نقش برجسته زن ایران باستان تخریب شد, تخریب اثر با پتک!

کازرون - خبرگزاری مهر : بخش قابل توجهی از دیواره زیرین نقش برجسته تاریخی "پریشو" در شهرستان کازرون فارس به عنوان یکی از معدود نقش برجسته هایی که تصویری از یک زن در آن وجود دارد با وسیله ای نظیر پتک یا چیزی مثل آن تخریب شد.

عضو شورای مرکزی انجمن هم اندیشان جوان شهرستان کازرون در گفتگو با مهر با بیان اینکه در این شهرستان 10 نقش برجسته مربوط به دوران تاریخی و باستانی وجود دارد که 9 نقش برجسته مربوط به ساسانیان و یک نقش برجسته هم مربوط به دوره اسلامی است، گفت: ویژگیهای منحصر به فرد نقش برجسته های کازرون وجود سه نقش برجسته است که در آن تصاویری مربوط به زن در ایران باستان حجاری شده، موردی که تقریبا در آثار تاریخی ایران به ندرت مشاهده می شود.

محسن عباسپور ادامه داد: این سه نقش که در سه نقطه متفاوت از شهرستان کازرون قرار دارند نقش قندیل، نقش بهرام و نقش پریشو هستند.

وی در رابطه به نقش برجسته پریشو گفت: بخش قابل توجهی از دیواره زیرین نقش برجسته تاریخی و پرارزش «پری شو» نقش برجسته زن ایران باستان که در فقدان امنیت و بدون کوچکترین حفاظت فیزیکی به حال خود رها شده بود، توسط شخص یا اشخاصی تخریب شد.

 
 نقش برجسته پریشو و بخش تخریب شده

 

این فعال میراث فرهنگی افزود: متأسفانه بخشی از دیواره زیرین نقش برجسته پری شو واقع در ناحیه غربی تالاب پریشان بر اثر ضربات پتک یا وسایل مشابه توسط شخص یا اشخاصی از دیواره کوه جدا شده است.

وی بیان کرد: آثار به جای مانده از وارد کردن ضربات پتک یا وسایل مشابه بر روی قسمت جدا شده و همچنین در بخشهای زیرین این نقش پرارزش ساسانی حاکی از آن است که ضارب یا ضاربان از فقدان امنیت فیزیکی این نقش استفاده کرده و آنقدر وقت و خیال راحت داشته اند که چندین ضربه پیاپی را در قسمت زیرین یکی از منحصربه فردترین نقوش تاریخی ایران وارد کنند.

 
 سطح زیرین نقش پس از جدا شدن بخشی از آن اثر ضربات پتک در کناره ها

 

عباسپور در خصوص اهمیت نقش پری شو یادآور شد: این نقش از معدود نقوش برجسته تاریخ ایران است که تصویری از یک زن در آن دیده می شود و مسلما ورود کوچکترین آسیبی به این نقش تاریخی، عواقب جبران ناپذیری را برای آن به دنبال خواهد داشت.

وی اظهار داشت: بخش جدا شده ارتفاعی در حدود دو متر و عرضی در حدود 80سانتی متر دارد، براساس مشاهدات میدانی صورت گرفته می توان اینگونه استنباط کرد که براثر ضربات پیاپی وسیله ای پتک مانند به یک محدوده ی مشخص، بخشی از دیواره کوه به صورت تقریبا یک دست از آن جدا شده و به زمین افتاده و در حال حاضر قطعه سنگ بزرگ جدا شده از این دیواره در زیر نقش پری شو افتاده است.

 
 بخش تخریب شده و قطع سنگ جدا شده از دیواره زیرین نقش

 

عضو شورای مرکزی انجمن هم اندیشان جوان شهرستان کازرون تصریح کرد: پیش از این نیز صدمات مشابه ای به دو نقش برجسته دیگر در کازرون از جمله نقش برجسته بهرام دوم در تنگ چوگان و همچنین نقش برجسته قندیل در بخش چنارشاهیجان این شهرستان وارد شده بود که چندی پیش ضارب این نقوش دستگیر شد و هدف اصلی خود را از این تخریب ها، کشف گنج اعلام کرده بود.

وی گفت: با توجه به مشابهات موجود میان صدمه وارد شده به نقش پری شو و تخریبهای پیشینی که متوجه نقوش برجسته کازرون شده بود می توان احتمال داد که این تخریب نیز در راستای تخریبهای قبلی و احتمالا با هدف مشابه ای صورت گرفته گرچه در این خصوص انتظار می رود دستگاه های مربوطه مشابه اقدام قابل توجه قبلی، تحقیقات بیشتری را انجام داده و ضارب این نقش نیز دستگیر شود.

عباسپور ادامه داد: فصل مشترک تمامی این تخریبها علاوه بر جهل ضاربان، فقدان هرگونه حفاظت فیزیکی از این نقوش است زیرا به عنوان مثال نقش پری شو که در حال حاضر این چنین مورد هجوم قرار گرفته فاقد حتی یک فنس کشی ساده است.

وی  گفت:  پیش از این از سوی فعالان میراث فرهنگی به کرات هشدارهایی را در خصوص لزوم افزایش سطح حفاظتی نقوش برجسته و کنترلها و مراقبتهای بیشتر به مسئولان ذی ربط داده شده بود اما تا به امروز باوجود وعده های داده شده کوچکترین اقدامی در خصوص حفاظت از این گنجینه های تاریخی صورت نگرفته است.

 
 قطع سنگ جدا شده از دیواره که اثر ضربات پیاپی پتک بر روی آن دیده می شود

 

عضو شورای مرکزی انجمن هم اندیشان جوان شهرستان کازرون افزود: نقش برجسته پری شو از جمله نقوش برجسته تاریخی است که حدود هفت سال قبل توسط عمادالدین شیخ الحکمایی از پژوهشگران کازرونی کشف و پس از آن پرونده ثبت این اثر در فهرست آثار ملی دنبال شد. این نقش برجسته متعلق به دوره ساسانی بوده و از معدود نقوش برجسته ای است که تصویری از یک زن در آن نقش بسته است.

این نقش در فاصله 25 متری از ساحل شمال غربی تالاب پریشان و در ارتفاع حدودا هشت متری از سطح زمین بر روی یک صخره نقش بسته است. در نزدیکی این نقش برجسته آثار یک قلعه تاریخی نیز بر فراز تپه ای دیده می شود که تمامی این موارد حاکی از اهمیت تاریخی این منطقه بوده و لزوم حفاظت از آن را بیش از پیش نمایان می کند.

براساس مطالعات ابتدایی که توسط پژوهشگران تاریخی بر روی نقش صورت گرفته مشخص شده این نقش، تصویر یک زن بوده که حجاری آن مربوط به اواخر دوره ساسانی و یا اوایل دوره اسلامی است و نقش در ناحیه صورت، پاها و یکی از دستها آسیبهای جدی دیده است

+93
رأی دهید
-104

lili AT - برلین - آلمان
لطفا تصویر اثر باستانی ( قبل از تخریب ) را هم در گزارش درج میکردین
دوشنبه 13 آذر 1391 - 12:33
100ra - پیرانشهر - ايران
مردمان بی‌ غیرت.حالا هیی بیایید از فرهنگ بگید.روز به روز اعراب مثل یه ویروس تاریخ و هستی‌ تان را رو نابود میکنه شما مردم احمق هم هیی سینه زنی‌ کنید واسه یه عرب بی‌ بته.غیرتتون کجا رفت.ساندیسیها خفه شید.
دوشنبه 13 آذر 1391 - 12:34
Azadikhah - تكسل - هلند
دستش بشکنه هر کسی‌ این کار رو کرد.اینقدر دیگه آدم باید نادان باشه.
دوشنبه 13 آذر 1391 - 13:34
elief - ایذه - ایران
بعدعرب زده هابرونددرب طلادرست کنندبرای نون دونی عراق وسوریه
دوشنبه 13 آذر 1391 - 14:13
pars_iran - دوسلدرف - آلمان
به نظر من کّل ایران رو باید با چکش بزنن خراب کنن . ما رو چه به این میراث‌های فرهنگی‌ تاریخی‌
دوشنبه 13 آذر 1391 - 12:42
davood63 - تهران - ایران
این ملاها همه کاری میکنند تا ریشه ایرانی‌ ما رو نابود کنند تا به راحتی اسلام رو اونجایی‌ ما پیاده کنند فرهنگ فقط عربی زمانی‌ که فرستاده عربها پیش یکی‌ از پادشاهان ایران آمد جواب پادشاه این بود که ما هرگز با شما بی‌ تمدنها یکی‌ نیستیم اسلام آخوندها یعنی بی‌ هویتی ایرانی‌
دوشنبه 13 آذر 1391 - 14:06
hamid.s - دوبلین - ایرلند
خواستن بدزدن که نشده امکانات نداشتن خوب .
دوشنبه 13 آذر 1391 - 14:40
bambook - تهران - ایران
بر پدر و مادر کسانی که چشم دیدن عظمت ایران رو ندارند و از حسادت مثل کودکان که اسباب بازی میشکنند اثار با ارزش مملکت را تخریب میکنند هزاران بار لعنت
دوشنبه 13 آذر 1391 - 15:14
TANBOORI - کاسکادا - بورکینو
ما نفهمیدیم نام خلیج فارس رو بچسبیم یا آثار باستانی و اماکن تاریخی داخلی که یکی یکی به دست خود ایرانی ها دارن نابود میشن؟ تو بورکینو حیوان با نیزه و تیر و کمان شکار می کنن ولی به آثار باستانی خوشبختانه هنوز کاری ندارن، یعنی وضع به مراتب بهتره اینجا هنوز!
دوشنبه 13 آذر 1391 - 15:40
nejaat2006 - لیدز - انگلستان
دقیقا همان کاری که طالبان با مجسمه های بامیان کردند، فکر نکنید ایران طالبان و اندیشه طالبانی نداره!!!!! اسلام نه تنها بعث آواره شدن مردم شده، بلکه باعث از بین رفتن فرهنگ بومی هر منطقه مسلمان نشین هم شده
دوشنبه 13 آذر 1391 - 16:46
nejaat2006 - لیدز - انگلستان
دقیقا همان کاری که طالبان با مجسمه های بامیان کردند، فکر نکنید ایران طالبان و اندیشه طالبانی نداره!!!!! اسلام نه تنها باعث آواره شدن مردم شده، بلکه باعث از بین رفتن فرهنگ بومی هر منطقه مسلمان نشین هم شده
دوشنبه 13 آذر 1391 - 16:46
ukguy4u - لندن - بریتانیا
توروخدا مواظب باشید کار طالبان شیعه است.
دوشنبه 13 آذر 1391 - 17:14
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
چه اهمیتی دارد؟؟؟ اسلامی که عاشق گور امامان!! میلیارد میلیارد طلا خرج گور!!! روشنفکران ۲ زاری هم که ضدّ تاریخ باستان!!! انتظار دیگریست؟؟؟ کمی‌ از غیرت یونانی---ترک ترکیه-عرب مصر-چینی‌--کامبوجی در مورد حفظ آثار تاریخی‌ یاد بگیرید!!!
دوشنبه 13 آذر 1391 - 17:32
hankooksaram - تهران - ایران
خدا تو همین دنیا به فلاکت و ذلیلی بندازتشون. مسببینش رو بی آبرو و ذلیل کنه.عرب شدیم رفت! تف به ذاتتون
دوشنبه 13 آذر 1391 - 20:39
beranoosh - لندن - انگلیس
ای بابا ، کجائید عزیزان . چند سال پیش درست در مرکز شهر شیراز ، در مسجد وکیل کتیبه ای که در ارتفاع بلندی از دیوار نصب بود را توی روز روشن کندن و بردندوفردایش اعلام کردن که کتیبه دزدیده شده ؟؟؟؟؟
دوشنبه 13 آذر 1391 - 21:15
a.ahooraei - کلن - آلمان
خوب این افراد لیاقت ایرانی بودن را دارند؟ نباید اینا رو روزش که رسید با یه تی پا از کشور واسه همیشه به همون صحرای عربستان فرستاد.
دوشنبه 13 آذر 1391 - 21:59
hovakhshatare - تهران - ایران
به امید روزی که با پتک بزنیم هرچی امامزاده و کوفت و زهرمار مذهبی و اسلامی تو ایران هست خراب کنیم تا بلکه ریشه خرافات و تعصب کورکورانه و وحشیانه از این مملکت کنده بشه.
دوشنبه 13 آذر 1391 - 22:17
kobalt - کرج - ایران
نه دیگه من مطمئن شدم داریم به دوران طلائی امام برمیگردیم.
‌سه شنبه 14 آذر 1391 - 04:33
bakhtiyar - شیراز - ایران
این رژیم دلش برای آثار باستانی مون نسوخته.گور رضا آباد باشه .پول ببرن ضریح های عراق رو باز سازی کنند.غمش نیست
‌سه شنبه 14 آذر 1391 - 07:53
bakhtiyar - شیراز - ایران
این رژیم دلش برای آثار باستانی مون نسوخته.گور رضا آباد باشه .پول ببرن ضریح های عراق رو باز سازی کنند.غمش نیست
‌سه شنبه 14 آذر 1391 - 07:52
گواه روشن - دورتمند - آلمان
دو نکته ی مهم برای تشخیص میزان خرد و شعور یک ملت : 1 پاسداری از میراث فرهنگ و تمدن. 2 شیوه ی رفتار و برخورد افراد جامعه با جانوران...این خانه از پای بست ویران است!
‌سه شنبه 14 آذر 1391 - 10:00
tiz bin 4 - پاریس - فرانسه
خاک تو سر اونای کا واسه پول؛ میراث فرهنگی‌ کشورشنو نابود می‌کنن،واگن حیف اگه به جای پرداخت پول به این عربای وحشی فلسطینیو لبنانی فرهنگ سازی می‌کردین این کارا‌ها رو با میراث کشور نمی‌کردند.حیف و ۱۰۰ حیف کا همتون مثل اون عربای وحشی کا اون زمان به اسم اسلام کارونها رو میزدن هستین
‌سه شنبه 14 آذر 1391 - 11:31
tehrangoli - تهران - ایران
ما لیاقت داشتن اینا رو نداریم! ما لیاقت هیچی رو نداریم! همین خامنه ای حـ... و دارو دسته اش هم از سرمون زیاده! 1600 سال پیش حسین...شده الان همین مردم جاهل خرافه پرست دارن خودشونو حلق آویز می کنن که 3 وعده غذای مفتکی بریزن تو اون چاه پر تعفن! آخه چی داریم که بخوایم این چیزا رو نگهداری کنیم.. به نظر من کلا ایران باید تیکه تیکه بشه هیچ اثری از ایران و ایرانی باقی نمونه تا شاید دنیا روز خوش ببینه!
‌سه شنبه 14 آذر 1391 - 10:31
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.