برگزاری کنسرت در مشهد برای همیشه ممنوع شد

 

اواخر آبان‌ماه، کنسرت گروه آهنگ اشتیاق در مشهد لغو شد  

رئیس پلیس امنیت عمومی خراسان رضوی اعلام کرده است که دیگر هرگز هیچ مجوزی برای برگزاری کنسرت در مشهد داده نخواهد شد.

روزنامه بهار روز دوشنبه، ۱۳ آذرماه نوشت که ناصر نجاریان با اعلام این خبر در نشست با خبرنگاران، دلیل این تصمیم را«حرمت به حرم رضوی» عنوان کرده و گفته است که از این پس به هیچ کنسرتی در مشهد اجازه برگزاری داده نخواهد شد.
 
رئیس پلیس امنیت عمومی خراسان رضوی در حالی از ممنوعیت همیشگی برگزاری کنسرت در مشهد خبر داده که برگزاری کنسرت در این شهر در سال‌های اخیر همواره با مشکل روبه‌رو بوده است.
 
در آخرین مورد، کنسرت گروه «آهنگ اشتیاق» به خوانندگی علیرضا قربانی که قرار بود ۲۰ و ۲۱ آبان در مشهد برگزار شود لغو شد.
 
علی قمصری، سرپرست گروه موسیقی اشتیاق گفته بود که مسئولان دانشگاه فردوسی مشهد در آخرین لحظات از برگزاری کنسرت آن‌ها جلوگیری کردند‌.
 
به گفته آقای قمصری، علی‌رغم «شرایط سخت اجرا» در مشهد، گروه «آهنگ اشتیاق» تصمیم گرفته بود که در دانشگاه فردوسی مشهد کنسرت برگزار کند. اما نیم ساعت قبل از پرواز، به گروه خبر رسید که با وجود طی شدن تمام مراحل قانونی و کسب مجوز،‌ مسئولان دانشگاه از برگزاری این کنسرت منع شده‌اند.
 
سرپرست گروه «آهنگ اشتیاق» در همین حال، از کسانی که‌به گفته او «به صورت خودسرانه و غیر‌قانونی قدرتشان را در پاره کردن پوسترها، بی‌احترامی کردن به عوامل فرهنگی دانشگاه و قلدری خرج می‌کنند» انتقاد کرد‌.
 
پیش از این نیز، کنسرت حسین علیزاده در جریان تور کنسرت دونوازی خود به همراه پژمان حدادی در شهر نیشابور لغو شد و مقامات ارشاد نیز دلیل مشخصی در این باره اعلام نکردند.
 
مقامات مذهبی شهر مشهد همواره نسبت به برگزاری کنسرت در این شهر معترض بوده‌اند. اما در ماه‌های اخیر نه تنها مشهد، بلکه در شهرهای مختلف کنسرت‌ها لغو شده‌اند. تعداد کنسرت‌هایی که در ماه‌های اخیر لغو شده‌اند کم نیست. اما اکثر گروه‌های موسیقی ترجیح داده‌اند که موضوع را رسانه‌ای نکنند تا دست‌کم شانسی برای اجراهای بعدی داشته باشند.
 
اواخر شهریور، کنسرت محمدرضا لطفی، آهنگساز و نوازنده تار به دلیل عدم دریافت مجوز در بابلسر از شهرهای استان مازندران لغو شد‌.
 
محمدرضا لطفی در واکنش به این موضوع به خبرگزاری ایسنا گفت که «مدیر اداره ارشاد بابلسر در آخرین روزهای مانده به کنسرت، از دادن مجوز خودداری کرد و دیگر نهادهای شهری را مقصر دانست.»
 
این آهنگساز و نوازنده تار با انتقاد از چنین رویه‌ای تاکید کرد که بیش از ۴۵ سال سابقه فعالیت دارد و در این مدت تلاش کرده که رشد موسیقی در کشور کمک کند اما حتی حمایت‌های کوچکی صورت نگرفته است.
 
او از مقامات مسئول خواست که رسیدگی‌های لازم را برای برطرف کردن این مشکل بزرگ در شهرستان‌ها انجام دهند و این سوال را مطرح کرد که «آیا دولت ما مرکز تصمیم گیر واحد ندارد؟ آیا وزیر ارشاد قادر نیست این گونه مسائل را در چار چوب یک اساسنامه واحد به اجرا درآورد؟»
 
اواسط تیرماه هم قرار بود کنسرت شهداد روحانی، رهبر ارکستر ایران ‌در شهر کرمان برگزار شود اما برگزاری این کنسرت از نظر مسئولان کرمان نامناسب تشخیص داده و لغو شد.
 
اوایل همین ماه نیز کنسرت احسان خواجه امیری، خواننده جوان پاپ که قرار بود ‌در شهرستان نور در شمال ایران برگزار شود، به خاطر مخالفت رهبر کنسرت با اجرای طرح «تفکیک جنسیتی» میان شرکت‌کنندگان لغو شد.
 
لغو کنسرت گروه قمر به سرپرستی سالار عقیلی، خواننده موسیقی سنتی ایران نیز در شهر همدان به علت مخالفت رئیس اداره ارشاد شهرستان همدان و با وجود موافقت مدیرکل و معاون ارشاد این استان از دیگر مواردی بود که در همین روزها اتفاق افتاد.
 
در سال‌های گذشته نیز چندین کنسرت از جمله ‌کنسرت همایون شجریان در شیراز، کنسرت حسام‌الدین سراج در کرمانشاه، گروه موسیقی «همنوازان کلهر»، کیوان ساکت، محمد اصفهانی، محسن یگانه و حمید عسگری به دلیل عدم دریافت مجوز لغو شده‌اند.
 
لغو برنامه‌های موسیقی با وجود آن‌که در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی هم وجود داشت، در دولت نهم و دهم متدوال‎تر شده است.
 
در دولت محمود احمدی‌نژاد محدودیت‌ها در حوزه موسیقی توسط وزارت فرهنگ و ارشاد و سایر نهاد‌ها شدت گرفته است و این موضوع به رشد گروه‌های زیرزمینی موسیقی منجر شده است.

+43
رأی دهید
-78

انقلاب دوم - هامبورگ - آلمان
خلاص! اصلا باید یه دفعه استنشاق اکسیژن را ممنوع کنند و از صبح تا شب روضه ابوالفضل العباس را از تلویزیون پخش کنند تا خیال همه راحت بشه! یعنی‌ چی‌؟ کنسرت هم شد کار؟ والا...
‌سه شنبه 14 آذر 1391 - 00:52
dara20 - تهران - ايران
بکار گیری کلمه همیشه یک خطای بزرگ است، چراکه پس از نابودی رژیم کثیف اسلامی مشهد نیز رنگ شادی بخود خواهد گرفت.
‌سه شنبه 14 آذر 1391 - 01:17
perspolisi - سیدنی - استرالیا
کنسرت خوبه اونم فقط سالی‌ یک بار اونم تو محرم، میریم زنجیر زنی‌ و قمه زنی‌ و خود زنی‌ و سر گوسفند زنی‌ و خون و این چیزا میبنیم روحمون شاد می‌شه توپ توپ میشیم واسه یک سال کار
‌سه شنبه 14 آذر 1391 - 03:19
amirehsan1 - آمستردام - هلند
نباید در مشهد شاد بود شاید آقا امام ناراحت بشه!، خوب این کار‌ها درست نیست، به جای این که موسیقی راه بیاندازید برید دو تا سوره قرآن رو بخونید ، شاید آقا خوشحال شد. از پلیس مشهد هم به خاطره این کار زیباشون تشکر می‌کنم، آخه شما خودتون خوشتون میاد که اگه در خواب باشید یکی بیاد با سازو دهل شما رو خواب زده بکنه، خوب اون بیچاره هم خوابیده ، صبح زود باید بره سر کار.
‌سه شنبه 14 آذر 1391 - 04:10
mashhabib - کبک - کانادا
این است اسلام ناب محمدی اثناحشری طالبانی ؟!!!!!!
‌سه شنبه 14 آذر 1391 - 05:10
nightman - تهران - ایران
به خاطر حرمت حرم رضوی!!!. قاچاق و پخش مواد مخدر و فقر و فحشا و دزدی و هزار جور کسافت کاری دیگه بی حرمتی نیست به حرم رضوی اونوقت اجرای یه کنسرت ساده بی حرمتیه?!!. مرگ بر چی بگم اخه خدا...!
‌سه شنبه 14 آذر 1391 - 09:01
صمصام - سیدنی - استرالیا
من برای بروبچه های بسیج و لباس شخصی های عزیز مشهدی ناراحتم که یکی از بهترین سرگرمی هاشون رو از دست دادند. حیف که دیگه نمی تونند با چوب و چماق بریزن وسط کنسرت و بزنن و بشکنن و فحش خوار مادر بدن. یکی از این گران مایگان بسیج در همین سایت مشغول عبادته و اسمش هم اسپایدر مشهدیه...برادر عنکبوت مشهدی تسلیت مرا بپذیر...
‌سه شنبه 14 آذر 1391 - 09:02
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
dara20 - تهران - ایران. گرامی‌؟؟ کدام خیزش؟؟؟ در خارج که به جای اتفاق نظر هر گروهی به فکر خود و منافع حزبی خود نه نفس آزادی!!! در داخل هم ۹۹ در صد فکر همه چیز از شکم فیلم -گرفته تا فوتبال!!!!!! از این عده تعدادی غرق ثروت--- و اکثریتی دنبال سیر کردن شکم!!! میماند تک و توکی غیرتمند که مبارزه میکنند کشته میشوند و چند هفته یی قهرمان سازی از آنان بعد سکوت مرگ!!! میرصیافی راهش چون ستار بهشتی‌ کشته شد و مدتی‌ مرثیه اکنون نامی‌ از او نیست!!!سرنوشت همه ی مبارزان!!! تا همت اکثریت جامعه نباشد راه ستار نوعی خودکشی‌ است! همین
‌سه شنبه 14 آذر 1391 - 09:04
porharfi - آرنم - هلند
//قربانی . قربانی ِ رضـــــا ی عرب شد!!..
‌سه شنبه 14 آذر 1391 - 13:23
kabootar - لاهور - پاکستان
خوس بحال مشهدی ها حسودیم شد.
‌سه شنبه 14 آذر 1391 - 16:31
zhandark - نیوکسل - انگلستان
قربونم بره اون امام که با برگزاری کنسرت و موسیقی، حرمت نداشته اش به باد میره! جمعش کنین بابا!
‌چهارشنبه 15 آذر 1391 - 02:58
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.