فرزند کروبی درگفت‌وگو با دویچه‌وله: پدرم به بیمارستان منتقل نشده‌

محمدتقی کروبی فرزند مهدی کروبی به دویچه وله می‌گوید علیرغم اعلام موافقت اولیه، مقامات امنیتی مهدی کروبی را به بیمارستان منتقل نکرده‌اند. مهدی کروبی در روزهای اخیر به شدت وزن کم کرده و وضعیت جسمی او نگران کننده است.
 

به گفته محمدتقی کروبی، پزشکان مورد اعتماد خانواده مهدی کروبی اعلام کرده‌اند با توجه به کاهش وزن شدید و بروز علائم هشدار دهنده، سیستم گوارشی آقای کروبی باید کاملا مورد چکاب قرار بگیرد.
 
در روزهای گذشته خانواده کروبی با انشتار بیانیه‌ای خطاب به مردم ایران نسبت به علائم هشدار دهنده در وضعیت جسمی مهدی کروبی هشدار داده بودند.
  
مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد از حدود ۲ سال پیش در حصر به سر می‌برند. فاطمه کروبی همسر مهدی کروبی از ابتدا در کنار مهدی کروبی در حصر بود ولی نهادهای امنیتی از تابستان گذشته به خانم کروبی اجازه ماندن در کنار مهدی کروبی را ندادند.
 
دویچه وله: آن‌طور که سایت «سحام‌نیوز» گزارش داده است، علی‌رغم موافقت مقامات امنیتی برای انتقال مهدی کروبی به بیمارستان، ایشان تا الان به بیمارستان منتقل نشده‌اند. از آخرین وضعیت جسمی آقای کروبی چه اطلاعی دارید؟
 
محمدتقی کروبی: من ابتدا دوست دارم در شب تاسوعای حسینی شهادت بزرگ معلم آزادی، سالار شهیدان را به همه علاقمندان اهل بیت عصمت و طهارت تسلیت بگویم و یاد و خاطره‌ شهدای جنبش در سال ۸۸ را هم که مظلومانه به شهادت رسیدند زنده کنم و به خانواده‌ محترم آن‌ها تسلیت عرض کنم. پدر به لحاظ جسمی در شرایط مناسبی نیستند.
 
با توجه به اقدامات پزشکی که مقامات امنیتی [درباره مهدی کروبی] پیش‌بینی کردند و انجام دادند، در یکی از بیمارستان‌های مورد اعتماد خودشان، ایشان را منتقل و مورد معاینات پزشکی قرار دادند. بعد از اصرار خانواده مبنی بر انتقال ایشان به یک بیمارستان مورد نظر خانواده، بیمارستانی مستقل با پزشکان مورد اعتماد، مقامات امنیتی موافقت‌شان را اعلام کردند اما این موافقت فعلا در حد سخنی بیش باقی نمانده و عملا ما هنوز نتوانسته‌ایم مدارک کامل پزشکی پدر را در اختیار داشته باشیم و ایشان را در مرکزی خارج از مکان نهادهای امنیتی مورد مداوا قرار دهیم.
 
این که مقامات امنیتی با انتقال آقای کروبی به بیمارستان موافقت می‌کنند ولی بعد ایشان را منتقل نمی‌کنند، آیا دلیل و بهانه‌ای هم عنوان شد؟
 
از نظر آن‌ها می‌تواند تابع شرایط و طی کردن مراحلی باشد اما با توجه به شرایط جسمی پدر ما براین امر تاکید داریم که هرچه زودتر اتفاق بیافتد. از سوی دیگر پزشکان مورد اعتماد نهادهای امنیتی دیروز پدر را معاینه کردند و نسبت به داروهایی که قبلا تجویز شده بود تاکید کردند که همان مسیر فعلا ادامه پیدا کند؛ زیرا ممکن است در گذر زمان پاسخ مثبت را بگیرند اما این موضوع برای خانواده قابل پذیرش نیست.
 
 زیرا اگر ما به وضعیت سلامت دیگر زندانیان هم توجه کنیم، درمی‌یابیم که دیگر زندانیان هم در مواردی که خانواده اصرار داشته فرد مورد نظرشان را به بیمارستانی مستقل با توجه به پزشکانی که می‌شناسند انتقال دهند، موافقت کرده‌اند. منتهی آقای کروبی با توجه به این که با این شرایط سنی‌شان بیش از ۱۸ ماه به طور انفرادی و به تنهایی نگهداری شده‌اند، بسیار ضروری‌ست که ما هرچه سریع‌تر بتوانیم ایشان را به یک مرکز درمانی مورد نظر خودمان انتقال دهیم و آزمایشات دقیق  را از سیستم گوارشی ایشان داشته باشیم.
 
در بیانیه اخیر خانواده کروبی نیز نسبت به وضعیت گوارشی او ابراز نگرانی شده بود. دقیقا مشکل جسمی آقای کروبی چیست؟
 
همان طور که می‌دانید برخلاف آنچه حاکمیت تاکنون گفته است آقای کروبی در منزل خود نگهداری نمی‌شود. آقای کروبی در مکانی دیگر و در یک مکان غیرمسکونی توسط نهادهای امنیتی حبس شده و طبیعتا دسترسی ایشان به منزل و بسیاری از امور انجام‌پذیر نیست.
 

 
مهدی کروبی یکی از چهار کاندید انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸ در ایران از حدود ۲ سال پیش در حصر به سر می‌برد


 
طی این مدت ایشان در ملاقات‌هایی که حالا منظم شده، هفته‌ای یکبار فرزندان و اعضای خانواده و هفته‌ای دوبار مادرم به ملاقات می‌روند، با اعضای خانواده تماس دارند. طی این مدت ایشان در ملاقات‌هایی که حالا منظم شده، هفته‌ای یکبار فرزندان و اعضای خانواده و هفته‌ای دوبار مادرم به ملاقات می‌روند، با اعضای خانواده تماس دارند.
 
از دو هفته‌ پیش خانواده متوجه کاهش شدید وزن و بی‌اشتهایی ایشان شده‌‌ است. ایشان روزی یکبار غذای گرم بیشتر استفاده نمی‌کند و خانواده متوجه شد که ایشان حتی تمایلی به استفاده از این غذای گرم روزی یکبارهم نداشته و به شدت وزن کم کرده‌اند. این موضوع موجب پیگیری شد و مقامات امنیتی هم ایشان را به یکی از بیمارستان‌های مورد اعتماد خودشان انتقال و تشخیص‌هایی دادند.
 
آیا شما اطلاع دارید نتیجه این معاینات چه بوده است؟
 
براساس داروهایی که تجویز کرده‌اند، کلیاتی گفته شده اما  این‌که ما به طور دقیق بدانیم و نتایج و تحقیقات را بتوانیم به پزشکان مورد اعتماد خودمان بدهیم، نه، متاسفانه ما چنین چیزی نداریم. یکی از دلایلی که [برای انتقال مهدی کروبی به بیمارستان] اصرار داریم، علائم هشداردهنده‌ای‌ است که در وضعیت جسمی ایشان دیده شد و بنابه نظر پزشکان مورد اعتماد ما که با آن‌ها موضوع را مشورت و بحث کردیم، آنان اعلام کردند که سیستم گوارشی آقای کروبی باید کاملا مورد چک قرار بگیرد، زیرا ممکن است با توجه به علائمی که ما اعلام کرده‌ایم، دلایل دیگری هم برای کاهش وزن ایشان وجود داشته باشد. لذا ما بر این موضوع پافشار هستیم که  هرچه سریع‌تر ایشان را منتقل کنیم.
 
جدا از وضعیت جسمی‌ ایشان، وضعیت روحی‌شان را چه طور می‌بینید؟
 
وضعیت روحی ایشان بسیار خوب است. ایشان نسبت به مسیر و راهی که انتخاب کرده‌اند مصمم‌تر از گذشته‌‌اند و در همان راه و مسیر سخن می‌گویند. مطالبات ایشان ذره‌ای تغییر نکرده و حتی در مواردی که سئوال شده، گفته‌اند به بیانیه‌ها و نوشته‌های من مراجعه کنید. در آن شرایط آزاد من آخرین سخنان را گفته‌‌ام. از این جهت در باب شرایط روحی ایشان همه اذعان دارند که ایشان روحیه بسیار خوب و قوی دارند. اما شرایط جسمی‌شان به دلیل نحوه نگهداری بوده است. حکومت بارها گفته است که ‌آن‌‌ها در منزل خود هستند. نسبت به ایشان این مسئله رعایت نشده و متاسفانه بسیاری از موارد − در ارتباط با ایشان به طور سلیقه‌ای اعمال شده است.
 
آیا مشخص است که آقای کروبی الان دقیقا در چه ساختمانی و کجا در حصر هستند؟
 
بله، طبیعتا فرزندان و خانواده هفته‌ای یکبار قرار دارند و به این ساختمان می‌روند. ماموران نگهداری از ما خواسته‌اند که به دلیل مسائل امنیتی آدرس این ساختمان را اعلام نکنیم. اما ایشان در ساختمانی هستند که یک واحد آن در اختیار آقای کروبی است و دو واحد آن در اختیار مقامات امنیتی‌ است. بخشی از اجاره‌‌ی آن ساختمان هم از خانواده گرفته‌ می‌شود. در واقع خانواده دارد بخشی از هزینه‌ زندان و زندانبانان را هم می‌پردازد، در حالی که ایشان در منزل خودش نیست.
 
اصرار ما براین است که طبق گفته‌ مقامات امنیتی و آن‌چه تاکنون اتفاق افتاده، ایشان به منزل خودشان در جماران انتقال پیدا کنند. می‌گویند حافظت جماران با سپاه است و نیروهای امنیتی از این باب تمایل ندارند. پاسخ ما هم این است که مگر همین اتفاق برای عزیز دیگر مهندس گرانقدر ما [میرحسین موسوی]  نیفتاده است. مهندس عزیز هم در پاستور تشریف دارند و آن‌جا حفاظت می‌شوند که در اختیار سپاه است. آیا سپاه پاسداران در خیابان پاستور سپاه پاسداران جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی‌ست و سپاه پاسداران مستقر در منطقه‌ جماران متعلق به دول خارجی‌ست که با این بهانه‌تراشی‌های واهی از انتقال ایشان به منزل شخصی خودشان پرهیز می‌کنند.
 
حتی مادر ما پیشنهاد کرده حالا که حاکمیت اصرار به تنها نگهداشتن آقای کروبی دارد، من حاضرم از این منزل بروم و مکان دیگری اجاره کنم، آقای کروبی را بیاورید و با حضور مقامات امنیتی در منزل خودش حبس کنید که حداقل به کتابخانه‌ خودش دسترسی داشته باشد و  حداقل شرایط نگهداری را داشته باشد. اما ایشان الان در ساختمانی نگهداری می‌شود که حتی شرایط عادی را برای یک منزل مسکونی ندارد.

+49
رأی دهید
-8

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.