عراق به طور رسمی به اردن پیشنهاد نفت مجانی داد

 

اردن پس از حمله سال ۲۰۰۳ آمریکا به عراق پذیرای صدها هزار پناهجوی این کشور بود.

یک هفته بعد از انتشار و تکذیب مطالبی درباره پیشنهاد «نفت مجانی» سفیر ایران در اردن به به مقامات این کشور، کابینه عراق روز سه شنبه، هفتم آذر، رسما تصمیم گرفت که صد هزار بشکه نفت به اردن اهدا کند.
 
اردن که پس از حمله سال ۲۰۰۳ آمریکا به عراق پذیرای صدها هزار پناهجوی این کشور بود، طی چند ماه گذشته با مشکل تامین سوخت در کشور مواجه شده بود.
 
عراق هم اکنون نیز طی توافقی که با دولت اردن کرده بود روزانه تا ۱۵ هزار بشکه نفت با قیمت ترجیحی ۱۸ دلار برای هر بشکه که یک پنجم قیمت جهانی نفت است به اردن می فروشد.
 
اما علی الدباغ سخنگوی دولت عراق رسما اعلام کرد که این کشور برای کمک به اردن به خاطر افزایش قیمت حامل های انرژی در این کشور اهدای ۱۰۰ هزار بشکه نفت خام را در نظر گرفته است.
 
آقای دباغ توضیح اضافی در این زمینه نداد.
 
اردن که سالانه بیش از دو میلیارد و ۳۰۰ هزار دلار صرف یارانه های انرژی می کند، اوایل ماه جاری قیمت گاز و سوخت را افزایش داده است، موضوعی که به اعتراضات مردمی و درخواست کناره گیری ملک عبدالله پادشاه این کشور منجر شده است.
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه، اردن هم اکنون ۹۵ درصد از نیازهای انرژی خود را از خارج تامین می کند و در حال یافتن جایگزینی برای واردات گاز از مصر است که بنا بر گزارش ها خط لوله ترانزیت گاز مصر به این کشور تاکنون به دفعات مورد عملیات خرابکارانه قرار گرفته و انتقال گاز قطع شده است.
 
اردن که با کسری بودجه ۷.۷ میلیارد دلاری مواجه شده است، تصمیم به قطع یارانه حامل های انرژی و افزایش قیمت محموله های انرژی ۱۰ تا ۵۳ درصد گرفته است. طی روزهای اخیر، همچنین قیمت بلیت وسایل حمل و نقل عمومی از ۹ تا ۱۱ درصد نیز افزایش داشته است.
 
بر اساس گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، مصرف روزانه نفت خام این کشور در سال گذشته حدود ۱۱۵ هزار بشکه در روز بود که تقریبا ۱۱۴ هزار و ۹۱۰ هزار بشکه آن از خارج تامین شده است، به عبارتی اردن تقریبا کل نفت مورد نیاز خود را از طریق واردات تامین می کند.
 
همچنین این کشور روزانه ۹۷ میلیون فوت مکعب گاز مصرف می کند که تنها هشت میلیون فوت آن از منابع داخلی تامین می شود.
 
سوم آذرماه رسانه های اردن گزارش دادند که مصطفی مصلح‌زاده سفیر جمهوری اسلامی ایران طی مصاحبه تلویزیونی با برنامه «فی الصمیم» شبکه تلویزیونی محلی «جوسات» اردن گفته است که «ایران آماده است در برابر صدور مجوز تبادل تجاری و گردشگری دینی میان دو کشور، تا ۳۰ سال نفت مجانی در اختیار اردن قرار دهد». موضوعی که به فاصله چند روز از طرف آقای مصلحی تکذیب شد و وی گفت که در سخنانش صحبتی از نفت مجانی نکرده است و صرفا موضوع تهاتر نفت ایران با کالاهای اردنی را مطرح کرده است.
 
به گزارش خبرگزاری فارس، در پی انتشار مطالبی به نقل از مصلح‌زاده، بخش مطبوعاتی سفارت جمهوری اسلامی ایران طی نامه‌ای به مدیر شبکه تلویزیونی «جو سات» نوشت که اصطلاح «نفت مجانی» در کلام مجری برنامه‌ بود نه در گفته های وی».
 
به گزارش سایت رسمی سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، تولید نفت عراق طی ماه های گذشته به شدت افزایش یافته است، به طوری که طی ماه اکتبر، تولید نفت این کشور به سه میلیون و ۱۸۳ هزار بشکه در روز رسیده است. عراق هم اکنون بعد از عربستان دومین تولید کننده بزرگ نفت خام در اوپک هست.

+38
رأی دهید
-42

dkdk - اسلیس - دانمارک
درسته این آخوندها ابله هستند اما این دیگه ‌یک مزخرف تمام عیار بود.ضمناً اگر به فرض محال چنین تصمیمی گرفته میشد(که امکان نداشت)دیگران مخالفت میکردند.گور پدر این دولت اما این تنها ‌یک دروغ احمقانه و مبتدیانه بود.چرا که اگر واقعیت داشت هرگز علنی نمیشد.
‌چهارشنبه 8 آذر 1391 - 20:55
ekman - شیراز - ‫ایران
عجب پیشنهاد های بیشرمانه ای از طرف ایران و سپس عراق به اردن داده شده!!!.اردن از شرف و ناموست بیشتر مراقبت کن و نگذار دامنت را لکه دار کنند.این روزها حتی رن به شوهرش چیزی مجانی نمیدهد و لااقل چیزی در حد پول حمام از شوهر طلب میکند.تف تو روح تون،با نفت مجانی میخواهید اردن را قور بزنید !!
‌چهارشنبه 8 آذر 1391 - 22:38
paksan - آمریکا - آمریکا
نفوذ در اردن خیلی مهمه برای ایران مخصوصاً الان که رژیم این کشور دچار تزلزل شده و ایران و عراق تلاش می کنند نقشی در تحولات این منطقه داشته باشند تا بتوانند دولتی یا حکومتی نزدیک به خودشان اینجا سرکار بیاورند و تحرکات و تلاشهای سفیر ایران در اردن نشون می ده که مسائل خیلی جدی هستند و موضوع کمک فقط بهانه ای برای ایجاد نفوذ و پخش پول در بین گروههای مخالف هستش و ایران سعی می کنه در اردن هم طرفداران و گروههای تندرویی رو ایجاد کنه که در صورت درگیری با اسرائیل بتوانند نقشی را برای حکومت ایران بازی کنند و جمع کردن گروه نیاز به دون پاشیدن داره و چه بهتره که علناً و در پوشش کمک باشه مثل لبنان که با کمک شروع شد یا فلسطین که با کمک شروع شد و الان ایران گروههایی رو ساخته که جدا از حماس و فتح هستند و مسلح شدن و طرفدار شدید ایران هستند همچون حزب الله که تا بند شورتشون با پول ایرانه
‌پنجشنبه 9 آذر 1391 - 03:23
kobalt - کرج - ایران
این اردن مگه چیه که همه براش بوق میزنن
‌پنجشنبه 9 آذر 1391 - 09:07
ukguy4u - لندن - بریتانیا
اینطور بخوانید نفت ایران به اردن از طریق عراق!. چرا که روزانه هزاران کامیون نفت عراقی از بندر ماهشر به عراق میرن. برای چی؟ مگه عراق خودش نفت نداره؟
‌پنجشنبه 9 آذر 1391 - 16:08
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.