اکران "من مادر هستم" در روزهای سخت سینمای ایران

به باور فعالان فرهنگی، این روزها سینمای ایران حال و روز خوشی ندارد. در حالی که انجمن سینماداران نگران تعطیلی سالن‌های سینماها هستند، اولین روز اکران فیلم "من مادر هستم" با حاشیه‌های بسیار صورت گرفت.
 

پس از کش و قوس‌های بسیار فیلم "من مادر هستم" فریدون جیرانی روز پنجشنبه نهم آذر ماه در سینما آفریقای تهران اکران شد. پیش‌تر گروه انصار حزب الله با صدور بیانیه‌هایی خواستار جلوگیری از اکران این فیلم شده بود.
 
به گزارش وب‌سایت "کافه سینما" افتتاحیه این فیلم در میان استقبال کم سابقه اهالی و علاقه‌مندان سینما برگزار شده است. بر این اساس درآمد حاصل از اولین روز نمایش این فیلم به زلزله‌زدگان اختصاص خواهد یافت. 
به نوشته کافه‌سینما، سالن اصلی و بالکن سینما آفریقا برای این برنامه مملو از جمعیت شده بود و عده‌ای هم ایستاده این فیلم را تماشا کردند و در میان تماشاگران برخی از معترضان به نمایش فیلم نیز حضور داشتند.
 
گروه تندرو انصار حزب‌الله در آخرین بیانیه خود با "کثیف" خواندن فیلم "من مادر هستم" تصریح کرده بود که در برابر "عمل شنیع" وزارت ارشاد مبنی بر اعطای مجوز نمایش به این فیلم دست به برگزاری تحصن خواهد زد.


  
فیلم پذیرایی ساده در انتظار اکران است

 

این گروه سیاسی تندرو در بخشی از بیانیه خود نسبت به نمایش فیلم‌های "برف روی کاج‌ها، پل چوبی و من همسرش هستم" نیز هشداد داده است. این فیلم‌ها چند ماه است که امکان نمایش نیافته‌اند.
 
فریدون جیرانی در بیانیه‌ای در واکنش به این انتقاد‌ها تصریح کرد: «از عده‌ای که ندیده تحت تأثیر تحریکات پشت پرده، جوسازی ناجوانمردانه‌ای را علیه فیلم شروع کردند و قضاوتشان را قضاوتی اسلامی تلقی کردند دعوت می‌کنیم که از فردا به تماشای آن بنشینند و بعد از دیدنش نظر بدهند.»
 
سینماهای ایران در خطر تعطیلی
 

روز سه‌شنبه هفتم آذرماه (۲۷ نوامبر) خبرگزاری کار ایران -ایلنا- نامه‌ی انجمن سینماداران ایران را منتشر کرد که در آن نسبت به تعطیلی سینماهای ایران هشدار داده شده است.
 
بر اساس این گزارش انجمن سینماداران ایران متشکل از صاحبان سینماها در تهران و شهرستان‌ها، با اشاره به "بحران مخاطب، عدم اکران فیلم‌های مناسب و افزایش سرسام‌آور هزینه‌ها" تصریح می‌کنند که چنانچه در دوهفته نسبت به رفع این مشکلات اقدام نشود کل سینما‌های ایران و به خصوص سینماهای بخش خصوصی تعطیل خواهند شد.

 
در پی این نامه حبیب کاوش، سخنگوی شورای صنفی نمایش نیز تاکید کرد که این شورا به انجمن سینماداران حق می‌دهد و تا زمانی که کمیسیون فرهنگی مجلس و یا دولت این مشکلات را رفع نکنند از صدور حواله‌ی اکران فیلم‌های جدید خودداری خواهد کرد.


  
سینماداران ایران می‌گویند شرایط حال و حاضر موجب خواهد شد که اکثر سالن‌های سینما در روزهای آینده تعطیل شوند


 
به گفته کاوش اتفاقات ابتدای سال جاری خورشیدی موجب آشفتگی سینمای ایران و عدم رغبت تماشاگران برای دیدن فیلم‌های سینمایی شده است و در صورت عدم رفع این مشکلات در دو هفته آینده سینماها تعطیل خواهند شد.
 
در ابتدای سال جاری مسئولان حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی که بیش از یک سوم سالن‌های سینما را در اختیار دارد، اعلام کردند که تنها به فیلم‌هایی که "هنر و ادبیات ارزشی و انقلابی" تبلیغ کنند، اجازه نمایش خواهند داد.
 
این اقدام در حالی صورت گرفت که مسئولیت تعیین سالن‌های سینمایی که باید به هر فیلم تعلق بگیرد بر عهده شورای صنفی نمایش است. اما حوزه هنری و شهرداری تهران که سالن‌های نمایش با کیفیت را در اختیار دارند بر سر نمایش برخی از فیلنم‌های سینمایی با این نهاد صنفی و وزارت ارشاد دچار اختلاف شدند.
 

 
فیلم برف روی کاج با فشار جریانات تندرو سیاسی اجازه نمایش نیافته است

 

انتقاد از سانسور و فشار بر سینماگران
 
بسیاری از فعالان فرهنگی و سینماگران ایران شرایط نامناسب اقتصادی و سیاست‌های کنترلی نهادهای حکومتی را در شرایط نامساعد پیش آمده موثر می‌دانند. داوود رشیدی بازیگر پرسابقه تئاتر، سینما و تلویزیون معتقد است که مشکلات اقتصادی سینما تابعی از مشکلات اقتصادی ایران است و مختص سینما نیست.
 
رشیدی روز پنجشنبه نهم آذر (۲۹نوامبر) به وب‌سایت فرارو گفت: «اگر وضع مردم خوب باشد، همه چیز از جمله وضعیت هنر، تئاتر و سینما نیز خوب می‌شود.» به گفته‌ی این بازیگر سینما و تئاتر بسیاری از فیلم‌ها با سانسور روبرو شده یا برای تولید با محدودیت‌های مالی روبرو هستند و مردم نیز از سینما دل‌زده شده‌اند.
 
وی با انتقاد از ایجاد محدودیت برای اکران فیلم‌های تولید شده افزود: «چه انتظاری از تهیه‌کننده می‌توان داشت که دوباره سرمایه خود را در سینما صرف کند؛ خب او نیز مانند دیگران می‌رود دلار و سکه می‌خرد.»
 
در واکنشی دیگر جواد طوسی منتقد سینما در گفت‌وگو با روزنامه جام‌جم چاپ تهران تاکید کرد یکی از مشکلات سینمای ایران "توجه نکردن به مقوله ستاره‌سازی در سینما" است.
 
به گفته‌ی طوسی در دوران مدیریت سیف‌الله داد در معاونت سینمایی با توجه به‌شناخت وی از سینما این مساله مورد توجه قرار گرفت ولی با تغییر مدیران، این روند نیز شکل و شمایل دیگری به خود گرفت.

+96
رأی دهید
-32

persiangulf2535 - لند‌ن - انگلیس
هتاکان روح الله .ایوالله ایوالله.
شنبه 11 آذر 1391 - 17:10
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.