رمزگشایی از بخش های مهمی از کد ژنتیکی گندم

گندم سال گذشته سومین محصول کشاورزی بزرگ تولید شده در جهان بود

 دانشمندان موفق به گشودن رمز بخش های مهمی از کد ژنتیکی گندم شده اند.

تیم محققان امیدوار است که این داده ها به تولید انواع مقاوم تر گندم از جمله در برابر بیماری ها و خشکسالی منجر شود.

محصول گندم در سال ۲۰۱۲ در اثر رویدادهای شدید آب و هوایی در جهان آسیب زیادی دید که باعث افزایش شدید بهای آن شد.

جزئیات این یافته در نشریه "نیچر" چاپ شده است.

در سال ۲۰۱۱ ، ۶۸۱ میلیون تن گندم مناسب برای پختن نان تولید شد که سومین محصول بزرگ تولید شده کشاورزی بعد از ذرت و برنج بود. این میزان گندم حدود ۲۰ درصد کالری مصرفی توسط جمعیت جهان را تشکیل می دهد.

این مطالعه – با شرکت دانشمندان بریتانیایی، آمریکایی و آلمانی – بر نسخه مقدماتی نقشه ژنتیکی گندم که در سال ۲۰۱۰ منتشر شد استوار است.

نیل هال از "موسسه زیست شناسی ادغامی" در دانشگاه لیورپول گفت: "یکی از علل کاشت گندم در اطراف جهان این است که در محیط های مختلف قابلیت سازگاری دارد."

"ابزارهایی که تولید کرده ایم به کارشناسان اجازه می دهد با سرعت بیشتری جای این مشخصه ها را در نقشه ژنتیکی شناسایی کنند و از آنها انواع تازه ای تولید کنند."

پروفسور هال به بی بی سی نیوز گفت که این ابزار همچنین "کمک خواهد کرد که انواع مقام در برابر بیماری و آنهایی که کیفیت بهتری دارند شناسایی شوند."

"ما می دانیم که انواعی از گندم وحشی وجود دارد که به خصوص در برابر خشکسالی یا سیل مقاومند اما محصولشان کم است. باید مشخصه هایی که باعث محصول زیاد می شود را با آنهایی که در برابر خشکسالی و بیماری مقاوم ترند ترکیب کرد."

محققان می گویند که تولیدکنندگان و پژوهشگران اکنون با کمک نشانگرهای ژنتیکی به دست آمده در این مطالعه خواهند توانست گیاهانی را با ترکیب دلخواه از ژن های مورد نظر دستچین کنند.

پروفسور هال گفت که هرچند پیش بینی این مساله که اولین انواع گندم که با استفاده از تکنیک های تازه تولید شده چه زمانی کشت خواهد شد دشوار است، اما ممکن است که ظرف فقط پنج سال به آن نقطه برسیم.

+15
رأی دهید
-9

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.