نماینده مجلس با اشاره به مرگ ستار بهشتی: شکنجه ممنوع است

یک نماینده مجلس، نظارت بر روند برخورد دستگاه‌های انتظامی را عاملی برای عدم تکرار مرگ ستار بهشتی دانسته است. احمدی‌مقدم فرمانده نیروی انتظامی نیز اعتراف کرده است در مورد محل نگهداری ستار بهشتی "قصور" انجام شده ‌است.
 

محمدعلی اسفنانی نماینده مردم فریدونشهر در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با روزنامه قانون با اشاره به گزارش پزشکی قانونی مبنی بر آثار صدمه بدنی بر بدن ستار بهشتی، نظارت مجلس و قوه‌قضائیه بر روند برخورد دستگاه‌های انتظامی در مورد موارد حقوقی و قضایی را عاملی برای عدم تکرار مرگ ستار بهشتی در زمان بازداشت دانسته است.
 
این نماینده مجلس با استناد به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و همچنین قانون مجازات اسلامی گفته است: «هر گونه شکنجه ممنوع است و اعترافی که در اثر شکنجه به دست آید فاقد اعتبار تلقی می‌شود.»
 
پیش از این مهدی دواتگری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و نماینده ویژه مجلس برای بررسی پرونده ستار بهشتی با مقصر خواندن پلیس فتا در مرگ این وبلاگ نویس خواستار برکناری رئیس پلیس فتا شده بود.
 
مهدی دواتگری نگه داشتن ستار بهشتی در بازداشتگاه پلیس فتا را غیرقانونی خوانده و گفته بود: «پلیس فتا یک شب متهم را در تحت نظرگاه پلیس فتا نگه می‌دارد و پس از تحویل گرفتن وی از زندان اوین با اینکه دستور قاضی، انتقال متهم به بازداشتگاه آگاهی بوده، بار دیگر او را به تحت نظرگاه پلیس فتا منتقل می‌کند.»
 
فرمانده نیروی انتظامی: قصور انجام شده است
 
اسماعیل احمدی‌مقدم فرمانده نیروی انتظامی اما سه‌شنبه ۷ آذر در پاسخ به مهدی دواتگری که خواستار استعفای رئیس پلیس فتا شده بود با اعتراف به این‌که "در مورد محل نگهداری ستار بهشتی قصور انجام شده ‌است"، گفته است: «تحویل گرفتن نامبرده (ستار بهشتی) از زندان اوین و این که چرا سه روز هیچ تحقیقی انجام نشده است، نوعی قصور و کوتاهی است.»
 
فرمانده نیروی انتظامی ادامه داده است: «این فرد در زندان اوین یک روز به بهداری رفته و برایش داروی آرام‌بخش تجویز کردند و زمانی که تحویل پلیس فتا شده، به دلیل عدم‌ همراهی نسخه و تعطیلی روز، اجازه مصرف به او ندادند و شاید بزرگترین قصور این باشد.»
 
اسماعیل احمدی‌مقدم مدعی شده است «پارگی ناشی از بدرفتاری با متهم» و «مسمومیت» علت مرگ ستار بهشتی نبوده است و مهمترین سناریویی که پزشکی قانونی اعلام کرده، شوک روحی و روانی است.
 
ستار بهشتی، کارگر وبلاگ‌نویس ۳۵ ساله روز نهم آبان ماه در منزلش دستگیر شد و چهار روز بعد در بازداشتگاه جان باخت.
 
دادستان تهران وجود آثار ضرب و شتم بر حداقل پنج نقطه از بدن وی را تایید و در نهایت روز دوم آذر با صدور اطلاعیه‌ای نظریه "کمیسیون پزشکی هفت نفره" درباره مرگ ستار بهشتی را این‌چنین اعلام کرد: «محتمل‌ترین علت منجر به فوت می‌تواند پدیده شوک باشد که در صورت احراز ایراد ضربه یا ضربات به نقاط حساس بدن یا فشارهای شدید روانی، این عوامل می‌تواند عامل شوک مذکور باشد.»
 
مادر ستار بهشتی: بچه من کشته شده است
 
دو روز پس از انتشار بیانیه دادستان تهران در مورد مرگ ستار بهشتی مادر او اعلام کرد "پزشکانی که نوشته‌اند ستار به مرگ طبیعی مرده دروغ می گویند." گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی، گفت فرزندنش بر اثر شکنجه به قتل رسیده است. او در گفتگویی که متن آن چهارم آذر ماه از سوی کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران منتشر شد پزشکی قانونی را به دروغ‌گویی متهم کرد.
 
گوهر عشقی در گفتگویی با سایت سحام نیوز که متن و فایل صوتی آن اول آذر ماه منتشر شد گفته بود: «کسانی که صدای مرا می‌شنوند، پیگیر پرونده فرزند من باشند. من قبول ندارم که ستار فوت کرده؛ اصلا این حرف‌ها را قبول ندارم. بچه من کشته شده است.»
 
چند روز پس از انتشار خبر مرگ ستار بهشتی ۴۱ زندانی سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین با انتشار نامه‌ای شهادت دادند که آثار ضرب و شتم و شکنجه بر بدن این وبلاگ‌نویس را دیده‌اند.
 
آن‌طور که مادر ستار بهشتی گفته است، ماموران اجازه‌ شست و شوی جسد را به خانواده نداده‌اند و کفن هنگام خاکسپاری خونی بوده است. او همچنین از تهدید و هشدار نیروهای امنیتی در مورد گفت‌وگو با رسانه‌ها خبر داده بود.

+82
رأی دهید
-24

azadi-iran - وین - لااتریش
امید است که روزی این بلا به سر فرزندان خودت تا بفهمی که یک فرزند یک خانواده را کشتن چه معنایی دارد بیاد . ای انسان از ریشه دروغ گو و بی شخصیت. باشد روزی که هما بلایی که سر صدام و قذافی و بقیه دیکتاتورها و مذورانشان امد سر شما ها بیاید.
‌پنجشنبه 9 آذر 1391 - 07:57
سهیل ایرانی - اصفهان - ایران
این رژیم که به هیچ نهادی در طول تاریخ 33 سالش در مورد جنایاتش پاسخگو نبوده؛ ببینید فشار اقتصادی به چه روزی انداختتش که بر اثر مرگ یه وبلاگ نویس به لرزه و به له له پته افتادن. با آخوند فقط باید با مشت آهنین صحبت کرد. (قابل توجه اون کسانی که راهپیمایی مضحک سکوت راه انداختن)
‌پنجشنبه 9 آذر 1391 - 08:50
irane aziz - وین - اتریش
تو قانون اساسی کپک زده ننوشته با ماشین رفتن تو دل مردم و ،اسلحه کشیدن رو مردم،ممنوع است؟از کی‌ تا حالا شما قانون مند شدین؟
‌پنجشنبه 9 آذر 1391 - 09:48
بت شکن - مونترال - کانادا
جناب احمدی مقدم، لطفاً شکسته نفسی‌ نفرمایید، مقصر اصلی‌ نسخه و دارو‌های آرام بخش بوده اند که خود را از جیب ستار به بیرون پرت کرده اند در نتیجه ستار به دلیل عدم آرامش، اقدم به خود زنی‌ کرده است. تن‌ها قصوری که متوجه مامورن محترم شما بوده این است که سعی‌ نکرده اند که ستار را به هنگام خود زنی‌ آرام کنند. بلا نسبت آن خون ریزی‌ها و آثار کبودی‌ها هم ناشی‌ از حرکت در و دیوار‌ها بوده که به ستار صدمه وارد نموده اند. شما لطفاً شب‌ها آرام بخوابید تا برای نماز صبح گاهی‌ و دو زانو نشستن در برابر خدا چندان پریشان حال نباشید. خداوند خودش پدر و مادر و زن و بچه ستار را که به فتا اتهام ناروا زده اند به سزای اعمالشان می‌رساند. من التوفیق!
‌پنجشنبه 9 آذر 1391 - 13:43
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
اخیرآ گفتند که: اصلا تو زندانهای ایران از شکنجه خبری نیست رئیس پلیس فتا داشته براش ادای جمیله را در می آورده و عربی میرفصیده بنده خدا ستار هم از شدت خنده روده بر شده و خونریزی ها به همین دلیل بوده . پوفیوز های بی ناموس اگر این ملت اینقدر صبر و تحمل نداشت یا ترسو و بز دل نبود و یا به هر دلیل دیگه ای که با شما طرف نمیشه الان همتون صدتا کفن پوسانده بودید.
‌پنجشنبه 9 آذر 1391 - 18:30
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.