پیشنهاد سفیر ایران به اردن: نفت مجانی در برابر تبادلات تجاری و گردشگری

مصطفی مصلح‌زاده سفیر جمهوری اسلامی ایران در اردن

مصطفی مصلح‌زاده سفیر جمهوری اسلامی ایران در اردن می‌گوید که ایران آماده است دربرابر صدور مجوز تبادل تجاری و گردشگری دینی میان دو کشور، تا ۳۰ سال نفت مجانی در اختیار اردن قرار دهد.
 
به نوشته روزنامه اردنی الدستور، مصلح‌زاده شامگاه چهارشنبه در مصاحبه با برنامه «فی الصمیم» شبکه تلویزیونی محلی جوسایت یادآور شد که دستیابی به این توافق نیازمند مذاکراتی میان هیات‌های اردنی و ایرانی است تا درباره مراحل اجرایی به توافق برسند.
 
سفیر ایران همچنین گفت که روابط میان اردن و ایران پابرجاست و تهران تلاش می‌کند روابط دیپلماتیک و تجاری را میان دو طرف ارتقا دهد.
 
مصلح‌زاده افزود: «دشمن ما یکی است و همگان این را می‌دانند. این دشمن همچنان سعی می‌کند که میان مسلمانان تفرقه ایجاد کند تا بر منطقه چیره شود.»
 
سفیر ایران در پاسخ به سوالی درباره سرکوب پیروان مذهب تسنن در ایران گفت: «اینها اتهام‌های باطلی است. اهل سنت در ایران در آزادی کامل به سر می‌برند و در ایران صد‌ها مسجد متعلق به آن‌ها وجود دارد که بدون هیچ گونه دخالتی از سوی مقام‌های مسئول، به فعالیت می‌پردازند.»
 
سمیح معطایه سخنگوی دولت اردن در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان درباره سخنان سفیر جمهوری اسلامی ایران گفت: «دولت موظف است که تمام طرح‌هایی را که به پایان دادن به بحران سوخت کشور کمک می‌کند، بررسی کند.» او در عین حال تاکید کرد که اردن با وجود «تاخیر در ارائه کمک‌ها»  بر ادامه روابط با کشورهای عربی خلیج فارس تاکید دارد.
 
در اردن شماری از اماکن تاریخی وجود دارد که برای مسلمانان به شکلی عام و برای شیعیان به شکلی خاص، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. از جمله آنها یک بارگاه زیارتی در منطقه کرک در جنوب امان پایتخت اردن است که گفته می‌شود به جعفر بن ابی طالب تعلق دارد.
 
سخنان سفیر ایران در حالی مطرح شده است که اردن برای دومین هفته پیاپی شاهد اعتراض‌هایی علیه تصمیم دولت در افزایش قیمت فراورده‌های نفتی تا ۵۴درصد بود. این تصمیم دولت برای مقابله با کسری بودجه هنگفتی گرفته شده که با آن موجه است.
 
از سویی این سخنان با انتقاد مقام‌های اردنی به کشورهای عربی خلیج فارس به دلیل نادیده گرفته شدن بحران و راهپیمایی‌های اردن که در آن شعار سرنگونی نظام داده شده نیز همزمان شده است.
 
عبدالله نسور نخست وزیر اردن چند روز پیش با لحنی عتاب‌آمیز خطاب به کشورهای عربی خلیج فارس سخن گفت و به آنها گوشزد کرد که بی‌ثباتی در اردن می‌تواند به بی‌ثبانی در آن کشور‌ها منجر شود.
 
روابط میان ایران و اردن در وضعیتی سرد به سر می‌برد. تماس‌ها میان مسئولان دو کشور در پایین‌ترین سطح خود است. همچنین عبدالله دوم پادشاه اردن به دعوت محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری اسلامی ایران برای حضور در نشست سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد را نپذیرفت و تنها به فرستادن نماینده‌ای بسنده کرد.
 
شبکه خبری الجزیره با رحیل غرابیه از رهبران برجسته جنبش اسلامی از گروه‌های مخالف نظام حاکم بر این کشور تماس گرفته و نظر او را درباره سخنان سفیر ایران جویا شده است.
 
غرابیه گفته است که افکار عمومی اردن اعتراض‌هایی شدید به نقش ایران در منطقه به ویژه «در حمایت از نظام حاکم بر سوریه در مقابل انقلاب این کشور» دارند. او افزود: «یک ناظر سیاسی باید به این سخاوتمندی ناگهانی ایران دربرابر مسائل خاورمیانه و منطقه با دید شک و تردید نگاه کند.»
 
غرابیه ادامه داد: «باید ببینیم هزینه‌ای که می‌خواهیم پرداخت کنیم چیست؟ اگر با دید منافع به این ماجرا بنگریم باید ببنیم ایران کدامیک از منافع خود را با این پیشنهاد می‌خواهد تامین کند و چه نقشی می‌خواهد در پایان دادن به بحران اردن ایفا کند در حالی که از ظلم و استبداد در سوریه حمایت می‌کند؟»
 
اما ماهر ابو طیر یادداشت نویس روزنامه اردنی الدستور نوشته است با اشاره به جدل‌هایی که سخنان سفیر ایران در اردن به وجود آورده تاکید کرده که این سخنان بیشتر با هدف بالا بردن جایگاه ایران در افکار عمومی اردنی‎‌ها مطرح شده است.
 
او همچنین خاطرنشان کرده است که هیچ کس نمی‌داند این سخنان تا چه اندازه می‌تواند جدی باشد چرا که چنین پیشنهادهایی از راه تماس‌ میان دولت‌ها و مقام‌های مسئول ارائه می‌شود نه از راه رسانه‌ها.
 
ابوطیر با اشاره به تحریم‌های اقتصادی اعمال شده علیه ایران و تاثیر آن بر زندگی ایرانی‌ها نوشته است: «گمان نمی‌کنم هیچ دولتی در ایران بتواند نفت مجانی توزیع کند آن هم در حالی که ایرانی‌ها به شدت به پول و نقدینگی احتیاج  دارند.»

+31
رأی دهید
-57

monjiiran - وین - اتریش
از کیسه خلیفه میبخشند ۳۰ سال نفت مفتی انشالله تا ۵ سال دیگه آثاری از این حکومت نباشه بی‌ ریشه ها،
جمعه 3 آذر 1391 - 11:10
bahram$hiroshima - هیروشیما - ژاپن
آخوند بی‌ شرف وقتی‌ فهمید که دیگه از سوریه آبی براش گرم نمی‌شه و فشار اسد رفتنیه می‌خواد با پول مردم ایران تروریستها و ساندیس خورهاشو به اردن صادر کنه.
جمعه 3 آذر 1391 - 11:16
m4ssod - لندن - انگلستان
به خاطر اماممون آتیش زدیم به مالمون!
جمعه 3 آذر 1391 - 11:16
مصدق السلطنه - لندن - انگلیس
از کیسه پدرت هست دیگه ببخششششش....مردم روستاهای زلزله زده با کودکان هنوز در این سرما تو چادر شب و روزشان را میگذرانند بی وجدانها ....انوقت اینها به اعراب بذل وبخششش میکنند.
جمعه 3 آذر 1391 - 11:21
d_berlin - برلین - آلمان
بابا دست بردارین از این بخشیدنهیتان به این عربهای ملخ خور کثیف. این نامردها همیشه ضد فارس بودن و این گدا گشنها فقط فکر خودشونند. به قرآن قسم بهشون اجازه بدن رحم به زن و بچه هیچکس نمیکنند. شما هم همون عربزادهای پوفیوزی هستین که دارین مال این مردم رو میزارین توی دامن این بیناموسان. حرمتون بشه امیدوارم که از گلوتون پایین نره. اینحا همونهایی بودن که از صدام بابت هر ایرانی میکشتن پول میگرفتن. بکنید بکنید که روزی خواهد رسید همین مردم از حلقومتون میکشن بیرون.
جمعه 3 آذر 1391 - 11:57
ذک گرجی - فررارا - ایتالیا
نفت مجانی برای اردن در عوض تروریستهای ما بعنوان گردشگر در کشور شما رفت وامد داشته باشند توسط تجارت وپول عوامل تروریستی خود را در انجا اقامت دائم بگیریم وهر وقت خواستم علیه مردم اردن بمب بگذاریم وبعد بگویم انقلاب اسلامی ایران به اردن صادر شده است و . سلام
جمعه 3 آذر 1391 - 12:39
Azadikhah - تكسل - هلند
مگه نفت مال پدرته که مجانی‌ میبخشی!؟
جمعه 3 آذر 1391 - 12:49
Mr. black - جاکرتا - اندونزی
دروغگوی بی‌ شرم و حیا ، خجالت نمیکشی دروغ به این بزرگی‌ میگی، تو پایتخت ایران، هنوز اجازهٔ ساخت یک مسجد به اهل سنت داده نشده، سالیانه چند نفر از علما اهل سنت رو تو کشور ترور می‌کنید، تا بحال چندتا مدرسه دینی اهل سنت رو خراب یا تعطیل کردید، ننگ بر شما که با سؤ استفاده از نام اسلام این همه ظلمی که به مردم ایران علالخصوص اهل سنت می‌کنید، طوری که همهٔ جوانان رو از اسلام بیزار کردید،در صورتی‌ که اسلامی حقیقی‌ همهٔ کارهای شما رو محکوم کرده، در ضمن تو به چه حقّی می خوای‌ ثروتی رو که ‌‌همهٔ ملّت ایران تعلق داره مفت و مجانی به کشوری مثل اردن بدی؟ مگه میراث ننته؟ به امید روزی که نسل همهٔ شما از این دنیا نبود بشه تا تمام مردم از شرّ خونخارهایی مثل شما راهت بشن... همگی‌ بگید امین!
جمعه 3 آذر 1391 - 13:02
kurosh_alman - فرانکفورت - آلمان
مال پدر بفیوزتونه ببخشید بجاش مهر جانماز بگیرید ی موقع اسلام در خطر نیفته.... ننگ بر شما که تاریخ هم در آینده از بردن اسم کثیف شما هم بیزار خواهد بود...
جمعه 3 آذر 1391 - 13:06
jahanara - لاهتی - فنلاند
کار خوبی‌ می‌کنید ملّت که گوسفند تشریف داره اگه شلوار ملّت رو هم در بیارید بدید به این عربها هیچ کاری نمیکنند خاک بّر سرا
جمعه 3 آذر 1391 - 13:20
virus2825 - لندن - انگلستان
۳۰ سال؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ بد ما این همه گرسنه تو ایران داریم، سرم درد گرفت با این خبر.
جمعه 3 آذر 1391 - 15:58
rastgo - بلجیک‏انتورپن - بلجیک‏انتورپن
اردن کشوری بود که از اول خمینی را قبول نداشت و چون آردن از اول از اپزسی سوریه حمایت کرده می‌خواد برای بقی خود و اسد از مشکل
جمعه 3 آذر 1391 - 17:24
compatriot - تورنتو - کانادا
این بیشرفها ۳۳ سال است که همین معامله را با حافظ جسد و پسر لنگ درازش کرده‌اند حالا که موقعیت جسد را در خاطر میبندند میخواهند در دوستی‌ را با اردن باز کنند تا پایگاههای تروریستیشون را در منطقه حفظ کنند.
شنبه 4 آذر 1391 - 00:17
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.