هوای تهران از مرز هشدار گذشت؛ پایتخت ایران دو روز تعطیل شد

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران روز دوشنبه اعلام کرد که آلودگی هوای پایتخت به مرحله هشدار رسیده است و گفت که در حال حاضر، شهر ری آلوده ترین نقطه تهران و در یک قدمی اضطرار است.
 
یوسف رشیدی در گفت و گو با خبرگزاری مهر می گوید که شاخص آلودگی ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون به ۱۵۸ واحد، و ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون به ۱۰۱ واحد رسیده است و از این نظر وضعیت تهران در حالت هشدار قرار دارد.

 به گفته او، «در حال حاضر شهرری آلوده ترین منطقه تهران و شادآباد و اقدسیه از مناطقی هستند که میزان آلاینده ها در آنها به شرایط اضطرار بسیار نزدیک است.»
 
آقای رشیدی پیش بینی کرده است که وضعیت آلودگی هوای تهران روز سه شنبه نیز به همین صورت خواهد بود.
 
 در همین حال، استاندار تهران روز دوشنبه اعلام کرد که با توجه به افزایش آلودگی هوا در تهران که از مرز هشدار گذشته است، روزهای سه شنبه و چهارشنبه ادارات دولتی و مدارس تهران تعطیل است.
 
مرتضی تمدن در گفت و گو با خبرگزاری مهر گفته است که در «روزهای سه شنبه و چهارشنبه هفته جاری تمامی ادارات دولتی، مهدهای کودک، دانشگاهها، مدارس، نهادها، موسسات دولتی، وزارتخانه ها و آموزشگاه های وابسته به آموزش و پرورش تعطیل است.»
 
وی افزود: بانک ها، مراکز امدادی و درمانی و بیمارستانی کماکان به فعالیت خود ادامه می دهند.
 
 سایت خبر آنلاین نیز به نقل از محمدرضا محمودی، معاون عمرانی استاندار تهران، خبر داده است که غیر از سه شهر دماوند، فیرزوکوه و رودبار قصران بقیه شهرهای استان تهران هم تعطیل است.
 
این تصمیم پس از جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران گرفته شده است.
 
از اصفهان هم خبر می رسد که آلودگی هوای این شهر نیز شدید است و به همین دلیل مهدهای کودک برخی از شهرهای استان تعطیل شده است.
 
سایت خبرآنلاین گزارش داده که مدارس و دانشگاه های اراک نیز به دلیل آلودگی این شهر به حال تعطیل در آمده اند. بر اساس این گزارش، دوشنبه سومین روز آلودگی مستمر هوای اراک در این هفته است و علت آن آلودگی ناشی از صنایع و وارونگی دما به دلیل شرایط زیست محیطی شهر اراک است.
 
آلودگی هوا در اراک طی دو روز اخیر به دو برابر حد استاندارد رسیده است.
 
آلودگی هوای تهران از عوامل اصلی مرگ و میر زودرس در افراد مبتلا به بیماری های قلبی و افراد مسن اعلام شده و مشکلات تنفسی زیادی را برای ساکنان آن بوجود آورده است.
 
به رغم آنکه دولت جمهوری اسلامی و شهرداری تهران می گویند که طرح های مختلفی را برای کاهش آلودگی هوا به مرحله اجرا در آورده اند ولی به دلیل تردد وسیع خودروهای قدیمی، صنایع آلاینده هوا در اطراف پایتخت و همچنین آلاینده های خانگی مشکلات هوای تهران همچنان پابرجاست.
 
یک عضو فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی به خبرگزاری مهر گفته است که مسوولان سازمان حفاظت از محیط زیست قرار است روز سه شنبه در مجلس حاضر شده و درباره عملکردشان برای کاهش آلودگی هوای تهران گزارش دهند.
 
کمال الدین پیرموذن تاکید کرده که «در حال حاضر کیفیت زندگی مردم با آلودگی هوا گره خورده و بسیاری از هموطنانمان به خاطر این معضل دچار مرگ زود رس و نابهنگام می شوند.»
 
این نماینده مجلس تصریح کرده است: «با وجود طرح های گوناگون هنوز هیچ اتفاق شاخصی برای کاهش آلاینده ها اتفاق نیافتاده و وعده هایی که در خصوص بهبود کیفیت سوخت و استاندارد خودروها و حمل و نقل عمومی (داده شده) هیچ یک عملیاتی نشده است.»
 
یکی از این طرح ها، خارج کردن خودروهای فرسوده و دودزا از سطح شهر تهران است و آنگونه که رییس پلیس راهور تهران روز دوشنبه گفته است: «سازمان های دولتی و غیر دولتی دو ماه مهلت دارند تا خودروهای فرسوده خود را از رده خارج و سرویس‌های دودزا را اصلاح کنند.»
 
حسین رحیمی گفته است که از روز پنجشنبه تا جمعه هفته گذشته، پنج هزار خودروی متخلف اعمال قانون شدند و دو هزار خودرو نیز توسط پلیس به پارکینگ و تعمیرگاه منتقل شد.
 
این مقام مسوول تصریح کرده است که خیابان های تهران گنجایش تردد ۸۰۰ هزار خودرو را دارند در حالی که در تهران چهار میلیون خودرو تردد می کنند.

+63
رأی دهید
-50

nashmeili - آمستردام - هلند
یه مشت اراذل و اوباش حکومت را بدست گرفتن که هیچ چاره ای برای آلودگی هوا نمی اندیشند.فقط بفکر چپاول مملکت هستند وبس .خدا لعنت کنه این حکومت لعنتی را.
دوشنبه 13 آذر 1391 - 15:39
porharfi - آرنم - هلند
مهدکودک ها را تعطیل کردند !! پدر مادرانی که در بخش غیر دولتی کار میکنند!! چه باید بکنند!!؟؟
دوشنبه 13 آذر 1391 - 16:24
mahshahr - ونکوور - کانادا
وای که بچه مدرسه ای ها چه کیفی میکنن امشب
دوشنبه 13 آذر 1391 - 16:58
sherrycold - تهران - ایران
تا چند روز دیگه باید با این ماسکای شیمیایی بیایم بیرون!!!!
دوشنبه 13 آذر 1391 - 17:04
kobalt - کرج - ایران
یادش بخیر قبلا ها مدارس برا برف ویخبندون تعطیل میشد حالا از کثافت کلا کثافت بر همه چی سایه انداخته ....قاصد روزان ابری داروک کی رسد باران
دوشنبه 13 آذر 1391 - 17:22
Faryade_Khamoosh - آخن - آلمان
اون مملکت کلا تعطیل است.حالا ۲ روز کمتر یا بیشتر دیگه فرقی‌ نمی‌کنه! حالا میگم این امام زمان تو این همه آلودگی‌ طفلک چجوری ببینه کجا داره فرود میاد؟؟؟!!!...چشم چشم نمی‌بینه...
دوشنبه 13 آذر 1391 - 20:09
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
وای بحال مردم ایران ، فقط تو آلودگی بسر میبرند ، بخصوص آلودگی اسلامی که از همه مخرب تر است.
‌سه شنبه 14 آذر 1391 - 02:02
Perspolisi - سیدنی - استرالیا
اینا همش به خاطر بد حجابی و نا شکری مردمه. نمازتون رو به موقع میخوندین حجابتون رو هم رعایت میکردین اینجوری نمیشد
‌سه شنبه 14 آذر 1391 - 03:36
sarah1 - نیویورک - امریکا
Faryade_Khamoosh - آخن - آلمان. ایول ترکیدم از خنده, خیلی باحال بود
‌سه شنبه 14 آذر 1391 - 05:19
kobalt - کرج - ایران
فریاد خاموش-شما نگران فرود نباش قبلا رو کله برخی خواص هاله نور برا همین روزا پیشبینی شده.
‌سه شنبه 14 آذر 1391 - 06:32
bakhtiyar - شیراز - ایران
از برکت اسلام وآخوند هاست.وقتی یه مشت عربزده فناتیک حاکم بشند تعجبی نداره این اخبار رو بگیریم.مملکت گل و بلبل رو رو به فنا بردن این احمق ها.
‌سه شنبه 14 آذر 1391 - 07:46
pasargad2 - شیراز - ایران
ایشاا.. که این تهران نابود شه که همین تهران و تهرانیا ایران و نابود کردن
‌سه شنبه 14 آذر 1391 - 19:15
nashmeili - آمستردام - هلند
تا آخوند کفن نشود این وطن وطن نشود از ما گفتن.
‌چهارشنبه 15 آذر 1391 - 19:51
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.