جزئیات طولانی‌ترین کودک‌ربایی ایران

روزنامه قانون : نوجوان 16 ساله بالاخره تصمیم خود را گرفت و پس از سه ماه پدر و مادر ایرانی خود را به عنوان خانواده اصلی خود انتخاب کرد. البته اگر این آرامشی قبل از طوفان برای سامان، پسرگم شده نباشد او به زندگی ایرانی خود ادامه می‌دهد. درحال یاد گرفتن زبان فارسی ایرانی است و با پدر و مادر اصلی خود زندگی می‌کند.
 
پلیس درحالی سامان گم شده را پس از 16 سال به خانواده اصلی بازگرداند که پدر و مادر افغانی او تمام راه او را بدرقه کردند. مادر و خویشاوندان افغانی پسر کمی دورتر از خودروی پلیس می‌آمدند و به او اطمینان می‌دادند تنهایش نخواهند گذاشت. پسرنوجوان در تردید میان انتخاب مادری که او را بزرگ کرده‌ و مادری که او را به دنیا آورده است به خانه پدری‌اش بازگشت. سامان از ایرانی بودن و تعلقش به خانواده‌ای کرمانی فقط یک نام برایش مانده است صحبت کردن برایش سخت است، بعد از مدت‌ها مهاجرت و زندگی در افغانستان و ایران حال صاحب یک خانه و خانواده ایرانی شده است.
 
با اینکه فارسی را مانند یک افغانی صحبت می‌کند و به طور کامل دارای فرهنگی افغان است، باید زندگی‌اش را تغییر دهد. او تنها این جمله را به خبرنگاری که با او در روز بازگرداندنش صحبت کرد، گفت: من به آن‌ها مدیون هستم، باید زحمت‌هایشان را جبران کنم. از زمانی که به خانه جدید یا همان خانه قدیمی خود بازگشته کمتر کسی او را دیده است. زیاد از خانه بیرون نمی‌آید و خانواده‌اش دوست ندارند با صحبت کردن او را یاد زندگی قبلی‌اش بیندازند. سامان تنها 11 روزه بود که از سوی یک زن و شوهر افغان ربوده شد.
 
این زن و شوهر سرایدار خانه‌ای در سیرجان کرمان بودند و بچه‌دار نمی‌شدند. به همین دلیل 16 سال پیش وقتی نوه چند روزه صاحب‌خانه را جایی تنها دیدند برداشتند و برای همیشه ناپدید شدند. نوزاد از خانواده پدری رفت و در 16 سال زندگی خود با فرهنگ افغان قد کشید و در کنار پدر و مادر جدید کار کرد و با آنان مدتی در افغانستان و مدتی در ایران به زندگی خود ادامه داد. او تا شهریور امسال نمی‌دانست در حقیقت به یک خانواده ایرانی تعلق دارد. تنها گاهگاهی در بین بازی‌های کودکانه‌اش می‌دید همبازی‌ها گاهی به او طعنه می‌زنند و می‌گفتند: "تو شبیه ما نیستی"، "اگر افغانی هستی چرا اسم تو سامان است و یک اسم افغان نداری!" اما همه این‌ها نیز باعث نشد تا او نسبت به پدر و مادر افغانش شک کند.
 
تا شهریورماه امسال خانواده افغان برای زندگی به سیرجان بازگشتند آن‌ها نمی‌دانستند هنوز کسی به دنبال آنان است. پدر و مادر واقعی کودک پس از ناپدید شدن زن و شوهر افغان حدس می‌زنند ربودن فرزندشان باید کار زن و شوهر افغان باشد به همین دلیل پدر تمام این سال‌ها به دنبال رد این خانواده بود و سایه به سایه دنبالشان می‌کرد. وقتی آنان دوباره به سیرجان بازگشتند، متوجه حضورشان شد و به محض اطمینان در تلاش برای پس گرفتن پسرش برآمد. این‌بار پلیس وارد ماجرا شد و با شکایت مرد، اداره آگاهی به سراغ خانواده افغان رفت و نوزادی که دیگر نوجوان شده بود را شناسایی کردند. با آزمایش دی ان ای نیز دیگر هیچ شکی نماند که نوجوان 16 ساله همان نوزاد 11 روزه است و این بار پس سال‌ها آرامش و حس داشتن فرزند، تکاپو و هیاهو به جان خانواده افغانی افتاد و با وجود تلاش‌ها و درخواست‌هایشان پدر افغانی بازداشت شد و سامان به خانواده اصلی خود بازگشت. این درحالی بود که شک و تردید‌ها برای اینکه سامان در خانواده ایرانی خود باقی می‌ماند یا نه وجود داشت، او کاملا وارد زندگی جدید با پدر و مادر و فرهنگ دیگری شد و هیچ‌کس نمی‌دانست آیا او این زندگی را انتخاب خواهد کرد یا نه؟!
 
اما حال که بیش از دو ماه از بازگشتش می‌گذرد، او هنوز در خانه و شرایط جدید خود است و بالاخره پرونده ربایش نوزادی 11 روزه بعد از 16 سال مختومه شد.
 

+182
رأی دهید
-18

SharafYabi - بیمبه - انگولا
چه زیبا و غم انگیز!!
یکشنبه 12 آذر 1391 - 02:13
آسمانی - ریچموند - کانادا
خوب ما چی کار کنیم؟ برگشته که برگشته! این جا پدر و مادر سفید بچه سیاه دارند اون بچه هیچ وقت نمیگه پدر و مادرم کسی دیگست. من یه نفر میشناسم از آسیا به فرزندی گرفته شده بوده بعد از 25 سال خانواده اصلی شو پیدا کرد. گفت پدرو مادر کسی است که من میشناسم نه اون ها رو که من نمیشناسم. برگشت تو با همونای که بزرگش کرده بودن. خدا کنه این بچه همه فکراشو کرده باشه.
یکشنبه 12 آذر 1391 - 03:04
dkdk - اسلیس - دانمارک
کار این زن و مرد افغانی که نوزاده ۱۱ روزه را دزدیدند اصلا درست نبوده.اما یادمون نره که ‌یک زن تنها بخاطر بدنیا آوردن بچه مادر نمیشه به ا‌و گفت.بلکه مادر کسی‌ است که زحمتهای فراوانی برای بزرگ کردن بچه کشیده باشد.خیلی از زنها بچه‌ای را بدنیا آورده اند و ا‌و را در همان زایشگاه(بیمارستان)رها کرده و رفته اند،و زنی‌ دیگر آن نوزاد رها شده را به خانه برده و با زحمات زیادی بزرگش کرده.حال آیا مادر واقعی‌ این بچه کدام زن است؟کسی‌ که ا‌و را بدنیا آورده؟یا کسی‌ که ا‌و را بزرگ کرده؟
یکشنبه 12 آذر 1391 - 05:00
fdsa60 - تهران - ایران
بچه ها ، موسسه (محک) که مخصوص درمان کودکان سرطانی هست بخاطر تحریم بدجوری از نظر دارو در تنگنا قرار گرفته . خواهش میکنم کسانی که خارج زندگی میکنند اگه میتونند دارو و کمکهای موسسه های خیریه خارجی و اگه براشون مقدور نیست از نظر مالی به این موسسه کمک کنن.تورو خدا نزارید بچه های کوچولو پرپر بشن.از دوستان ساکن ایران هم خواهش میکنم با مراجعه به سایت (محک) شده حتی 1000 تومان کمک کنید. (هزاران فرشته بوسه بر دستانی زنند که گره از کار خلق بگشایند‍)
یکشنبه 12 آذر 1391 - 03:50
hana257 - تهران - ایران
اگه همون موقع فهمیدن کار زن و شوهر افغان هست و سایه به سایه هم دنبالشون بودن چرا همون موقع گیرشون ننداختند؟
یکشنبه 12 آذر 1391 - 06:19
asal55290 - مشهد - ایران
uعجب سر گذشتی داشتی کل علییییییییییییییییی.....
یکشنبه 12 آذر 1391 - 06:09
pull.over - دوحه - قطر
به نظر من سامان نباید به خانواده ی اصلی اش برمیگشت.
یکشنبه 12 آذر 1391 - 10:35
bita tehrani - ونکوور - کانادا
جناب آسمانی شما مجبور نیستی‌ به سایت ایرانیان یوکی بیائید و خبرهای زجر آور بخوانید.از این به بعد هم می‌گوییم کسی‌ که این بلا سرش آمد به جای اینکه خودش تصمیم بگیرد بیاید با شما مشورت کند.به هر حال همدردی شما به این نوجوان بیگناه جای تشکر دارد!!!!
یکشنبه 12 آذر 1391 - 10:38
mahshahr - ونکوور - کانادا
چه سختی کشیدن مادر و پدر بچه این سالها! لعنتت بر اون بچه دزدهای بیشرف که زندگی و هویت بچه و خانوادشو خراب کردن،
یکشنبه 12 آذر 1391 - 13:59
bita tehrani - ونکوور - کانادا
باز این دک دک مغلطه کرد! خودت میگی‌ نوزاد ربوده شده،بعد میگی‌ مادرش او را رها کرده؟!!!!
دوشنبه 13 آذر 1391 - 08:14
همایون خدای صبر - اسلو - نروژ
fdsa60 - تهران - ایران از این حس نوع دوستی شما خیلی سپاسگزاریم ولی باید این نکته را به شما دوست خوبم عرض کنم که اینجایعنی بیشتر اروپا حتی یه چرک خشک کن هم بدون نسخه به کسی نمیدهند چه برسد به دارروهای سرطانی . به همین خاطر من فکر میکنم تنها کار فقط پرداخت پول به حساب این موسسه میباشد تا خود مسئولین البته نه از نوع دزدهایشان . این داروهارا تهیه نمایند .
دوشنبه 13 آذر 1391 - 11:44
gol andam - ژنو - سویس
خدا رو شکر برگشت به آغوش خانواده اصلیش،،،اون زن و مرد فکر نکردن یه مادر و پدر چه زجری از دوری فرزندشون میکشن،،،این دیگه خودخواهیه که بچه دار نشدن و قلب کسان دیگرو بشکنن،،،،in دزدیه
‌چهارشنبه 15 آذر 1391 - 20:40
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.