آلودگی هوا سالانه باعث چهل هزار مرگ زودرس در بریتانیا می‌شود

بر اساس گزارشی که انجمن سلطنتی پزشکان بریتانیا منتشر کرده آلودگی هوا سالانه موجب حدود چهل هزار مرگ زودرس در بریتانیا می شود که هر سال بیست میلیارد پوند برای این کشور هزینه دارد.
 
پروفسور جاناتان کریگ یکی از نویسندگان این گزارش می گوید اکنون شواهد بسیار روشنی وجود دارد که آلودگی هوا عمدتا ناشی از کارخانه ها و وسایل نقلیه با بیماریهای قلبی و تنفسی از جمله آسم ربط دارند.
پروفسور استیون هولگیت متخصص آسم در دانشگاه ساوتمپتون و رییس گروه محققانی که این گزارش را تهیه کرده می گوید: "وقتی ماشینها برای بردن بچه‌ها به مدرسه پشت سر هم ردیف می‌شوند، دود اگزوز ماشین جلویی مستقیما وارد ماشین پشتی می‌شود و کودکان در معرض آن قرار می‌گیرند اما ما هنوز این مسئله را نادیده می‌گیریم."
 
این گزارش همچنین اقدام برای کاهش آلودگی ناشی از موتورهای دیزل را در بریتانیا ضعیف خوانده است.
در چند ماه گذشته و پس رسوایی شرکت فولکس واگن در دستکاری سیستم ارزیابی گازهای خروجی از اگزوز، آلودگی هوا در بریتانیا بخصوص در لندن بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.
Image copyright Thinkstock
یکی از مهمترین دلایل این آلودگی تعداد بسیار زیاد موتورهای دیزل است که در دهه گذشته از نظر آلودگی هوا موتورهای مطلوبی تلقی شدند و شمار خودروهای دیزل به میزان چشمگیری در انگلستان افزایش یافت.
اما اکنون موتورهای دیزل از نظر آلودگی موتورهای نامطلوبی تلقی می‌شوند و فعالان مدنی و محیط زیست برای محدود کردن خوسایل نقلیه‌ای که موتور دیزل دارند شدت گرفته است.
 
بعضی گروه‌های فعال در زمینه آلودگی هوای لندن حتی در نظر دارند دولت را به دلیل "ناتوانی در مقابله با حد غیر مجاز آلودگی هوا که سالانه باعث هزاران مرگ زودهنگام در لندن می‌شود" به دادگاه ببرند.
گزارش انجمن سلطنتی پزشکان بریتانیا همچنین به مسئله آلودگی هوای خانه‌ها پرداخته و از نادیده گرفتن این موضوع انتقاد کرده است: "محیط سرپوشیده افراد را از آلودگی هوای بیرون محافظت می کند اما می‌تواند آنها را در معرض آلاینده‌های دیگری قرار دهد."
با وجود اینکه چندین سال است کشیدن سیگار در فضاهای سرپوشیده در بریتانیا ممنوع شده اما سیگار همچنان مهمترین منبع آلودگی فضاهای سربسته است.
اما آلودگی محیط های سرپوشیده و خانه فقط محصول سیگار نیست و دود شومینه و اجاقهای هیزمی، بخار مواد شوینده و پاک‌کننده، دود شمع و خوش بوکننده‌های هوا نیز نقش مهمی در آلودگی فضاهای سرپوشیده دارند.
در این گزارش آمده است: "خوشبوکننده‌هایی که با عطر لیمو و کاج برای تازه کردن هوای خانه استفاده می‌شوند می‌توانند به دلیل فعل و انفعالات شیمیایی باعث آلودگی هوا شوند، خوشبوکننده‌های حاوی اُزن هم همینطور."
 
علاوه بر این، تهویه نامناسب فضاهای سربسته باعث رشد قارچ و کپک می‌شود که این نیز کیفیت هوای داخل خانه ها و ساختمان ها را پایین می آورد.
 
نشت لوله‌های گاز و وسایل گازسوز، گاز رادون رادیو اکتیو، دود سیگار دیگران، دی اکسید نیتروژن حاصل از سوزاندن گاز برای پخت و پز و حلال‌هایی که از مواد پلاستیکی، رنگ و وسایل خانه متصاعد می شوند و نیز فرش و دیگر سوایل خانه همگی در آلوده کردن هوای خانه‌ها نقش دارند.
 
سازمان بهداشت جهانی تقریبا دو سال پیش در باره آلودگی هوا هشدار داده و آن را مهمترین عامل محیطی مرگ در دنیا دانسته بود.
 
به گزارش این سازمان در سال ۲۰۱۲ حدود هفت میلیون نفر به علت آلودگی هوا جان خود را از دست داده‌اند و از هر هشت مورد مرگ در دنیا یک مورد بر اثر آلودگی هوا بوده است.
 
از هفت میلیون نفری که در دنیا به علت بیماری‌های ناشی از آلودگی هوا جان باخته‌اند ۴.۳ میلیون نفر ناشی از آلودگی هوای خانه‌ها با دود وسایل گرمایشی و اجاق‌های خوراک‌پزی نامناسب بوده است.
+11
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.