حبس ابد برای شاعر قطری به اتهام توهین به امیر قطر

قیامی که به بهار عربی مشهور شد از تونس آغاز شد

محمد بن الذیب العجمی، شاعر قطری امروز به اتهام شعر گفتن برای بهار عربی و "توهین به امیر قطر"، به حبس ابد محکوم شد.

مقامات قطر می‌گویند اشعار این شاعر مردم را به براندازی تشویق می‌کند. این آخرین نمونه از روند برخورد با مخالفان در کشورهای جنوبی حاشیه خلیج فارس است.
این حکم موج تازه اعتراض‌های گروه‌های حقوق بشری را به دنبال داشته است. این گروه‌ها پیش از این هم بارها خواستار آزادی این محمد بن الذیب العجمی شده بودند.

این حکم می‌تواند مثال دیگری از اقدامات سختگیرانه مقامات امنیتی و قضایی در کشورهای جنوبی حاشیه خلیج فارس باشد که می‌کوشند پس از تحولات سیاسی کشورهای چون تونس و مصر، که به بهار عربی مشهور شد، با چالش‌های سیاسی احتمالی برخورد کنند.

نجیب النعیمی، وکیل این شاعر قطری گفته که در نظر دارد به حکم صادره اعتراض کند.

به گفته وکیل محمد بن الذیب العجمی، قاضی، دادگاه را غیر علنی برگزار کرده و "محمد اجازه دفاع از خود را نیافته است." بنا به گفته‌های وی، وکیل این شاعر هم اجازه دفاع از موکل خود را نداشته است.

آقای العجمی در نوامبر ۲۰۱۱ دستگیر و زندانی شد، یعنی یک ماه بعد از اینکه ویدیویی که او در آن شعر "یاسمن تونسی" را خوانده بود در اینترنت منتشر شد.

او در این شعر که درباره قیام مردم تونس بود گفته بود: "ما همه در برابر مقامات سرکوبگر تونسی هستیم". شعر آقای العجمی حاوی انتقاد به دولت‌های عربی است که آزادی انسان‌ها را محدود می‌کنند.

مقامات قطر این شاعر را به توهین به دولت‌های جنوبی حاشیه خلیج فارس و تحریک برای براندازی سیستم حاکم، متهم کرده‌اند. تحریک برای براندازی نظام جرمی است که می تواند مجازات اعدام به دنبال داشته باشد.

وکیل آقای العجمی گفت که موکلش، که دانشجوی سال سوم ادبیات دانشگاه قاهره است، از آغاز بازداشت در سلول انفرادی به سر می‌برد.

اخیرا در کویت هم چهار نفر به اتهام توهین به امیر کویت در پست‌های توییترشان دستگیر شده‌اند.

امارات متحده عربی نیز اخیرا قوانین و مقررات محدود کننده‌ای برای استفاده از اینترنت وضع کرده است که می‌توان بر اساس آنها بسیاری از افراد را به اتهام‌های مختلف دستگیر کرد. این قوانین شامل کسانی که در دنیای مجازی به مقامات عالی توهین و یا فراخوان راهپیمایی منتشر کنند نیز می‌شود.

+27
رأی دهید
-47

Roj.dk - کوپنهاگ - دانمارک
اگر یک هفته در ایران زندگی میکردی ، قدر امیر را میدونستی ....
‌پنجشنبه 9 آذر 1391 - 23:10
Ahmad Iraj - اتلانتا - امریکا
این دگه وحشت است این دیگرانتهای بی انصافیست! امیرقطرچگونه جواب خداوندراخواهی دادکه مسلمان بوده ظلمی بالای ملتت روامیداریکه نه یهودونه نصارابه این بیشرمی ظلمی بالای مردم خودرواداشتند.ننگ بادبه هرچه دیکتاتوره مرگ بادبه اون مسلمانیکه باعث بدنامی اسلام مقدس شودچه مسلمان باشد چه کافر.آمین
جمعه 10 آذر 1391 - 03:05
مهرداد2538 - تهران - ایران
این هم از امیر قطر که جزو 100 مغز متفکر جهان شناخته شده بود..!
جمعه 10 آذر 1391 - 06:11
morid - بوشهر - ایران
من باور نمیکنم، آخه تو قطر اینقدر دمکراسی اضافه داره که داره به سوریه صادر میکنه،القاعده،سلفی ها برای نهادینه کردن دمکراسی قطری و عربستانی دارند در سوریه سر بچه های 6 ماهه را میبرند.اونوقت این شاعر میاد به امیر قطر سمبل دمکراسی!! توهین میکنه!!!آغا جان، یک کلام منافع امریکا را تامین کن ،هرچه خواهی کن!!!
جمعه 10 آذر 1391 - 10:04
Mr. black - جاکرتا - اندونزی
Ahmad Iraj - اتلانتا - امریکا" ۱۰۰% بهات موافقم، مرگ بر دیکتاتور. این آخوندا و شاهان عرب‌، فقط از نام اسلام سو` استفاده میکنند، و فقط میخوان قدرت در دست خودشان باشه، و اینها هستن که اسلام رو بد نام کردند
جمعه 10 آذر 1391 - 11:18
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.