محسن رضایی: باید با مردم آشتی کنیم

محسن رضایی در توصیف شرایط فعلی ایران گفته 'به گردنه سخت و حساسی رسیدیم'

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ایران با اشاره به رسیدن این کشور به "گردنه سخت و حساس" گفته است که "باید به جای تکرار مباحث دو دهه گذشته با مردم آشتی کنیم".

آقای رضایی در مصاحبه ای با روزنامه ابتکار چاپ تهران که روز دوشنبه ششم آذر منتشر شده نسبت به وضعیت کشور هشدار داده است.
او گفته "واقعا ما در این چهار سال شرایط سختی را گذراندیم. از فتنه ۸۸ و بحث‌های داخلی گرفته تا تحریم‌های اقتصادی و تحولات سوریه و چالش‌های منطقه ای در خلیج فارس باعث شدند که چهار سال بسیار سختی تجربه شود. به هرحال به گردنه سخت و حساسی رسیده ایم که باید با درایت ۱۰ سال آتی را مدیریت کنیم تا از این گردنه عبور کنیم."

پس از برگزاری انتخابات پرمناقشه ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ که به اعتراضات گسترده شهروندان و سرکوب شدید از سوی حکومت منجر شد، کثیری از کارشناسان مسائل سیاسی و اجتماعی نسبت به بروز تبعات عمیق شدن شکاف میان حکومت و شهروندان هشدار داده اند.

هشدار آقای رضایی تازه ترین نمونه از اظهار نظر مقام های حکومتی درباره وضعیت موجود در ایران است.

آقای رضایی فرمانده اسبق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است، اما در سال های اخیر تلاش داشته تا به عنوان یک شخصیت سیاسی و در مواردی اقتصاددان درباره مسائل ایران اظهار نظر کند.

او در این گفت و گو به انتقاد تلویحی از دولت و مجلس فعلی ایران پرداخته و گفته "الان وضع به گونه ای شده است که هر مشکلی که پیش می‌آید، مجلس یا دولت تقصیر کار را به گردن نمی گیرند و پاسخگو نیستند و به راحتی جا خالی می دهند و ضربه این عدم پاسخگویی و مسئولیت ناپذیری قوا، به نظام وارد می‌شود."

در ادبیات سیاسی مقام‌های ایرانی در اکثر موارد منظور از "نظام" اشاره غیر مستقیم به آیت الله علی خامنه ای و منصب او به عنوان رهبر جمهوری اسلامی است.

آقای خامنه ای اخیرا طرح مجلس ایران برای سئوال از رئیس جمهور را که مطابق اختیارات مجلس قرار بود عمدتا به بحران افزایش تورم و مسائل گسترده اقتصادی ایران بپردازد، متوقف کرد.

محسن رضایی در این مصاحبه گفته است که "چرا نظام باید پاسخگویی ناکارآمدی، عملکرد ضعیف و عدم صداقت مسئولین باشد."

انتقاد از روسای جمهور ایران به استثنای آیت الله خامنه ای

او دولت های اکبر هاشمی رفسنجانی، محمد خاتمی و محمود احمدی نژاد را در وضعیت سیاسی و اقتصادی فعلی ایران مقصر دانسته و با نادیده گرفتن دوره هشت ساله ریاست جمهوری آقای خامنه ای، گفته که میانگین نمره دولت‎های آقایان هاشمی رفسنجانی، خاتمی و احمدی نژاد "ضعیف" و "زیر ۱۲ است."

آقای رضایی به طور تلویحی گفته که سیاستمداران و جناح های موجود کشور افکار عمومی ایرانیان را نمایندگی نمی کنند: "اگر نمایندگی می‌کردند که مشکلات امروز را نداشتیم. سیاسیون شعار مردمی بودن را داده اند، اما در عمل نتوانسته اند که مردم را نمایندگی کنند به همین خاطر هم در سه دولت [دولت های هاشمی و خاتمی و احمدی نژاد] از این جهت مشکل داشته ایم."

آقای رضایی از نامزدهای نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران بود اما دو روز مانده به آغاز رای گیری، از شرکت در رقابت‎های انتخاباتی انصراف داد.


علیرغم سرکوب معترضان به وضعیت اجتماعی و سیاسی ایران از سوی حکومت در چهار سال گذشته، در چند مورد اعتراض شهروندان ایرانی به عرصه عمومی کشیده شده

چهار سال بعد آقای رضایی باز هم در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرد که اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد در آن به اعتراضات گسترده شهروندان ایرانی منجر شد.

مطابق اعلام وزارت کشور ایران، آقای رضایی از میان چهار نامزد این انتخابات، سوم شده بود.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد دیگر این انتخابات اکنون در حبس خانگی به سر می برد و گزارش هایی از سوی منابع نزدیک به این دو، مبنی بر بروز برخی بیماری‎های ناشی از دوران حبس در آنها گزارش شده است.

آقای رضایی در مصاحبه اخیرش با روزنامه ابتکار، خبر داده که در حال مشورت برای حضور در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری است که قرار است ۲۴ خرداد سال آینده خورشیدی برگزار و طی آن جانشین آقای احمدی نژاد، مشخص شود.

+26
رأی دهید
-101

samuk66 - لندن - انگلستان
باز داره انتخابات شروع میشه و مردمِ نادان و بی‌ عقل ایران دارند سر کار میرند!!
دوشنبه 6 آذر 1391 - 19:34
amir-amir - تورنتو - كانادا
خجالت بکش تو اعتراض مردمى را فتنه مى گوئى و دم از آشتى مى زنى? مردم به نقطه اى رسیدند که به کمتر از سقوط رژیم خون ریز و منحط اسلامى رضایت نمى دهند
دوشنبه 6 آذر 1391 - 19:50
rezgar - لینشوپینگ - سوئد
اقای رضایی مردم از دستتان خسته شده اند تا کی از مردم میخواهید با شما ظالمان که 33 سال است خون مردم را میمکید اشتی کنند؟ واقعا" برادر محسن رضایی وقاحت هم حدی دارد!
دوشنبه 6 آذر 1391 - 20:30
خوش اخلاق - ارومیه - ایران
دوباره نزدیک شدن انتخابات و حرف های خوب و بحث اشتی با مردم و...انتخابات که تموم شه دوباره سرکوب و شعارو..
دوشنبه 6 آذر 1391 - 21:30
بابک - سبزوار - ایران
خیلی غلط می کنید جناب پاسدار رضایی چنین سخنان گنده تر از دهن لقتان می زنید شما نمره منهای بینهایت خود را گرفته اید پس لطفا زیپ دهنتان را برای همیشه کاملا بکشید و حرف مفت و تکراری بلغور نفرمایید.
دوشنبه 6 آذر 1391 - 21:23
بیایید رستم باشیم - کیف - اوکراین
فقط خون شما حـ... ها ایرانی ها رو اروم میکند
دوشنبه 6 آذر 1391 - 21:43
فريادزيره آب - اهواز - ایران
آقای رضایی فهمیده اوضاع خرابه بعد یک نادان مثل مسیح فرزندمریم ومرید کاسه داغ تراز آش شدن
دوشنبه 6 آذر 1391 - 22:34
caroline - تهران - ایران
خفه شو ابله!!! کسی‌ که می‌دونه فرزندشو به قتل رسوندن! ولی‌ بخاطر پول و مقام ساکت مونده رو باید توی چاه انداخت... مزدور
‌سه شنبه 7 آذر 1391 - 00:21
sarbaz007 - المان - المان
دیگه دیره سربار ،دیر فمیدی ۹۸،۹ % ضد شمان خودت اینو میدونی‌
‌سه شنبه 7 آذر 1391 - 01:52
Iran e azad - هورتن - نروژ
اره ولله،تو که سابقه خیلی‌ خوبی‌ از آشتی‌ با مردم،زندانیان سیاسی،مذهبی‌ داری. خون و خشونت از قیافه بزک کرده آت هنوز می‌‌باره !
‌سه شنبه 7 آذر 1391 - 02:08
exam292 - تهران - ایران
لطفا وطن فروشهای خارج نشین کاری به مسائل داخلی کشور نداشته باشن!!!
‌سه شنبه 7 آذر 1391 - 04:52
Roj.dk - کوپنهاگ - دانمارک
حالا به فکر آشتی افتادی ؟؟؟ بعد از (اسد)نوبت شماست ، سر همتون را بالای دار می بینیم
‌سه شنبه 7 آذر 1391 - 12:08
modire behesht - هایدلبرگ - آلمان
البته این جای تحسین را دارد که ایشان این شهامت را داشته که این را بگوید !، ولی‌ بعد از ۳ ده ظلم و ستم ناجوانمردانه به این ملت کمی‌ دیر است ! باید خیلی‌ زودتر از اینها این حرف را میزد !،، شاید هم این حرف جنبه تبلیغاتی دارد جهت کاندید شدن ایشان برای ریاست جمهوری آینده ؟!!،، ولی‌ نکته حائز اهمیت این است که الان وقت رفتن است !، باید رژیم ظالم برود و به درک واصل شود !
‌سه شنبه 7 آذر 1391 - 20:26
truth_hurts - سن فرانسیسکو - آمریکا
اون فردی که گفته وطن فروشهای خارج ساکت بنشینند، بیچاره مگر تو وطنی هم داری؟ یک سری عرب پرست که مملکتو ۱۰۰ سال عقب بردن. رضایی تو هم خفه شو مملکت فقط سر قبره شما با شما آشتی‌ می‌کنن.
‌چهارشنبه 8 آذر 1391 - 01:48
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.