آیت الله هاشمی: وضعیت کنونی نظام امتحانی دیگر از سوی خداوند است

انتخاب می نویسد :رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مراسم سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) با تسلیت مصیبت بزرگ عاشورای حسینی، این واقعه عظیم را همانند بسیاری از حوادث تاریخ بشریت، امتحان و آزمایشی الهی خواند و تصریح کرد: امتحان الهی عمومی‌ترین مسئله‌ای است که از ابتدای خلقت در میان موجودات دارای تکلیف واختیار وجود داشته و این امر برای هیچ فرد، امت و ملتی هم استثنابردار نیست.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با استناد به کتاب «فرهنگ قرآن» خاطرنشان کرد: در این اثر با اشاره به آیات گوناگون قرآن کریم، 260 عنوان و مفهوم در موضوع امتحان درصدها آیه برشمرده شده و این نشان از عظمت و اهمیت آزمایش انسان‌ها نزد خداوند دارد.

عضو مجلس خبرگان هدف کلی امتحان الهی را وجه تربیتی و آموزشی این مسئله عنوان کرد و گفت: در این امر انسان در حالت شور و دلهره از موفقیت و یا شکست، عقل و دین را مرکز توجه قرار داده و تلاش دارد تا با موفقیت مسیر تکامل را طی کند.

هاشمی رفسنجانی با اشاره به این‌که در آزمایش الهی هر شخص بزرگ‌تر، عالم‌تر و مسئول‌تر باشد، امتحانش نیز سخت‌تر و صعب‌تر خواهد بود، تصریح کرد: انسان همیشه در مصائب و مشکلات آزمایش نمی شود، بلکه آزمایش مهمتر در موفقیت‌ها، پیروزی‌ها و نعمات خداوند است و بسیاری در این مرحله ناموفق و شکست‌خورده بیرون می‌آیند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام واقعه کربلا را یکی از مهمترین صحنه‌های امتحان حکام زمان از یک سو و مردم و امت اسلامی از سوی دیگر خواند و تأکید کرد: در واقعه دلخراش و عبرت‌آموز عاشورا، عده‌ای به ظاهر شکست خوردند، ولی از امتحان الهی سربلند و متعالی بیرون آمدند و بسیاری نیز با پیروزی مقطعی، در واقع شکست خوردند و در حضیض ذلت تاریخ گرفتار شدند.

هاشمی رفسنجانی در ادامه به موارد متعددی از فلسفه امتحان الهی همچون تقویت ایمان و تقوا، تربیت عمومی انسان، تصفیه و خلوص دل، جدا شدن صفوف مردم اشاره کرد و گفت: در قیام امام حسین(ع) به خوبی می‌توان روند پیوستن انسان‌ها و سپس ریزش آنان و جدا شدن صفوفشان را ملاحظه کرد.

عضو مجلس خبرگان، بازگشت از خطا و اشتباه و نیز توبه را از دیگر آثار و برکات امتحان الهی خواند و تصریح کرد: با امتحان الهی انسان در عمل محک خورده و درک و دریافت و نیز تجربه او بالا رفته و همین امر رشد و تعالی انسان را در پی دارد.

هاشمی رفسنجانی، عبرت‌آموزی، شکر نعمت و وقوف به عظمت خلقت انسان را از دیگر آثار آزمایش و امتحان الهی خواند و تأکید کرد: «امتحان الهی» می‌تواند موضوع یک پژوهش بزرگ و تأثیرگذار در علوم انسانی و اسلامی باشد و خوب است توسط پژوهشگران محقق جنبه عملی پیدا کند.

عضو مجلس خبرگان انقلاب اسلامی و تأسیس نظام جمهوری اسلامی را یکی از صحنه‌های معاصر آزمون الهی برای ما مسلمانان عنوان کرد و گفت: در جریان مبارزات و پیروزی انقلاب اسلامی ایران، خداوند همه ما را مورد امتحان قرار داد و چون از این امتحان سخت، موفق بیرون آمدیم، نعمت پیروزی و نظام اسلامی را به ما ارزانی و البته حجت را نیز به ما تمام کرد.

هاشمی رفسنجانی پیروزی در دفاع مقدس و دیگر صحنه‌های انقلاب اسلامی را از دیگر آزمایش‌ها خواند و گفت: خداوند با اضمحلال صدام و رژیمش و نیز شناخته شدن وی به عنوان متجاوز، اجر مقاومت و صبر و ایثار رزمندگان را در آزمون سخت جنگ تحمیلی بر ما ارزانی کرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام وضعیت کنونی نظام اسلامی را نیز امتحانی دیگر از سوی خداوند خواند و گفت: مردم ایران همواره در عرصه‌های گوناگون، وفاداری و امتحان خود را به خوبی پس داده اند، اما آیا زمامداران اسلامی و مسئولان نیز توانسته‌اند از این عرصه موفق و سربلند بیرون بیایند؟

عضو مجلس خبرگان حوادث این روزهای غزه را از صحنه‌های دیگر آزمایش بشریت و ملت‌های مسلمان خواند و گفت: حوادث غزه در حال حاضر درس‌های بسیاری برای وجدان بشریت و ملت‌ها و دولت‌های مسلمان دارد، چرا که 6/ 1 میلیارد نفوس مسلمان در 60 کشور اسلامی اعم از شیعه و سنی باید نقش خود را در این بزنگاه بزرگ تاریخ که قتلگاه زنان، کودکان و جوانان غزه شده و بناست که مبارزات هفتاد ساله آنان را یکسره به مسلخ ببرند، به خوبی ایفا کنند.واز سوی دیگر آزمایش قدرتهای سلطه گر است که علیرغم شعارهای انسان دوستانه در این فاجعه انسانی یا ساکت و یا حامی ظالمی باشند.

در ابتدای این دیدار حجت‌الاسلام والمسلمین رستگاری با تسلیت ایام عزاداری اباعبدالله‌الحسین(ع) به بخشی از سخنان آن حضرت در خطبه منا اشاره کرد و گفت: همان‌گونه که صلح حدیبیه برای مسلمانان برکات فراوانی داشت، قیام امام حسین(ع) نیز به گونه‌ای دیگر احیاکننده دین خدا و مکتب رسول گرامی اسلام بود.وی افزود: امام حسین(ع) با حضور در کربلا نشان داد برای دفاع از حق و مظلوم باید قیام کرد و با بیان مظالم حکام جائر از تمام هستی و اهل بیت خود نیز گذشت.

در پایان مراسم، مداح اهل بیت(ع) به ذکر مصیبت و بیان مصائب اهل بیت پیامبر و امام سوم شیعیان(ع) پرداخت.

+33
رأی دهید
-129

invisible kid - ریو دو ژانیرو - برزیل
خدا بیکاره دیگه بیاد مشکل ایجاد کنه که خلایق شو آزار بده؟! تا کیه این اراجیف ؟
جمعه 3 آذر 1391 - 13:51
taraz7252 - کرج - ایران
پس اگه اینطوریه تا آخر عمر باید امتحان بدیم ۳۳ ساله همش امتحان!
جمعه 3 آذر 1391 - 13:56
espirit - اتویل - آلمان
آخر نمی توانید این خدا و پیغمبر را کنار بگذارید؟ بابا کشتید اینها رو. یکباره بگوید بی عرضه هستیم و نتوانستیم و تمام شد! چقدر نمایش بازی؟ چقدر؟
جمعه 3 آذر 1391 - 14:12
میترا پسر آناهیتا - اصفهان - ایران
تا دیروز حج آقا از اینا ایراد میگرفت و از مردم حرف میزد،حالا چی‌ شده و از امتحانات خدواند و طرفداری از نظام حرف میزنه..یا کوسه به خشکی زده یا اینکه بهش رسیدند!! حاجی پس چرا تو دوران پادشاهی ملت اینهمه مشکل نداشتند.همچی شده مجانی‌ الان نه پ برا شما اخوندا
جمعه 3 آذر 1391 - 14:24
parviz1 - کترینگ - انگلستان
واقعاً خوب از پس امتحانات الهی بر اومدید.با شیشه نوشابه در کهریزک.کشتار هزاران بیگناه. زندانی کردن بیگناهان.بالا کشیدن اموال کشور و ملت.ترویج فحشا و اعتیاد و آموزش دروغ و ریا و حرامخوری و ملا خور کردن اموال کشور و تجاوز به نوامیس ملت و هزاران ظلم و ستم و.... بله واقعاً خوب امتحان پس دادید.
جمعه 3 آذر 1391 - 14:34
souroosh - ساری - ایران
قتل های زنجیره ایی نیز یک ازمایش الهی بود !
جمعه 3 آذر 1391 - 15:02
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
آدم وقتی که عقل در سرش نباشد، ناآگاه و بیسواد باشد پناه میبرد به چیز واهی بنام خدا و دین اسلام. حکومت منحوس اسلامی که اینهمه ائمه و اطهار و امام ( از مرده هایش گرفته تا غایبش ) و امامزاده ها و دست خدا بهمراهش است و کمک و یاری میکنند وضعش به این نکبتی و سیاهی است وای به حالی که میلیاردها دلار پول نفت ایران هم نبود دیگر چی میشد. این ملا چقدر پررو است که فرزندانش به جرم خلافکاری در زندانهای رژیمی که خودش از بنیانگذارانش بود نشسته اند و انوقت دم از خداپرستی و درستکاری میزند. بر پدر دروغگو لعنت اگر که تو به خدا اعتقاد داشته باشی یا از خدا بترسی. باهوش بودی میدانستی چطور با دین اسلام میشود مردم ساده را سرکیسه کرد و کاسبی و درآمدی بهتر از مسلمان نمائی ندیدی و در عوامفریبی موفق هم بودی. این ملت لایق همین ملاهاست و دین خرافاتی اسلام. گوسفند آنهائی هستند که هنوز به دهن امثال شماها ملاهای ضد ایرانی نگاه میکنند. رفتار و اعمال خودتان که اهل نماز و قرآن هم هستید در طول 34 سال جز سند جنایت و قتل و دزدی و شکنجه مردم و سرکوب کردن خواسته های مردم و حکومت زور و دیکتاتوری بهتر از حکومت یزید نبوده.
جمعه 3 آذر 1391 - 15:08
kobalt - کرج - ایران
جنگ امتحان الهی زلزله امتحان الهی سیل گرانی تحریم تصادف زندان درد مرض امتحان الهی بابا دیگه خسته شدیم حاجی جواب این همه امتحان کی میاد بیکاره این اوستا کریم به خدا
جمعه 3 آذر 1391 - 15:16
compatriot - تورنتو - کانادا
خفه. کشتی نظامتون سوراخه دیگه کوسه!
جمعه 3 آذر 1391 - 15:19
Caroline - تهران - ایران
اگه خدائى باشه تا فردا صبح بزنه تو کمرت و نتونى دیگه راه برى اگه هم نیست که به نبودش پى میبریم!!!!!!!
جمعه 3 آذر 1391 - 15:29
Pezhman - وين - اتريش
وجود خدا را ثابت کن !
جمعه 3 آذر 1391 - 15:58
secular - لندن - بریتانیا
یکی نیست بگه اخه کوسه! خدا شماها رو ...شم حساب میکنه؟؟؟ که بخواد امتحانتون کنه؟
جمعه 3 آذر 1391 - 16:14
tabarzinn - یوله - سوئد
از کجا میدونی‌ مشتی‌؟....نکنه طرف باهات تماس میگیره و نمی‌خوای رو کنی‌.
جمعه 3 آذر 1391 - 16:40
nashmeili - آمستردام - هلند
خفه کوسه دزد ,خدا فقط ایران را مورد امتحان قرار میده؟.....!!!!تا بیشتر تو کفتار با خانواده ات دزدی کنی.
جمعه 3 آذر 1391 - 18:09
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
افلیج مگر خدایی هست که امتحانی باشد!! با مرگ حتی یک بیگناه و یک قتل!!!!! خدای فرضی‌ شما به گور میرود و میلیونها بار رفته!!
جمعه 3 آذر 1391 - 18:10
perspolis_1966 - استهکلم - سوید
این هم چند کلمه از مادر عروس
جمعه 3 آذر 1391 - 22:30
رستگار501 - برن - سویئس
پس خدا یک روانی مازوخیس است که بندهاش رو اذیت کنه و آزمایش بر روی هر چه فقیر تر و ضعیف تر آدمها . پس کنید این اراحیف رو . آدم هرچه احمقتر اعتقادهای مذهبیش شدیدتر
جمعه 3 آذر 1391 - 22:45
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
چرا قبل از انقلاب دم از امتحان الهی نمی زدید و همه کمبوده های نبوده را گردن شاه انداختید ؟جائی که آخوند و روحانی و ملا نباشه امتحان الهی هم نیست , مردم ایران اگر یک کمی عقل تو کله شون بود و مثل گوسفند راه نمی افتادنند دنبال دسته زنجیر زن و تو تکیه ها منتظر غذای نذری نبودنند وضعشون از این بهتر بود.
شنبه 4 آذر 1391 - 05:17
20ارسلان - زرند کرمان - ایران
در امتحان الهی چند نتیجه وجود دارد 1-رفوزه شدن 2-تجدید شدن 3-با تک ماده رفتن 4-بصورت سهمیه ای پاس شدن 5-پارتی بازی ندارد
شنبه 4 آذر 1391 - 06:55
kitaro - تهران - ایران
فریب مردم وانقلاب،تصفیه حسابهای سیاسی،اعدامها،جنگ،دروغی به نام سازندگی،فساد اداری و حکومتی،تروریسم حکومتی،حذف مخالفان و منتقدان و حتی اصلاح طلبان،مافیای سیاسی و اقتصادی،تورم و گرانیهای لجام گسیخته،گسترش فساد و فحشا و مواد مخدر در جامعه،انداختن کشور در ورطه تهدیدها و تحریمها و انزوای سیاسی و اقتصادی کارنامه حکومت روحانیون در ایران است. کلا روحانیت در ایران در آزمون تاریخی خود مردود شدو روسیاهیش تا دنیا دنیاست همراهش خواهد بود!
شنبه 4 آذر 1391 - 09:37
pedram asil - شیراز - ایران
رستگار۵۰۱ گٔل گفتی‌.در ضمن این کوسه اگه خامنی به ناموسش هم تجاوز کنه باز هم امتحان الهیه.
شنبه 4 آذر 1391 - 09:49
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.