شش بار تجمع در یک سال برای ۲۷ ماه حقوق پرداخت‌نشده

۲۰۰ تن از کارگران کارخانه نساجی مازندران به نمایندگی از سوی ۸۰۰ کارگر در دو روز اخیر در برابر مجلس و نهاد ریاست جمهوری تجمع کردند. اعتراض به عدم پایبندی کارفرما و دولت به وعده‌های خود موضوع این تجمع است.
 

نهاد ریاست جمهوری روز دوشنبه ۱۳ آذر و مجلس شورای اسلامی روز سه‌شنبه ۱۴ آذر شاهد برگزاری تجمع نمایندگان کارگران کارخانه نساجی مازندران بود. ۲۰۰ تن از این کارگران به نمایندگی از سوی ۸۰۰ کارگر این کارخانه به تهران آمدند تا شاید کسانی که در قوه مجریه و مقننه مسئولیت دارند به آنها بگویند ۲۷ ماه حقوق معوقه خود را از چه کسی باید طلب کنند.
 
کارخانه نساجی مازندران که متعلق به بانک ملی ایران بود، تا ۱۵ سال پیش بیش از ۵ هزار کارگر داشت اما با رکود صنایع نساجی، این کارخانه در آستانه ورشکستگی قرار گرفت.

 


در حال حاضر نساجی مازندران تولیدی ندارد و در فضای چند هکتاری این کارخانه حتی یک لامپ روشن هم دیده نمی‌شود

 

در جریان اولین سفر هیئت دولت محمود احمدی‌نژاد به مازندران، طرحی تصویب شد که براساس آن واحدهای نساجی بازسازی شوند. بعد از گذشت دو سال از این مصوبه، در تیرماه ۱۳۸۸ نساجی مازندران به یک سرمایه‌گذار ترک فروخته شد اما به گفته کارگران، تاکنون وعده این سرمایه‌گذار برای بازسازی این واحد تولیدی، ورود ماشین‌آلات و اشتغال‌ شش هزار کارگر تحقق نیافته است.
 
به موجب توافقی که ماه گذشته میان نماینده کارفرمای کارخانه و کارگران انجام شد کارفرما کرد تا ۱۰ آذرماه دو میلیارد تومان بابت بخشی از مطالبات معوقه کارگران پرداخت کند و هم‌زمان کارخانه را بازگشایی کند.
 
همچنین دولت متعهد شده بود تا در صورت عملی نشدن تعهدات کارفرماٰ، مبلغ ۲ تا ۳ میلیارد تومان تسهیلات بابت پرداخت طلب باقیمانده کارگران بپردازد.
 
اما نماینده کارگران تجمع‌کننده در تهران به خبرگزاری ایلنا گفته: «در حال حاضر چهار روز از مهلت تعیین شده می‌گذرد اما ریالی بابت مطالبات کارگران پرداخت نشده و کارخانه همچنان تعطیل است».
 
یکی دیگر از کارگران حاضر در این تجمع نیز اظهار داشته که تصمیم کارگران برای آمدن به تهران خوشایند مسئولان استان مازندران نبود اما کارگران چون چاره دیگری نداشتند به تهران آمدند تا ببینند چرا کارفرما به تعهداتش عمل نمی‌کند.


روز دوشنبه کارگران موفق شدند با واحد شکایات مردمی نهاد ریاست جمهوری گفت و گو کنند و مسئولان این واحد نامه‌ای را برای وزرات‌خانه‌های دارایی و صنایع به منظور پیگیری وضعیت کارخانه نساجی مازندران ارسال کردند.
 
واگذاری به سرمایه‌گذار خارجی علیرغم وجود سرمایه‌گذاران داخلی
 
رئیس هیأت مدیره انجمن صنایع نساجی ایران در گفت و گو با خبرگزاری ایلنا، وضعیت کارخانه نساجی مازندران را بحرانی توصیف کرده و نه بخش خصوصی بلکه "مدیریت غلط و ناتوان دولتی" را علت این بحران دانسته است.
 
محمد مروج حسینی گفته در زمان مدیریت بانک ملی بر این کارخانه، مقداری ماشین آلات برای بازسازی کارخانه خریداری و انبار شده بود که تمامی آنها همراه با سایر دارایی‌های کارخانه به مالک جدید واگذار شده است.
 
با این وجود به گفته‌ی وی سرمایه‌گذار خارجی از بانک ملی ایران خواسته بوده تا به نام وی و برای خرید ماشین آلات جدید در کشور ترکیه گشایش اعتبار کند و دلیل این امر را محدودیت‌های ناشی از تحریم‌های اقتصادی علیه ایران عنوان کرده است.
 
به گفته این فعال بخش خصوصی در همان زمان انجمن صنایع نساجی ایران از مسئولان مربوط خواستار شفاف سازی در خصوص این واگذاری شد.
 
رئیس هیأت مدیره انجمن صنایع نساجی ایران تاکید کرده که اگر شرایط واگذاری و وضعیت کارفرمای خارجی به صورت شفاف مشخص شود، انجمن صنفی صنایع نساجی ایران می‌تواند برای پایان دادن به بحران به وجود آمده چاره اندیشی کند.
 آقای مروج همچنین به این نکته اشاره کرده که سرمایه گذاران بخش خصوصی ایران برای اداره این کارخانه از توانایی و تجربه کافی برخوردار بودند اما با این حال کارخانه به یک سرمایه‌گذار خارجی واگذار شد.

+50
رأی دهید
-2

m4ssod - لندن - انگلستان
صبر داشته باشید چیزی نگید امام زمان میاد خودش با‌هاتون تصفیه حساب میکنه!
‌سه شنبه 14 آذر 1391 - 19:47
DEHLIZAN - فنلاند هیلسینکی - هلسینکی فنلاند
برادران کارگر حقوق شما رو دادن به عربهای سوسمار خور غزه وارازل و اوباشهای بشاراسد چون اینهای که در راس جمهوری ااسـ... هستند که ایرانی نیستند اینها عربن مرگ بر علی چلاق لعنت بر خمینی
‌سه شنبه 14 آذر 1391 - 20:01
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
6 بار که چیزی نیست 60 بار هم تجمع بکنید هیچی تغییری ایجاد نخواهد شد , بهتر بود موقع سینه زدن و زنجیر زدن از امام حسین طلب میکردید که چرخهای نساجی را راه بندازه تا حقوق شماها پرداخت بشه ," تا عاشورا زنده است آخوندهم زنده است و پاهاش بیخ گلوی شماهاست"
‌چهارشنبه 15 آذر 1391 - 05:34
tiz bin 4 - پاریس - فرانسه
اول کا تا ظهور امام زنبور تحمل داشته باشین،میدن پولتنو صبر کنین تکلیف ۳۰۰۰ میلیارد مشخص بشه و عربای لبننیو فلسطینی سیر بشن و ما به اسریل پیروزه بشیمو اقتصاد جهایمنیم درستبکن آن آقای احمدی نژاد هم مشایی رو به تهخت ریاست جمهوری به،نشنن و برادران دالتن هم تکلیف زمینهی کا بالا کشیدن مشخص بشه و مجتبی‌ هم به رهبری برسه میدن ناع امید نشین
‌چهارشنبه 15 آذر 1391 - 10:04
tiz bin 4 - پاریس - فرانسه
آقایون من با تمام دوستام کا اینجان باهاتون همدردی می‌کنیم واقعا خدا به دادتون برسه با این مشکلات زندگی‌.اما۳ میلیارد تومن کا پولی‌ نیست اگه ۳۰۰۰ میلیارد بود حتما این اختفا یه کاریش میکردن.لعنت تو روحت خمینی و توف به شرف نداشتت علی‌ سگگ دست
‌چهارشنبه 15 آذر 1391 - 10:31
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.