اسرائیل آیا ناگزیر از پذیرش آتش بس در غزه شده است؟

بنیامین نتانیاهو و بان کی مون دبیرکل سازمان ملل

حسیب عمار

خبرنگار بی بی سی فارسی در مصر

تقریبا همه نشانها حکایت از آن دارد که ادامه حمله اسرائیل به غزه به سود بنیامین نتانیاهو تمام نخواهد شد، چه رسد به حمله زمینی که همه کشورها، از جمله نزدیک ترین حامی اسرائیل، ایالات متحده مخالف آن اند.

ادامه خشونت، و ادامه کشتار غیرنظامیان به معنای یک فاجعه است. واکنشهای جهانی، حداقل در خارج آمریکا، که تاکنون نشان داده شده، به شدت به زیان اسرائیل بوده و افکار عمومی دارد هرچه بیشتر منتقد اسرائیل می شود. در چنین فضایی اسرائیل، ظاهرا جز تن دادن به آتش بس چاره دیگری در پیش ندارد.

حملات هوایی اسرائیل به غزه شاید حماس را ازنگاه نظامی تضعیف کرده باشد؛ و این گروه احمد جعبری، یکی از بزرگترین فرماندهان خود را ازدست داد؛ اما از نگاه سیاسی حماس در این کشمکش پیروز ظاهر شد، محبوبیت این جنبش، به دلیل مقاومت و ایستادگی آن در برابر اسرائیل، نه تنها در داخل غزه بلکه در کشورهای عربی نیز بیشتر شده وحمایت آنها را با خود دارد. این جنبش نشان داد که برغم محاصره غزه، نیروی خود را همچنان حفظ کرده، و اسلحه پیشرفته تر نیز بدست آورده است.

نوار ویدیویی را که حماس (سه شنبه، بیستم نوامبر) پس از صحبتهای محمد الضیف فرمانده گردانهای عزالدین القسام شاخه نظامی خود، نشان داد، حکایت از آن دارد که اسلحه و موشکهای ضد تانک نیز بدست آورده است. دراین ویدیو دیده می شود که جنگجویان حماس تانکهای پیشرفته از نوع مرکافای اسرائیل را هدف قرار داده و منهدم می کنند.

این درست است که کشورهای عربی هنوز نتوانسته اند یک موضع متحد وجدی در برابر اسرائیل اتخاذ کنند، دستکم مثلا خواستار توقف عادی سازی روابط با دولت یهودیان شوند؛ اما این کشورها همه از اقدام دولت مصر برای فراخواندن سفیر خود از اسرائیل حمایت کردند، و وزیران خارجه عرب که روز سه شنبه (بیستم نوامبر) به غزه سفر کردند، مجددا پشتیبانی خود را از موضع قاهره اعلام نمودند.


یک سرباز اسرائیلی حاضر در حمله به غزه

سفر این هئیت و پیش از آن سفر نخست وزیر مصر وامیر قطر به غزه، نشانه ی از یک تحول در موضع کشورهای عربی نسبت به رابطه با اسرائیل و آمریکا، و نشانه جدی از یک تحول بزرگ در مصر است که آمریکا به خوبی آن را درک کرده.

چنین دیدارهای درگذشته اصلا امکان پذیر نبود و حماس، بیشترین استفاده سیاسی و تبلیغاتی را از این دیدارها کرد تا حمایت هرچه بیشتر افکار عمومی جهانی را به سود خود جلب کند.

وزیران خارجه کشورهای عربی، درنشست اضطراری خود درقاهره، توافق کردند، که در روند صلح به بن بست رسیده با اسرائیل تجدید نظر کنند. این می تواند یک تهدیدی قلمداد شود، و گام بعدی اعراب شاید، به تعلیق درآوردن روابط با اسرائیل یا متوقف کردن تلاش ها برای عادی سازی روابط با این کشور باشد.

این هم برای اسرائیل و هم برای آمریکا که به شدت علاقمند است اسرائیل دوستانی درکنارخود پیدا کند، نگران کننده است.

آمریکا می داند با تحولی که با قدرت گرفتن اسلامگراها در مصر به وجود آمده، دولت این کشور نمی تواند،مانند رژیم مبارک برحماس فشارآورد. فشار آوردن برحماس به معنای نادیده گرفتن افکارعمومی در مصر و جهان عرب است که پس از بهارعرب دچار تغییر اساسی شده. حوادث اخیر در مصر به خوبی نشان داد که نادید گرفتن افکار عمومی به چه قیمتی برای اخوانیهای حاکم درمصر تمام می شود.

+63
رأی دهید
-19

antikaselis - اصفهان - ایران
حکومت با کفر میماند ولی با ظلم نه ، این حرامیان صهیونیست در کشورشان مسابقه عکاسی بهترین روش کشتن فلسطینیان را برگزار میکنند . خوب مسلم است که کثیف تر و جنایتکار تر از اینها وجود ندارد. فاجعه بار تر حمایت امریکا و بعضی مردم از انهاست.به زودی کارشان تمام است و تمامی صهیونیستها و امریکاییها و نوکران همجنس باز آنها به زباله دان تاریخ میروند.
‌پنجشنبه 2 آذر 1391 - 10:20
keyanrad - منچستر - انگلستان
antikaselis-اصفهان - ایران اربابات خامنه ای و حکومت اسلامی چی اونها کجا میرن؟
‌پنجشنبه 2 آذر 1391 - 10:46
jordanpol - آلبرتا - کانادا
بلاخره پوز این اسرائیل نگون بخت به خاک مالیده شد.هنوز خیلی جا داره که بخاد با ایران مبارزه کنه.لووووووول
‌پنجشنبه 2 آذر 1391 - 12:19
shahab_shiraz - دبی - امارات عربی متحده
Keyanrad_ منچستر _انگلستان عزیزم قبول کن هیچ حکومتی به ظلم پایدار نمانده.حالا آقای خامنه ای باشه یا هر کس دیگه ای یاهر حکومت دیگه ای.و اینم قبول کن که رژیم خائن اسرائیلی در یک قدمی نابود شدنه. آخه تا کی می خواد کودکان و جوانان فلسطینی به خاک و خون بکشونه.ظلم تا کی؟ من احترام ویژه ای به مردمان ادیان یهودیت و مسیحیت قاعل هستم ولی از رژیم اسراییل متنفرم چونبه هیچ دین و مذهبی احترام نمیگذاره و از ابتدا این رژیم کارش تهدید و حمله به خاک کشورهای دیگه بوده و همیشه یک هدف داشتند کشت و کشتار مردم بی گناه
‌پنجشنبه 2 آذر 1391 - 12:22
morid - بوشهر - ایران
با پایان یافتن این دوره از تجاوزات اشغالگران اسراییلی مشخص شد این رژیم توانم مقاومت در جنگ های طولانی را ندارد و در برابر حملات غافلگیرانه سریعا" دچار از هم گسختگی مدیریت داخلی میشود و از بحران بزرگ اطلاتی ومحاسباتی رنج می برد. فکر غرب که بعنوان یک اهرم فشار از این رژیم در موضوع هسته ای استفاده کنند را هم به پایان برد.
‌پنجشنبه 2 آذر 1391 - 12:25
نه اینوریا نه اونوریا - بازل - سوئیس
keyanrad - منچستر - انگلستان.میرن پیش مزدوران و وطن فروشان چون همشون قصد نابودی ایران رو دارند و مشکلشون با ایران و ایرانیه.
‌پنجشنبه 2 آذر 1391 - 12:18
processor - شیراز - ایران
antikaselis آورین آورین خوشم اومد . فحش خورت ملسه . تو باید داور بشی بعد تو بازی استقلال و پرسپولیس یکی از استقلال اخراج کنی یکی از پرسپولیس . برای تا آخر عمرت کافیه . ذیگه نمیخاد بیای اینجا از این کامنت ها بزاری ...
‌پنجشنبه 2 آذر 1391 - 12:38
exam292 - تهران - ایران
Saeid_021 - تهران - ایران: متن مقاله ی بالا گویای بحث جلسه ی قبل ماست...
‌پنجشنبه 2 آذر 1391 - 12:58
Maryam75 - تهران - ایران
کشتار انسانهای بی‌ گناه خصوصاً کودکان عملی‌ کاملا غیر انسانیه،حال بخواد از طرف هر گروه یا کشوری باشه.عجیبه حاکمان اسرائیل که کشتار وحشتناکه هولاکاست رو به همه یاد آور شده و محکوم می‌کنه خودش دست کمی‌ از آلمانه ۱۰۰ سال قبل نداره، انگار می‌خواد به خونخواهی اون آدمهای بی‌ گناه و در واقع سوً استفاده از کشتار اونا هر کار که دلش می‌خواد انجام بده و کسی‌ هم بهش هیچی‌ نگه،مثل بچه که یه نقصی داره و خانوادش مسببشن و هی‌ می‌خواد ازشون باج بگیره و قلدری کنه...
‌پنجشنبه 2 آذر 1391 - 12:40
Maryam75 - تهران - ایران
از طرف دیگه تو کامنتهای اخبار قبلی مربوط به این موضوع افراد رو دیدم که کامنتهای عجیبی‌ گذاشته بودن،من کاری به فلسطین ندارم ولی‌ این ادامها که به ایرانی‌ می‌نویسند و کاملا مسلطن آرزوی حمله به ایران از طرف اسرائیل رو دارن اونم با کشتار زن و بچه‌های ایرانی‌ !!! نمیدونم اسم این موجودات خبیث رو چی‌ می‌شه گذاشت که آرزوی قتل عام مردم بی‌ گناهه خودشونو دارن!نمیخواستام کامنت بذارم ولی‌ دلم خیلی‌ گرفت از این همه تنهائی‌ و مظلومی مردم بیگناهم، تنها چیزی که دارن یه رژیم بیسواد دیکتاتوری که هیچ آرامش و شادی و آبرویی براشون نذاشته و یه مشت آدمی‌ که به اصطلاح اومدن اینور آب و اینجور موجودات (مشابه حاکمان ایران) از توشون به وجود اومده.به امید سلامتی‌ و آزادی ایران و ایرانی‌
‌پنجشنبه 2 آذر 1391 - 12:42
exam292 - تهران - ایران
keyanrad - منچستر - انگلستان: مثل خفاش توی تاریکی نشستی و از نور میترسی... بنی آدم اعضای یک پیکرند!. که در آفرینش ز یک گوهرند!. چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار!
‌پنجشنبه 2 آذر 1391 - 13:13
orel91 - نتانیا - اسراییل
قابل توجه کسانی‌ که فکر می‌کنن اسرائیل شکست خورده یا از روی دشمنی اراجیف میگن اولا من نمیدونم اصلا اسرائیل چه هیزم تری به ایرانیا فروخته که هر وقت حرف از اسرائیل می‌شه انگار .......بعدشم پاک کردن یه مشت عرب آدم کش تروریست برای نیروی اسرائیل کاری نداره ما فقط به فکر آدمهای غیر نظامی ساکن در نزدیکی انبارهای مهمات این قاتلان هستیم که اتفاقی براشون نیفته و فقط برا همین همیشه سعی‌ در این هست که فقط تروریست‌ها مورد هدف قرار بگیرن نه مثل عدم کوشان حماس که از بچه‌ها به عنوان سپر دفاع استفاده می‌شه پس خواهشاً قبل از هر گونه توهین یه کم عقلانی فکر کنید
‌پنجشنبه 2 آذر 1391 - 12:05
MIRZADEH I ESHGHI - دوسلدورف - آلمان
زمانی‌ در یک کتابفروشی کار می‌کردم بیش از ده سال پیش.صاحب کتابفروشی از نظر اخلاقی‌ فرد کاملا مردود و منفوری بود.از همه بد تر طرفدار حزب اف‌-د‌-پ(حزب روسلر و وستروله) بود.با همه نقص‌های رفتاری و فکریش یک حرف جالب زد و اون این بود که:اسرائیل روزی تقاص تندروی‌ها و خشونت هاش رو میده.
‌پنجشنبه 2 آذر 1391 - 13:57
antikaselis - اصفهان - ایران
Maryam75 - تهران - ایران- درود بر شما،فارق از کشمکشهای سیاسی که هر کس نظر و عقیده ی خودش را دارد واقعا بعضیها قلب آدم را درد میارن.یادم میاد حدود یک ماه پیش یکی از کاربران این سایت ( که اسمش رو نمیارم) آرزوی تجاوز امریکایی ها به ناموس ایرانی را داشت و نوشت : (نقل به مضمون): ناموس ایرانی باید آرزوش باشه که سربازان خوشتیپ امریکایی بهش خوش خدمتی کنند و براش بچه مو بلوند و چشم آبی بیارن.
‌پنجشنبه 2 آذر 1391 - 15:48
Azadikhah - تكسل - هلند
morid - بوشهر - ایران:به جای حرفی‌ بی‌ منطق و بدون سندی که میزنی‌ این ویدئو رو ببین نظر بده:https://www.youtube.com/watch?v=2u1LiY8eMKc
‌پنجشنبه 2 آذر 1391 - 16:22
danial nabi - استكهلم - سوئد
اورل۹۱ - نتانیا - اسراییل همه خوب میدنند که اسرائیل بزرگترین تروریست دنیاست، از دانشمندان هسته‌ای ایران گرفته تا بی‌ گناهان فلسطین اشغالی، از کودکان بی‌ گناه که سرزمینشون را غصب کردند و در جنگ با دلیران فلسطینی سپر بلاشون کردند، امروز هم جنگ را تمام کردند چون بد جوری خوردند، اصلا فکرش رو نمی‌کردند که تلاویو رو به رگبار ببندند، تو جنگ بعدی خواهی‌ دید که چه بالائی سرشان خواهد آمد، البته اگر بگذارند خبر نگارها فیلم بگیرند،
‌پنجشنبه 2 آذر 1391 - 20:27
Dracula - ترانسیلوانیا - رومانی
اسراییل پیروز شد.: اول کارخونه موشک سازی تروریستها تو سودان رو پوکوند..بعد هم رهبر نظامیشونو ترکوند.بعد هم که با باقیمونده موشکها حمله کردن حمه موشکها رو تو هوا زد و فقط ۵ تا تلفات داد در مقابل هزار تا موشک که زدن.و ۹۰ درصد بقیه تسلیحاتشونم تو حمله از بین برد.کلا حماس رو اخته کرد.اما کامل نابود نکرد چون نمیخواست گروه تندرو تر از حماس بیاد جای حماس.حالا بگذار این عقب مونده های ساندیسی خودشونو واسه حماس تروریست و فلسطینیهای ضد ایرانی جر بدن.هه
جمعه 3 آذر 1391 - 03:25
mehrbaran22 - هال - انگلستان
آنتی کاسه لیس، دانیال نبی . واقعا فکر نمی‌کنین بجای اینقدر کری خوندن بهتره فکر مردم خود ایران باشیم؟ اینکه اسرائیل به غزه حمله کرده در درجه دوم اهمیته. هروقت اسرائیل به ایران حمل کرد اونوقت مطمئن باشین اینجا پر می‌شه از ضد اسرائیلی ولی‌ مطمئن باشین هیچ وقت اینکارو نمی‌کنه. اورل۹۱ با شما هم موافقم نمی‌دونم چرا تا حرف از اسرائیل می‌شه همه به هم میپرن.شخصا مشکلی‌ با اسرائیل ندارم بشرطی که اونم مشکلی‌ باما (منظورم حکومت نیست) نداشته باشه.
جمعه 3 آذر 1391 - 05:32
exam292 - تهران - ایران
orel91 - نتانیا - اسراییل: برو یه سر بزن به قانون اساسی تون، اسرائیل بزرگ را از نیل تا فرات معرفی کردید...(مردم را گاو فرض گرفتید؟!!!). در ضمن توی قانون شما، نژاد برتر را یهودی میدونید(به شرط آنکه مادرش یهودی باشه) و بقیه حیوان در خدمت یهودند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
‌سه شنبه 7 آذر 1391 - 06:16
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.