8 مقام ارشد ایرانی تبار در آمریکا و اسرائیل

مهر: حبیب در« بلیوو » بزرگ شده است و یکی از مفاخر علمی این شهر است. او در ۸ سالگی بینایی اش را بخاطر نوع نادری از سرطان از دست داد و آنطور که خودش می گوید خیلی زود ارزش فرصت های برابر و سخت کوشی را دریافته است.


او با وجود پذیرش از دانشگاه آکسفورد، در دانشکده ی حقوق ییل ادامه ی تحصیل داد و پس از پایان تحصیلات در یک شرکت حقوقی در حوزه ی فن آوری و نیازهای حقوقی فعالیت کرده است. آقای حبیب به فعالیت در حوزه ی فن آوری و کارآفرینی علاقمند است و بیشتر خدماتش در حوزه ی کارآفرینی و حقوق فن آوری است.

سیروس حبیب در دفتر سناتورهای حزب دموکرات مانند هیلاری کلینتون فعالیت کرده است. تلاش های او برای خدمات رسانی بهتر به جامعه ی امریکایی به ویژه افراد آسیب پذیر جامعه مثل کودکان و سالمندان است. تلاش های او برای تغییر شکل اسکناس های امریکا برای اینکه برای افراد کم بینا و نابینا قابل تشخیص باشند بسیار مهم بوده اند.

 

او در مبارزه ی انتخاباتی اش تاکید کرده است چالش های اقتصادی نباید و نمی توانند فرصت های سرمایه گذاری، حق تحصیلات عالیه و محیط زیست را به خطر بیاندازند و برای خروج از بحران باید اراده، اتحاد و تلاش افراد جامعه به کارگرفته شود.

سیاست مداران ایرانی در امریکا

سیروس حبیب توانسته است بالاترین مقام سیاسی را به عنوان یک ایرانی در ایالات متحده ی امریکا کسب کند اما ایرانی های زیادی در حوزه سیاست کشورهای دیگر وارد شده اند و در حوزه ی فعالیت خود موفق بوده اند. در ایالات متحده ی امریکا، فریار شیرزاد، گلی عامری، جیمی دلشاد، ناتاشا کامرانی، فرید جواندل، راس میرکریمی، سوزان اعتضادی و بدیع بدیع الزمانی افراد سرشناس و مطرح ایرانی تباری هستند که از سیاستمداران و فعالان فرهنگی و اقتصادی امریکا محسوب می شوند.

فریار شیرزاد مشاور معاون رییس جمهور و شورای ملی امریکا بود. او متولد ۱۹۶۵ متولد شهر لندن است و پدرش یکی از دیپلمات های ایرانی دردوره ی پهلوی است. شیرزاد، هفت سال در کمیته ی مالی سنای امریکا از سوی حزب جمهوری خواه فعالیت کرده است. شیرزاد یکی از سرشناس ترین سیاستمداران ایرانی ـ امریکایی است.

گلی عامری معاون وزیر امور آموزشی و فرهنگی وزارت امور خارجه امریکا بوده است. او عضو حزب جمهوری خواه است. دانش آموخته ی استنفورد و دانشگاه پاریس است. گلی عامری در سال ۲۰۰۵ از سوی جورج بوش به عنوان یکی از اعضای هیات سه نفره ی امریکا در شصت و یکمین نشست کمیسیون حقوق بشر معرفی شده بود. "گلی عامری یزدی" پیش از احراز پست معاون امور آموزشی و فرهنگی وزارت خارجه آمریکا به خاطرنقشش در جمع آوری پول برای تشکیل یک گروه لابی که هدف از آن تلاش برای لغو تحریم های تجاری آمریکا علیه ایران بوده است، مجبور به حضور در کنگره و توضیح در این باره شده بود.

جمشید دلشاد اولین ایرانی تباری است که به عنوان شهردار یکی از شهرهای امریکا انتخاب شده است. او تا سال ۲۰۱۱ شهردار شهر بورلی هیلز بود. جمشید دلشاد متولد شهر شیراز است و اولین یهودی ایرانی تباری است که به ریاست کنیسه ی ساینا در لس آنجلس رسیده است.

 راس میرکریمی نیز یکی از افراد سرشناس حزب دموکرات امریکا است. او از موسسین حزب سبز کالیفرنیا در سال ۲۰۱۰ بود. شهرت میرکریمی بخاطر تلاش های او برای قانون ممنوعیت استفاده از کیسه های پلاستیکی در سوپرمارکت ها و داروخانه ها در شهر سن فرانسیسکو است. اما او در سال ۲۰۱۲ متهم به خشونت خانوادگی و به خطر انداختن جان فرزندش در یک دعوای خانوادگی شد.  اگرچه ایرانی ها در دو حزب جمهوری خواه و دموکرات امریکا وارد شده اند اما هنوز از افراد قدرتمند و تاثیرگذاردر سیاست های داخلی و خارجی امریکا نیستند.


 سران ایرانی در اسرائیل

شاول موفاز معاون سابق نخست و وزیر راه و ترابری سابق اسرائیل است. او رییس سابق ستاد کل فرماندهی و عملیات ارتش اسرائیل و وزیر دفاع نیز بوده است. در تهران به دنیا آمده و اصالتا اصفهانی است. نام سابق او شهرام مفضض کار بوده است. او عضو تیپ کماندویی ارتش این رژیم است و در جنگ شش روزه، جنگ یوم کیپور و جنگ لبنان شرکت داشته است. موفاز پس از پایان جنگ ۱۹۸۸ لبنان در دانشگاه نظامی امریکا ادامه تحصیل داد. در سال ۱۹۴۴ به دلیل موافقت برای مبارزه با نیروهای نظامی فلسطین به مقام سرلشکری رسید.

 دان حالوتس یک ایرانی تبار است او نیز فرمانده ستاد کل فرماندهی و عملیات ارتش اسرائیل است. او در جنگ اسرائیل با لبنان فرمانده کل نیروهای هوایی بوده است.

 موشه کاتساو، هشتمین رییس جمهور اسرائیل متولد ۱۹۴۵ در شهر یزد است. در میان ایرانیان مهاجر کاتساو تنها کسی است که به بالاترین مقام سیاسی کشور دیگر دست یافته است. او در دوران ریاست جمهوریش متهم به آزار جنسی و استراق سمع شده بود اما چون در دوران ریاست جمهوری مصونیت قضایی داشت با وجود فشارهای سیاسی در قدرت باقی ماند. او در سال ۲۰۱۱ به اتهام تجاوز به عنف و آزار جنسی به ۷ سال زندان محکوم شد.

 نسل جدید مهاجران و فعالیت های سیاسی

از دوران قاجار تا کنون ایرانی های مهاجر توانسته اند در کشورهای مختلف به موقعیت های سیاسی دست پیدا کنند. اما تنها در نسل دوم و سوم مهاجران ایرانی است که آنها تمایل جدی تری به شرکت در فعالیت های اجتماعی و سیاسی در کشورهای محل اقامتشان دارند. این گروه جدید مبتکر فعالیت های اجتماعی و سیاسی جدیدی هستند و مانند یک شهروند درجه یک عضو احزاب و گروه های سیاسی شده اند. آنها فقط اصالت ایرانی دارند اما اهداف و منافع کشور تابع شان را دنبال می کنند. سیاستمداران مهاجر ایرانی اگرچه تلاش می کنند برای جامعه ی مهاجر ایرانی خدمات رفاهی و اجتماعی فراهم کنند اما فعالیت های آنها فقط همسو با سیاست کشورهای خودشان است.

+409
رأی دهید
-78

PERSIANSPIDER - مشهد - ایران
نون و نمک ایران خوردند حالا کثافت‌ها دارن تیشه به ریشه خاک آریایی میزنند
دوشنبه 29 آبان 1391 - 12:19
amirehsan1 - آمستردام - هلند
آرزوی سلامتی و موفقیت روز افزون براتون خواهانم ، امیدوارم روزی به همین زودی‌ها در کشور خودمون ایران زمین خدمات کنید / کنیم،
دوشنبه 29 آبان 1391 - 12:26
invisible kid - ریو دو ژانیرو - برزیل
PERSIANSPIDER - مشهد - ایران- حسود هرگز نیاسود!
دوشنبه 29 آبان 1391 - 13:25
باريك بين - تهران - ایران
پس این یارو فخراور کجاست؟؟؟ اینکه میگفت من مشاور میت روانی هستم. نیستش از وقتی که میت روانی رای نیاورد اینم گم و گور شد. حیف جزء مفاخر ایرانیان خارج از کشور حسابش کنید شاید پیدا شد. هاهاها
دوشنبه 29 آبان 1391 - 13:25
م تهرانی - دورتموند - آلمان
واقعا مایه مباهات و افتخار ما ایرانیها هستند و امیدوارم در تمام مراحل زندگیشون موفق باشند
دوشنبه 29 آبان 1391 - 13:35
jimy110 - رم - ایتالیا
وقتی هوییپتتو از دست بدی میشی این بدبختای وطن فروش .
دوشنبه 29 آبان 1391 - 13:40
abdolmalek - رامسر - ایران
برای همشون آرزوی موفقیت دارم.به امید روزی که واسه این آب و خاک خدمت کنند
دوشنبه 29 آبان 1391 - 13:40
sohrabsun - تهران - ایران
اون وقتی ادم افتخار می کنه که برای مملکتش خدمت کنه نه برای بیگانه ها
دوشنبه 29 آبان 1391 - 13:54
م تهرانی - دورتموند - آلمان
PERSIANSPIDER - مشهد - ایران دهنت رو آب بکش وقتی میخواهی اسم خاک آریایی رو بیاری عرب تو و اون رهبر نجست هستید که دارید این مملکت رو به تاراج میبرید نه این انسانهای شریف که آبروی ایران و ایرانی هستند
دوشنبه 29 آبان 1391 - 13:39
monjiiran - وین - اتریش
خوشحالیم که هم وطنامون همه جا موفق هستند ولی‌ حیف که ایرانی‌ وقتی‌ پاش می‌رسه خارج گم میشه بر عورهای دیگه
دوشنبه 29 آبان 1391 - 15:35
minajun - تهران  -  ایران
کوروش اینا رو نجات داد که حالا واسمون شاخ بشن حـ...ای کثافت
دوشنبه 29 آبان 1391 - 16:01
machan - لس انجلس - آمرکا
شرم آوره که یک ایرانی بره اسرائیل و به نسل کشی آدم های دیگر مشغول بشه. ما ایرانیان این ننگ را قبول نمی کنیم. آنها دیگر ایرانی نیستند
دوشنبه 29 آبان 1391 - 16:14
بت شکن - مونترال - کانادا
حسّ وظیفه شناسی‌ و وفاداری ایرانی‌ جماعت در کشور‌های دیگر مخصوصا در رده‌های پستی بالا بر کسی‌ پوشیده نیست اما در کشور خودشان جز خیانات، جاسوسی و وطن فروشی چیز دیگری به جای نمی‌گذارند، مثل خیانتی که ارتشبد قره باغ‌ای قبل از انقلاب نه تنها به زنده یاد بختیار که به ایران و ایرانی‌ کرد!
دوشنبه 29 آبان 1391 - 16:36
sarbaz007 - المان - المان
پرسینسپیدر - مشهد - ایران. برو یه سر به آینه بزن ببین کیه داره تیشه به ریشه این خاک آریایی می‌زنه
دوشنبه 29 آبان 1391 - 17:19
az mast ke bar mast ! - سر د - نر و ژ
PERSIANSPIDER - مشهد - ایران. تو باز مثل اینکه قرصاتو نشسته خوردی‌ها !!!!!!!!!!!!!۱
دوشنبه 29 آبان 1391 - 17:47
tashtar12 - بلینگهام - ایالات متحده آمریکا
. تشتر . PERSIANSPIDER - مشهد - ایران. مقصودت لابد "جمهوری اسلامی ولایت فقیه" است.؟ وگرنه کسی که در خارج درسی خوانده و به مقامی هم رسیده چه تیشه ای به ریشه "خاک آریا" می تواند زده باشد؟
دوشنبه 29 آبان 1391 - 18:53
1k adame sadegh - تورنتو - کانادا
پرسینسپیدر - مشهد - ایران .وقتی‌ نظام پست فطرت آفت الله خامنه‌ای به هیچ صراطی مستقیم نیست چه انتظار از ملت ایران داری که دنبال موفقیت خود باشند در عوض اینکه در زندانهای ولایت فجیع کشتهٔ شوند.
دوشنبه 29 آبان 1391 - 18:22
perser68 - فلوریدا - امریکا
machanلوس آنجلس آمریکا. شرم آور اینه که یه مشت آخوند عرب زاده فاسد دزد قاتل آدم خور سرمایه ایرانی‌ رو میدزده و به حماس مفت خور کلاش آدم کش دودستی تقدیم میکنه تا هنرش رو در کشتن غیر نظامی‌ها تو اسرائیل نشون بده!شرم آور اینه که من ایرانی‌ یه تروریست خطاب میشم تو دنیا!زمانی ایرانی‌ بدون ویزا میرفت آمریکا!!!شما از خوب قضا تو آمریکا فرود اومدی و اینا از بد قضا تو اسرائیل،میگی‌ اینا بشینن و موشک‌های حماس رو تماشا کنن که تو سرشون میریزه!؟
دوشنبه 29 آبان 1391 - 21:03
shahab_shiraz - دبی - امارات عربی متحده
PeRSIAN SPIDER_مشهد اگه حرف نزنی میگن لالی مگه؟
‌سه شنبه 30 آبان 1391 - 01:01
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
خائنین به ایران فقط آخوندا و ساندیس خورها ی عرب پرست هستند که حاضرا" ایران را نابود بکنند تیشه به ریشه فرهنگ و تمدن ایران بزنند که یه عرب بی همه چیز مثل حسن نصرالله گردنش از این کلفت تر بشه این آقایون و خانمهای موفق خارج از کشور تنها کسانی هستند که باعث افتخار ایرانیانند و باعث کاهش بدنامی ایرانیان بعنوان تروریست و وحشیگری اسلامی هستند.
‌سه شنبه 30 آبان 1391 - 02:44
Islam zoda - تورنتو - کانادا
و عرب تبارها هم بر ایران حکومت میکنند !
‌سه شنبه 30 آبان 1391 - 02:50
danial nabi - استكهلم - سوئد
انگلهای که تا تونستند از ایران چاپیدند حالا شدند ا. خور این لجنها..
‌سه شنبه 30 آبان 1391 - 08:36
edvin - تهران - ایران
آفریییییییییین!!!!!!!!.
‌سه شنبه 30 آبان 1391 - 15:55
PARVANE1 - برنموث - انگلستان
انگل به خمینی و دارو دستش میگن.
یکشنبه 5 آذر 1391 - 15:26
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.