درخواست بان کی‌مون از اسرائیل و حماس برای پای‌بندی به آتش‌بس

بان کی‌مون٬ دبیر کل سازمان ملل، و ۱۵ کشور عضو شورای امنیت در پیام‌های جداگانه‌ای با تقدیر از تلاش‌های محمد مرسی٬ رئیس‌جمهور مصر٬ برای برقراری آتش‌بس٬ از اسرائیل و حماس خواستند که به تعهدات خود پای‌بند بمانند.
 

بان کی‌مون٬ دبیرکل سازمان ملل٬ از اسرائیل و حماس خواست که به توافق خود بر سر آتش‌بس پای‌بند بمانند. اسرائیل و حماس پس از هشت روز درگیری و نبرد٬ سرانجام با وساطت مصر در روز چهارشنبه (۱ آذر / ۲۱ نوامبر) شرایط برقراری آتش‌بس را پذیرفتند.

به گزارش خبرگزاری رویترز٬ بان کی‌مون که برای دیدار با پادشاه اردن در امان به سر می‌برد٬ در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: «این لحظه‌ای تاریخی است و ما از هر دو طرف می‌خواهیم که به تعهدات خود پای‌بند باشند.» او در عین تاکید بر اینکه "ممکن است هنوز چالش‌هایی بر سر پیاده‌سازی این توافق وجود داشته باشد"، از طرف‌های درگیر خواست که حداکثر خویشتن‌داری و بردباری را به کار ببندند و با درک متقابل امکان تحقق آتش‌بس را فراهم کنند.
 
دبیرکل سازمان ملل همچنین از "تلاش‌های استثنایی" محمد مرسی٬ رئیس‌جمهور مصر٬ برای فراهم کردن زمینه توقف درگیری‌ها میان اسرائیل و حماس قدردانی کرد. به اعتقاد بان کی‌مون٬ اکنون باید خود را بر ارسال کمک برای کسانی که در غزه نیازمند کمک‌های انسان‌دوستانه‌اند تمرکز کرد.
 
تقدیر شورای امنیت از واسطه‌های صلح میان اسرائیل و حماس
 
۱۵ کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل نیز با صدور بیانیه‌ای ضمن تشکر از محمد مرسی٬ رئیس‌جمهور مصر، و سایر کسانی که در فراهم کردن زمینه برقراری آتش‌بس نقش ایفا کردند٬ اعلام کردند که از تلفات جانی ناشی از این درگیری‌ها آزرده شده‌اند و از اسرائیل و حماس خواستند که "با حسن نیت و هم‌سو با قوانین بین‌المللی٬ گام‌های لازم برای تامین امنیت و رفاه شهروندان را بردارند".
 
شورای امنیت از جامعه جهانی خواست که با ارسال کمک‌های اضطراری٬ از جمله مواد غذایی و دارو به غزه٬ از شهروندانی که در این درگیری‌ها آسیب دیده‌اند حمایت کنند. درگیری میان اسرائیل و حماس در نوار غزه که از هشت روز پیش آغاز شد٬ کشته شدن دست‌کم ۱۴۰ فلسطینی و پنج اسرائیلی را در پی داشت.
 
خالد مشعل٬ رهبر سیاسی حماس٬ پس از اعلام خبر توافق بر سر آتش‌بس در یک کنفرانس خبری در قاهره اعلام کرد که آتش‌بس را نشانه‌ای از پیروزی حماس و "مقاومت" می‌داند و گفت اگر اسرائیل به آتش‌بس پای‌بند بماند٬ فلسطینی‌ها هم همین کار را خواهند کرد. او اما هشدار داد که اگر اسرائیل از این توافق تخطی کند، حماس نیز دست به سلاح خواهد برد.
 
پیش‌تر نیز بنیامین نتانیاهو٬ نخست‌وزیر اسرائیل، در گفت‌وگو با باراک اوباما٬ رئیس‌جمهور آمریکا، تاکید کرده بود که فرصت را برای آتش‌بس مغتنم می‌شمارد٬ اما اگر توافق میان اسرائیل و حماس به هر شکلی نقض شود٬ اسرائیل این بار واکنش قاطع‌تری نشان خواهد داد.
 
بر اساس مفاد توافق آتش‌بس میان اسرائیل و حماس٬ اسرائیل باید از کشتن هدفمند رهبران حماس و اقدامات تخاصم‌جویانه از زمین٬ دریا و هوا علیه نوار غزه دست بر‌دارد و با بازگشایی گذرگاه‌ها زمینه انتقال کمک‌های انسان‌دوستانه به غزه را فراهم کند. حماس نیز باید با متوقف کردن اقدامات تخاصم‌جویانه علیه اسرائیل٬ از جمله از طریق پرتاب موشک به درون مرزهای این کشور٬ جلوی نقض آتش‌بس توسط گروه‌های نظامی دیگر را بگیرد.

+25
رأی دهید
-13

ahoramazda.pers - امستردام - هلند
ای کاش زمانی‌ که ایران رفتی‌ ناهار شئم خوردی با آقای خامنه‌ای آقای بانکی‌ مون بیناموس به اونها میگفتی‌ آتش بس کنند و دست از کشتار و زندان کردن بر دارند حـ... بی‌ همه چیز به عدالتت
‌پنجشنبه 2 آذر 1391 - 10:13
morid - بوشهر - ایران
با پایان یافتن این دوره از تجاوزات اشغالگران اسراییلی مشخص شد این رژیم توانم مقاومت در جنگ های طولانی را ندارد و در برابر حملات غافلگیرانه سریعا" دچار از هم گسختگی مدیریت داخلی میشود و از بحران بزرگ اطلاتی ومحاسباتی رنج می برد. فکر غرب که بعنوان یک اهرم فشار از این رژیم در موضوع هسته ای استفاده کنند را هم به پایان
‌پنجشنبه 2 آذر 1391 - 12:26
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.