تبرئه سلحشور از اتهام تقلب در فیلمنامه یوسف پیامبر

سلحشور با اعلام نظر قطعی دادگاه مبنی بر تبرئه وی از اتهام عرضه فیلمنامه "یوسف پیامبر" بدون اجازه پدیدآورنده، اعلام کرد علیه شاکی این پرونده اعاده حیثیت خواهد کرد.

به گزارش مهر، نشست خبری فرج الله سلحشور درباره آخرین رأی دادگاه در خصوص شکایت سید شهاب الدین طاهری مبنی بر عرضه فیلمنامه بدون اجازه پدیدآورنده برگزار شد.

سلحشور در این نشست گفت: بازی غیرمنصفانه و ناجوانمردانه‌ای که از چهار، پنج سال پیش شروع شده بود، به پایان رسید. در حالی که من تا روز شکایت حتی کتاب "یوسف صدیق" را هم ندیده بودم. بعد از آن فیلمنامه من به دادگاه ارائه شد و من را تبرئه کردند. بازپرس نیز قرار منع تعقیب را صادر کرد. بعد از این شهاب الدین طاهری که  چیزی از سناریونویسی نمی‌دانست گفت قرار منع تعقیب را قبول ندارد.

وی افزود: بعد از این پرونده به شعبه 1058 منتقل شد و کارشناسانی که جزو دشمنان من بودند، با عناد کار مرا تقلب معرفی کردند و گفتند 55 درصد از کتاب طاهری استفاده کرده‌ام. به این شکل که مدعی شدند من 20 درصد از روی کتاب نوشته‌ام، ‌20 درصد در ساخت تقلب کرده‌ام. من معنی این حرف را نمی‌فهمم. گفته بودند طرح حضرت یوسف (ع) برای خدا نیست و مال آقای طاهری است. در حالی که حتی اگر می‌توانست این موضوع را ثابت کنند هم 55 درصد از نظر ارشاد جرم نیست.

نویسنده و کارگردان "یوسف پیامبر" تصریح کرد: بعد از این قاضی حسینیان برای من احضاریه فرستاد تا در دادگاه جواب بدهم. اما شاکی این احضاریه را در تمام مطبوعات و رسانه‌های داخلی و خارجی از جمله بی بی سی و وی او ای، پخش کرد و گفت سلحشور محکوم شده است! با این حال پرونده ما به دادگاه دیگری رفت و سرانجام بعد از سه سال تبرئه شدیم.

از روی دست خدا تقلب می‌کنم

سلحشور با بیان اینکه طاهری حتی یک جمله تقلب هم ارائه نمی‌کرده و مدام می‌گفته کل کتاب برداشت شده، یادآور شد: دادگاه تجدید نظر بعد از 9 ماه هفته قبل نظر دادگاه قبلی را تأیید کرد و من بالاخره تبرئه شدم. دادگاه اعلام کرد موردی که دال بر استفاده از کتاب آقای طاهری باشد در این فیلمنامه نیافته است. من از روی دست خدا تقلب می‌کنم. از خودم چیزی ندارم. در تمام فیلمنامه‌نویسان کسی سراغ نداریم که از دست خدا تقلب کرده باشد.

در ادامه شمسیان مشاور حقوقی این پرونده اظهار کرد: کارشناسان اولیه کارشناس رسمی دادگستری نبودند. حتی در قانون آمده که نباید جزئیات یک پرونده لو برود اما عباس بابویهی با رسانه‌ها مصاحبه کرد و مواردی را گفت. با این حال تیم دوم کارشناسی متشکل از ناصر هاشم‌زاده، نادر طالب زاده، حمید بهمنی و سعید شاپوری به این نتیجه رسید که تقلبی صورت نگرفته است.

در ادامه قربان نگاری وکیل پرونده فیلمنامه "یوسف پیامبر" نیز در سخنانی گفت: رأی اولیه دادگاه شعبه 1057 با شماره دادنامه مشخص در 14 اسفند 90 صادر شد و طی آن فرج الله سلحشور از اتهام عرضه فیلمنامه بدون اجازه پدیدآورنده برائت حاصل کرد. متعاقبا سیدشهاب الدین طاهری موسوی شاکی ظرف مدت 20 روزه طبق حق قانونی خود خواهان تجدید نظر نسبت به این رأی شد اما هفته گذشته دوباره رأی به نفع موکل من صادر شد.

وی افزود: به زودی علیه شهاب الدین طاهری اعاده حیثیت خواهیم کرد و شکواییه‌ای به اتهام افترا و نشر اکاذیب، توهین و تشویش اذهان به دادسرای عمومی انقلاب اسلامی تهران تقدیم خواهد شد.

پس از این سلحشور به ارائه نسخه‌های دست نویس فیلمنامه "یوسف پیامبر" پرداخت که تاریخ خلاصه قسمت‌ها و طرح اولیه به سال 76 اختصاص داشت و آخرین دستنوشته به 20 اسفند سال 80 مربوط می‌شد.

صدا و سیما خواب تحقیقات "یوسف پیامبر" را هم نمی‌دید

وی در ادامه توضیح داد: من سند تحویل تحقیقات به سیما فیلم را در دست دارم. ما در یک تیم چند نفره این تحقیقات عظیم که صدا و سیما به خواب خود هم نمی‌دید را به انجام رساندیم، آنوقت برای چه باید از کتابی تقلب کنیم که بسیاری از سطرهای آن وام گرفته از نوشته توماس مان است؟ خود من هم از "یوسف در آینه تاریخ" مان استفاده کرده‌ام اما به شکلی که اگر کتاب را زیر و رو کنید نمی‌فهمید کدام بخش بوده است.

نویسنده و کارگردان "حضرت موسی" به شوخی گفت: به کسانی که بعد از ساخت و پخش سریال "حضرت موسی" می‌خواهند شکایت‌های دروغین کنند پیشنهاد می‌دهم همین حالا بروند و کتابشان را چاپ کنند چون اگر دیرتر دست به کار شوند، اثبات تهمتشان دشوارتر می‌شود!

ماسون‌ها، ساواکی‌ها و توده‌ای‌ها عرصه هنر را گرفته‌اند

سلحشور تصریح کرد: اگر ما بگوییم در صنعت، پژوهش، تکنولوژی یا اختراعات دشمن را بیرون کرده‌ایم درست است اما در زمینه فرهنگی این اتفاق صورت نگرفته است. همین حالا ما 17 نفر بهایی در مجموعه فرهنگی و هنری تلویزیون داریم. همینطور صهیونیست‌ها، ماسون‌ها، ساواکی‌ها و توده‌ای‌های فراوانی در عرصه هنر حضور دارند. اما چون امثال سلحشور نقشه‌هایشان را بهم می‌زنند می‌خواهند حذفش کنند.

وی یادآور شد: برایشان سخت است بعد از اینکه در سینمای جهان پیامبران گناهکار نمایش داده می‌شوند، کسی درباره حضرت یوسف سریالی ساخت که در پشت صحنه آن هیچکس سیگار نمی‌کشید، نمازخانه داشتیم و نماز جماعت برگزار می‌کردیم، به هر کس روزه می‌گرفت جایزه می‌دادیم، اعیاد مذهبی به همه هدیه می‌دادیم و نمی‌گذاشتیم کسی برای بانوان مزاحمتی ایجاد کند.

این کارگردان به ذکر نمونه‌هایی از دلایل طاهری برای تقلب پرداخت و افزود: این دلایل خنده دار بودند. واقعا کمدی تلخی بود. افرادی هستند که می‌خواهند من کار نکنم، خودشان فرش قرمز می‌اندازد و در تمام رسانه‌ها گزارش منتشر می‌کنند اما طاقت حرف‌های مرا ندارند. چون خادم مردم هستم. در غیر این صورت مگر قیافه‌ام بهتر است یا کارگردانی را بیشتر بلدم؟ من فقط در فکر خدمت به مردم هستم. مردم هم دعایم می‌کنند و این از سرم زیاد است.

خبرنگاران رسانه‌ها و محمد هوشیاری مدیر روابط عمومی مؤسسه تبیان فیلم دیگر حاضر این نشست بودند.

+25
رأی دهید
-103

compatriot - تورنتو - کانادا
چه قیافه خفنی. اگه تبریه نمی‌شدی توی جمهوری اسلامی عجیب بود!
‌چهارشنبه 8 آذر 1391 - 03:03
احتراز - دورف - آلمان
سگ درگاه اخوندهاست میخواهی‌ تبرئه نشه.
‌چهارشنبه 8 آذر 1391 - 03:57
irane aziz - وین - اتریش
چقد نحسی و چقد مثل احمدی نژاد،تو توهم بزرگمنشی حرف میزنی،بی‌چاره کدوم مردم دعات می‌کنن،دیدن عکست ضرر آواره
‌چهارشنبه 8 آذر 1391 - 05:02
perser68 - فلوریدا - امریکا
خوی ددمنشی در چهره این جونور خواب رو از آدم میدزده!همین و بس
‌چهارشنبه 8 آذر 1391 - 04:06
پردلان - نیس - فرانسه
و شیطان گفت من بر حقم و عده ائی ابله باور نکردند...آیه ج.ا.ا سوره ساندیس خورها.... برو شیطان چهره بر حقت همه چی را بر ملا کرده است. فقط برو بمیر .. امروزه مردم ایران بخاطر امثال تو چوب می خورن ...
‌چهارشنبه 8 آذر 1391 - 06:05
paksan - آمریکا - آمریکا
آخه کی دادگاههای ایران رو قبول داره اونم دادگاههایی که بیشتر دنبال مصلحت نظام و مصلحت آقا و مصلحت دوستان و ارازل و اوباش است .. آخه کی در دزد بودن تو و با رانت به اینجا رسیدنت شک داره آخه تو نه بازیگر قابلی بودی نه کارگردان مالی هستی آخه فیلمهایی ساختی که به تئاتر هم شبیه نیست و داستان و لباس مردم تو اون زمان رو برداشتی مثل عربها درست کردی و یکسری داستان هم از دیگران دزدیدی بعد با رانت دوستانت و مصاحبه های دینی بر ضد همه شدی کارگردان آخه تو و اون یارو ده نمکی اگر رانت نداشتین عمرا .. ولی خوب انقدر شما پررو هستید که همه این فسادهای اخلافیتون و زدوبندهاتون رو می زاریم رو کار خدا که خدا دوستمون داره و اقبال کرده بهمون ؟! دزد همیشه دزده و آدم فاسد همیشه فاسده حتی اگر چهره انبیاء واسه خودش درست کنه و سخنش همش از خدا باشه مهم ذات و نیت آدمهاس .
‌چهارشنبه 8 آذر 1391 - 07:36
mash meti - تهران - تهران
. .. نکبته زشت. من از روی صورت کسی قضاوت نمیکنم ولی مطمئنم سیرت کثیفش باعث ایجاد یه همچین منظره بدی شده . که این سیرتو از دشمن تراشی هاش و صدای بلند و میکروفن در اختیارش میشه حدس زد
‌چهارشنبه 8 آذر 1391 - 06:47
moci 30 - دوحه - قطر
جهره اش خوب واسه نقشهاى منفى تو فیلما بازى کنه
‌چهارشنبه 8 آذر 1391 - 08:35
ensaniat - تهران - ایران
دلم به حالش سوخت...چه دست و پایی می‌زنه بیچاره.....:(
‌چهارشنبه 8 آذر 1391 - 08:56
sama128 - شیراز - ایران
ایشــــــــــــــــــان اگر اعلام می کرد در خلقت آدم و حوا نیز حضوری فعال داشته و اصلا سناریوری خلقت را او به خداوند متعال داده است باز از طرف علماء و فضلا عفو می شد فقط سلمان رشدی گور به گور شده است که باید اعدام شود.
‌چهارشنبه 8 آذر 1391 - 08:58
ghafas - مشهد - ایران
آخه آدم اینقدر بددهن بد قیافه باید فیلم یوسف زیبا رو رو می ساخت ؟عجیب نیست ؟
‌چهارشنبه 8 آذر 1391 - 09:23
jahanara - لاهتی - فنلاند
نفرین و لعنت خدا و ملّت بّر کسانی‌ که آشکارا خنده از روی لب‌ها قیچی میکنند و نفرین بّر این رژیم دیکتاتور که خورشید نورانی را از این دیار کهن فراری داد و چتری از دروغ کینه جهل.... ...بّر سر ملّت برافراشت
‌چهارشنبه 8 آذر 1391 - 08:44
میکایل - مالمو - سوئد
در آن لجن سرای که لجنی مثله تو آدم کثیف رو تبرا می‌کنه باید درشو گ.ل.گرفت معلومه وقتی‌ قاتل رو دزد ریش تراش اعلام میکنند ،وکیل را زندانی شکایت را پیش خدا باید برد، سلحشور تو قطعاً باز پرسی‌، باشد تا خشم ملت را ببینی‌ زمان انقلاب که یادته............
‌چهارشنبه 8 آذر 1391 - 08:48
m4ssod - لندن - انگلستان
این آقا نقش مرد گرگ نما رو خوب می‌تونست بازی کنه!
‌چهارشنبه 8 آذر 1391 - 09:48
hamid shojaei - تهران - ایران
وای که چقدر تو ....سلحشور ، آدم چندشش می‌شه این مرتیکهٔ را می‌بینه ، ...
‌چهارشنبه 8 آذر 1391 - 09:37
بت شکن - مونترال - کانادا
اگر رای نهایی دادگاه غیر از این میشد باعث تعجب می‌‌بود، در دادگاه هایی که محکوم به زندان (دهه ۶۰) دوره محکومیت خود را طی‌ کرده و به جای آزاد شدن او را در لحظات آخر با یک حکم عقده‌ای اعدامش میکنند، دادگاه هایی که اگر دزد یک خانه به هنگام پایین پریدن از دیوار به داخل استخر بی‌ آب می‌افتد و پایش می‌شکند بعد شاکی‌ (صاحب خانه) را وادار به پرداخت دیه میکنند که چرا در استخرش آب نبوده، معلوم هست که باید توی عوضی‌ جانماز آبکش را تبرئه کنند!!
‌چهارشنبه 8 آذر 1391 - 13:23
paya55 - چیچست - ایران
لعنت خدای یوسف برتو ای روباه مکار...
‌پنجشنبه 9 آذر 1391 - 14:31
abdolmalek - رامسر - ایران
اصلا اون فیلم دیدن نداره تا خواسته باشیم در موردش صحبت کنیم.تورو خدا چهره کریهشو ببین
‌پنجشنبه 9 آذر 1391 - 20:42
nahal-alman - هامبورگ - آلمان
خدایا یعنی روزی خواهد امد که ما شاهد دادگاه ومحکومیت این چنین افرادی باشیم
جمعه 10 آذر 1391 - 23:58
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.