کمپین هنرمندان مجارستان در دفاع از بهائیان ایران

عده‌ای از هنرمندان و چهره‌های رسانه‌ای مجارستان کمپینی آنلاین را در یوتیوب و فیس‌بوک برای دفاع از حقوق شهروندان بهایی ایران و جلب توجه جامعه‌ی بین‌الملل به نقص گسترده‌ی حقوق آن‌ها راه انداخته‌اند.
 

در مجارستان، عده‌ای از هنرمندان و چهره‌های شناخته‌شده‌ی رسانه‌ای این کشور یک کمپین آنلاینی در وب‌سایت “یوتیوب” در دفاع از حقوق اقلیت بهائی در ایران راه انداخته‌اند؛ اقلیتی که سال‌هاست با تبعیض مواجه است و حقوق انسانی اعضای آن نقض می‌شود.
 
کمپین هنرمندان مجار که با نام "مجارهای سرشناس برای حقوق بشر در ایران" آغاز به کار کرده است، با انتشار ویدیوهای کوتاهی در سایت یوتیوب علیه تبعیض در ایران نسبت به اقلیت مذهبی بهایی اعتراض می‌کند.
 
در این ویدیوهای کوتاه که در کانالی با همین نام در یوتیوب به اشتراک گذاشته می‌شود، هر یک از هنرمندان یا چهره‌های مطرح رسانه‌ای، یک یا چند تبعیض علیه شهروندان بهایی در ایران را مطرح کرده و از دولت ایران می‌خواهد که حقوق شهروندان اقلیت را به رسمیت شناخته و رعایت کند.
 
هنرمندان اهل مجارستان که این کمپین را به راه انداخته‌اند، ابراز امیدواری کردند که با این حرکت بتوانند توجه‌ی جامعه‌ی بین‌الملل را به نقض گسترده‌ی حقوق اقلیت‌ها و به‌ویژه بهاییان در ایران جلب کنند.
 
برخی از نمایندگان پارلمان اروپا و پارلمان مجارستان نیز به یاری این هنرمندان آمده و در ویدیوهایی کوتاه از دولت جمهوری اسلامی ایران خواسته‌اند تا به سرکوب و نقض حقوق شهروندان بهایی پایان دهد. این کمپین صفحه‌ای هم در شبکه‌ی اجتماعی فیس‌بوک به راه انداخته است تا افراد بیشتری را با کمپین آشنا و توجه آن‌ها را به نقض حقوق بهاییان ایران جلب کند.
 
کمپین "مجارهای سرشناس برای حقوق بشر در ایران" اعلام کرده است که به جز تلاش برای جلب توجه به نقض گسترده‌ی و سرکوب شهروندان بهایی، به دنبال همبستگی و تبلیغ برای برابری زن و مرد، احترام به ادیان و حمایت از زندانیان سیاسی ایران نیز هستند.
 
احترام به حقوق اقلیت‌ها در کشوری چندفرهنگی

برخی از سرشناس‌ترین هنرمندان و روزنامه‌نگاران مجار در ویدیوهای کوتاهی که تا به حال در کانال یوتیوب این پروژه به اشتراک گذاشته شده است، شرکت کرده‌اند.
 


مارتا سباستین

 

مارتا سباستین، خواننده‌ی مشهور مجار که یکی از سفیران صلح سازمان یونسکو نیز هست، در ویدیوی کوتاهی می‌گوید: «وضعیت شهروندان بهایی ایران و ظلم مداومی که بر آن‌ها می‌رود قلب مرا به درد می‌آورد. دانشجویان بهایی از حق ادامه‌ی تحصیل باز می‌مانند و از دانشگاه‌ها اخراج می‌شوند.»
 
این هنرمند مجار درباره‌ی تعداد چشمگیر دانشجویان بهایی که از تحصیل بازمانده‌اند، می‌گوید:«این محرومیت دردناک است. انگار که بال پرنده‌ای را قطع کنی یا به کسی مثل من که صدایش همه‌ی دارایی اوست، بگویی از حق خواندن محرومی.»
 
کینگا گونچ، یکی از نمایندگان مجار پارلمان اروپا که در افتتاح این کمپین نقش داشته است نیز در ویدیویی کوتاه می‌گوید:«از صمیم قلب آرزو می‌کنم که در آینده‌ای نزدیک شاهد تغییراتی در ایران باشیم که این کشور با قدمت و با فرهنگ غنی را به سوی دموکراسی و آزادی ببرد.»
 
او می‌افزاید: «اگر ایران به حقوق اقلیت‌ها در کشور احترام گذارد، توانایی و دانش شهروندان اقلیت به ارتقا و پیشرفت کشور کمک خواهد کرد.»
 
ال ال جونیور، خواننده و رپر مشهور مجار نیز در پیام کوتاه خود از مردم جهان می‌خواهد که به نقض حقوق اقلیت بهایی در ایران توجه کنند و از شهروندان ایران می‌خواهد که بر روی سرکوب هموطنان خود که پیرو مذهبی دیگرند، چشم نبندند.
 
قرار است روزنامه‌نگاران، هنرپیشه‌ها، خواننده‌ها و نویسنده‌های دیگر مجار نیز به این کمپین پیوسته و پیغام ویدیویی خود را در یوتیوب و فیس‌بوک به اشتراک گذارند.
 
در ماه ژوئن سال جاری میلادی، پارلمان اروپا با انتشار قطعنامه‌ای به نقض سیستماتیک و گسترده‌ی حقوق اقلیت‌ها، به‌ویژه بهاییان در ایران اعتراض کرده بود. این قطعنامه که با استناد به گزارش‌های دوره‌ای احمد شهید، گزارشگر ویژه‌ی سازمان ملل درباره‌ی نقض حقوق بشر در ایران تنظیم شده بود، وضع شهروندان بهایی ایران را "بسیار نگران‌کننده" توصیف می‌کرد.
 
از بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷، شهروندان بهایی ایران به شکلی سیستماتیک با تبعیض و سرکوب روبرو هستند. بسیاری از دانش‌آموزان بهایی بارها ناچار به تعویض مدرسه فرزندان خود شده و دانشجویان بهایی حق شرکت در کنکور سراسری دانشگاه‌ها را ندارند و اگر در دانشگاه دین آن‌ها افشا شود، اخراج و از حق تحصیل محروم می‌شوند.
 
بهاییان ایران همچنین حق استخدام در ادارات دولتی را ندارند، بسیاری از مسئولان علمی آن‌ها بازداشت و اموال آن‌ها در دادگاه‌های انقلاب به نفع دولت مصادره شده است.

+74
رأی دهید
-39

باریک بین - تهران - ایران
پذیرش بهاییان به عنوان دین در ایران غیر ممکن هست به دلیل اینکه این افراد اصول اولیه اسلام رو با بنا کردن یک تفکر دروغین، میخوان رد کنند. به همین خاطر پذیرش بهایی بازی به عنوان یک دین تنها به سخره گرفتن مسلمانان و عقاید انهاست. این رو گفتم تا این روشنفکر نماها نیان و از این افراد دفاع نکنند. هروقت در یک لحظه هم بتونیم بگیم که هم شب هست و هم روز اونوقت بهاییت هم میتونه در کنار اسلام یک دین رسمی محسوب بشه. همانطور که هیچ عاقلی نمی تونه بگه هم شبه و هم روز همونطور هم از هیچ عاقلی انتظار نمی ره که بهاییت رو به عنوان یک دین رسمی در ایران در کنار اسلام بشناسه. چون این دو همدیگه رو نقض می کنند.
دوشنبه 6 آذر 1391 - 10:09
شاهین آریا - لندن - انگلستان
قبل از هرچیزهم میهنانم باید بدانند ک بهائیت رابطه مستقیم بااسلام مخصوصا شیعه داردو برای ایرانیها فرقی نمیکنداجداد سید علی محمد باب وبسیاری پیروانش سید یعنی عرب زاده و حاجی و کربلائی و مشهدی و غیره بوده اند. حالااین مجاری عزیز که خودشان درآتش تعصبات دینی میسوزند چرا کاسه داغتر از آش شده خدا میداند. فرقه ایکه اصلا حق دخالت درامورسیاسی کشورش ندارد معنی اش چیست؟ هرچند بهائیان مورد شکنجه و آزاربیشمارافراطیون مذهبی قرار گرفت و به مصبت هائی هم گرفتارآمده اند که برخلاف حقوق انسانی است آنها دارند نان ماست شان را می خورند به هیچکس مربوط نیست که به انسانها با عقاید مختلف تعرض نماید این جنایت است. البته اگر به نوشته های کسروی و کتب تاریخی دیگرمراجعه نمائید و خردومنطق داشت باشید خواهید دید فرقه بهائی هم سربریدن و قتل و جنایت بسیار داشته بنابراین توصیه میکنم خاموش بمانیدو فقط خداوند جان و خردایران وزرتشت دانشمند ایرانی را ستایش کنید.
دوشنبه 6 آذر 1391 - 10:32
bita932 - سوست - هلند
باریک بین - تهران - ایران. شاهین آریا - لندن - انگلستان. لطفا در مورد موضوعی که اطلاع درستی‌ ندارید اظهار نظر نکنید
دوشنبه 6 آذر 1391 - 12:33
Kamran631 - لیون - فرانسه
اینها هم شهروندان ایرانی‌ هستند، از کار و تحصیل ممنوع شدن چه معنی میتواند داشته باشد؟ سر ادیان همیشه اختلاف بوده، ولی‌ حقوق شهروندی هیچ کس رو نباید ندیده گرفت...
دوشنبه 6 آذر 1391 - 13:47
شاهین آریا - لندن - انگلستان
bota932سوست - هلند - عزیزم اگرایرانی هستی؟ اگر خرد دارید؟ منطق دارید؟ وحتماً هم سواد دارید وتعصب بهائی گری هم ندارید بروید مطالعه کتاب کسروی و سایرکتب مربوطه را کنید.- مگر این نیست تا کسی شیعه نشده باشد نمیتواند بهائی بشود شیعه هم که مسلمان است. تمام کتب بهائیت مملو از کلمات عربی است. آیا شما میدانید که بهاء الله از پادشاه انگلیس لقب سر داشته.آیا میدانید که در اورشلیم درنماز جماعت شرکت میکرده اند.درتمام مراسم بهائیت میگویند سید علی محمد باب و جد برزگوارش حضرت محمد. اگرهمه از بیشعوری و بی اطلاعی بنده وامثال بنده باشدپس وای به حال کسانی کارزندگی و انسانیت و شرف انسانی را گذاشته و بدنبال مذاهب و خرفه گرائی رفته اند ما اگر ایرانی هستیم ایرانی آریائی هستیم و خداوند جان و خرد را ستایش میکنیم نه آنکه آدم پرست باشیم. بهتر است سرپوش به این بحث داغ بگذاریم و نگذارید بیشتر مسئله باز شود که چندان خوشایند نیست . شاد و ایرانی باشید.
دوشنبه 6 آذر 1391 - 14:33
faghat zartosht - شیراز - ایران
من خودم زیاد با بهاییان در کشورهای مختلف نشست و برخاست داشته ام.حتی تا دوره روحی شش را هم خوانده ام.(کلاسهای شناخت بهاییت).ولی این را با اطمینان میگویم حتی اگر جمهوری اسلامی هم از بین بره اینا تو ایران نمیتونن زیاد بهاییت رو رواج بدن زیرا که بهاییت درست نقطه مقابل شیعه هست و 95 درصد مردم ایران هم شیعه هستن.و اگه ایران آزاد بشه کسی طرف اینها نمیره.چون واقعا بهاییت دروغ بزرگ و پوچه.و چیزی برای گفتن نداره.این رو من کاملا درک کردم چون خوندمش و میدونم چیه.حالا بگذریم که تعدادی به خاطر پناهندگی میرن بهایی میشن که همونم کار آسانی نیست چون بهاییان به خاطر پناهنده شدن کسی رو نمیپذیرند مگر اینکه چند سال واقعا طرف باهاشون باشه.و اگه ایران آزاد بشه چون هیچ جا بهتر از ایران نیست کسی دیگه طرف اینها نمیره مگه اینکه کم اطلاع و ساده باشه.و جالبه بدونید که از جمعیت 7 میلیونی بهاییان که تو کل دنیا جمع کردن نصفش از مردم طبقه فقیر و بعضا متوسط هندوستان هست.شاید با آزاد شدن ایران مردم زیادی مسیحی یا زرتشتی بشن ولی بهاییت رو بعید میدونم که زیاد برن طرفش.چون مسیحیت و زرتشت واقعیت داره
دوشنبه 6 آذر 1391 - 14:59
ahk_2020 - تهران - ایران
bita932 - سوست - هلند شما از دسته آدمهایی هستید که شیفته 100% غرب شدید چون اگه یه کم درمورد بهاییت تامل وتحقیق کنید حتی اگر بخواهید چشمتون دوباره به حقیقت ببندید هم نمی تونید . من از نزدیک با پیروان این مذهب (که همه میدونیم که چه طوری ساخته شد ) برخورد داشتم و اینکه حتی خودشونم استدلال درستی در این مورد ندارند بهاییت در واقع از همونجایی اومد که وهابیت ساخته شد. اینکه با اسلام مشکل دارید با حکومت ایران مشکل دارید دلیل نمیشه هر چی مخالف این 2 است را حقیقت بدونیم یه ذره طرز فکر و استدلالهامون باید بهتر کنیم تا یه فرقی میان ما با ساندیس خورا باشه اونا حرفشون مثل شماست نظر میدن فقط بر اساس اهدافشون
دوشنبه 6 آذر 1391 - 14:52
1k adame sadegh - تورنتو - کانادا
باریک بین - تهران - ایران شاهین آریا - لندن - انگلستان . هر کسی‌ باور‌های خودش را دارد و هیچ احدی حق توهین به هیچ کس و هر باوری را ندارد حتا اگر آن باور خدا را نقض کند.چون من و تو را در قبر خودمان میگذارند و اگر بهشت یا جهنمی هم وجود داشته باشد، هر کس را به اعمالش قضاوت میکنند.پس بیخود وارد باور‌های دیگران نشوید اگر کاملاً به تحقیقات نپرداختیید چون نقد بر باور‌های دیگران نقد باور‌های خودمان هست و فقط نفرت و دشمنی و جنگی که همین الان در دنیا هست را شعله ور می‌کند و نه بهتر. با منطق می‌توانی به دموکراسی برسی‌ ولی‌ بی‌ منطق به جهنمی میرسی‌ که پایانش نابودی دنیای هستی‌ هست.
دوشنبه 6 آذر 1391 - 16:29
shana - خ - ایران
دین که از اسلام منشعب شده باشد .اول باید اسلام را از صمیم قلب بپذیرند .بعد آن را کاملا نفی کنند.ولی ذاتا وابسته به اسلام است و در این حال متنفر از اسلام. چه فرق می کنه ، من یکی تمام شبهای کودکیم را در ترس از غذاب آخرت سپری کردم ):
دوشنبه 6 آذر 1391 - 18:06
azadi199 - پاریس - فرانسه
. باریک بین - تهران - ایران - و شاهین آریا - لندن - انگلستان - faghat zartosht - شیراز - ایران - ahk_2020 - تهران - ایران- گویا هیچ آگاهی‌ از آئین بهائی و تاریخ ادیان ندارید. چون که همه ادیان بدون استثنا منتظر یک منجی هستند. بهأییان ٔبر این باور هستند که این منجی حضرت بهالله هستند. اگر شما ٔبر این باور نیستید باید دلیل قانع کننده‌ای داشته باشید. میلیون‌ها نفر در جهان از این آئین اقبال کرده اند، آئین بهائی از نظر وسعت گسترش در جهان از اسلام هم جلوتر است، ولی‌ متأسفانه در کشوری که مهد این آئین است با این کامنت‌های عجیب و قریب رانده میشود و ناشناخته میماند، زهی افسوس...
دوشنبه 6 آذر 1391 - 21:00
Iran e azad - هورتن - نروژ
من با رعایت کامل حقوق اقلیت‌ها کاملا موافقم، اما با چشم خودم دیدم که همین اجتماع بهائی‌ها (در یکی‌ از شهرهای نروژ به نم تروندهایم) با یک پسر ایرانی‌ مسلمان که با یک دختر بهائی ازدواج کرده بود،چگونه برخورد کرد!. به دختره و پسره آنقدر فشار آوردند تا با وجود یک بچه از هم طلاق گرفتند.این‌ها هم اگر اکثریت باشند دسته کمی‌ از مسلمان‌ها ندارند! این خصلت همه آدم هایی هست که با دین واسه خودشون رتبه بندی،اجتماع و حکومت درست کرده اند.
‌سه شنبه 7 آذر 1391 - 02:30
faghat zartosht - شیراز - ایران
azadi 199 پاریس-فرانسه.شما که میفرمایید از لحاظ گستردگی بهاییت از اسلام هم جلوتره!!!!!!خواهشا کم حرف الکی بزنید اولا که تعداد کل بهاییها 7 میلیون و دویست هزار نفره،حالا چون بیت العدل گفته پخش بشید همه جای دنیا تبلیغ کنید که تا حالا هم موفق نبودید این یعنی گستردگی!!!!یعنی تو دورترین نقاط دنیا مسلمون یا مسیحی یا زرتشتی یا هندو یا بودیسم یا... نیست؟خواهشا با منطق صحبت کنید و حرف خنده دار نزنید.
‌سه شنبه 7 آذر 1391 - 14:51
Azadi199 - پاریس - فرانسه
Iran e azad - هورتن - نروژ - عزیز، کامنت شما بسیار سوال بر انگیز است، چون که ازدواج با غیر بهائی در آئین ما آزاد است و اشکالی در آن نیست. به شرط آنکه عقد بهائی نیز در کنار عقد اسلامی و یا مذهب دیگر انجام شود.
‌سه شنبه 7 آذر 1391 - 18:44
Azadi199 - پاریس - فرانسه
فقط زرتشت - شیراز - ایران- نخیر عزیز، من این کامنت رو کاملا جدی نوشتم، و باز هم تاکید می‌کنم که فقط مسیحیت از ما جلوتر هست. با کمی‌ تحقیق در اینترنت و منابع خبری‌امری معتبر به صحت این خبر پی‌ خواهید برد. مثل سایت ویکیپدیا - https://en.wikipedia.org/wiki/Bahá`í_Faith. تازه از وقتی‌ که بهأییان برای گسترش این آئین در جهان پخش شدند ۵۰-۶۰ سال می‌گذره، الان صحبت از بهأییان بومی این مناطق دور افتاده می‌کنیم. راستی‌ خیلی از زرتشتیان نیز به این آئین ایمان آورده اند، محض اطلاع عرض کردم ! موفق و پیروز باشید.
‌سه شنبه 7 آذر 1391 - 18:37
Azadi199 - پاریس - فرانسه
faghat zartosht - شیراز - ایران - نخیر عزیز، کامنت من کاملا جدی بود، و باز هم تاکید می‌کنم که فقط مسیحیت از نظر گسترش و پراکندگی در جهان از ما جلوتر است. این حرف من نیست، بلکه منابع خبری‌ - آماری معتبر جهان به آن اشاره کرده اند؛با یک تحقیق کوچک روی اینترنت، مثلا سایت ویکیپدیا جواب خود را خواهید گرفت. در حال حاضر ما از بهائیان بومی در دور افتاده‌ترین نقاط جهان صحبت می‌کنیم. راستی‌ تعداد زیادی از زرتشتیان نیز به این آئین گرویده اند، محض اطلاع عرض کردم ! موفق و پیروز باشید.
‌سه شنبه 7 آذر 1391 - 21:47
solidarity - ملبورن - استرالیا
یکی‌ به من بگه مردم دنیا از دین چه انتظاری دارند و میخواهند که دین چه کار خارق العاده‌ای انجام دهد ؟ مگر دین از طرف خدا نیست که اگر بگید نیست باید حتما خودتون رو به دکتر نشون بدید، و دین که از طرف خدا اومده برای راهنمایی بشر و برای درست زندگی‌ کردن است، اینطور نیست؟ در هر حل دیانت بهائی هیچ شاخه‌ای از هیچ دینی نیست بلکه خود یک دین کامل است که بعدها بیشتر با آن آشنا خواهید شد!!!
‌چهارشنبه 8 آذر 1391 - 11:20
faghat zartosht - شیراز - ایران
azadi1999-پاریس-فرانسه و solidarity-ملبورن-استرالیا از خواب خرگوشی بیدار بشید.من یه بار از یه کله گنده بهایی تو هند پرسیدم بر چه اساسی بهاءالله پیامبره؟گفت همونجور که محمد و عیسی و زرتشت و .. بودن اینم هست.واقعا این جواب خنده داری نیست؟خودشم مونده بود چطور این حرفشو توجیه کنه!!!دین باید بر اساس منطق و عقل باشه.کجا میرزا حسینعلی نوری(بهاءالله دروغین ) و سید ممدلی باب مبعوث شدن؟کی مبعوث شدن؟کی از دویست سال قبل پیغمبری تو ایران مبعوث شده؟آخه تحری حقیقتتونم دروغه.همتون راه اشتباه گذشتگان رو میرید که رفتن.یکم عقل و فهم و شعور هم خوب چیزیه.دلیل نمیشه کسی که با آخوند و ولایت فقیه مخالفه هر چرت و پرتی رو بپذیره که!!!!
‌چهارشنبه 8 آذر 1391 - 13:07
Azadi199 - پاریس - فرانسه
faghat zartosht - شیراز - ایران - راستی‌ حتما تا به حال به سایت ویکیپدیا که لینک آنرا در کامنت قبلی‌ گذشته بودم نگاه کرده اید و صحت کامنت من را تائید می‌کنید !!
‌چهارشنبه 8 آذر 1391 - 21:56
Azadi199 - پاریس - فرانسه
faghat zartosht - شیراز - ایران- اتفاقا اون دوست هندی ما جواب خوبی‌ به شما داده !! چون حقیقت یک پیامبر در پیام او نهفته است، که به قلب مردم رسوخ می‌کند. پیامبری حضرت بهاالله با بشارات ادیان گذشته مطابقت دارد، قرآن بشارت به ظهور رسو لان جدید داده (سوره ال اعراف، آیه ۳۴ و ۳۵)، سال ظهور نیز با کنایه مشخص شده ( سوره سجده، آیه ۳۲)، بشارت انجیل مقدس و احادیس اسلامی در باره ظهور جدید همه بدون استثنا واقع شده اند ( علم افزایش پیدا می‌کند، پیام حضرت مسیح در تمامی‌ جهان منتشر میشود، و وقتی‌ که جهان غرق در گناه و تاریکی‌ است ظهور جدید واقع خواهد شد). شما اگر کمی‌ مطالعه کنید برای این دنیا و اخرت شما مفید خواهد بود. در خاتمه لطفا در کامنت‌ها رعایت احترام نسبت به مقدسات ما را بفرمائید، از انسان فرهیخته ای مثل شما بعید است که با کلام نا زیبا کامنت بنویسد. موفق و پیروز باشید.
‌چهارشنبه 8 آذر 1391 - 21:47
solidarity - ملبورن - استرالیا
faghat zartosht - شیراز - ایران - لطفا می‌شه به من توضیح بدید که زرتشت چگونه به پیامبری رسید آن هم در ایران؟ و شما چطور این پیامبر را بعد از چندین هزاره شناختید؟ شاید حضرت بهاالله را هم بعد از چندین هزار سال بشناسید. ممنون میشم ما را از اطلاعات دقیقتون بهره مند سازید!
‌پنجشنبه 9 آذر 1391 - 11:53
Azadi199 - پاریس - فرانسه
فقط زرتشت - شیراز - ایران-- منظور سوره سجده(۳۲)، آیه ۴ است.
‌پنجشنبه 9 آذر 1391 - 21:22
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.