تجمع و اعتراض کارگران به اخراج و عدم دریافت مطالبات در تهران و اهواز

در یک سال گذشته، اعتراض‌های کارگری افزایش بی‌سابقه‌‌ای یافته است

شماری از کارگران امروز دوشنبه،۱۳ آذر در اعتراض به وضعیت خود مانند اخراج، عدم دریافت مطالبات چند ساله و تاخیر در پرداخت حقوق در تهران مقابل دفتر ریاست جمهوری تجمع کردند و کارگرانی هم در اهواز و طبس خواستار رسیدگی مقامات به مشکلاتشان شدند.

به گزارش خبرگزاری کار ایران ایلنا در یکی از این تجمعات که برای ششمین بار در سال ۹۱ صورت گرفت ۲۰۰ کارگر نساجی مازندران که خود را نماینده ۸۰۰ کارگر این کارخانه اعلام کردند با حضور مقابل ساختمان نهاد ریاست جمهوری از محمود احمدی‌نژاد خواستند دستور بررسی بدقولی کارفرما و همچنین مقامات وزارتخانه‌های مربوطه را صادر کند.
 
به گفته سعید ابراهیمی، نماینده منتخب کارگران نساجی مازندران در حالی که بعد از تجمع  ۲۳ آبان کارگران نساجی مقابل ساختمان مجلس و وزارت صنعت و معدن از سوی کارفرما و نهادهای مختلف قول داده شده بود که تا ۱۰ آذرماه بخشی از مطالبات کارگران واریز و کارخانه هم بازگشایی می‌شود اما با گذشت سه روز از این وعده هنوز خبری از این موضوع نشده است.
 
براساس توافقی که بین نماینده کارفرمای خارجی کارخانه نساجی مازندران و مقامات وزارتخانه صنعت و معدن و همچنین مسئولان استان مازندران صورت گرفته بود قرار بود تا دهم آذر ماه دو تا سه میلیارد تومان بابت بخشی از مطالبات معوقه کارگران پرداخت شود و هم‌زمان کارخانه هم بازگشایی شود.
 
اما حالا سه روز از مهلت تعیین شده گذشته و همچنان وعده‌ها عملی نشده است، از همین روی، ۲۰۰ کارگر به نمایندگی از ۸۰۰ کارگر شاغل و بازنشسته برای پیگیری خواسته‌های صنفی به تهران آمدند.
 
به گفته آقای ابراهیمی، سه نفر از کارگران تجمع کننده با مسئولان مرکز رسیدگی به شکایات مردمی نهاد ریاست جمهوری گفت‌و گو کردند که مقامات دفتر محمود احمدی‌نژاد طی نامه‌ای از مسولان وزارتخانه‌های دارایی و صنایع در مورد وضعیت کارخانه نساجی مازندران توضیح خواستند تا بر اساس آن طی جلسه‌ای در مورد وضعیت کارحانه و کارگران آن تصمیم گیری کنند.
 
همزمان با دستور واگذاری کارخانه‌های دولتی به بخش خصوصی، کارخانه نساجی مازندران که تا ۱۵ سال پیش بیش از پنج هزار کارگر داشت از تیرماه ۸۸ به یک سرمایه‌گذار ترکیه‌ای واگذار شد. براساس توافق طرفین، این سرمایه‌گذار متعهد شده بود به جز پرداخت مطالبات معوق کارگران با بازگشایی کارخانه ادامه اشتغال آن‌ها را هم تضمین کند. حالا کارگران معترض این کارخانه می‌گویند نه تنها خبری از پرداخت مطالبات نبوده بلکه شمار دیگری از کارگران اخراج شده‌اند و کارخانه هم تعطیل است.
 
تجمع اعتراضی کارگران کارخانه قند و تصفیه شکر اهواز
 
در روز دوشنبه، کارگران کارخانه قند و تصفیه شکر اهواز هم برای دومین روز متوالی در مقابل ساختمان استانداری این شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند. به گزارش ایلنا کارگران به عدم دریافت مطالبات خود اعتراض دارند و می‌گویند تعدادی از کارگران حدود سه سال است مطالبات خود را دریافت نکرده و خبری هم از عمل به وعده‌ها نیست.
 
هوشنگ طاهری، عضو شورای اسلامی کار کارخانه قند و تصفیه شکر اهواز در این ارتباط به ایلنا گفت حدود ۹۰ نفر از کارگران این کارخانه بیش از ۲۲ ماه است که به سبب بلاتکلیفی کارخانه و تعطیلی خط تولید، حقوق نگرفته‌اند.
 
به گفته این فعال کارگری، کارگران می‌گویند حالا که پرداخت مطالبات از سوی صاحبان کارخانه و مجموعه‌های مرتبط مانند بانک ملی و ملت ممکن نیست مقامات حداقل این واحد را ورشکسته اعلام کنند تا کارگران این کارخانه تحت پوشش بیمه‌ بیکاری قرار گیرند و از مزایا و سنوات خود برخوردار شوند.
 
خط تولید کارخانه قند و تصفیه شکر اهواز که با ظرفیت ۵۰۰ هزار تن شکر در روز پیش از این متعلق به بانک‌های ملی و ملت بود تا ۱۰ تیر ۸۷ فعال بود اما از آن پس به دلیل بازسازی و نوسازی کارخانه برای مدت موقت تعطیل شد که این تعطیلی تا به امروز ادامه داشته است.
 
براساس تصمیم دولت در سال ۸۸، مسئولیت این کارخانه به وزارت صنایع و معادن واگذار شد.
 
ایرج امامی، رئیس شورای اسلامی کار کارخانه قند و تصفیه شکر اهواز دلیل اصلی تعطیلی این کارخانه را واردات بی‌رویه شکر از سوی دولت و هزینه بالای تولید اعلام کرد.
 
مطالبات معوق ۴۰ ماهه کارگران لوله‌سازی خوزستان
 
هوشنگ درویشی، نماینده کارگران لوله‌سازی خوزستان هم امروز به ایلنا گفت بعد از اخراج تعداد دیگری از کارگران این واحد، شمار آنها به ۵۰۰ نفر رسیده است که آنها حداقل ۴۰ ماه مطالبات و حقوق معوق خود را از کارفرما طلبکار هستند.
 
نماینده کارگران لوله‌سازی خوزستان دلیل مشکلات به‌وجود آمده برای این کارخانه را «واگذاری غیر اصولی مدیریت و مالکیت کارخانه» عنوان کرده و افزود این کارخانه زمانی متعلق به بانک صنعت و معدن بود اما در حال حاضر شرایط آن بحرانی است.
 
دبیر خانه کارگر طبس هم از تاخیر دو ماهه در پرداخت حقوق تعدادی از کارگران این شهر خبر داده است. غلامرضا محمدی به خبرگزاری کار ایران گفت که وضعیت تعداد زیادی از واحد‌های تولیدی و معادن طبس همانند خاک نسوز و تصفیه خانه آب طبس نامناسب است و ۱۰ واحد تولیدی در شهرک صنعتی به همین دلیل حقوق دو ماه اخیر کارگران خود را پرداخت نکرده‌اند.
 
در ماه‌های گذشته چندین تجمع کارگری در اعتراض به بیکاری و عدم دریافت حقوق و مطالبات در مقابل مجلس، نهاد ریاست جمهوری و وزارتخانه‌های مربوطه گزارش شده است.
 
مشکلات جامعه کارگری ایران در شرایطی ادامه دارد که آقای احمدی‌نژاد وعده کاهش بیکاری و ایجاد ۲.۵ میلیون اشتغال داده و سال ۹۱ ازسوی رهبر جمهوری اسلامی «سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ملی» نامگذاری شده است.

+142
رأی دهید
-7

armin parsi - منچستر - انگلستان
خط تولید کارخانه قند و تصفیه شکر اهواز که با ظرفیت ۵۰۰ هزار تن شکر در روز boloof
دوشنبه 13 آذر 1391 - 18:50
armin parsi - منچستر - انگلستان
خط تولید کارخانه قند و تصفیه شکر اهواز که با ظرفیت ۵۰۰ تن شکر در روز کل دنیا رو با این تولید تامین شکر میکنید
دوشنبه 13 آذر 1391 - 18:53
reza.28 - لندن - انگلستان
هدیه 40 میلیون دلاری وزارت نیروی ایران به لبنان - نامجو: منافع لبنان برای ما اهمیت داردایران با کمک بلاعوض 40 میلیون دلاری به لبنان، هزینه ساخت یک سد در این کشور را می پردازد,معلوم که اهمیت دارد پس کی مردم بیدفاع رو تو خیابون بزنه ،لاشخورای کثافت مردم زلزله زده از سرما دارن از بین میرن
دوشنبه 13 آذر 1391 - 19:00
1k adame sadegh - تورنتو - کانادا
کار این پست فطرتان شیطانی را باید یک سره کرد.
دوشنبه 13 آذر 1391 - 19:03
samuk66 - لندن - انگلستان
بعد پلیس که بیاد یه ترقه در کنه هماشون در میرند!!!
دوشنبه 13 آذر 1391 - 19:22
مانفرد - ایران - ایران
من موندم اینها چطور بعد از40 ماه اومدن اعتراض کنند؟خجالت بکشید. مگه چکار کردید؟ تا موقعی که حسن خان نصرالله و مردمان مظلوم فلسطین/لبنان/سومالی/ونزوئلا/سنگال/عراق/یمن/بشار زرافه/بورکینافاسو/پرو/ووو.. هستند شما بیجا میکنید ......
دوشنبه 13 آذر 1391 - 19:27
فريادزيره آب - اهواز - ایران
نه آقادروغه این حرفها کارعوامل استکبار؛کاربی بی سیه؛اینجا وضع مردم همه خوبه تازه هر ماه حقوق ماه آینده رو جلوجلو میدن؛بقول( مشهداسپیدر) ریس جمهورفقط احمدی نژاد
دوشنبه 13 آذر 1391 - 19:50
khorramdin babak - فرانكفورت - فرانكفورت
حکومت عدل اسلام. اون شاه علی‌ نشست بالا و می‌‌گوید. پول نفت فقط باری رهبر . عمه ، خاله، عمو رهبر هم که دلار نفتی‌ در بانکهای سنگاپور می‌‌گیرند. بجای نزول می‌‌گویند کاربرد اسلامی. بقیهٔ آن را هم که سران سپه، بسیج ۱۰۰۰ امام جمعه‌ مفت خور ساگ خور می‌‌کننند .خود ۲ دستی‌ دنیا را چسبیدهاند و ملت را به آخرت حواله می‌‌دهند. از این شیخ‌های وطن فروش بدتر تاریخ ایران هنوز تجربه نکرده است
دوشنبه 13 آذر 1391 - 20:01
perser68 - فلوریدا - امریکا
بچه که بودم از توی حیات خونه می‌شنیدم که یه آقایی تو کوچه داد میزد قوری بند می‌زنیم،چینی‌ بند می‌زنیم،حالا من میگم ساندیسی بند می‌زنیم،جیره خور بند می‌زنیم!!!مسیح شیفته مریم کماندو دولت خدمت گذار آدم خور تو،فاسد تو، اسلامی متعفّن تو حقوق کارگراش رو نمیتونه بده!!!تفسیر جناب عالی‌ چیه!؟حالا اسرائیل کی‌ قراره نابود شه!؟نکنه اسرائیل باعث و بانی‌ نگرفتن حقوق کارگران سیاه بخته!؟اصلا اینو بگو چند روز حقوق تو رو ندادن!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
دوشنبه 13 آذر 1391 - 20:43
perser68 - فلوریدا - امریکا
مازندران نتونه حقوق کارگراش رو بده وای به حال بقیه استان ها!!!
دوشنبه 13 آذر 1391 - 20:46
delmorde - یوتوبوری - سوئد
اقای رهبر و ملیجکش از روی بخار معده زیاد و جهت عوامفریبی سخن میرانند همواره نوشته ام حرفهای اخوندها بدرد کنار قبرها و روی منبر فقط و فقط می خورد کاربردی نیست ریاکاریست. اینها تا قبل از روی کار امدن در کنار مردم بودند و دل میسوزوندند و عرعر می کردند و شاه را خائن و دزد می نامیدند ولی حال خود شدند الکاپون و گروه مافیایی براه اخته اند.
دوشنبه 13 آذر 1391 - 21:01
samuk66 - لندن - انگلستان
مانفرد - ایران - ایران دمت گرم
دوشنبه 13 آذر 1391 - 23:05
kobalt - کرج - ایران
این کارگرا ضد انقلابن مگه نفرمودن اقتصاد مقاومتی خوب همینه دیگه فکر کردی اینو به کی گفتن مگه غیر کارگر کی میتونه مقاومت کنه توقع دارید روحانت شخصا مقاومت کنه یا سایر ارکان نظام خلاصه مقاومت از شما مقاربت از ما
‌سه شنبه 14 آذر 1391 - 04:47
tiz bin 4 - پاریس - فرانسه
اینا هماشون از اعضای منافقو مجهدینن .اون عربای وحشی فلسطینیو لبنانی باید بخورن.۴۰ میلین ۴۰ میلیون.توف به اون رئیس جمهورو رهبر بیاد کا میخوان اقتصاد جهانی‌ درست کنن
‌سه شنبه 14 آذر 1391 - 10:23
nerse - اهواز - ایران
ببین چه خاک مصیبتی بر سر این مردم ریختن که تو ثروتمند ترین استان ایران مردم مجبورن برای حق چندین و چند ماهشون بریزن تو خیابون. ای تف :ا
‌سه شنبه 14 آذر 1391 - 20:57
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.