رودرروئی انصارحزب‌الله و هنرمندان سینما دربرابر وزارت ارشاد

جامعه صنفی تهیه‌کنندگان از اهالی هنر دعوت کرده است مقابل وزارت ارشاد با گروه "انصارحزب‌الله" مواجه شوند. پیش‌تر "انصارحزب‌الله" اعلام کرده بود در اعتراض به اکران فیلم "من مادر هستم" مقابل وزارت ارشاد تحصن خواهد کرد.
 

جامعه صنفی تهیه‌کنندگان سینمای ایران جمعه ۱۰ آذر در پاسخ به بیانیه "انصار حزب‌الله"، در فراخوانی از اهالی سینما برای حضور در مقابل وزارت ارشاد دعوت کرده است.
 
حبیب کاوش سخنگوی جامعه صنفی تهیه‌کنندگان سینمای ایران به خبرگزاری ایسنا گفته است جمعی که خود را انصار حزب‌الله نام نهادا‌ند، قرار است روز شنبه یازدهم آذر در اعتراض به سینمای ایران در برابر وزارت ارشاد جمع شوند. به‌گفته کاوش، جامعه صنفی تهیه‌کنندگان سینما نیز از اهالی سینما خواسته است برای مواجهه با انصار حزب‌الله روز شنبه ۱۱ آذر در مقابل وزارت ارشاد گرد هم آیند.
 
گروه "انصار حزب‌الله" در آخرین بیانیه خود با "کثیف" خواندن فیلم "من مادر هستم" اعلام کرده بود که در برابر "عمل شنیع" وزارت ارشاد مبنی بر اعطای مجوز نمایش به این فیلم، دست به برگزاری تحصن خواهد زد.
 
گروه انصار حزب‌الله پیش‌تر با صدور بیانیه‌ای خواستار جلوگیری از نمایش فیلم من مادر هستم به کارگردانی فریدون جیرانی شده بود. جیرانی که تا قبل از انقلاب خبرنگار بود، بعدها به تهیه و کارگردانی فیلم‌های سینمائی پرداخت. حوزه هنری نیز با اکران فیلم من مادر هستم در سینماهای تحت اختیار خود مخالفت کرد. پس از کش و قوس‌های فراوان این فیلم پنجشنبه ۹ آذر ماه در سینما آفریقای تهران اکران شد.
 
تحریم حوزه هنری توسط شورای صنفی نمایش
 
بنا بر گزارش‌ها، شورای صنفی نمایش برای دومین‌بار سینماهای حوزه هنری و سینما آزادی را تحریم کرده است. به گزارش خبرگزاری سینمای ایران، امکان دارد فیلم سینمایی «پله آخر» به کارگردانی علی مصفا که نوبت اکران دارد، به دلیل تحریم مجدد سینماهای حوزه هنری در موعد مقرر اکران نشود.
 
علت این تحریم، مخالفت حوزه هنری با اکران دو فیلم «من مادر هستم» و «بی‌خود و بی‌جهت» از میان سه فیلم انتخاب شده برای اکران‌های جدید سینماها اعلام شده است.
 
حبیب کاووش سخنگوی شورای صنفی نمایش در این‌باره گفته است: «متاسفانه با وجود مذاکرات و مکاتباتی که با مدیران سینما آزادی و حوزه هنری انجام شد، همچنان این سینما به صورت گزینشی عمل می‌کند و فیلم‌های انتخاب شده‌‌ خود را اکران می‌کند.»
 
 
جامعه سینمایی ایران اخیرا با پدیده نوینی روبه‌رو شده است. فیلم‌هایی که توقیف نیستند، پروانه نمایش دارند اما اکران نمی‌شوند. حوزه هنری که حدود ۱۰۰ سینما در اختیار دارد، روز دوشنبه (۲۷ شهریور/ ۱۷ سپتامبر) اعلام کرد شش فیلم "برف روی کاج"، "من همسرش هستم"، "پل چوبی"، "بی‌خود و بی‌جهت"، "پذیرایی ساده" و "من مادر هستم" در سینماهای این حوزه اکران نمی‌شوند.
 
پیش از این، انجمن تهیه‌کنندگان مستقل سینمای ایران با اعتراض به ممیزی مجدد و گزینش دوباره فیلم‌های سینمایی توسط حوزه هنری، نسبت به تعطیلی بخش خصوصی سینمای ایران هشدار داده بود.


  
نمایی از فیلم «من مادر هستم» به کارگردانی فریدون جیرانی

 

به گزارش "خبرگزاری ایسنا"، در بیانیه شورای مرکزی انجمن تهیه‌کنندگان مستقل سینمای ایران آمده بود: «رفتار غیر مسئولانه حوزه هنری در گزینش فیلم‌ها و اعمال نظر مبنی بر ممیزی مجدد،‌ حرکتی افراطی است که می‌‌تواند به تعطیل بخشی از سینمای ایران در کوتاه مدت و تعطیل بخش خصوصی سینمای ایران در دراز مدت منجر شود.»
 
وزیر ارشاد: سینماگران مستقل تاوان خواهند داد
 
در رابطه با افزایش فشارها بر سینماگران ایرانی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی نیز فیلم‌سازان مستقل داحل ایران را تهدید کرده بود. به گزارش خبرگزاری ایسنا محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۱گفت: «با تهیه‌کنندگان و کارگردانانی که بدون مجوز فیلم می‌سازند و در جشنواره‌هایی که با منافع ملی سازگاری ندارند و سیاه‌نمایی می‌کنند حضور پیدا می‌کنند، برخورد شده و به اصطلاح تاوان آن را خواهند پرداخت.»
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با انتقاد از جشنواره‌های سینمایی که در نقاط مختلف دنیا برگزار می‌شوند اما طرف حسابشان دولت‌ها نیستند گفته است: «این جشنواره‌ها فیلم‌های خود را از بخش خصوصی کشورها دریافت می‌کنند و چه بسا اخبار این جشنواره‌ها هم در رسانه‌ها منعکس نمی‌شود.» آن‌طور که محمد حسینی گفته است، سازمان سینمایی اکنون مشغول تدوین ضوابط و مقررات ویژه برای حضور فیلم‌های ایرانی در جشنواره‌های خارجی است.
 
وزیر ارشاد و فرهنگ اسلامی همچنین در پاسخ به نگرانی و تهدید اهالی سینما مبنی بر عدم تحمل وضعیت فعلی و تعطیلی سینماها گفته بود :«هیچ نگرانی بابت تعطیلی سینما نداریم؛ چراکه گزینه‌های دیگری همانند برنامه های تلویزیونی و فیلم‌های نمایش خانگی وجود دارد و می توان با این موارد اقداماتی را انجام داد.»
 
بنا بر گزارش سایت "خبرآنلاین" از سال ۱۳۶۰ تا سال ۱۳۹۰ بیش از ۲۰۰ فیلم سینمایی در ایران توقیف شده‌اند. بیشترین تعداد توقیف فیلم‌ها در سال‌های ۸۴ تا ۸۸ صورت گرفته است.

+53
رأی دهید
-23

arash_1932 - مشهد - ایران
مردشور همه تان را ببره با این مملکتتان.
شنبه 11 آذر 1391 - 18:06
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.