شامپانزه‌ها هم دچار بحران میانسالی می‌شوند

در این تحقیق از ۵۰۸ شامپانزه و اورانگوتان آزمایش شد

بنا به یک پژوهش تازه، شامپانزه‌ها، اورانگوتان‌ها و گوریل ها ممکن است مانند انسان‌ها دچار بحران میانسالی شوند.

یک گروه از پژوهشگران بین المللی درباره نمودار خوشحالی و تندرستی انسان‌ریخت‌های بزرگ (شامپانزه ها، اورانگوتان ها و گوریل ها) تحقیق کردند و متوجه شدند که شادی در جانوران جوان بیشتر دیده می‌شود و در میان‌سالان کمتر و در سالخوردگان دوباره بیشتر می‌شود درست شبیه نمودار شادی انسان‌ها که شبیه حرف یو (U) در زبان انگلیسی است.


در این پژوهش کارشناسانی از جمله روانشناسان، نخستی شناسان و اقتصاددانان شرکت کردند.

نتیجه این پژوهش در مجله آکادمی ملی علوم در آمریکا منتشر شده است.

دکتر الکساندر ویس، روانشناس و نویسنده ارشد این پژوهش در دانشگاه ادینبورگ به بی‌بی‌سی گفت: "چیزی که ما در حال آزمایش آن هستیم این است که آیا نمودار یو شکل می‌تواند رابط بین سن و تندرستی پستانداران نخستین را نشان دهد."

آقای ویس امیدوار بود که به دلیل شباهت‌های بین انسان‌ها، شامپانزه‌ها و اورانگوتان‌ها، نتیجه آزمایش به نمودار یو شکل شبیه باشد.

این تحقیق نشان داد که همینطور است. زندگی شامپانزه ها، اورانگوتان‌ها و گوریل ها با وجود تفاوت‌های اجتماعی که با انسان‌ها دارند به نمودار یو شکل شبیه است و این نمودار تنها مختص به انسانها نیست.

زمانهای آزمایش

در این تحقیق از ۵۰۸ جانور در سنین و مکان‌هایی متفاوتی مانند باغ وحش‌ها و مراکز تحقیق آزمایش شد.

مسئولان باغ وحش، داوطلبان، محققانی که در دو سال گذشته با حیوانات مشابه کار کرده بودند و با رفتار آنها آشنایی داشتند با آنها کار کردند.

به جانورانی که خوشحال و تندرست بودند در یک پرسشنامه نمره داده می‌شد و نمودار تندرستی آنها با کمی تغییر مانند نموداری بود که در سنجش رفتار انسان‌ها از آن استفاده می‌شود.

آقای ویس گفت که شباهت بین انسان‌ها با شامپانزه‌‌‌ها، گوریل ها و اورانگوتان‌ها ماورای شباهت‌های ژنتیکی و فیزیولوژیکی است.

برای مثال آنها مانند انسان‌ها با فشار اجتماعی و عصبی روبه‌رو می‌شوند.

او گفت: "شامپانزه‌ها دچار بحران میانسالی نمی‌شوند و ناگهان هوس نمی‌کنند یک اتومبیل براق قرمز کورسی بخرند بلکه چیزهای دیگری می‌خواهند مانند نزدیک شدن به زنان دیگر یا دسترسی پیدا کردن به منابع بیشتر."

اندرو اوسوالد، یکی از نویسندگان این پژوهش و استاد دانشگاه واریک ۲۰ سال است که درباره خوشحالی انسان‌ها تحقیق می‌کند.

او گفت: "یکی از دلایلی که ما خواستیم بر انسان ریخت های بزرگ تحقیق کنیم این بود که زمانی که شما رفتار انسانها را مطالعه می‌کنید متوجه می‌شوید که نمودار یو شکل درست از نظر آماری و در زمینه آموزش، درآمد و ازدواج یکی است.‌"

او نتیجه گرفت که "بحران میانسالی واقعی است و در خانواده‌های ما وجود دارد."

به گفته آقای اوسوالد بحران میانسالی را می‌توان "از طریق بیولوژی و فیزیولوژی توضیح داد."

دکتر ویس گفت که این تحقیق درهای زیادی را باز کرده است.

او توضیح داد که مدت‌ها بحران میانسالی تنها مختص به جامعه بشریت و زندگی انسان‌ها بوده است.

او گفت: "ما باید بیشتر درباره سیر تکامل‌مان در گذشته و اجدادی که با شامپانزه‌ها، اورانگوتان‌ها و دیگر انسان ریخت های بزرگ داشتیم مطالعه کنیم."

+33
رأی دهید
-10

m4ssod - لندن - انگلستان
حالا فهمیدم چرا این حزب‌اللهی‌ها اینقدر پکر میشن!
جمعه 3 آذر 1391 - 11:18
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.