کمپین حقوق بشر: اخذ رضایت اجباری از خانواده ستار بهشتی

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران از قول یک منبع نزدیک به خانواده ستار بهشتی، وبلاگ‌نویسی که در زندان جان خود را از دست داده است، می‌گوید مأموران امنیتی چند روز پس از دفن آقای بهشتی، از خانواده وی «رضایت اجباری» گرفته‌اند.
 
به گزارش سوم آذرماه کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران،‌ این منبع آگاه با اظهار این‌که مأموران امنیتی «مادر ستار بهشتی را به دفترخانه‌ای برده‌‌اند و از آنها رضایت کتبی گرفته‌اند»، گفت: «می‌خواهند بازجویان را با این کار و همچنین اعلامیه پزشکی قانونی از مجازات رهایی بخشند.»
 
گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی، نیز در گفت‌و‌گو با این کمپین که مقر آن در نیویورک است، اظهار کرد که خود و دخترش از سوی مأموران تحت فشار قرار گرفته‌اند تا با رسانه‌ها مصاحبه نکنند.
 
وی همچنین بار دیگر با تأکید بر این‌ که پسرش در زندان «کشته شده است»، خواستار ملاقات حضوری با دادستان تهران و رئیس قوه قضاییه شده است.
 
ستار بهشتی از وبلاگ‌نویسان منتقد حاکمیت بود که پلیس سایبری ایران (فتا) روز ۹ آبان او را بازداشت کرد و در نهایت، پنج روز بعد در زندان درگذشت.
 
مرگ او که گفته می‌شود بر اثر شکنجه بوده است، بازتاب گسترده‌ای در داخل و خارج از ایران داشت و بسیاری خواستار تحقیق در مورد علت مرگ ستار بهشتی شدند که به دنبال این درخواست‌ها، جمهوری اسلامی اعلام کرد که در این خصوص تحقیق می‌کند.
 
دادستانی تهران دوم آذرماه در بیانیه‌ای اعلام کرد که طبق نظر پزشکی قانونی، علت قطعی فوت از لحاظ پزشکی مقدور نیست، اما «محتمل‌ترین گزینه می‌تواند پدیده شوک ناشی از ضربه یا ضربات به نقاط حساس بدن یا فشارهای شدید روانی باشد».
 
این بیانیه در حالی به گفته دادستانی طبق گزارش پزشکی قانونی منتشر شده است که رئیس سازمان پزشکی قانونی ۲۹ آبان‌ماه گفته بود که ستار بهشتی بر اثر «مرگ طبیعی» جان خود را از دست داده است.
 
مادر ستار بهشتی در گفت‌و‌گو با کمپین بین‌المللی حقوق بشر گفته است: «اگر [ستار] به مرگ طبیعی مرده بود، چرا به ما اجازه ندادند که خودمان بشوریمش، خودمان مراسم دفن و کفنش را انجام دهیم؟»
 
در عین حال سخنگوی قوه قضائیه، ۲۷ آبان‌ماه اظهار کرده بود که بر پنج جای بدن آقای بهشتی جای کبودی و اثر ضرب و جرح دیده شده است.
 
همچنین گروهی از زندانیان سیاسی زندان اوین گفته‌اند که آثار شکنجه را بر بدن ستار بهشتی مشاهده کرده‌اند.

+63
رأی دهید
-22

ديگه وقتشه_1982 - ایران - ایران
مسیح پسر مریم ای بنده نادان از مسیح خجالت بکش و قبول کن که جمهوری اسلامی به آخر خط رسیده چون خون انسانها هیچ وقت پایمال نمیشه و هیچ حکومتی تا ابد ماندگار نیست؛ همه میمیریم و باید در محضر خدا جواب پس بدیم اینو یادت باشه؛(اگه میفهمی)
شنبه 4 آذر 1391 - 21:49
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.