لاریجانی: وقت ارسال سلاح به فلسطین است نه لابی‌گری

رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست خبری در بیروت درباره موضع مصر دربرابر حمله اخیر به غزه گفت : کشورها ممکن است ملاحظاتی داشته باشند ، ما به دنبال تحقیر کسی نیستیم و دیدگاه ما این است که در شرایط فعلی باید از ملت فلسطین حمایت واقعی شود.

به گزارش انتخاب به نقل از مهر ، علی لاریجانی در سفر به بیروت جمعه شب پس از دیدار با همتای لبنانی خود در کنفرانسی خبری به سئوالات خبرنگاران از لبنان ، ایران و کشورهای مختلف پاسخ داد.

رئیس مجلس در پاسخ به خبرنگار مهر که با اشاره به توقع مردم انقلابی مصر از سران این کشور در حمایت صریح و قاطع از فلسطین ، دیدگاه لاریجانی را پیرامون مواضع قاهره در حمله صهیونیست ها به غزه جویا شد، گفت : شرایط کشورها متفاوت است و ممکن است کشورها ملاحظاتی داشته باشند.

وی ادامه داد : ما به دنبال تحقیر کسی نیستیم و دیدگاه ما این است که در شرایط فعلی باید از ملت فلسطین حمایت واقعی شود.

لاریجانی تاکید کرد : همه کشورها باید در حدی که می توانند کمک کنند.

وی در این نشست خبری کشورهای منطقه را بعد از حمله اخیر به غزه به سه دسته تقسیم کرد و گفت : برخی کشورها سکوت و برخی حمایت زبانی کردند . گروهی نیز تلاش می کنند نقش واسطه داشته باشند ، اما نه کمک واقعی می دهند و نه سلاح به مردم فلسطین . زمان این گونه لابی گری ها و حرف های کم خاصیت گذشته است .

وی ادامه داد: کسانی که معتقدند به فلسطین کمک کرده اند بگویند چقدر سلاح به آنها داده اند .

رئیس مجلس در پاسخ به سؤالی درباره موضع  ایران درباره سوریه گفت: بحث ما در سوریه این است که اصلاحات و دموکراسی باید محقق شود و ملاحظه نظامی در این کشور را مطلقا رد می کنیم ، ما مذاکرات با سایر کشورها را ادامه می دهیم تا راه حل سیاسی برای موضوع سوریه کسب شود.

وی با بیان اینکه برخی کشورها با ارسال سلاح به سوریه به موضع مقاومت در برابر صهیونیستها ضربه می زنند ، خاطرنشان کرد: در موضوع سوریه ما معتقدیم نباید عده‌ای از بیرون شرط و شروط تعیین کنند چراکه سرنوشت مردم سوریه باید توسط سوری‌ها رقم بخورد.
 
لاریجانی در پاسخ به خبرنگاری که اختلاف ایران و ترکیه را برسر شرایط سوریه عمیق خواند گفت: ما با ترکیه که کشور دوست و برادر ماست درباره موضوع سوریه اختلاف‌نظر داریم  و این اختلاف نظر ما در مباحث روشی است. چراکه ما معتقدیم باید موضوع سوریه به دور از مناقشات بیرونی با یک همگرایی حل و فصل شود.
 
وی ادامه داد: ما در مذاکرات در پی یکی کردن روشها هستیم و تلاش می کنیم اختلاف نظر ها به راه حل مرضی الطرفین برسد.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین به سؤالی درباره احتمال حمله نظامی ناتو به سوریه تاکید کرد: ما به طور مطلق هرگونه اقدام نظامی در سوریه را رد می‌کنیم و اساساً معتقدیم مشکلات سوریه باید توسط خود سوری‌ها حل و فصل شود و نتیجه آن توسط صندوق‌های رأی و به شکلی کاملاً دموکراتیک مشخص شود.
 
وی در پاسخ به خبرنگاری که درباره موضع ایران در قبال گروه‌‌ها و جریان‌های مختلف لبنان پرسید، گفت: ابتدا باید بگویم در همین جنگ ۳۳ روزه که افتخار ملت لبنان است برخی‌ها در لبنان از حزب‌الله حمایت نکردند اما معتقد به وحدت گروه‌ها و جریان‌ها در لبنان هستیم.

وی درباره تفرقه افکنی ها در لبنان گفت : فکر می کنم رهبران لبنان از اراده قوی برای حل این مساله برخوردارند و ممکن است برنامه هایی برای برهم زدن صحنه سیاسی در این کشور باشد اما این برنامه ریزان آنقدر قدرت ندارند.
 
رئیس مجلس  در پاسخ به سؤالی درباره حمایت ایران از غزه در تهاجم اخیر صهیونیست‌ها، اظهارداشت: ما کمک به مردم فلسطین و غزه را وظیفه شرعی خود می‌دانیم و از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون نیز از فلسطین حمایت کرده‌ایم و از این پس نیز این کار را خواهیم کرد.
 
 لاریجانی در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید آیا عدم حمایت ایران از نیروهای مخالف بشار اسد موجب اختلاف در سوریه نمی‌شود گفت: ما با طرف‌های مختلف در سوریه در ارتباطیم و محدودیتی در این زمینه قائل نشدیم در نشست اخیر نیز از گروه‌های معارض دعوت کردیم که تشریف بیاورند و حرف‌شان را بزنند لذا ما در این چارچوب آماده حل مشکل هستیم.
 
رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال با توجه به اینکه نخست‌وزیر لبنان در این کشور حضور ندارد آیا سفر شما به بیروت به دلیل انتقال پیام مهم و فوری از سوی ایران به لبنان است، تصریح کرد: نه، حامل پیام فوری نیستم اما مذاکراتی را با مقامات لبنانی انجام داده‌‌ام.

+43
رأی دهید
-88

aln2012 - لندن - انگلستان
. ایران قدرت منطقه به همین سادگی کوتاه نمی‌آد . ایران روی آمریکا رو در مورد سوریه کم میکنه . مطمئن باشین
شنبه 4 آذر 1391 - 12:09
naderan - یوتوبوری - سوید
من نمی دانم این مردم ایران هر بلایی سرشان بیارن اعتراض نمی کنن این دولت بخدا خودتان.قسم میخورم ایرانی نیستن امروز به کشوراردن گفتن ۳۰ سال نفت مجانی میدهیم اوردن.قبول نکرد.شما مردم هر بلایی سرتان بیاورن سکوت کنید مبادا اعتراض بکنید.یک زن در.زندان بخاطر شما داره از بین میره اخه این دولت چ بلایی سرتان اورد که حاضریت.هر خفت را بگشید اما زنده بمانید این زندگی چقدر ارزش دارد.خجالت نگشید زنانتان هستن.
شنبه 4 آذر 1391 - 12:54
naderan - یوتوبوری - سوید
چلقوز خایین مال پدرت نیست پول خون مردم به عرب حلاله .مردم سگوت بکنید.مبادا ؟
شنبه 4 آذر 1391 - 13:01
pull.over - دوحه - قطر
دم ایران گرم که برای فلسطینی ها سلاح میفرستد. تا کور شود هر انکه نتواند دید!!!
شنبه 4 آذر 1391 - 13:52
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
خفه خون مرگ بگیر میمون اسلامی که ایران را جهنم کرده اید!! میلیونها نفر را آواره ی جهان و ده‌ها هزار نفر اعدام!!دزدیهای میلیارد دلاری!! آنوقت تمام هم و غمتان هر کور و کچلی در دنیا جز خود ایرانی‌!!مرگ بر خدایتان!!!
شنبه 4 آذر 1391 - 14:18
مانفرد - ایران - ایران
لال شی بهتره مزخرف.
شنبه 4 آذر 1391 - 15:20
Caroline - تهران - ایران
دستت به خون جوانان وطن آغشته ست برو بمیر!!!!!!!
شنبه 4 آذر 1391 - 15:31
Caroline - تهران - ایران
گفتیم که رفت از این جهان ِ فانی . خلخالی،آن شیخ ِ به گوهر جانی: . بینیم کنون که او به تن مرده، ولی . زنده ست به جان در تن ِ لاریجانی!. ‌
شنبه 4 آذر 1391 - 15:36
razmandeh - استکهلم - سوئد
عرب زاده رفته ببینه مادرش در چه وضیعتی هست !!!
شنبه 4 آذر 1391 - 15:43
piki82 - تورین - ایتالیا
naderan - یوتوبوری - سوید. حرفهای شما که تقریبا درست هست..اما به نظرم بهتر هست کسایی که خارج از ایران هستن انقدر شعار ندن....بعد هم اینهمه آدم زندان بوده و هست....شما گیر دادی به یک زن ?? کم مرد کشته شده تا الان ?? نمیدونم چرا بعضی ها همه مسائل رو جنسیتی میکنن !
شنبه 4 آذر 1391 - 18:48
invisible kid - ریو دو ژانیرو - برزیل
باز هذیان گویی و اراجیف بازی شروع شد! آخه همه دیدن اسرائیل چطور روی ایران و حماس رو کم کرد، عوض اسلحه فرستادن به گره‌های تروریستی، یک فکری برای ملت ایران بردارید که همه دارن از گرسنگی می‌میرن.
شنبه 4 آذر 1391 - 19:44
1k adame sadegh - تورنتو - کانادا
این ۴برادر پست فطرت عرب زاده شدن همه کاره ایران عزیز ما.
شنبه 4 آذر 1391 - 19:48
shadan shirin sokhan - هایدلبرگ - آلمان
(@)-- این آقا و برادران دیگرش ، زاده و متولد شهر نجف عراق هستند ، و دفاع از عربها نیز در واقع حمایت از اجدادش است !،، کلید خزانه مملکت نیز افتاده دست این ۳ برادر ، یکی‌ تصویب میکنه و دیگری حکم قانونی صادر میکنه و یکی‌ دیگر نیز تحت نام نماینده شورای حقوق بشری ایران ، پول‌ها و طلاها را از خزانه ایران خالی‌ میکنند و توسط کامیون یا کشتی برای عربها مفرستند !!،، این وسط ملت بدبخت ایران است که سرش کلاه میرود و باید با سختی و نداری زندگی‌ کنند و هر روز بیشتر و بیشتر ذلیل و فقیر تر شوند !!،، نون ندارند بخورند ، ولی‌ می‌گویند هنر نزد ایرانیان است و بس !!!،،، البته از انتخاب این نوع حکومت ، واقعا باید گفت که ، هنر نزد ایرانیان است و بس !!!،،، چون هیچ گاگولی دیگر در دنیا زیر بار این نوع حکومت دزد و سرکوبگر نخواهد رفت !، ولی‌ ملت ما خوشبختانه همه هنرمندند !،،، هنر سینه زنی و زنجیر زنی‌ و قمه زنی‌ !،، و در عوض آخوندها با پول‌های یامفت برای خودشان باغات میوه و ویلاهای انچنانی بسازند و به ریش این ملت هنرمند نیز بخندند !!!،،,, با این وصف فکر نمیکنید ما ایرانیان بیش از حد هنرمندیم ؟؟!!
شنبه 4 آذر 1391 - 22:06
1k adame sadegh - تورنتو - کانادا
شادان شیرین سخن - هایدلبرگ - آلمان .خیلی‌ ممنون
یکشنبه 5 آذر 1391 - 01:39
kobalt - کرج - ایران
شادان-اینقدر به اینا بد نگو اینا از موسسین وبانیان چاه هستن کارم پیششون گیره راستی کار چاه چی شد پیگیری یا نه.
یکشنبه 5 آذر 1391 - 06:10
moci 30 - دوحه - قطر
بنازم به این جسارت که تو روى تمام دنیا با همه ى قدرتش وایستاده و روى امریکا و غرب را کم میکنه ما بشت مظلوم وایستادیم و کم نمیاریم تا اخرین قطره ى خون اونایی هم که جراتشو ندارن بدار برن همون اروبا دنبال بى غیرت بازى و بى ناموسى بى شرفى و بى حیایی. همشون غیرت یوختى
یکشنبه 5 آذر 1391 - 07:11
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.