آیت الله هاشمی: باید به شبهات محاکمات و اعدام‌ها و تصرف اموال در اول انقلاب پاسخ داد

 

انتخاب :آیت الله هاشمی در دیدار جمعی از استادان تاریخ انقلاب اسلامی در دانشگاهها و پژوهشگاههای کشور ضمن اشاره به برخی اقدامات افراطی ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی و تاکید بر ضرورت بازکاوی و پاسخ به پرسش های بر زمین مانده ، تاکید کرد : تاریخ نگاری صحیح و علمی  یکی از نیازهای کنونی نظام اسلامی است که می تواند موجب روشن شدن اذهان و ارائه پاسخ صحیح برای جوانان و پژوهشگران شود .

به گزارش انتخاب ، رئیس مجمع تشخیص مضحت نظام درادامه این  دیدارگفت: نگارش تاریخ وقایع مهم و سرنوشت‌سازی چون انقلاب اسلامی نیاز به گذشت زمان و نگاه فراتر از وقایع و مسائل روزمره دارد و به جاست که اکنون که بیش از سه دهه از انقلاب اسلامی ایران و تأسیس نظام جمهوری اسلامی می‌گذرد این امر مهم مورد توجه وثیق قرار گیرد.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تدوین کلیات تاریخ انقلاب اسلامی به صورت علمی را وظیفه دانشگاهها و پژوهشکده‌های معتبر خواند و تصریح کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و علیرغم وجود مشکلات اجرائی عدیده، «بنیاد تاریخ» به سرپرستی آقای معادیخواه تأسیس شد و با همت ایشان و همکارانشان، تاریخ شفاهی بسیار خوبی در قالب مصاحبه با مؤثرین انقلاب اسلامی آغاز شد و بنا بود که حاصل این مصاحبه‌ها به صورت علمی تدوین در اختیار اساتید و پژوهشگران و اذهان جستجوگر قرار گیرد که متأسفانه با تنگ نظری برخی افراد و جریانها این کار مهم ناتمام بماند.
ایشان اشکالات وارده درخصوص تحریف تاریخ و نگاه سلیقه‌ای به وقایع تاریخی را به جا عنوان کرد و با بیان اینکه لازم است که تاریخ شرق به خصوص انقلاب اسلامی توسط پژوهشگران شرقی و داخلی تدوین شود، گفت: همانگونه که پژوهشگران غربی تحولات شرق و جهان اسلام را به دقت بررسی و تاریخ نگاری می‌کنند، لازم است که دانشگاهها و پژوهشکده‌های ما در شرق نیز، شناخت غرب و تحولات آنرا وجه همت خود قرار دهند، چرا که در صورت شناخت درست و علمی از غرب است که می‌توانیم در مقابل عملکردها و  سیاست‌های آنان برخورد مناسب و درست ارائه کنیم.


رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنانش به وظیفه شخصیت‌ها و کسانی که نقش مؤثری در وقایعی چون انقلاب اسلامی داشتند اشاره کرد و گفت: توضیح و شفاف سازی در مورد حوادث تاریخی خاصی چون دفاع مقدس،  کودتا و تحرکات تروریستی ابتدای انقلاب وظیفه افراد دخیل در این وقایع بوده و لازم است مسئولان جمهوری اسلامی بخصوص کسانی که از ابتدای انقلاب نقش سرنوشت سازی داشته‌اند در برابر سئوالات و شبهه‌هایی که مطرح می‌شود شفاف سازی کنند و پاسخگو باشند تا جوانان و پژوهشگران پاسخ‌های خود را از منابع غیر مؤثق و بعضاً تحریف شده دریافت نکنند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی اشکالات وارده بر عملکرد و اتفاقات ابتدای انقلاب را تا حدودی طبیعی دانست و گفت: انقلاب اسلامی ایران برخلاف بسیاری از انقلابها به صورت تشکیلاتی و همراه با برنامه مدون برای آینده به وجود نیامد، بلکه فشار و ظلم و ستم رژیم طاغوت در حق مردم و بی‌توجهی و بی‌حرمتی نسبت به دین و مرجع و رهبر مردم، انقلابیون را به خروش واداشت که البته در این شرایط وجود بعضی از اشکالات در عمل و بعضاً ندانم کاری ها و قصورها طبیعی به نظر می‌رسد.
ایشان  در پاسخ به برخی شبهات پیرامون محاکمات و اعدام‌ها و یا تصرف اموال افراد، در ابتدای انقلاب عدم تسلط شورای انقلاب به تمام اعمال و تصمیم‌گیری‌ها را یکی از علل این اتفاقات عنوان کرد و گفت: در شرایطی که کشور فاقد قانون اساسی و سازماندهی و مدیریت بود، علی‌رغم اقدامات مفید و صحیح صورت گرفته، برخی اعمال افراطی از جانب افراد و بعضاً جوانان که تجربه مدیریتی نداشتند اتفاق می‌افتاد که برخی از آنها مورد تأیید مسئولان انقلاب و امام راحل نیز نبود.
وی با اشاره به مسائل مربوط به برخی پرونده‌های اوایل انقلاب اسلامی، افزود: بجاست اکنون پس از گذشت سه دهه از این اتفاقات، مسئولان امنیتی و قضائی وقت، در جلساتی با پژوهشگران وقایع به وجود آمده را برای ثبت درست در تاریخ پاسخ دهند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی در پاسخ به درخواستی پیرامون تدوین موضوعی خاطرات ایشان در کنار انتشار روزانه آنها گفت: در این زمینه بخش تاریخ جنگ و دفاع مقدس توسط دفتر نشر انقلاب انجام شده و پژوهشگران می‌توانند سایر موضوعات را در خاطرات تا مقطع پایان جنگ تدوین کنند.

در ابتدای این دیدار آقایان بهشتی سرشت، معادیخواه، حاضری، یوسفی فر، درویشی، کیانوش‌راد و ناصری اساتید و پژوهشگران دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور و سرکار خانم محتشمی‌پور محورهای زیر را مطرح کردند:


- لزوم انجام گفتگوی ملی همزمان با سازندگی در کشور
- حرکت در مسیر اعتدال و جلوگیری از زوال تمدنی
- لزوم شکل‌گیری ذهنیت تاریخی و جاماندن از کاروان نگارش تاریخ مشارکتی جهانی
- جلوگیری از ترویج غفلت و کم‌کاری تاریخی و ارائه تصویر درست و علمی از وقایع تاریخی
- جلوگیری از اعمال تحریف و سلیقه در تدوین تاریخ انقلاب اسلامی و به خصوص جنگ تحمیلی در قالب تاریخی‌گری و تاریخ‌سازی


- قدردانی از تدوین خاطرات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به عنوان منبع تاریخی و لزوم تدوین موضوعی این خاطرات
- ضرورت ارائه راه‌‌حل‌های برون‌رفت از مشکلات در مقطع تاریخی حال حاضر
- لزوم ارتباط بیشتر مسئولان و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با دانشگاهیان و پاسخ به سئوالات ایشان
- توجه ویژه به مبحث غرب‌شناسی در دانشگاه‌ها برای مواجهه درست با تحولات دنیای پیشرفته
- محدودیت منابع و نبود منابع صحیح و علمی در اختیار پژوهشگران برای پاسخ به سئوالات جوانان و جامعه.

+69
رأی دهید
-18

vahid_ - گلاسگو - انگلستان
اگه به اون محاکمات .اعدامها رسیدگی بشه ..اول سر خودتو خانوادت بالای دار میره .
شنبه 11 آذر 1391 - 14:20
Cyrusiii - لیدز - انگلستان
آقای هاشمی‌ فرصت طلب ..اول از همه باید خودت محاکمه بشی‌.
شنبه 11 آذر 1391 - 14:46
فريادزيره آب - اهواز - ایران
حالا دیگه?این همه آدم بی گناه الکی اعدام شدن
شنبه 11 آذر 1391 - 16:01
mohammad.avaz - تهران - ایران
تو اول خود دزده ح...ت پاسخ بده بد فکک بزن مرتیکه
شنبه 11 آذر 1391 - 15:34
kabootar - لاهور - پاکستان
دیر به فکر افتادید خیلی از صاحبان اموال مصادره شده از غصه دق کردن و مردن
شنبه 11 آذر 1391 - 16:33
بت شکن - مونترال - کانادا
جناب هاشمی، طبق مستندات و افشأ گری‌های آقای اکبر گنجی شما اول تاریخ تجاوز به آان مهماندار هواپیما و حذف فیزیکی‌ آن بیچاره از ترس آبرو ریزی را مکتوب بفرمائید بقیه را پیش کش قدمتان!!
شنبه 11 آذر 1391 - 16:26
parviz1 - کترینگ - انگلستان
این مرتیکه هم با این چرندیات می‌خواهد در تاریخ هم دست کاری کند و جنایات و دزدیها و تجاوزات و خیانت هایی که ملاها و انگلها کردن را لا پوشی کند.احمق نمیداند تاریخ یعنی‌ آتفاق هایی که در گذشته رخ داده و نمیشه اونم در این زمان که همه یادشون هست چه‌ها کردید را طور دیگری نوشت و قالب کرد.
شنبه 11 آذر 1391 - 16:43
shahram1 - دیترویت - آمریکا
خیلی غصه نخور به وقتش به خیلی چیزها باید پاسخ بدی
شنبه 11 آذر 1391 - 19:10
احتراز - دورف - آلمان
عمرو عاص زمان، فقط دنبال حیله و نیرنگه
شنبه 11 آذر 1391 - 20:39
a.ahooraei - کلن - آلمان
... حالا بفکر رفتید که با ملت چکار کردید و چه خانواده های درست و حسابی را عزادار کردید و با یه مشت شپشو و عقب مانده و دربدر و بی سواد و آشغال اجتماع ایران که نیاز به ارشاد صحیح داشتند ، به قدرت رسیدید و فرزندان مردم را قتل عام کردید.
شنبه 11 آذر 1391 - 22:14
compatriot - تورنتو - کانادا
تو یکی‌ خفه. یه زمانی‌ کرکری میخوندی حالا از ترس جونت این کلمات قشنگ را ادا میکنی‌. خیلی‌ دیره!
یکشنبه 12 آذر 1391 - 03:36
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.