدیمی، صنایع آلاینده هوا در اطراف پایتخت و همچنین آلاینده های خانگی مشکلات هوای تهران همچنان پابرجاست.
 
یک عضو فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی به خبرگزاری مهر گفته است که مسئولان سازمان حفاظت از محیط زیست قرار است روز سه شنبه در مجلس حاضر شده و درباره عملکردشان برای کاهش آلودگی هوای تهران گزارش دهند.
 
کمال الدین پیرموذن تاکید کرده است: «در حال حاضر کیفیت زندگی مردم با آلودگی هوا گره خورده و بسیاری از هموطنانمان به خاطر این معضل دچار مرگ زودرس و نابه‌هنگام می‌شوند.»
 
این نماینده مجلس گفته است: «با وجود طرح های گوناگون هنوز هیچ اتفاق شاخصی برای کاهش آلاینده ها اتفاق نیافتاده و وعده هایی که در خصوص بهبود کیفیت سوخت و استاندارد خودروها و حمل و نقل عمومی (داده شده) هیچ یک عملیاتی نشده است.»
 
یک سال پیش در آذر ۹۰، نایب رئیس وقت فراکسیون محیط‌ زیست در مجلس ایران گفت که دولت بودجه کاهش بحران آلودگی هوا را پرداخت نمی‌کند و در پرداخت اعتبار مترو کوتاهی کرده است.

انوشیروان محسنی بندپی، نایب رئیس فراکسیون محیط زیست و عضو کمیسیون بهداشت مجلس، سال ۸۹ را «با ۱۲۰ روز هوای بسیار ناسالم و تنها یک روز هوای سالم» بی‌سابقه شمرده بود. او پیش‌بینی کرده بود این رکورد در سال‌های بعدی باز هم شکسته شود چون «در این مدت هیچ قدمی برای حل مشکلاتی که به این بحران دامن می‌زنند برداشته نشده ‌است».

+49
رأی دهید
-5

baharmazaheri - عجمان - دبي
ما سالهاست ترکش کردم مهاجرت اجباریی همه وطن از دست دادیم چه تو ایران باشیم چه نباشیم .به امید برگشت به ایران آزاد .............و نابودیی آخوند و اسلام .
‌چهارشنبه 15 آذر 1391 - 10:14
m_r - سیدنی - استرالیا
با درود. بی‌ برنامگی و بی‌ سواد بودن یک گروه امام زمانی‌ احمقی نژادی که همه چیز این کشور را از محیط زیست تا اقتصاد هنر ورزش و و و روح و جسم ایرانی‌ را نابود لذا الان به بن‌بست رسیده و نمیداند چه کنند. به امید روزی که تمام این‌ها از رئیس جمهور بی‌ سواد و داد قال کن و نادان تا دیگر اعضای تیم آاش در دادگاه مردمی جواب گوی کار‌های خود باشند.
‌چهارشنبه 15 آذر 1391 - 10:56
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.