فرانسه از درخواست فلسطینی‌ها در سازمان ملل حمایت می‌کند

لوران فابیوس گفت که کشورش از درخواست فلسطینی‌ها برای ارتقای جایگاه خود در سازمان ملل حمایت می‌کند

دولت فرانسه اعلام کرد که از درخواست فلسطینی‌ها برای پذیرفته شدن به عنوان دولت "ناظر غیرعضو" در سازمان ملل حمایت خواهد کرد.

لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه، موضع جدید این کشور را به اطلاع نمایندگان مجلس فرانسه رسانده است.


فلسطینی‌ها در حال حاضر به عنوان "ناظر دایم" در سازمان ملل حضور دارند و قرار است این هفته مجمع عمومی سازمان ملل در این مورد و ارتقای جایگاه آنها رای‌گیری کند.

آقای فابیوس گفت روز جمعه، زمانی که سئوال در این باره پرسیده شود، فرانسه پاسخ "مثبت" خواهد داد.

فرانسه یکی از پنج عضو دایمی شورای امنیت سازمان ملل و دارای حق وتو است. این کشور، اولین کشور مهم اروپایی است که اعلام کرده به نفع این اقدام رای خواهد داد.

ارتقای جایگاه فلسطینی‌ها در سازمان ملل، این امکان را به آنها می دهد تا در نشست‌ها و جلسات مجمع عمومی سازمان ملل شرکت کرده و موقعیت خود را برای پیوستن به نهادهای این سازمان و دیوان بین‌المللی کیفری بهبود بخشند.

قرار است محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی روز ۲۹ نوامبر درخواست فلسطینی‌ها برای ارتقای عضویت از ناظر دائم به یک ناظر غیرعضو را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه دهد.

اسرائیل و آمریکا با چنین اقدامی به شدت مخالفت کرده‌اند.

فلسطینی‌ها در سال ۲۰۱۱ میلادی درخواست خود را برای پیوستن به سازمان ملل متحد به عنوان یک عضو مستقل ارائه کردند، ولی به دلیل عدم حمایت‌های لازم به خصوص مخالفت‌های آمریکا به نتیجه نرسیدند.

اسرائیل هشدار داده که ارتقای جایگاه فلسطینیان در سازمان ملل، ناقض پیمان صلح اسلو است که به موجب آن تشکیلات خودگردان فلسطینی شکل گرفت.

اوائل ماه جاری میلادی، سخنگوی وزارت امور خارجه اسرائیل به بی‌بی‌سی گفته بود که اسرائیل نگران است اگر فلسطین به عنوان یک کشور غیرعضو سازمان ملل متحد شناخته شود، می‌تواند از دادگاه بین المللی کیفری بخواهد برای حل‌وفصل اختلافاتش با اسرائیل وارد عمل شود.

او اضافه کرد که در چنین صورتی اسرائیل "برای حفظ منافع خود، گام‌هایی یکجانبه" برمی‌دارد اما درباره اقدامات احتمالی توضیحی نداد.

محمود عباس گفته است که او به دنبال رویارویی با آمریکا اسرائیل نیست.

+32
رأی دهید
-10

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.