درخواست رسمی ایران از فیفا: داور عرب نمی‌خواهیم!

فدراسیون فوتبال ایران با ارسال نامه‌ای به فدراسیون جهانی، از فیفا خواسته برای ادامه بازیهای ایران از داوران "بی‌طرف" استفاده کند. ایران ضمن شکایت رسمی از داور اماراتی این بازی، موارد اعتراض خود را نیز برشمرده است.
 

سوءظن فوتبال ایران به داوران کشورهای عربی، پس از بازی ایران و ازبکستان وارد دور تازه‌ای شده است. اتفاقی که پیش از این هم در فوتبال ایران سابقه داشته است.
 
فدراسیون فوتبال ایران با ارسال نامه‌ای به فدراسیون جهانی، از فیفا خواسته برای ادامه بازیهای ایران از داوران "بی‌طرف" استفاده کند. مهدی محمدنبی دبیرکل فدراسیون فوتبال ایران با ارسال نامه‌ای به جروم والکه دبیرکل فدراسیون جهانی، ضمن شکایت رسمی از داور اماراتی این بازی، موارد اعتراض ایران را نیز برشمرده است.
 
در این نامه آمده است: «ما معتقدیم که چنین داورانی باید در تورنمنت‌های سطح پایین‌تر امتحان شوند، نه در بازی‌های مهم و تصمیم‌گیرنده مثل مسابقات مقدماتی جام جهانی».
 
در دهه ۹۰ میلادی زمانی که فاروق بوزو از سوریه دبیرکل کمیته داوران کنفدراسیون فوتبال آسیا بود، ایران در رقابت‌های مختلف نسبت به نحوه قضاوت داوران کشورهای عربی به کنفدراسیون آسیا معترض بود. خصوصاً جمال‌الشریف داور سوریه‌ای که نام او با گوشه‌ای از تاریخ تیم ملی فوتبال ایران گره خورده است.
 
اگر در آن مقطع ایران رسماً از کنفدراسیون آسیا خواست که از داوران عرب برای قضاوت بازی‌های این کشور استفاده نکند، حالا مجدداً تاریخ تکرار شده و فدراسیون فوتبال ایران به فیفا نوشته است: «ایران از فیفا درخواست می‌کند که برای مسابقات آینده داوران غیرعربی را انتخاب کند.»
 
فدراسیون فوتبال ایران در ادامه نیز توضیح داده که با توجه به حضور دو تیم از کشورهای عربی در گروه A ، "انتخاب داوران با ملیت عرب مسائل بحث برانگیزی را برای تماشاگران ایران به‌وجود آورده است".
 
علی خسروی از کارشناسان داوری با اشتباه دانستن ارسال این نامه به فیفا، به خبرگزاری مهر گفته: «چنین نامه‌هایی انعکاس خوبی ندارد و فیفا از این کار خوشش نمی‌آید. در این شرایط آدم‌هایی که مدعی آشنایی با اصول بین‌المللی هستند و خود را به روز می‌دانند، باید جلوی ارسال این نامه را می‌گرفتند».
 
علی خسروی اما مانند محمد فنایی کمک داور فینال جام جهانی ۱۹۹۴ و هوشنگ نصیرزاده از کارشناسان داوری، معتقد است که داوران بازی ایران و ازبکستان، قضاوت خوبی نداشتند و گل صحیح ایران را مردود اعلام کردند.
 
خسروی می‌گوید: «کمک داور اول این بازی به اشتباه پرچم زد. معتقدم خلعتبری در آن صحنه دخالتی در بازی حریف نداشت و کمک داور با اشتباه خود گل صحیح ایران را مردود اعلام کرد».
 
شکایت ایران از داور اماراتی
 
«متاسفیم که تصمیمات داوری در طول مسابقه تردیدهایی را بوجود آورده است و نفوذ مستقیمی در نتیجه مسابقه داشته.» این جمله نیز در نامه ارسالی ایران به فیفا درج شده. مواردی که از نگاه ایران، تخلف تیم داوری مسابقه به حساب می‌آید در ادامه آمده است.
 
۱. در نیمه اول، داور گل درست ایران را آفساید اعلام کرد.
 ذیل این بند، به تفصیل درباره قانون آفساید توضیح داده شده و اعلام آفساید به خاطر مسدود شدن دید دروازه‌بان نیز با ذکر مستندات رد شده است.
 
۲. در دقیقه ۷۰ مسابقه، داور به بازیکن شماره ۱۷ ازبکستان کارت زرد داد اما رای دستیار خود که پرتاب اوت به نفع ازبکستان بود را رد کرد که منجر به گل پیروزی مسابقه شد.
 در نامه ارسالی ضمن تشریح کامل آن صحنه، آمده است: «در این لحظه داور باید یا خطا برای ایران یا اوت برای ازبکستان اعلام میکرد. ضمناً بازیکن ازبکستان با بی‌انضباطی عمدی‌اش باید اخراج می‌شد».
 
۳. در دقیقه ۸۸ مدافع ازبکستان، با دست مانع رفتن توپ به سمت گل شد که پنالتی بود.
 
۴. وقتی که سوت پایان به صدا درآمد، بازیکن شماره ۷ ازبکستان به سمت داور دوید و شروع به پریدن جلوی او کرد که کاملا تکان دهنده بود، از این جهت که چرا باید بازیکنان تیم برنده، پیروزی‌اش را با داور جشن بگیرد.
 
در بین چهار نکته‌ای که فدراسیون ایران در شکواییه خود به فیفا اعلام کرده، نکته شماره چهار چندان معتبر به نظر نمی‌رسد. در مسابقات مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸ نیز زمانی که ساندور پل داور مجارستانی در سوت خود به نشانه پایان بازی ایران و استرالیا دمید، علی دایی از فرط شادمانی او را در آغوش گرفت و بوسید. وقوع چنین اتفاقی به خودی خود نمی‌تواند دال بر تخلف داور باشد.
 
فدراسیون فوتبال ایران در پایان نامه خود تاکید کرده که توقع تغییر نتیجه بازی ایران و ازبکستان را ندارد اما "با قدرت" منتظر پاسخ دقیق فیفا و برخورد لازم با داوران عرب بازی ایران و ازبکستان است.

+106
رأی دهید
-15

iraneaziz - فرانکفورت - آلمان
رهبر عرب هم نمی‌خواهیم!
جمعه 3 آذر 1391 - 11:36
kourosh84 - واشنگتن - آمریکا
جالبه ! وقتی‌ فوتبال هست اونها عرب هستن و ما ایرانی‌ ، یعنی‌ اعراب دوست ندارن ما برنده باشیم. ولی‌ ما به‌‌‌ خاطر پیامبران همین اعراب باید مملکت رو تعطیل کنیم و بزنیم تو سر و کله خودمون .
جمعه 3 آذر 1391 - 16:44
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.