انتقاد وزیر خارجه ایران از بی‌اعتنایی مصر به درخواست او برای سفر به غزه

وزیر خارجه ایران اخیرا برای سفر به غزه ابراز علاقه کرده است

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران، گفته است که علیرغم درخواست مکرر، هنوز پاسخی از مصر برای سفر به نوار غزه دریافت نکرده است.

نوار غزه بخشی از سرزمین های فلسطینی است که از حدود پنج سال پیش تا کنون تحت کنترل گروه اسلامگرای حماس (حرکت مقاومت اسلامی) قرار داشته و به تازگی شاهد یک درگیری نظامی هشت روزه با اسرائیل بوده است.

در جریان این درگیری، نوار غزه هدف بمباران سنگین ارتش اسرائیل قرار گرفت که دست کم ۱۵۰ کشته برجای گذاشت و در مقابل، موشک‌پرانی حماس و گروه های فلسطینی مستقر در غزه به سوی خاک اسرائیل، به کشته شدن پنج اسرائیلی منجر شد.

ایران می گوید که از مدافعان حقوق مردم در غزه است و علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه این کشور تاکنون چندبار گفته که قصد دارد به این منطقه سفر کند.

آقای صالحی، به ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی گفته است که با وزیر امور خارجه مصر هم به صورت تلفنی و هم در حاشیه اجلاس گروه دی هشت در پاکستان گفت و گو کرده و منتظر پاسخ مقامات این کشور به درخواست خود برای سفر به غزه است.

سیاست خارجی محدود ایران و غزه محصورنوار غزه بین کشورهای اسرائیل، مصر و دریای مدیترانه محصور است و با توجه به کنترل آب های ساحلی آن توسط نیروی دریایی اسرائیل، سفر به این بخش از سرزمین های فلسطینی تنها از طریق خاک اسرائیل و یا عبور از گذرگاه مرزی رفح با مصر امکان‌پذیر است.

جمهوری اسلامی ایران، کشور اسرائیل را به رسمیت نمی شناسد و با توجه به نبود امکان سفر هوایی به غزه، گذرگاه مرزی رفح که در کنترل مصر است، تنها راه ورود مقامات ایران به غزه محسوب می‌شود.

وزیر خارجه ایران گفته "به دلیل اینکه تنها نقطه عبوری به غزه، مرز رفح است این سفر باید با اجازه دولت مصر انجام شود" و افزوده است که "هنوز پاسخی از مقامات مصری دریافت نشده است."

روابط سیاسی ایران با مصر پس از انقلاب سال ۱۹۷۹ به دستور آیت الله روح الله خمینی، موسس جمهوری اسلامی، قطع شد که دلیل آن، توافقنامه صلح مصر با اسرائیل بود.

علیرغم پیروزی محمد مرسی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور که به دنبال تغییرات گسترده در مصر روی داد و با استقبال گسترده مقام های عالی رتبه ایران رو به رو شد، ظاهرا از سرگیری روابط با ایران از اولویت های آقای مرسی نبوده است.

آقای مرسی در زمان سفر به تهران در اواخر تابستان برای تحویل دادن ریاست جنبش غیرمتعهدها به ایران، بدون دیدار با آیت الله علی خامنه ای، که پیشتر تحولات مصر را "بیداری اسلامی" توصیف کرده بود، ایران را ترک کرد.

مصر به جز سکوت در برابر درخواست وزیر خارجه ایران برای سفر به غزه، از صدور روادید (ویزا) برای هیات ایرانی که درخواست شرکت در یک جشنواره فیلم به میزبانی این کشور را داشتند هم خودداری کرده است.

+73
رأی دهید
-21

khosrow norsk - اسلو - نروژ
طرف رو تو ده راه نمیدادند سراغ خونه کدخدا رو میگرفت. مرسى اومد تهران با میاندار زورخونه شما ملاقات نکرد یعنى ادم حسابش نکرد اونوقت ویزا میخواى ازشون؟ خیلى پر رو تشریف دارید صالى جون
‌پنجشنبه 9 آذر 1391 - 00:36
bita tehrani - ونکوور - کانادا
تازه اول تماشای خواری و خفت شماست وزیر امور انزوا!
‌پنجشنبه 9 آذر 1391 - 03:23
exam292 - تهران - ایران
طبیعیه ، چون مرسی تحت فشار آمریکاست ... عملکرد مرسی دوباره وضع مصر رو به هم ریخته
‌پنجشنبه 9 آذر 1391 - 04:48
moci 30 - دوحه - قطر
بابا اینقد منت مصر نکشید ولش کنید جندین سال قطع رابطه بودید الانم باشید ول کنید اینقد ملت و تحقیر نکنید اصلا این مرسى حساب ادمتون نمیکنه من خودم شاهد بودم که مصریهاى مقیم قطر موقعى که خامنه اى موقع قیام مردم مصر بیانیه داده بود فحش میدادند به ایرانیها .ولشون کنید اصلا نکا به تاریخشون نکنید اکثریت مردمش بى فرهنکن
‌پنجشنبه 9 آذر 1391 - 05:04
naderan - یوتوبوری - سوید
ای مردم ایران اینها ایرانی نیستن.مبلغ کمک غزه و لبنان را طی ۳۵ سال نگاه کنید.باور نمیکنید این پول اگر برای ملت ایران سرمایه میشد.امروز شما در دنیا از نظر اقتصادی.جلوتراز امریکاه بودید.اینها خزانه مال ملت را برای یک مشت ادمگش هزینه میکنن.که امریکاه را بزانو در بیاورن در صورتیکه مردم ایران بزانو در اوردن.تا کی میخواهید سگوت کنید .شما چی فکر میکنید فردا بدتر از امروز بلند شو تا نوامیستان را
‌پنجشنبه 9 آذر 1391 - 05:52
machan - لس انجلس - آمرکا
آفرین بر محمد مرسی - خوب نوک این رژیم تروریست ایرانی را می چینه
‌پنجشنبه 9 آذر 1391 - 07:44
سهیل ایرانی - اصفهان - ایران
خاک بر سرت کنن. تو مثلا نماینده مردم ایرانی!!!! اگه تو بی ارزش و بی آبرویی با آبروی مردم ایران لطفا بازی نکن.
‌پنجشنبه 9 آذر 1391 - 08:53
kobalt - کرج - ایران
پول از ما موشک از ما یکی نگفت کبلایی خرت به چند .
‌پنجشنبه 9 آذر 1391 - 09:01
مانفرد - ایران - ایران
khosrow nosk-اسلو -نروژ***نه دوست عزیز مرسی اگر مجبور نبود بیاد ایران که ریاست مجمع رو تحویل اینها بده(پیرو منش دیپلماتیک) عمرنات پاشو تو ایران نمیگذاشت.و اینکه شما میفرمائید اینها آدم حسابش نکردند درست نیست خود مرسی اصلن نمیخواست با کسی ملاقات کنه چراکه کل تایم آمدن و رفتنش به چهارساعت نکشید که تو همین چهارساعت با سخنرانیی که کرد زهر خودشو به اینها ریخت.این آقا گویا ذاتن با ایرانی جماعت بده (اینها که جای خودداره) چون دولت مصر چندروزّپیش حتی به هنرمندان ایرانی هم ویزا نداد.
‌پنجشنبه 9 آذر 1391 - 09:25
irane aziz - وین - اتریش
واقعا برا چند لحظه بشینین فکر کنین،سردمداران این نظام خون آشام،بی‌ آبرو تر از خودتون میتونین پیدا کنین؟ آخه چقد خفت؟،چقد تحقیر؟
‌پنجشنبه 9 آذر 1391 - 09:52
exam292 - تهران - ایران
هر وقت توی دنیا به ایران و ایرانی توهین میشه "وطن فروشها" لذت می برن...
‌پنجشنبه 9 آذر 1391 - 11:24
invisible kid - ریو دو ژانیرو - برزیل
exam292 - تهران - ایران- کسی‌ به ایران و ایرانی‌ توهین نکرده، بلکه به حکومت جبّار و ظالم ایران توهین میکن!
‌پنجشنبه 9 آذر 1391 - 15:00
khosrow norsk - اسلو - نروژ
نه مانفرد عزیز من منظورم اینه که مرسى این کلاشهارو ادم حساب نکرد. به هر حال ممنون از توضیحى که دادى
‌پنجشنبه 9 آذر 1391 - 23:32
exam292 - تهران - ایران
invisible kid - ریو دو ژانیرو - برزیل: تیتر خبر رو ببین!! این موضوع از نظر انعکاس جهانی، توهین به ایران و ایرانیست!!!!
جمعه 10 آذر 1391 - 03:57
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.