دادگاه بریتانیا به عدم استرداد دیپلمات پیشین ایران به آمریکا رای داد

دادگاهی در بریتانیا روز سه‌شنبه ۲۷ نوامبر (هفتم آذر) به عدم استرداد نصرت‌الله تاجیک، دیپلمات پیشین ایران، به آمریکا رای داد.

نصرت‌الله تاجیک، سفیر پیشین ایران در اردن، در سال ۲۰۰۶ در لندن به اتهام خریداری دوربین‌های دید شب برای صدور به تهران بازداشت شد.
 
آمریکا این اقدام نصرت‌الله تاجیک را نقض قانون تحریم تسلیحاتی ایران اعلام کرد.
 
وزارت کشور بریتانیا که سال گذشته دستور استرداد آقای تاجیک به آمریکا را صادر کرده بود، از این تصمیم دادگاه ابراز تاسف کرده و اعلام کرده که نسبت به این حکم درخواست تجدیدنظر خواهد داد.
 
طبق گزارش رویترز آقای تاجیک که «وضعیت جسمانی نامساعدی دارد» از زمان دستگیری برای جلوگیری از استرداد به آمریکا تلاش کرده است . درخواست او برای عدم استرداد به آمریکا در سال ۲۰۰۸ رد شد اما او با ارائه مدارک پزشکی جدید خواستار تجدیدنظر وزارت کشور بریتانیا در حکمش شد.
 
وزارت کشور بریتانیا در سال ۲۰۱۱ درخواست آقای تاجیک برای عدم استرداد به آمریکا را رد کرد و به استرداد او رای داد. پس از آن آقای تاجیک خواستار تجدیدنظر وزارت کشور بریتانیا شد و رای روز سه‌شنبه دادگاه حاکی از عدم استرداد او به آمریکا است.
 
دادگاه عالی لندن فاش کرده که وزارت کشور بریتانیا مدارک پزشکی آقای تاجیک را به عنوان دلیل معتبری برای عدم استرداد او به آمریکا نپذیرفته بود و رای عدم استرداد او دلیل دیگری داشته است.
 
دلیل واقعی در تاخیر صدور رای آقای تاجیک این بوده که دولت بریتانیا از واشنگتن خواسته بود از درخواست استرداد او صرف‌نظر کند و با وجود تکرار این موضوع، آمریکا به مدت بیش از دو سال و نیم به این درخواست بریتانیا پاسخ نداد.
 
دادگاه لندن مکاتباتی را میان وزارت کشور و وزارت امور خارجه بریتانیا نشان داده که تاریخ آن به اوایل سال ۲۰۰۹ برمی‌گردد؛ در این مکاتبات مقام‌های لندن ابراز نگرانی کرده بودند که استرداد آقای تاجیک به آمریکا احتمالا موجب اخراج سفیر لندن در تهران و حمله به سفارتخانه بریتانیا در ایران خواهد شد.
 
قاضی الن موزس در دادگاه عالی لندن گفته است که به خاطر تاخیر در رسیدگی به پرونده آقای تاجیک ازسوی واشنگتن، این شهروند ایرانی به آمریکا مسترد نمی‌شود.
 
او تاکید کرده است که تعلل در بررسی یک پرونده نقض قانون بریتانیا است و موضوع استرداد باید بی‌درنگ مورد بررسی قرار می‌گرفت.
 
طبق این گزارش نصرت‌الله تاجیک ۵۹ ساله با ردیابی که به پا داشته، تاکنون به قید وثیقه آزاد بوده و تا زمان صدور رای دادگاه نباید شب‌ها از خانه خارج می‌شده است.

+51
رأی دهید
-26

بت شکن - مونترال - کانادا
"به دلیل وضعیت نامناسب جسمانی‌"؟؟!!! به درک، مگر حکومت اسلامی به وضعیت نامناسب زندانیان سیاسی وقعی می‌گذرد که بریتانیا اهمیت میدهد!! همان بهتر که استردادش کنند تا کمی‌ بفهمد که در حکومت مطبوع خودش چه بر سر گرفتارانی که وضعیت جسمی‌ نامناسبی دارند میاید!!
‌چهارشنبه 8 آذر 1391 - 11:22
PERSIANSPIDER - مشهد - ایران
الان این وسط به آمریکا چه ربطی‌ داشت ؟؟!!!
‌چهارشنبه 8 آذر 1391 - 12:04
bahram$hiroshima - هیروشیما - ژاپن
PERSIANSPIDER - مشهد - ایران. تو برو بشین توضیح المسائل خمینی گور به گور شده رو بخون با این کارا کاری ناداشته باش چون مغزت جواب نمیده
‌چهارشنبه 8 آذر 1391 - 13:36
فريادزيره آب - اهواز - ایران
مشهدپرشان اسپیدر آمریکا رو ول کن نادان؛ببین دستگاه قضاییشون چقدرمستقل که علیه وزارت کشورش حکم صادر میکنه؛اگه تو ایران بودقاضی رو به جهت اقدام علیه امنیت ملی میبردن کهریزک؛راستی نظری درمورد ستاربهشتی نداری?
‌چهارشنبه 8 آذر 1391 - 22:50
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.