مطهری: دولت احساس نکند در حاشیه امن قرار دارد

 

دو هفته پس از توقف پرسش نمایندگان مجلس از احمدی‌نژاد، علی مطهری نماینده مجلس با طرح پرسش‌هایی خواستار پاسخ احمدی‌نژاد شد. خروج غیرقانونی ۱۱میلیارد دلار به دوبی و سرنوشت ۲۷ میلیارد دلار ایران در چین از جمله این پرسش‌هاست.
 

علی مطهری نماینده تهران در مجلس روز یکشنبه ۱۲ آذرماه در سخنرانی میان‌دستور خود گفت، توقف پرسش از رئیس‌جمهور به این معنی نیست که دولت به طور کلی از پاسخگویی درباره نابسامانی بازار ارز و کاهش شدید ارزش پول ملی و دارایی مردم در چند ماه گذشته معاف است.
 
آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۱ (۲۰ نوامبر ۲۰۱۲)  از نمایندگان مجلس خواست طرح سئوال از رییس‌جمهور متوقف شود. خامنه‌ای گفت: «طرح سوال از رییس جمهور تا اینجا کار مثبتی بود، هم نشان‌دهنده احساس مسئولیت مجلس و هم آمادگی مسئولان دولتی برای پاسخگویی است، اما ادامه این کار آن چیزی است که دشمن می‌خواهد، از نمایندگان محترم، تقاضا می‌کنیم از اینجا به بعد ادامه ندهند.»
 

 


اما اکنون علی مطهری می‌گوید، دولت احساس نکند که با این دستور آیت‌الله خامنه‌ای در حاشیه امن قرار گرفته و هرطور عمل کند، تا آخر دوره‌اش از اقدام نظارتی مؤثر مجلس مصون است.
 
به گزارش خبرگزاری مهر،  مطهری در سخنان روز یکشنبه خود در مجلس تاکید کرد که دولت باید پاسخ بدهد که چرا در آن مقطع زمانی [ماه‌های شهریور و مهر ۹۱]، در ساماندهی بازار ارز تعلل ورزیده و آیا این امر ارتباطی با تأمین کسری بودجه خودساخته یارانه‌ها داشته است یا خیر؟ چرا بانک مرکزی یکباره و با تصمیم رئیس‌جمهور از ارائه ارز جز برای دو گروه اول کالایی به مدت حدود یک ماه ممانعت کرد؟
 
پرسش‌های دیگر مطهری
 
علی مطهری در سخنان روز یکشنبه خود در مجلس علاوه بر پرسش درباره علل بحران در بازار ارز، پرسش‌های مهم دیگری را نیز مطرح کرد و خواستار پاسخ رئیس دولت شد.
 
مطهری پرسید: «چرا در سال ۱۳۹۰ که نشان می‌داد در سال ۹۱ ذخایر ارزی قابل مدیریت ما محدود است ۱۱ میلیارد و چهارصد هزار دلار ارز کشور بدون دستورالعمل قانونی، برای فروش در دوبی به ۱۸ صراف داده شد که ۵ تَن از این صرافان ۸۰ درصد این مقدار ارز را دریافت کردند و در نتیجه یک رانت‌خواری بزرگ صورت گرفت؟»


«سرنوشت ۲۷ میلیارد دلار ما در چین با سود یک درصد چه خواهد شد؟ این در حالی است که دیوان محاسبات چند ماه قبل از تحریم بانک مرکزی طی نامه‌ای به رئیس‌جمهور هشدار لازم را داده بود.»
 
 «چرا بانک مرکزی بر فروش ارز توسط بانکها نظارت نداشته و در نهایت اقدام به برداشت از حساب آنها کرده است؟»
 
«چرا شرکت پالایش و پخش فراورده‌های نفتی ایران معادل ریالی مبلغ  ۲ میلیارد و ۵۰۶ هزار دلار  و ۹۳۵ هزار یوروی حاصل از فروش فراورده‌های نفتی به شرکتی در فرودگاه امام را به نرخ مرجع دریافت کرده و در نتیجه این شرکت شش میلیارد تومان سودِ ناشی از رانت برده است؟»
 
«چرا در شرایط اقتصاد مقاومتی، در هفت ماه اول سال ۹۱ بیش از ۲۳ هزار خودروی لوکس خارجی به قیمت ۵۰۰ میلیون دلار تنها توسط ۲۰ شخص حقوقی و حقیقی وارد شده به طوری که ۱۳ درصد نسبت به سال ۹۰ افزایش داشته و بخش اعظم ارز مصرفی آن با نرخ مرجع محاسبه شده است؟ آیا اینها رانت خواری نیست و چگونه با شعار عدالت گستری دولت سازگار است؟»
 
پرسش آخر مطهری از دولت درباره مرگ ستار بهشتی، کارگر وبلاگ‌نویس در زندان بود. او گفت: «هیچ کس مدعی نیست که این گونه اتفاقات کار نظام است و اساسا نظام نیازی به این کارها ندارد. اما قابل انکار نیست که در میان نیروهای امنیتی و اطلاعاتی ما، هستند معدود افرادی که فکر می‌کنند برای حفظ نظام هرکاری مباح است.»
 
مطهری با تاکید بر اینکه باید مسائل نظیر مرگ ستار بهشتی را دولت و نمایندگان مجلس پیگیری کنند، گفت، «بجاست در صورت اثبات قصور یا تقصیر ضابطان، وزیر کشور و نیروی انتظامی طی نامه‌ای از خانواده ستار بهشتی و ملت ایران عذرخواهی کنند».

+52
رأی دهید
-7

karkas - اصفهان - ایران
برو بمیر با رهبرت
یکشنبه 12 آذر 1391 - 19:31
rezgar - لینشوپینگ - سوئد
همین چند روز پیش بود خامنهای از شما نماینده های بی خاصیت خواست طرح سوال از زئیس چمهوری را کنار بگذارید و تو مطهری اولین کسی بودی مهر تایید به فرمان خامنهای زدید و گفتید دستور خامنهای حکم حکومتی است و باید همه اطاعت کنند.اگر دولت احمدی نژاد در حاشیه امنیتی خامنهای باشد بازهم می شود حکم حکومتی و فرقی نمیکند. در اخر مطلب اقای مطهری اشاره به قتل ستاره بهشتی کرده و از ظابطان و مقصرین و همچنین وزیر کشور خواسته از خانواده ستار عذر خواهی بکنند! کسی به خودش زحمت ندهد چون هرگز مادر ستار بهشتی قاتلین ستار را نمیبخشد.
یکشنبه 12 آذر 1391 - 20:20
parviz1 - کترینگ - انگلستان
ملا زاده حـ... که می‌گن به‌‌ اینجور ملا زاده‌ها می‌گن.آخه پشمک بی‌ خاصیت هنوزم میخوای به‌‌ سیاه کردن و عوامفریبی ادامه بدی؟!!!!! یعنی‌ آنقدر ملّت را گگولی فرض کردی و فکر کاری !!!! تو و امسال تو را شناختن .دست ملاها و مولا زاده‌ها و انگلهای رژیم اسـ... کاملاً رو شده و اگر خود خدا هم بیاد کسی‌ را معرفی‌ بکنه و مهر تأیید هم بزنه که این ملا یا ملا زاده یا هر انگل دیگری که تو این رژیم تحت فرمان گدا علی‌ شیره هست قابل قبول ملّت نیست و کار رژیم اسهال تمام و باید ریشه رژیم را کند.تا دیر نشده بیا بطرف ملّت و عوامفریبی و دزدی و جنایت و.. در پرونده شماها کافیست.بیایید آدم بودن را تجربه کنید و دست از جنایت و.. بردارید.
یکشنبه 12 آذر 1391 - 20:26
فريادزيره آب - اهواز - ایران
پرسین اسپیدر_مشهد_که میگه رئیس جمهور فقط احمدی نژاد بیا تحویل بگیر؛تو طرفدار کسی هستی که تو روی قد علم کرده ؛یعنی شما هم با رهبرمشکل داری
یکشنبه 12 آذر 1391 - 21:47
htafas - مادرید - اسپانیا
دلقک ، با اون فک و صورت بی‌ ریختد، بهتره کمتر یا اصلا ز‌ر نزنی‌.،.....خفه شووووووووووووووووووووووووووو
یکشنبه 12 آذر 1391 - 21:51
asabi - لوس انجلس - آمریکا
بابا ملت این مردم حقشون هست که اینطور آدما روشون حکومت کنند. اگه فردا روزی خامنه‌ای لباس پوشیدن، آرایش، پارتی و اینطور چیزارو آزاد کنه ۸۰% جوان‌ها می‌ریزن تو خیابون‌ها میگن زنده با د خامنه‌ای. تو ایران فقط الان ۲ تا چیز مهم هست. پول و سکس. حیفه اون جوان‌ها که یا جون خودشون رو در راه آزادی کشور از دست دادند یا الان تو زندان‌ها هستند. این ملت لیاقت ندارند. ننگ بر شما ملت ترسو و متظاهر که هر بالائی سره تون میارن صداتون در نمیاد.
دوشنبه 13 آذر 1391 - 01:08
میکایل - مالمو - سوئد
اصلا بتو چه مربوط ...‌ تو از رهبره دروغ گو و بیدینت, که خون جوانان ایران را مثل آبه خوردن می‌ریزه دفاع کن پاچه خوار بد ترکیب پاچه مال حقوق چند میلیونی می‌‌گیری که از ملت بدبخت دفاع کنی‌ از ضحاک زمان دفاع میکنی‌ هرامت باد..........
یکشنبه 12 آذر 1391 - 21:31
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.