رفسنجانی: مسئولان امنیتی و قضائی وقت درباره پرونده‌های اوایل انقلاب شفاف سازی کنند

 

اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نطام، از مسئولان امنیتی و قضایی در اوایل انقلاب  خواسته است تا در «جلساتی با پژوهشگران وقایع به وجود آمده را برای ثبت درست در تاریخ» شرح دهند.
 
خبرگزاری کار ایران، ایلنا، روز شنبه یازدهم آذرماه گزارش داد که اکبر هاشمی رفسنجانی در دیدار جمعی از استادان تاریخ انقلاب اسلامی در دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های گوناگون ایران این مطلب را بیان کرده است.
 
اکبر هاشمی رفسنجانی «در پاسخ به برخی شبهات پیرامون محاکمات و اعدام‌ها و یا تصرف اموال افراد، در ابتدای انقلاب عدم تسلط شورای انقلاب به تمام اعمال و تصمیم‌گیری‌ها را یکی از علل این اتفاقات عنوان کرد.»
 
اکبر هاشمی رفسنجانی اضافه کرده است:« در شرایطی که کشور فاقد قانون اساسی و سازماندهی و مدیریت بود، علی‌رغم اقدامات مفید و صحیح صورت گرفته، برخی اعمال افراطی از جانب افراد و بعضاً جوانان که تجربه مدیریتی نداشتند، اتفاق می‌افتاد که برخی از آنها مورد تأیید مسئولان انقلاب و امام راحل نیز نبود.»
 
اشاره اکبر هاشمی رفسنجانی به اعدام  مقامات سیاسی بلندپایه و افسران ارشد ارتش در دوران محمدرضا شاه پهلوی در اوایل انقلاب است. در همین دوران اموال و دارایی ها بسیاری از افراد متهم به وابستگی به رژیم گذشته مصادره شد.
 
نهادهای مدافع حقوق بشر به نقل از  سازمان عفو بین الملل می گویند از زمان پیروزی انقلاب در ۲۲ بهمن سال ۱۳۵۷ تا اسفندماه سال  ۱۳۵۸ دست کم ۴۳۸ نفر در داگاههای انقلاب به اعدام محکوم  و حکم اعدام  آنها اجرا شد.
 
به گزارش ایلنا، اکبر هاشمی رفسنجانی با اشاره به مسائل مربوط به برخی پرونده‌های اوایل انقلاب اسلامی، افزود: بجاست اکنون پس از گذشت سه دهه از این اتفاقات، مسئولان امنیتی و قضائی وقت، در جلساتی با پژوهشگران وقایع به وجود آمده را برای ثبت درست در تاریخ پاسخ دهند.
 
اکبر هاشمی رفسنجانی همچنین گفته است:« بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و علیرغم وجود مشکلات اجرائی عدیده، «بنیاد تاریخ» به سرپرستی آقای معادیخواه تأسیس شد و با همت ایشان و همکارانشان، تاریخ شفاهی بسیار خوبی در قالب مصاحبه با مؤثرین انقلاب اسلامی آغاز شد و بنا بود که حاصل این مصاحبه‌ها به صورت علمی تدوین و در اختیار اساتید و پژوهشگران و اذهان جستجوگر قرار گیرد که متأسفانه با تنگ نظری برخی افراد و جریان‌ها این کار مهم ناتمام ماند.»
 
مرکز اسناد  انقلاب اسلامی که هم اکنون روح الله حسینیان، نماینده اصولگرای مجلس، ریاست آن را برعهده دارد نیز  در حوزه تدوین و نگارش تاریخ «انقلاب اسلامی» فعالیت می کند.
 
درحالی اکبر هاشمی رفسنجانی خواستار پاسخگویی مقامات امنیتی و قضایی وقت برای «ثبت درست در تاریخ»‌شده است که برخی از فعالان حقوق بشر در خارج از ایران دادگاه نمادینی به نام «ایران تریبونال» در لندن و لاهه برگزار کردند که به اعدام  زندانیان سیاسی در دهه ۱۳۶۰ پرداخت.
 
در این دادگاه نمادین شماری از اعضای خانواده های اعدام شدگان و یا زندانیان سیاسی در مقابل هیاتی شش نفره از قضات بین المللی روایت های خود را  از اعدام ها در این دوران بیان کردند.
 
آمار دقیقی از شمار اعدام های سیاسی در ایران در دست نیست، اما مخالفان جمهوری اسلامی می گویند، در تابستان سال ۱۳۶۷ بیش از چهار هزار زندانی سیاسی به صورت دسته جمعی اعدام شدند.

+17
رأی دهید
-20

Ahora-mazda - تهران - ایران
خمینی جنایتکارترین فرد جمهوری اسلامی .
یکشنبه 12 آذر 1391 - 10:50
vahid_ - گلاسگو - انگلستان
بنی صدر به بخش فارسی رادیو بین المللی فرانسه می گوید که هاشمی رفسنجانی در ابتدای انقلاب جزو کسانی بود که با توقف اعدام ها مخالفت می کرد. ..... وی تأکید می کند که اگر قرار است به اعدامهای اول انقلاب رسیدگی شود باید از خود هاشمی رفسنجانی شروع شود
یکشنبه 12 آذر 1391 - 10:51
compatriot - تورنتو - کانادا
تو کوسه نه‌ تنها باید پاسخگو باشی‌ بلکه به عنوان مسبب این اعدامها و قتلهای زنجیره‌ای و تسلط بر خمینی گور به گور شده باید به اردوگاه کار اجباری فرستاده شوی. خاین . باید اعدامت کنند تا خانواد‌ت بفهمه مفهوم اعدم فله ی یعنی‌ چه?
یکشنبه 12 آذر 1391 - 12:12
tiz bin 4 - پاریس - فرانسه
تو خود تم مثل همه اون جنایتکارا کا همه رو اعدام کردن هستی‌.اون خمینیه جلاد کا دستور عدم همه رو صادر کرد.لعنت تو روحش و همه اون جلادان اسلامی از محمد عوضی‌ گرفته تا توی کوسه
یکشنبه 12 آذر 1391 - 13:31
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
هنگامیکه آن قلابیون از همه ی طیفهای اسلامی و چپی‌ مجاهدی برای دستگیری بانوی فرهیخته --- فرخرو پارسای ----رفتند مادر بیمار او در بستر بود او از آشغالها خواهش کرد که به مادرش چیزی نگویند ولی‌ آن کثافتها در برابر سوا ل پیره زن بدبخت گفتن(((((((۸می‌خواهیم دخترت را اعدام کنیم))) و ۳ روز بعد مادر بینوا از غصه دق کرد و مرد!!! این است انقلاب با شکوه اسلامی چپی‌ مجاهدی!!!!! افتخار کنید!!!!!۱
یکشنبه 12 آذر 1391 - 14:10
vahid_ - گلاسگو - انگلستان
حکومت شاه خائن هم ،حکومت شعبان بی مخ بود ،، فکر نکنید شاه خائن گل سر سبد بود ،، این کثافات که الان پاک نمیشه از حکومت شاه آدم خار و آدم کش به جا مونده ،
یکشنبه 12 آذر 1391 - 20:14
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.