۱۴ کشته در پی آتش‌سوزی بزرگ در کارگاه معلولان در آلمان

در پی بروز آتش‌سوزی در کارگاه معلولان در ایالت بادن وورتمبرگ آلمان ۱۴ تن جان خود را از دست دادند. هشت نفر دیگر در این حادثه به شدت زخمی شدند. تعدادی از معلولان و پرستاران در میان کشته‌شدگان هستند.
 

روز دوشنبه (۲۶ نوامبر/ ۶ آذر) بر اثر وقوع آتش‌سوزی بزرگی در کارگاه نجاری و فلزکاری معلولان در شهر تیتیزه – نیواشتات، در منطقه شوارتزوالد در جنوب غربی آلمان  ۱۴ تن کشته شدند. به گفته آلفرد اوشوالد، رئیس پلیس منطقه به احتمال زیاد دلیل مرگ این عده به دلیل استنشاق دود شدید ناشی از آتش‌سوزی بوده است. این مرکز کمک به معلولان توسط موسسه خیریه کلیسایی کاریتاس اداره می‌شود.
 
در میان کشته‌شدگان تعدادی از معلولان و پرستارهای این مرکز دیده می‌شوند. دست‌کم هشت تن دیگر نیز در پی این حادثه با سوختگی‌های شدید در بیمارستان‌های اطراف بستری شدند. خطر مرگ زخمی‌های برجای مانده از این آتش‌سوزی را تهدید نمی‌کند.
 
تعداد زیادی از مأموران آتش‌نشانی و پلیس بلافاصله بعد از این حادثه در محل حاضر شدند. از شهرهای اطراف نیز نیروهای امدادی به کمک آسیب‌دیدگان شتافتند. دو هلیکوپتر امدادی برای انتقال زخمی‌ها به بیمارستان پیوسته در پرواز بودند.
 
گزارش اولیه پلیس حاکی از آن است که آتش‌سوزی در بخش انبار کارگاه آغاز شده است. شعله‌های آتش باعث بروز انفجار شدیدی در کارگاه شد.
 
دو ساعت پس از بروز آتش‌سوزی و انفجار مأموران پلیس اعلام کردند که شعله‌های آتش را در کنترل خود در آورده‌اند. معلولان جسمی و روانی که در این کارگاه به آموزش و کار تولیدی مشغول بودند با دیدن اولین شعله‌های آتش دچار شوک و ترس شدید شدند.
 


در زمان وقوع آتش‌سوزی حدود ۱۲۰ نفر در این کارگاه حضور داشتند. تعداد زیادی از آنان توانستند خود را از میان شعله‌های آتش نجات دهند. تعداد دیگری به دلیل شوک قدرت تحرک خود را به کل از دست دادند و تنها با کمک نیروهای امدادی از میان دود شدید ناشی از آتش‌سوزی نجات پیدا کردند.
 
در کارگاه نجاری و فلز‌کاری معلولان وابسته به موسسه خیریه کاریتاس که در ۴۰ کیلومتری شرق فرایبورگ قرار دارد به طور معلولان روانی و یا جسمی شدید آموزش می‌بینند.
 
شعله‌های آتش در حدود ساعت دو بعدازظهر در کارگاه زبانه کشید. در پی آن زنگ خطر خودکار این کارگاه به صدا درآمد.

 

"روز عزاداری و درد"


 
وینفرید کرچمن، نخست وزیر ایالت بادن وورتمبرگ (از حزب سبزها) و راینهولد گال، وزیر امور داخلی این ایالت (از حزب سوسیال دموکرات) به سرعت به محل حادثه شتافتند و از آن بازدید کردند. از همین محل وینفرید کرچمن تلفنی آنگلا مرکل، صدراعظم ابمان را در جریان این واقعه قرار داد. او گفت: «صدراعظم از این حادثه به شدت متأثر شده است». کرچمن افزود: «آنگلا مرکل این حادثه را فاجعه‌ای برای بازماندگان قربانیان، برای این منطقه و برای تمام ایالت بادن وورتمبرگ خواند.»
 
مسئولان موسسه خیریه کاریتاس با ناباوری و تأثر شدید از حادثه آتش‌سوزی یاد کردند. یکی از مسئولان این سازمان گفت: «ما متحیریم که چگونه در یک کارگاه کاملا مجهز و مدرن در ساعات روز چنین آتش‌سوزی مهیبی رخ داده است.»
 
کارگاه نجاری و فلزکاری معلولان جسمی و روانی حدود ۳۰ سال پیش ساخته شده است. در سال ۲۰۰۲ این کارگاه به طور کامل نوسازی شده است.

+35
رأی دهید
-44

Labe karoon - شیین - نروژ
خدایا چرا اینا که معلول هستن اونم کشوری مثل آلمان که کارشون از نظر ایمنی حرف نداشت.
‌سه شنبه 7 آذر 1391 - 01:24
kabootar - لاهور - پاکستان
آلمانی ها تا جایی که من شنیدم با وجود معلولین مخالف هستن شاید آتش سوزی عمدی بوده
‌سه شنبه 7 آذر 1391 - 14:26
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.