نامه نوشتن؛ راهی برای مقابله با پیری زودرس مغز

پژوهش جدید محققان دانشگاه راش نشان داده که فعالیت‌های ذهنی مانند بازی‌های روی صفحه، خواندن روزنامه، نوشتن نامه یا مشاهده یک بازی در سلامت ذهن، نقش مهمی ایفا می‌کنند.


این محققان با کار بر روی تاثیرات فعالیت شناختی بر روی الیاف عصبی مغز یا آکسونها که اطلاعات را در اطراف مغز منتقل می‌کنند نشان داده‌اند که حتی یک نامه‌نگاری ساده هم می‌تواند فرآیند از دست رفتن حافظه را کندتر کند.
 
به گزارش ایسنا، محققان دریافته‌اند که با وجود تغییرات مغز در اثر پیری یا بیماری، فعالیت‌های ذهنی می‌تواند سلامت آن را حفظ کند.
 
این پژوهش دربرگیرنده 152 شرکت‌کننده مسن با میانگین سنی 81 سال بود که به بررسی عامل‌های خطر برای بیماری آلزایمر می‌پرداخت.
 
از تمام این شرکت‌کنندگان که به جنون مبتلا نبودند خواسته شد تا تناوب میزان شرکت خود در فعالیت‌های ذهنی سال گذشته را در مقیاس یک تا پنج ارزیابی کنند.
 
در میان فعالیت‌ها خواندن روزنامه و مجله، نوشتن نامه و بازی‌های صفحه‌ای و کارتی قرار داشتند.
این شرکت‌کنندگان در عرض یک سال ارزیابی بالینی تحت اسکن مغزی قرار گرفتند که محققان از این اسکن‌ها برای بررسی ناهمسان‌گردی انتشار یا چگونگی حرکت مولکول‌های آب از میان مغز استفاده می‌کردند.
 
در مغزهای سالم آب نمی‌تواند بطور آزادانه در این اندام حرکت کند اما در مغزهای مسن‌تر این قطرات از آزادی بیشتر برای حرکت به شکل عمود برخوردارند.
 
دانشمندان دریافتند آن دسته از افرادی که تمرینات ساده مغزی را انجام داده بودند از مغزهای سالم‌تری برخوردارند.

+35
رأی دهید
-12

kobalt - کرج - ایران
اینو برودرا نوری زاد و خزعلی قبلا کشف کرده بودن.
‌چهارشنبه 8 آذر 1391 - 18:16
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.