نشریه فرانسوی : دیدار فرستادگانی از واشنگتن با نمایندگانی از تهران، چندین روز پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

نشریه فرانسوی زبان "نوول اوبزرواتور" با انتشار گزارشی تحت عنوان «اگر مذاکرات با ایران به شکست بیانجامد»، با اشاره به خبرهائی مبنی بر مذاکرات پنهانی میان ایران و آمریکا نوشت: چه امتیازاتی برای جمهوری اسلامی در نظر گرفته شده است؟ در صورت شکست در مذاکرات دیپلماتیک، چه باید کرد؟ اگر اسرائیل به ایران حمله کند چه باید کرد؟

به گزارش سرویس بین الملل انتخاب،این هفته نامه فرانسوی زبان پس از طرح این پرسش‌ها به جایگاه فرانسه اشاره دارد و خاطرنشان می‌کند که فرانسه بدون اتلاف وقت باید موضع خود را مشخص نماید.

"نوول اوبزرواتور" در ادامه به نقل از یکی از مشاوران کابینه فرانسوا اولاند در ارتباط با پرونده هسته‌ای ایران نوشت: ما تصور نمی‌کنیم که از پشت سر ما یک کانال برای انجام این مذاکرات با ایران باز شده باشد و شرکای آمریکائی ما هم در این ارتباط به ما اطمینان خاطر داده‌اند.

این نشریه می افزاید: برپایه گزارشات هفته‌های اخیر، فرستادگانی از واشنگتن با نمایندگانی از تهران، تنها چند روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا دیدارکردند تا در صورت برنده شدن اوباما، زمینه را برای از سرگیری هرچه سریعتر مذاکرات فراهم نمایند.
این هفته نامه فرانسوی در این خصوص به خانم "والری جارت" یکی از نزدیکترین مشاوران باراک اوباما که متولد شیراز هست، اشاره کرده است.


در ادامه این گزارش آمده است: در پاریس، مقامات مسئول بر این باورند که تا ژانویه مذاکراتی با ایران انجام نخواهد شد، چرا که اوباما در حال سازماندهی کابینه و گروه مشاوران است و چند هفته بطول خواهد انجامید تا گروه جدید برای یک استراتژی مشخص به توافق برسند.

اما در فرانسه، دولت جدید از زمان روی کار آمدن، در حال گفتگو و مذاکره برای رسیدن به توافق بر سر اتخاذ یک استراتژی مشخص در برابر برنامه هسته‌ای ایران است.

"نوول اوبزرواتور"با اشاره به تلاش‌های فرانسه در همین ارتباط، از جلسه سرّی لوران فابیوس، در حاشیه نشست سفیران این کشور با سفرای فرانسه در کشورهای درگیر با پرونده هسته‌ای ایران و مشاوران الیزه نام می‌برد. همچنین از دیدار فرانسوا اولاند با بنیامین نتانیاهو- نخست وزیر اسرائیل، در روز سی و یکم اکتبر یاد می‌کند و می‌نویسد: نتانیاهو در این دیدار طولانی، جزئیات مواضع خود در برابر برنامه هسته‌ای ایران را تشریح کرد. اما نکته در اینجاست که آیا رئیس جمهوری فرانسه از توضیحات نخست وزیر اسرائیل قانع شده است.

+140
رأی دهید
-30

lucina - تهران - ایران
اینجور که بوش میاد قراره یه صلح صورت بگیره. خدا کنه. مردم ایران دارن زیر فشار تحریم له میشن دیگه بسه شونه
‌سه شنبه 30 آبان 1391 - 01:12
ذک گرجی - فررارا - ایتالیا
رژیم ایران در این ملاقات به اوبا پول داده تا بتواند رای بیشتر بخرند وبرنده انتخابات شود وفرامش نکنیم که امریکا از راهای پشت پرده کارهای خود را همیشه به پیش برده است حتی بدونه اطلاع رسانی به سران کشورهای غربی .
‌سه شنبه 30 آبان 1391 - 06:25
mehrabooon - تهران - ایران
اینا مردم ایران رو به مرگ گرفتند تا به تاب راضی‌ بشن!این مفتخورها با اخوندای کثیف همدست شدند تا برداشتن تحریمها یک شادی کاذب به مردم بدن و بازم حکومتشونو ریست کنن.ماهم شدیم چوب ۲سر طلا!!یا تحریم و جنگ و بدبختی،یا آخوندو کشتارو استبداد و بازم بدبختی!!
‌سه شنبه 30 آبان 1391 - 08:21
Azadikhah - تكسل - هلند
منابع دبکا فایل در واشنگتن می گویند: بعد از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، پرزیدنت اوباما در نظر دارد گفتگوها بر سر پرونده اتمی ایران را هرچه زودتر، در ماه دسامبر، آغاز کند. او می خواهد پیش از مراسم سوگند ریاست جمهوری در 20 ﮊانویه، این گفتگو انجام بگیرد. فرض او اینست که پنجره فرصت بسیار کوچک، حد اکثر 3 ماه، است. توضیح این که مبارزات انتخابات ریاست جمهوری ایران در ماه مارس سال آینده مسیحی آغاز می شود. بعد از آن تاریخ یکی به دلیل عدم سلامت خامنه ای که مدت کار روزانه او را کوتاه کرده است و دیگری به دلیل شروع مبارزات انتخاباتی در ایران و مشغول شدن خامنه ای به پاکسازی رﮊیم از احمدی نژاد و همکارانش، گفتگو کارساز شدنی نیست. اما تهران ترجیح می دهد که گفتگوها بمدت 8 ماه، تا بعد از انتخابات ریاست جمهوری در 14 ﮊوئن آینده، به تأخیر افتند. یک مقام ایرانی می گوید: چرا ما باید صبر کنیم تا انتخابات ریاست جمهوری امریکا انجام شود و امریکا نباید منتظر پایان انتخابات ریاست جمهوری ایران بماند؟
‌سه شنبه 30 آبان 1391 - 16:12
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.