ده‌ها کشته در انفجار بزرگ محله مسیحی‌نشین دمشق

انفجار خودروهایی بمب‌گذاری شده در یکی از محله‌های مسیحی‌نشین دمشق ده‌ها نفر را در کام مرگ فرو برد. از سوی دیگر، سازمان ملل متحد نقض شدید حقوق بشر از سوی نیروهای امنیتی و شبه‌نظامی در سوریه را محکوم کرد.
 

روز چهارشنبه (۲۸ نوامبر) دو خودروی بمب‌گذاری شده در محله‌ "جرمانا" واقع در شرق دمشق که در آنجا بیش از همه مسیحیان و دروزی‌ها زندگی می‌کنند به انفجار رسید و شمار زیادی کشته به جای گذاشت. گفته می‌شود که بسیاری از ساکنان این محله از حکومت بشار اسد هواداری می‌کنند.
 
در مورد شمار کشته‌شدگان اطلاعات متفاوتی منتشر شده است. شماری از خبرگزاری‌ها از جمله خبرگزاری آلمان از ۳۴ قربانی سخن می‌گویند، در حالی که در برخی رسانه‌های دیگر از جمله سایت اینترنتی اشپیگل از دست کم ۶۰ کشته سخن می‌رود.
 
طبق گزارش‌هایی که رسانه‌های دولتی سوریه منتشر کرده‌اند، ۳۴ تن از کشته‌شدگان شناسایی شده و بقایای جسد ده تن دیگر نیز پیدا شده که شناسایی آن‌ها ممکن نیست. شمار زخمی‌شدگان نیز حدود ۴۰ نفر برآورد می‌شود.


تا کنون هیچ گروهی مسئولیت این سوقصدها را برعهده نگرفته است، اما گمان بر این است که سنی‌مذهبان سوریه که از مخالفان سرسخت رژیم علوی بشار اسد هستند، دست به این سوقصد زده باشند. نیروهای شورشی در سوریه تا کنون بارها اقلیت‌هایی را که حامی بشار اسد تلقی می‌شوند، مورد حمله قرار داده اند.
 
محکومیت سوریه به خاطر نقض حقوق بشر
 
از سوی دیگر کمیته حقوق بشر مجمع عمومی سازمان ملل روز سه‌شنبه (۲۷ نوامبر) قطعنامه‌ای در محکومیت سوریه صادر کرد.
 
این قطعنامه که برخلاف قطعنامه‌های شورای امنیت ارزش اجرایی ندارد، با ۱۳۲ رأی موافق، ۱۲ رأی مخالف و ۳۵ رأی ممتنع به تصویب رسید. سال گذشته نیز قطعنامه‌ای مشابه با ۱۲۲ رأی علیه سوریه صادر شده بود.
 
در قطعنامه‌ی کمیته حقوق بشر مجمع عمومی سازمان ملل نیروهای امنیتی سوریه و همچنین شبه‌نظامیان "شبیحه" که به رژیم اسد وفادار هستند، به خاطر نقض شدید و سیستماتیک حقوق بشر در سوریه محکوم شده‌اند.
 
پیش‌نویس این قطعنامه از سوی ۲۰ کشور اروپایی و عربی و همچنین ایالات متحده ارائه شده و در آن از حکومت سوریه خواسته شده تا به نقض حقوق بشر و همچنین حمله به غیرنظامیان پایان دهد. همچنین از طرفین درگیری در سوریه خواسته شده است که از توسل به هرگونه خشونتی پرهیز کنند.
 
ادامه خشونت‌ها در سوریه
 
علیرغم تلاش‌های بین‌المللی دور باطل خشونت در سوریه همچنان ادامه دارد. درگیری میان نیروهای حکومتی سوریه و نیروهای شورشی در نقاط مختلف این کشور در جریان است.
 
خبرگزاری فرانسه روز چهارشنبه (۲۸ نوامبر) گزارش داد که شورشیان سوریه در استان حلب موفق شده‌اند، یک جنگنده نیروی هوایی این کشور را سرنگون کرده و یکی از دو خلبان آن را به اسارت خود درآورند.
 
به گفته‌ی شاهدان عینی، جنگنده مزبور در پی اصابت موشک آتش گرفت، اما دو خلبان آن موفق شدند خود را با صندلی پرتاب نجات دهند که یکی از خلبانان به اسارت نیروهای شورشی درآمده است.
 
یک روز پیش از آن (سه‌شنبه، ۲۷ نوامبر) نیز شورشیان موفق شده بودند یک هلی‌کوپتر جنگنده ارتش سوریه را با یک موشک زمین به هوا سرنگون سازند.

+36
رأی دهید
-23

mountainman - استکهلم - سوئد
یکی برای دیکتاتوری میکشه یکی به خاطر ریش میکشه
‌چهارشنبه 8 آذر 1391 - 16:36
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.