انتقاد آمریکا از برنامه شهرک‌سازی اسرائیل

برنامه اسرائیل برای گسترش شهرک‌های یهودی‌نشین در مناطق اشغالی با انتقاد آمریکا و کشورهای اروپایی روبرو شد. وزارت خارجه آمریکا این تصمیم را "غیرسازنده" و مانع مذاکرات مستقیم صلح خاورمیانه خواند.
 

شامگاه پنج‌شنبه (۲۹ نوامبر/ ۹ آذر) نمایندگان ۱۳۸ کشور عضو سازمان ملل متحد به درخواست تشکیلات خودگردان فلسطین برای شناخته شدن به عنوان "کشور ناظر غیرعضو" این نهاد رای موافق دادند. ۹ کشور از جمله اسرائیل و آمریکا با این درخواست مخالفت کردند و ۴۱ عضو از جمله آلمان و بریتانیا در رای‌گیری شرکت نکردند.


اسرائیل در واکنش به این رویداد که فلسطینیان آن را یک پیروزی تاریخی خوانده‌اند اعلام کرد که برنامه‌ی مناقشه‌برانگیز گسترش شهرک‌های یهودی نشین در مناطق اشغالی را از سر خواهد گرفت. اعلام این خبر در روز جمعه با واکنش انتقادی آمریکا و کشورهای اروپایی روبرو شده است.
 
"گامی غیرسازنده" و مانع گفتگوهای صلح
 
ویکتوریا نولاند سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تصمیم اخیر اسرائیل را "غیر سازنده" خوانده است. به گزارش خبرگزاری آلمان او به نقل از هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا می‌گوید گسترش شهرک‌سازی در مناطق اشغالی از سرگیری مذاکرات مستقیم صلح خاورمیانه و دست یافتن به راه حل وجود دو کشور مستقل فلسطین و اسرائیل را دشوارتر می‌کند.
 
خبرگزاری فرانسه نیز روز شنبه (۱۱ آذر/ ۱ دسامبر) از قول تومی ویتور مشاور امنیتی کاخ سفید با طرح انتقادهای مشابهی نوشت: «هدف همچنان از سرگیری گفتگوهای رودررو میان اسرائیل و فلسطین است.»
 
اسرائیل می‌گوید قصد دارد در شهرک‌های شرق اورشلیم (بیت‌المقدس) و کرانه باختری رود اردن ۳۰۰۰ واحد مسکونی جدید بسازد. محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین توقف شهرک‌سازی در این مناطق را پیش‌شرط ادامه‌ی گفت‌وگوی مستقیم با اسرائیل اعلام کرده است.
 
«اقدام اسرائیل غیر قانونی است»
 
میشائیل مان سخنگوی کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز با انتقاد از واکنش اسرائیل گفته است، با ارتقا جایگاه فلسطین در سازمان ملل اکنون بر عهده تمام طرف‌های درگیر در منطقه است که هر چه سریع‌تر در فضایی تازه برای کنار گذاشتن اختلاف‌ها گام بردارند.
 
وزیر خارجه آلمان گیدو وستروله و بسیاری از دیپلمات‌های ارشد اروپایی انتقادهای مشابهی به سیاست‌های اسرائیل در مورد گسترش شهرک‌های یهودی‌نشین کرده‌اند. اغلب اعضای این اتحادیه به ارتقا جایگاه فلسطین در سازمان ملل رای موافق داده‌اند. محمود عباس در سازمان ملل گفته بود که تا تشکیل کشور مستقل فلسطین از پانخواهد نشست.
 
به گفته‌ی محمود عباس کشور فلسطین شامل باریکه غزه، شرق بین‌المقدس و کرانه باختری رود اردن خواهد بود. نبیل ابو ردینه سخنگوی رئیس تشکیلات خود گردان فلسطین تصمیم اسرائیل را "غیرقانونی" و ضربه به تمام کشورهایی عنوان کرده که به درخواست محمود عباس رای مثبت دادند.
 

شهرک‌های یهودی‌نشین اسرائیل در مناطق اشغالی


حماس و راستگرایان اسرائیل، دو مانع اصلی صلح
 
اسرائیل تا کنون تاریخ دقیقی برای آغاز احداث ۳۰۰۰ واحد مسکونی جدید در شهرک‌های یهودی‌نشین مشخص نکرده است. ناظران معتقدند هر دو طرف تا دست یافتن به صلحی پایدار راهی طولانی پیش رو دارند.
 
یکی از مشکلات تشکیلات خودگردان فلسطین برای تاسیس کشوری مستقل در مناطق اعلام شده اختلاف‌های داخلی میان گروه‌های مختلف فلسطینی است. باریکه‌ی غزه از پنج سال پیش توسط اسلام‌گرایان افراطی حماس کنترل می‌شود که موجودیت اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسند و با راه حل دو کشور مستقل مخالف‌اند.
 
از سرگیری گفتگوهای مستقیم در خاورمیانه از طرفی در گرو حل اختلاف‌های درونی گروه‌های متخاصم فلسطینی است، از سوی دیگر به نتیجه‌ی انتخابات آینده اسرائیل بستگی دارد. این انتخابات ۲۲ ژانویه ۲۰۱۳ برگزار می‌شود. ترکیب دولت ائتلافی آینده و میزان نفوذ راستگرایان اسرائیل که موافق گسترش شهرک‌های یهودی‌نشین هستند نقشی تعیین کننده در روند گفتگوهای صلح خواهد داشت.

+46
رأی دهید
-18

vahid_ - گلاسگو - انگلستان
هم هیتلر هم آتاتورک حداقل در یک مورد باید مدال افتخار بگیرند .
شنبه 11 آذر 1391 - 13:51
mohammadhossein21 - کرمان - ایران
خوب اونایی که به عالم و آدم گیر میدین خودتونو طرفدار حقوق بشر میدونین دوست دارم حالا کامنتاتونو بخونم ببینم راجع به کشوری که داره به همه زور میگه چی میگین
شنبه 11 آذر 1391 - 14:12
مسیح پسر مریم - تهران - ایران
به غرب زده های سایت از جمله zebelkhan عرض میکنم که، حالا کی منزویه!! تو اون 9 نفری که رای منفی دادند. فقط آمریکا . اینگلیس و کانادا شناخته شده بود اون 4-5 تا کشور دیگرو هم اسمشون رو تو عمرت نشنیدی بدبخت. حالا هی برا آمریکای کپک زدت سینه چاک کن.
یکشنبه 12 آذر 1391 - 10:54
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.