ترکیه: بابت پول گاز، طلا به ایران صادر کردیم

یک مقام‌ دولت ترکیه اعلام کرد که افزایش صادرات طلای این کشور به ایران در سال جاری بابت پرداخت پول گاز طبیعی وارداتی از ایران بوده است.

به گزارش وال استریت ژورنال علی باباجان، معاون نخست‌وزیر ترکیه، روز جمعه ۲۲ نوامبر (سوم آذر) این سخنان را در یک کنفرانس مطبوعاتی در استانبول اعلام کرد.
 
طبق این گزارش اظهارات این مقام دولت آنکارا نقش ترکیه در نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران و تلاش تهران برای دورزدن تحریم‌های غرب را آشکار می‌کند.
 
آقای باباجان گفته است که ترکیه پول خرید گاز طبیعی از ایران را با پرداخت طلا در یک بانک در ترکیه واریز می کند اما به‌طور دقیق نمی‌داند که این پرداخت چگونه به ایران منتقل می‌شود.
 
ایران ۱۸ درصد از گازطبیعی و ۵۱ درصد از نفت خام مورد نیاز ترکیه را تامین می‌کند اما از زمان تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران که مانع از دریافت پول به شکل یورو یا دلار می‌شود، ترکیه به ایران لیره پرداخت کرده است. این در شرایطی است که ارزش لیره ترکیه در بازارهای جهانی برای خرید کالا پایین است.
 
خبرگزاری رویترز اوایل آبان ماه  به نقل از منابع آگاه گزارش داد که در چند ماه گذشته ده‌ها تن طلای ترکیه به ارزش میلیاردها دلار ازطریق دوبی به ایران منتقل شده است.
 
تحلیلگران به وال استریت ژورنال گفته‌اند که مقصد نهایی طلای صادر شده به ایران نامشخص است اما با توجه به مقیاس عملیات و افزایش بی‌سابقه صادرات طلا به ایران، می‌توان گفت که دولت ایران در این جریان نقش مهمی دارد.
 
از ماه ژانویه و زمانی که آمریکا نهادهای مالی جهانی را از معاملات بانکی با بانک مرکزی ایران منع کرد «هالک بانک» ترکیه مسئول پرداخت پول نفت و گاز به ایران بوده است.
 
هالک بانک ترکیه که بخشی از آن دولتی است و ششمین بانک بزرگ ترکیه است، یک دفتر نمایندگی در تهران دارد.
 
تحلیلگران هشدار داده‌اند که اگرچه تجارت با ایران غیرقانونی نیست اما آنکارا به خاطر ترس از واشنگتن، جزئیات روابط تجاری خود را با تهران مخفی نگاه داشته است.
 
آمریکا و متحدانش تحریم‌هایی را علیه خرید نفت و بخش‌های مالی و بانکی ایران اجرا کرده‌اند تا به گفته خودشان، مانع از پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران شوند؛ برنامه‌ای که گفته غرب احتمالا با ساخت سلاح اتمی همراه است اما ایران اهداف برنامه هسته‌ای‌اش را صلح‌آمیز اعلام کرده است.
 
طبق گزارش وال استریت ژورنال ترکیه در ۹ ماه نخست سال جاری میلادی ۶/۴ میلیارد دلار طلا به ایران فروخته است اما این مبلغ در سال گذشته ۵۴ میلیون دلار بود.
 
در سال جاری ترکیه ۶۰ درصد از موجودی طلای خود را به ایران صادر کرده است . حدود ۳۰ درصد از طلای امارات متحده عربی نیز از ایران سر درآورده است.
 
این آمار و ارقام در شرایطی اعلام شده که تابستان سال جاری تانر ییلدیز، وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه، پرداخت پول نفت خریداری شده از ایران به صورت طلا را «شایعه» خواند و گفت که پول نفت خریداری شده از ایران به صورت لیره پرداخت می‌شود.
 
این در شرایطی است که روبرت اودالی، تحلیلگر امور ترکیه از «واحد اطلاعات اکونومیست» در لندن به وال استریت ژورنال گفته است: مادامی که ترکیه از ایران گاز وارد کند صادرات طلا به این کشور به‌طور قابل توجهی ادامه خواهد داشت.

+68
رأی دهید
-14

compatriot - تورنتو - کانادا
لابد طلاهای دزدی ایران را به خودش صادر میکنه! عجب دزد بازاری شده این!
شنبه 4 آذر 1391 - 03:19
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
بلاخره خامنه ای مقداری از طلاها را پس گرفت , پشت پرده چی گذشته بعدا معلوم میشه.
شنبه 4 آذر 1391 - 04:37
STING68 - گنبد - ایران
تحریم مردم شکن ........................تحریم یعنی تحقیر و دشمنی با تو هموطن ایرانی
شنبه 4 آذر 1391 - 08:44
دل سوخته - اریزونا - امریکا
حتما همان طلاهایی هست که چند ماه پیش بوسیله پلیس ترکیه کشف شد و همه میدونن که طلا و دالار مربوط به ایران بود و داشت از طریق مرز ترکیه به نا کجا آباد ارسال می شد
شنبه 4 آذر 1391 - 09:20
Roj.dk - کوپنهاگ - دانمارک
به هر طریقی باید این سردمداران وحشی جمهوری اسلامی را مهار کرد، ،،، زندان و شکنجه و اعدام هم تحقیر است هموطن
شنبه 4 آذر 1391 - 16:59
invisible kid - ریو دو ژانیرو - برزیل
STING68 - گنبد - ایران- باعث و بانی‌ این تحریم کیا هستن؟ تحریم کنندگان یا آخوندهای کثیف؟ پس بهتره تو سکوت کنی‌ و به جیره خاریت ادامه بعدی تا نوبت سرنگونی تو و امثال تو هم برسه! امین
شنبه 4 آذر 1391 - 19:57
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.