انتشار توافقنامه حماس و اسرائیل؛ قدردانی مشعل از مصر و ایران


اسرائیل و گروه فلسطینی حماس چهارشنبه اول آذر، به توافقنامه آتش بس دست یافتند که به ۸ روز حملات نظامی دوجانبه علیه یکدیگر پایان داد.
 
خبر دستیابی دو طرف به معاهده آتش بس را محمد کامل عمرو وزیر امور خارجه مصر در کنفرانس خبری مشترک خود با هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد. مصر نقش میانجی را در رسیدن دو طرف به توافقنامه ایفا کرده است.
 
از سویی خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی حماس در کنفرانسی خبری گفت که اسرائیل در دستیابی به اهدافش از حمله به نوار غزه شکست خورده است. او همچنین از نقش ایران در کمک به گروه‌های فلسطینی در غزه تجلیل کرد.
 
در مقابل بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل به طور تلویحی گفت که در صورت شکست توافق آتش بس، اسرائیل دست به عملیات نظامی شدید‌تر علیه غزه خواهد زد.
 
متن توافقنامه آتش بس
 
خبرگزاری الشرق الاوسط مصر متن توافقنامه آتش بس میان اسرائیل و حماس را منتشر کرده است که شامل ۴ بند است و در سه بند دیگر، به ابزارهای اجرای آن پرداخته است.
 
در بند اول تصریح شده است: «اسرائیل تمام حملات زمینی، دریایی و هوایی خود را به نوار غزه متوقف می‌کند از جمله یورش‌های‌ گاه به‌گاه و ترور شخصیت‌ها.»
 
در بند دوم آماده است: «گروه‌های فلسطینی تمام حملات خود از نوار غزه به اسرائیل را متوقف می‌کنند از جمله شلیک موشک و حمله به خط‌های مرزی.»
 
در بند سوم به مسائل مورد اختلاف دو طرف پرداخته شده است: «گذرگاه‌ها باز می‌شود و رفت و آمد افراد و کالا تسهیل می‌شود. همچنین در برابر رفت و آمد ساکنان مانع ایجاد نمی‌شود و در مناطق مرزی هدف قرار نمی‌گیرد. مفاد این بند ۲۴ ساعت پس از آغاز اجرای توافقنامه آتش بس اجرا می‌شود.»
 
بند چهارم تصریح کرده است: «در صورت درخواست هرکدام از دو طرف درباره مسائل دیگر نیز بحث می‌شود.»
 
بخش دوم توافقنامه به بندهایی اختصاص یافته که به راهکاری‌های اجرا پرداخته است.
 در بند اول آن آمده است: «ساعت آغاز اجرای توافقنامه مشخص می‌شود.»
 
این توافق‌نامه از ساعت ۹ شب به وقت قاهره اجرایی شده است.
 
در بند دوم آمده است: «مصر از همه طرف‌ها تضمین‌هایی برای پایبندیشان به توافقنامه می‌گیرد.»
 
بند سوم تصریح کرده است: «همه طرف‌ها متعهد می‌شوند اقدامی که توافقنامه را نقض می‌کند انجام ندهند و در صورت وجود ملاحظه‌ای به منظور پیگیری موضوع، به مصر به عنوان میانجی توافقنامه مراجعه می‌کنند.»
 
مشعل: از ایران به خاطر مسلح سازی مقاومت سپاسگزاریم
 
خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی حماس در کنفرانسی خبری که پس از اعلام توافقنامه آتش بس برگزار کرد، از جمهوری اسلامی ایران به «خاطر مسلح سازی مقاومت» در نوار غزه تشکر کرد.
 
به گزارش شبکه خبری الجزیره، مشعل در این کنفرانس خبری گفت: «قهرمانان مقاومت با پشتیبانی مردم فلسطین و امت عربی و اسلامی ایستادگی کردند و به تجاوز دشمن صهیونیسم پاسخ گفتند.»
 
مشعل، آنچه در غزه روی داد را «شکستی دیگر» برای اسرائیل توصیف کرد و گفت: «این تنها یکی از سلسله شکست‌هایی است که رژیم صهیونیستی با آن روبرو شد و در آینده هم متحمل آن خواهد شد.»
 
او نتیجه حملات اسرائیل به نوار غزه را «شکست فضاحت بار رژیم صهیونیستی» دانست و گفت: «آنچه را که غزه انجام داد یک پیروزی و یک دستاورد برای همگان به شمار می‌آوریم.»
 
رئیس دفتر سیاسی حماس همچنین از رهبران مصر و در راس آنها محمد مرسی رئیس جمهور این کشور تشکر کرد و گفت: «مصر نقش واقعی خود در منطقه را باز ستاند.» او افزود: «آنها مصر را امتحان کردند و مصر با انقلاب و چهره ملی خود که آن را از زمانی که چشم باز کردیم شناختیم خود را نشان داد.»
 
او ادامه داد: «مصر نه مساله فلسطین را فروخت نه همانطور که برخی می‌گویند فشار آورد. بلکه خواسته‌های مقاومت را فهمید و با تمام امانتداری منتقل کرد و موضوع کاملا حرفه‌ای اداره کرد.»
 
خالد مشغل خاطرنشان کرد: «آنچه در غزه اتفاق افتاد به ما آموخت که مقاومت راه حل است. با این دشمن باید با قدرت و مقاومت مقابله کرد. این درسی بود درباره اهمیت آشتی ملی.» او تاکید کرد: «در سایه این پیروزی، به سمت پایان دادن به دو دستگی پیش خواهیم رفت و آن را زیر پاهای خود لگدمال خواهیم کرد.»
 
اشاره خالد مشعل به دو دستگی حاکمیت بر سرزمین‌های فلسطینی است که از سال ۲۰۰۷ میلادی آغاز شده است. از آن سال و در پی درگیری میان نیروهای فتح و حماس در نوار عزه، این منطقه در کنترل حماس قرار گرفته است. از سویی کرانه باختری رود اردن را گروه فتح اداره می‌کند.
 
رئیس دفتر سیاسی حماس از کشورهای عربی خواست از «مقاومت فلسطین» پشتیبانی کنند. گفت: «امیدواریم کشورهای عربی به ما سلاح بدهند. از هرکس که از ما پشتیبانی کند، استقبال می‌کنیم.»
 
او در این چارچوب از نقش ایران در «کمک تسلیحاتی و مالی به مقاومت» تجلیل کرد و گفت: «با وجود اختلاف‌هایی که بر سر سوریه داشتیم ایران در کمک تسلیحاتی و مالی به مقاومت نقش ایفا کرد.»
 
نتانیاهو: در صورت شکست آتش بس «عملیات نظامی شدید‌تر» در پیش است
 
بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل چهارشنبه ساعاتی پس از اعلام دستیابی به تواقق آتش بس با حماس گفت در صورت شکست آتش بس، اسرائیل اجرای «عملیات نظامی شدید‌تر» علیه نوار غزه را بررسی خواهد کرد.
 
او گفت: «می‌دانم که برخی شهروندان انتظار عملیات نظامی شدیدتری دارند که شاید به آن نیاز پیدا کنیم.»
 
از سویی دفتر نخست وزیر اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کرد که نتانیاهو در گفت‌و‌گوی تلفنی با باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا آمادگی خود را برای دادن فرصت به توافقنامه آتش بس به منظور اجرایی شدن آن اعلام کرد.
 
این بیانیه ادامه داده است: «نتانیاهو با دادن فرصت به پیشنهاد مصر برای آتش بس به منظور ثبات و بازگشت آرامش موافقت کرده است آن هم پیش از ان که اقدام شدید دیگری ضروری شود.»
 
کاخ سفید آمریکا نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که اوباما از نتانیاهو به خاطر پذیرش توافقنامه آتش بس تجلیل کرده است.
 
موضع گیری‌های بین المللی
 
شورای امنیت سازمان ملل متحد از اسرائیل و حماس خواست به توافقنامه آتش بس پایبند باشند.
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه، در بیانیه شورای امنیت که شامگاه چهارشنبه صادر شد آمده است: «تلفاتی که غیر نظامیان در نتیجه این وضعیت متحمل شده‌اند را محکوم می‌کنیم. این نشان از ان دارد که نیاز برای اقدام‌هایی مناسب برای تضمین امنیت و سلامت غیر نظامیان و حمایت از آنها بر پایه قانون بین المللی حقوق بشر وجود دارد.»
 
در ادامه این بیانیه خاطرنشان شده است: «اعضای شورای امنیت از همه طرف‌ها می‌خواهند که به توافق‌نامه پایبند باشند و به شکلی جدی و نیتی صادقانه برای اجرای بندهای آن تلاش کند.»
 
این بیانیه همچنین از «قدرت و تلاش‌های محمد مرسی رئیس جمهور مصر و دیگران که به او برای دستیابی به توافقنامه آتش بس کمک کردند» تجلیل کرده است.
 
محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی هم در بیانیه‌ای پشتیبانی خود از توافق آتش بس را اعلام کرد. او همچنین خواستار «ادامه تلاش‌ها برای تثبیت توافق‌نامه»، «تکرار نشدن حملات اسرائیل» و «پایان محاصره غزه» شد.
 
بان گی مون دبیرکل سازمان ملل متحد نیز که در کنفرانسی خبری که پس از دیدار با عبدالله دوم پادشاه اردن در امان پایتخت این کشور برگزار کرد، از اسرائیل و حماس خواست به تعهدات خود برپایه توافق‌نامه آتش بس پایبند باشند.

+57
رأی دهید
-18

Hatikva - توبه موری - انگلستان
بابا بزنین با خاک یک سن کنین این عربای متوحشو. اون رژیم تروریست پرور ایرانم که هی‌ کرم میریزه ...
‌پنجشنبه 2 آذر 1391 - 09:58
hasa_bayo - بیرمنگام - انگلستان
باید از ایران تشکر کنی که بهتون سلاح داده وگر نه که الان همتون تو گورستان بودید
‌پنجشنبه 2 آذر 1391 - 10:11
مسیح پسر مریم - تهران - ایران
و شکست خفت بار دیگری برای غده سرطانی
‌پنجشنبه 2 آذر 1391 - 10:13
Bamw63 - کوپنهاگ - دانمارک
شما دو حزب دارین (فتح و حماس) باهم نمی تونین صلح کنید ، حالا به فکر صلح با اسرائیل هستین. تا رو انگشت ایران و عربستان بچرخید ، همین هستین
‌پنجشنبه 2 آذر 1391 - 10:25
antikaselis - اصفهان - ایران
این هیچ کار غیر قانونی نیست و ایران میتواند به حماس سلاح بدهد.همانگونه که صهیونیستها از امریکا سلاح دریافت میکنند.بعدش شورای امنیت چه خریست؟شورای امنیت خود شامل چندین کشور محدود است و منعکس کننده نظرات و عقاید دیگر کشورها نیست.
‌پنجشنبه 2 آذر 1391 - 10:25
Kamran631 - لیون - فرانسه
این فلسطینی‌ها آخر پر رویی هستند !! ۱۰۴ کشته فلسطینی و فقط ۳ کشته اسرائیلی، رو پیروزی برای خودشون میدونند !! بابا ایوالله !!
‌پنجشنبه 2 آذر 1391 - 11:45
بت شکن - مونترال - کانادا
ببینید از مصر که اکثراً مسلمان سنی هستند به خاطر فعالیت در طرح صلح قدردانی‌ میکنند ولی‌ از ایران که مسلمان ‌شیعه ناب محمدی هستند به خاطر مسلح کردن فلسطینیان به قولی بخوان به خاطر نقش "آتش بیار معرکه" بودنش قدر دانی‌ میکنند!!!حالا بگید جناب عمر جنگ جوّ بوده ولی‌ حاضرت علی‌ صلح جوّ!!؟؟
‌پنجشنبه 2 آذر 1391 - 11:28
سهیل ایرانی - اصفهان - ایران
مسیح پسر مریم - تهران - ایران تا شکست را چی تعریف کنی؟ antikaselis - اصفهان - ایران تا قانون را چی تعریف کنی؟ آیا رضایت مردم ایران شرطه یا کشکه؟
‌پنجشنبه 2 آذر 1391 - 12:23
antikaselis - اصفهان - ایران
سهیل ایرانی - اصفهان - ایران - همشهری من، فارق از تمام کشمکشهای سیاسی اول بگم درود بر اصفهان و خاک اصفهان و مردم اصفهان.بعدش هر کشور یا دولتی میتواند برای دفاع از خود از دیگر کشورها سلاح دریافت کند و بخرد.این چیز منطقی است.
‌پنجشنبه 2 آذر 1391 - 15:52
سهیل ایرانی - اصفهان - ایران
antikaselis - اصفهان - ایران عزیز- این قسمت حرفت کاملا درسته اما حرف من اینه که وقتی مردم یه ملتی خودش درگیر مسایل اقتصادیه و راضی به کمک نیستن؛ این کمک میشه غیر قانونی. اگه قراره کمکی به یه جایی بشه میشه مراکزی ایجاد کرد تا هر کی هر چقدر می‌خواهد کمک کنه. نه از بیت المال و جیب مردم.
جمعه 3 آذر 1391 - 06:33
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.