بان کی‌مون از کشورها خواست به اعضای مجاهدین خلق پناهندگی بدهند

حامیان سازمان مجاهدین خلق در تجمعی در آمریکا

دبیرکل سازمان ملل متحد از جامعه بین‌الملل درخواست کرده تا به مسئله اعطای پناهندگی به اعضای سازمان مجاهدین خلق که به تازگی از اردوگاه اشرف به اردوگاه آزادی منتقل شده‌اند، رسیدگی کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز،‌ بان کی‌مون روز پنج‌شنبه نهم آذر در این گزارش که به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه کرده، آورده است که تاکنون تنها ۳۱ نفر از اعضای این گروه در عراق توانسته‌اند به سایر کشور‌ها پناهنده شوند.
 
به گفته او، ۳۱۱۲ نفر از اعضای سازمان مجاهدین خلق به اردوگاه آزادی منتقل شده‌اند، اما هنوز حدود صد نفر از آن‌ها برای کمک به بستن اردوگاه اشرف هم‌چنان در آن باقی مانده‌اند.
 
با این درخواست دبیرکل سازمان ملل، به نظر می‌رسد اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران با مشکلات جدی در پناهنده‌شدن به کشورهای دیگر روبه‌رو بوده‌اند.
 
این سازمان هفتم مهر ماه به طور رسمی توسط وزارت خارجه آمریکا به دلیل «عدم ارتکاب اقدام‌های تروریستی در بیش از ۱۰ سال گذشته و همکاری در تخلیه مسالمت‌آمیز اردوگاه اشرف» از فهرست سازمان‌های تروریستی بیرون آورده شد.
 
سازمان مجاهدین از سال ۱۹۸۱ میلادی به مقابله مسلحانه با حکومت ایران پرداخته و در زمان جنگ ایران و عراق، صدام حسین، رئیس‌جمهوری وقت عراق، یک مقر نظامی به نام اردوگاه اشرف را در خاک عراق به این سازمان اختصاص داد.
 
پس از آنکه عراق خواستار خروج کامل آن‌ها از خاک این کشور شد، دولت آمریکا در انتقال آن‌ها به اردوگاه آزادی کمک کرد و خروج سه هزار عضو آن از ارد.گاه اشرف، پیش شرطی برای حذف نام‌شان از فهرست سازمان‌های خارجی تروریستی آمریکا شد.
 
با وجود تصمیم آمریکا، وزارت خارجه این کشور در بیانیه‌ای اعلام کرد که اقدام‌های تروریستی گذشته این گروه از جمله کشتن شهروندان آمریکایی در ایران در دهه ۷۰ و حمله به خاک آمریکا در سال ۱۹۹۲ را نادیده نمی‌گیرد.
 
در این راستا، دبیر کل سازمان ملل متحد گفته است «اگر کشورهای عضو سازمان ملل تعهدی قوی برای پذیرش اعضای مجاهدین خلق نداشته باشند، هیچ راه‌ حل پایداری برای مشخص‌ کردن وضعیت آن‌ها به دست نخواهد آمد.»
 
این درخواست درحالی مطرح شده است که ایران در واکنش به خروج آن‌ها از فهرست گروه‌های تروریستی اعلام کرده بود که این اقدام نشان می‌دهد که آن‌ها آشکارا عامل آمریکا هستند.
 
بلافاصله پس از خروج مجاهدین خلق از این فهرست نیز، نمایندگان کنگره آمریکا و حامیان آن‌ها درخواست کردند که دولت اوباما این گروه را به عنوان «اپوزیسیون مشروع» علیه جمهوری اسلامی شناسایی کند.

+45
رأی دهید
-44

masoud1900 - استکهلم - سوئد
این عتیقه هارو همونجا نگاه دارین دیگه،بیاین بقیه کشورهای دیگرو به گند میکشن
شنبه 11 آذر 1391 - 13:15
samuk66 - لندن - انگلستان
مجاهدین یکی‌ از عوامل بدبختی ایران هست ...هماشون باید عدم شن.
شنبه 11 آذر 1391 - 13:16
Faryade_Khamoosh - آخن - آلمان
ما این انقلاب اسلامى را مدیون همین مجاهدین خلق هستیم. این پدرسوخته ها از آخوند جماعت هم بدترند. خیلى دلم میخواد بدونم چه نقشه اى براى ایران کشیده اند. این روزها خیلى دم از مجاهدین میذنند. در واقع ٢ آپشن بیشتر براى ایران نمیبینند. یا ١- رضا پهلوى و یا ٢- مجاهدین خلق. که از خدا میخواهم گزینه ٢ نسیب ملت ایران نشود.
شنبه 11 آذر 1391 - 14:01
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
امیدوارم همه آنها به سلامت از عراق خارج بشوند و در کشوری امن زندگی کنند. پاینده ایران و همه مبارزان راه آزادی. ساندیس خورها هم شروع کنند به آه و ناله و هرزه گویی تا نون شب شون رو از حکومت ولی وقیج بگیرند.
شنبه 11 آذر 1391 - 13:49
Banooye Irani - هیوستن - آمریکا
فقط جهنم .
یکشنبه 12 آذر 1391 - 00:34
kobalt - کرج - ایران
آینه عبرت تمام آزادیخواهان تا دریابند اسارت مغزی بسیار خطرناکتر از اسارت جسمیه این بیچاره ها باید چند وقتی ممنوع المریم بشن تا مریم ومسعود مغزشون به مرور خارج بشه.حاضر ید؟
یکشنبه 12 آذر 1391 - 04:49
invincible - مینستا - آمریکا
جالب اینجاست که ساندیسخورها و افرادی که به مخالفین بد میگن سرشون در یک آخور هست اگر راست می‌گید به رژیم کثیف ملاها بد بگید!!!!!! درود بر مجاهدین و تمامی شهیدان و اسیران ایران زمین !!! مرگ بر خامنه‌ای و رژیم کثیف ملاها---پیروز باشید
یکشنبه 12 آذر 1391 - 08:25
_XHX_ - وین - اتریش
. اگر ملت اسلام بیدار نشوند و به وظایف خود آگاه نگردند، اگر علمای اسلام احساس مسئولیت نکنند و به پا نخیزند، اگر اسلام واقعی که عامل وحدت.. و ضامن سیادت و استقلال ملل مسلمان و کشورهای اسلامی می باشد به دست عوامل و ایادی اجانب و در زیر پرده سیاه استعماری افروخته گردد، روزهای سیاه و نکبت بارتری برای جامعه های اسلامی در پیش است و خطر ویران کننده ای متوجه اساس اسلام و احکام قرآن است... برچسب‌ها: امام خمینی, ره, روز قدس, پیام, اسلام, مستضعفین :D
یکشنبه 12 آذر 1391 - 08:32
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.