علی مطهری: حکم رهبر فقط برای طرح سوال از احمدی‌نژاد صادق است

علی مطهری، از نمایندگان منتقد دولت احمدی نژاد، گفته است که حکم حکومتی رهبر ایران، احمدی نژاد را از نظارت های بعدی مصون نمی کند و این حکم فقط برای طرح سوال از رییس جمهوری معتبر است.
 
آقای مطهری که از امضاء کنندگان طرح سوال از رییس جمهوری ایران بود، در گفت و گو با سایت «تابناک» که نزدیک به محسن رضایی است، به اظهارات روز چهارشنبه آیت الله خامنه ای درباره عدم پیگیری طرح سوال از محمود احمدی نژاد اشاره کرده و گفته است: «این حکم حکومتی، رییس جمهوری را در برابر اشتباهات احتمالی بعدی مصون نخواهد گذاشت.»
 
وی در عین حال درباره ابزارهای نظارت بر رییس جمهوری ایران طی ماه های آینده گفته که «اکنون می توان به تذکر بسنده و رییس جمهوری را با تذکر کتبی و شفاهی کنترل کرد.»
 
آیت الله علی خامنه ای روز چهارشنبه، اول آذرماه، در دیدار با جمعی از بسیجیان از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواست تا طرح سوال از محمود احمدی نژاد را متوقف کنند، چرا که به گفته وی، «ادامه این کار، خواست دشمن است.»
 
وی «آرامش» را نیاز فعلی کشور ارزیابی کرد و ادامه نیافتن طرح سوال از محمود احمدی نژاد را نشان دهنده آن دانست که «قوای مقننه و مجریه بیش از هر چیز به وحدت و آرامش احترام می گذارند.»
 
به دنبال این حکم حکومتی که در نوع خود بی سابقه بود، رییس مجلس شورای اسلامی و امضاء کنندگان طرح سوال اعلام کردند که این طرح را متوقف کرده اند.
 
رهبر جمهوری اسلامی ایران در گذشته از طریق ارسال نامه یا با بیان نظرات خود به هیات رییسه مجلس شورای اسلامی، خواستار انجام کاری می شد ولی وی روز چهارشنبه، درخواست توقف طرح سوال را از یک تریبون عمومی و به صورت علنی بیان کرد.
 
علی مطهری در مصاحبه خود با سایت تابناک گفته که «امضاهای نمایندگان پای سوال از رییس جمهوری پس گرفته نمی شود، ولی چون ایشان (رهبر ایران) حکم کردند ما تابع هستیم و سوال منتفی می شود.»
 
وی در عین حال، حکم حکومتی آیت الله خامنه ای را فقط برای توقف طرح سوال از محمود احمدی نژاد معتبر دانسته و گفته است: «این حکم قطعا برای این سوال صادق است و نمی توان آن را به همه امور تسری داد، ولی برای دیگر امور، قطعا روال معمول خودش جاری است.»
 
نماینده تهران در مجلس در پاسخ به این پرسش که «با توجه به این شرایط مجلس، چه راهکاری برای پاسخگو کردن رییس جمهور هست و اینکه تا پایان دوره ایشان چه باید کرد؟»، اظهار داشت: «نمی دانم، باید منتظر ماند تا این چند ماه بگذرد.»
 
طرح سوال از محمود احمدی نژاد روز ۱۹ مهرماه با ۱۰۲ امضاء به هیات رییسه مجلس داده شد و محور آن نیز «نوسان در بازار ارز، کاهش ارزش پول ملی، افزایش شاخص تورم رکودی، عدم پاسخگویی بانک مرکزی به مجلس در مورد مسائل ارزی، واردات خودروی خارجی با ارز مرجع، و سخت‌گیری در مورد تعیین قیمت خرید تضمینی گندم» بود.
 
وی قرار بود در روزهای آینده برای پاسخ به سوالات نمایندگان در مجلس حاضر شود و به گفته رسانه های نزدیک به دولت، اقدام به «روشنگری» کرده و «ناگفته ها» را بگوید، که با دستور رهبر جمهوری اسلامی ایران این طرح متوقف شد.
 
روز چهاردهم آبان ماه، علی مطهری از رییس جمهوری اسلامی ایران خواسته بود که «هر چه زود‌تر ناگفته‌های خود را بگوید تا خیال همه راحت شود.»
 
وی گفته بود: «فکر می‌کنم رییس جمهور (می خواهد) مجلس را بترساند تا از سوال عقب نشینی کند و گرنه ما از هر چه که احمدی‌نژاد بخواهد بگوید استقبال می‌کنیم.»

+55
رأی دهید
-23

perser68 - فلوریدا - امریکا
داستان‌های تکراری این جونور‌های آدم خور شارلاتان به درد یه مشت مزدور ساندیسی سادیسمی میخوره و نه بیشتر!
‌پنجشنبه 2 آذر 1391 - 18:05
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
مردک دستمال بدست منفور با آن پدر پفیوز ضدّ ایرانیت!!که چهار شنبه سوری را ننگ میدانست!!! اما گل به سر مالیدن قمه و سینه زنی‌ برای قاتلان اجداد ایرانی‌ را افتخار میدانست!! مرگتان با د
‌پنجشنبه 2 آذر 1391 - 18:08
baharmazaheri - عجمان - دبي
مرده شور ریخت تو و رهبر مالی‌ خولیا ییتو ببرند که مملکتو به اینجا رسوندید گمشید همتون برای تو فاضلاب خوبید فقط فقط ...............
‌پنجشنبه 2 آذر 1391 - 18:21
htafas - مادرید - اسپانیا
برو بمیر بابا ،خجالت نمیکشید اسم خودتنو گذاشتید نماینده، ترسوها!!!!!!!!!
‌پنجشنبه 2 آذر 1391 - 19:36
jahanara - لاهتی - فنلاند
اصلا نمیخواد توضیح بدی ملّت گوسفند تشریف دارن بی‌ بخار ترسو .... هر کاری دوست دارید بکنید خلایق هر چه لایق
‌پنجشنبه 2 آذر 1391 - 19:43
Negah* - فرانکفورت - المان
پیش از همه باید توجه کرد که این کار خلاف آیین‌نامه مجلس است. براساس آیین نامه مجلس، پس از طرح سئوال در کمیسیون‌ها، اگر یک چهارم نمایندگان از پاسخ نمایندگان رییس‌جمهور قانع نشدند، مساله را به هیات رییسه اعلام می‌کنند، رییس مجلس موظف است که سوال را اعلام وصول کرده و رییس‌جمهور هم یک ماه فرصت دارد تا برای پاسخ‌گویی در مجلس حاضر شود. اگر قرار بر تمدید این مساله هم باشد، تنها با اجازه مجلس امکان دارد. مجلس اخیرا اصلاحاتی در آیین‌نامه انجام داده بود که براساس آن امکان پس گرفتن سوال پس از اعلام وصول آن، امکان‌پذیر نخواهد بود. توجه کنیم که آیین‌نامه مجلس با رای دو سوم نمایندگان تصویب می‌شود و از نظر حقوقی و قانونی، بعد از قانون اساسی، مهم‌تر از دیگر قوانین است. خامنه‌ای با دستوری که داده‌اند، در واقع روند عادی حرکتی از سوی مجلس و وظایف و تکلیف نمایندگان – **که برادای آن سوگند خورده‌اند را **– دستورداده که انجام نشود و به این ترتیب نه تنها خودشان به شکل غیرقانونی آیین‌نامه مجلس را زیرپا گذاشته، بلکه نمایندگان را نیز تشویق به این کار کرده".
‌پنجشنبه 2 آذر 1391 - 20:10
parvaz 1 - پلیموس - انگلیس
این پستفطرت مطهری و سید علی چلاق و مموتی و همه دست اندر کاران رژیم منحوس اسلامی دستشون توی یک کاسه است . زندگی اینها با دروغ ساخته شده و متاسفانه بعضی از ما ایرانیها از دروغ شنیدن خسته نمیشیم . این دروغها تمام شدنی نیست که نیست ، ٭٭درود بر شهیدان راه آزادی ایران ٬ ستار بهشتی و .....٭٭
‌پنجشنبه 2 آذر 1391 - 20:37
classic - تهران - ایران
ARTEMIS-SW - .پاریس - فرانسه. این علی مطهری هر چی هست خوب یا بد، توی این برهه کاری کرد که یکی از بی سابقه ترین و علنی ترین مظاهر دیکتاتوری به مردم نشون داده بشه. به امید اینکه عده قلیلی از مردم که هنوز جاهل اند هم از خواب بیدار بشن
‌پنجشنبه 2 آذر 1391 - 20:37
parviz1 - کترینگ - انگلستان
برو خفه شو دیگه.ما که میشناختیم ملا زاده یعنی‌ چه ولی‌ با این‌هات و پورت که میکردی برای همه روشن شد تو هم انگلی بیش نیستی‌.
‌پنجشنبه 2 آذر 1391 - 20:57
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
jahanara - لاهتی - فنلاند/لایک
‌پنجشنبه 2 آذر 1391 - 21:35
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
این دکور باز حرف مفت زد. همه شماها گوسفندهای خامنه ای یزید زمان هستید. شرم کردن و شرافت داشتن را هم که نمی شناسید. خاک برسرتان کنند که دنبال یک ملا ابله تر از خودتان راه افتادید. هرچه او گفت میگویید صحیح است خلیفه بزرگ! بخاطر چند روز قدرت دنیوی عاطفه و شرافت خودتان را به رژیم فروختید. ننگتان باد خود عروسکهای خیمه شب بازی و آلت دست رژیم دیکتاتوری ملاها!
‌پنجشنبه 2 آذر 1391 - 21:12
sarbaz007 - المان - المان
آقا ساکت هر چی‌ آقا بگه همونه ،طفلکی شاه خدا بیامرز اسمش بد در رفته بود
جمعه 3 آذر 1391 - 00:10
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
classic - تهران - ایران. آقای محترم ؟ مگر اکثریت این ملت گوسفند است که این آقا فجایع را افشا کند؟؟؟ از اولین روز حکومت اسلامی آنها که عقل و شرف و وجدان داشتند پی‌ برده اند که چه بی‌ شرفهایی بر جان و مال ملت حاکم هستند!!!!!! آنها هم که نفهمیدند تا آبد در خریت خود باقی‌ خواهند ماند---- نیازی به این عروسک اسلامی نیست!!!!
‌پنجشنبه 2 آذر 1391 - 23:03
abdolmalek - رامسر - ایران
لعنت خدا بر پدرت و تف به ذات کثیف و چهره نکره ات
جمعه 3 آذر 1391 - 02:43
میکایل - مالمو - سوئد
بترس از روزی تا خدایی را که تو فراموشش کردی پیشکشیهای رهبرت که حق مردم زحمتکش ایران است و تو با اون خفهخون میگیری، مثل خلخالی از بدنت بزنه بیرون.
جمعه 3 آذر 1391 - 08:46
saman sepehr - لوییزیانا - آمریکا
Negah* - فرانکفورت - المان-در قانون اساسی‌ آمریکا سیستمی‌ وجود داره بنام تفکیک قوا یا کنترل و توازن.این سیستم باعث عدم برتری و قدرت گرفتن هرّ یک از قوا بر دوتای دیگری میشه.بزبان ساده تر هر یک از قوا ٔبر کار دیگری نظارت یا دخالت داره.مهمترین عامل بر هم زننده این توازن استبداد هست.حالا پهلوی باشه یا رهبری فرقی‌ نمیکنه.حالا نه اینکه آمریکا کشور کاملی باشه ولی‌ این اجازه رو به کسی‌ نمیدن تا بیش از حد قدرت بگیره.قصه کوتاه.لعنت به هرکسی که باعث تضعیف مجلس شد. از اول پیدایش اون در ایران تا حالا.
جمعه 3 آذر 1391 - 09:24
Azadikhah - تكسل - هلند
هر جا سخن از خ.ر است ، کلمه "دشمن" میدرخشد ! اوج همدلی میان مردم ایران با " امام خامنه‌ای ":۸۶ % خواستار سوال مجلس از احمدی نژاد در نظرسنجی صدا و سیما !
جمعه 3 آذر 1391 - 09:49
20ارسلان - کرمان - ایران
مطهری جان ساکت لطفا: تمام نمایندگان سکوت پیشه کنند. حکم رهبری بالاتر از همه حکمهاست تمام نزدیک 280 نفر حق حرف زدن ندارید. شما هنوز نمیدانید قدرت مافوق یعنی چه؟!. جانتان فدای رهبر
جمعه 3 آذر 1391 - 10:35
انقلاب دوم - هامبورگ - آلمان
کشششششششششششش ندین بابا جان! اون یارو (اسمشو نبر) ناراحت می‌شه هااااااااا.........
جمعه 3 آذر 1391 - 11:07
دل سوخته - اریزونا - امریکا
جناب مطهری مطمئن باش هزاران بار هم اشتباه بکنه احمدی نژاد رهبر دستور عدم سوال میده چون از خیلی کارهای آقا مجتبی فرزند گرامی رهبر خبر داره . در ضمن اینم بگم اگه واسه انتخابات بعدی رحیم مشائی کاندید نشد و رای نیاورد اون موقع مشخص میشه که واقعا هدفشون فقط خیر و صلاح کشور هست
شنبه 4 آذر 1391 - 00:13
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.