آمریکا به هیأت حقوق بشری ایران ویزا نداد

دولت آمریکا برای اعضای هیأت حقوق بشری ایران که قصد حضور در یکی از نشست‌های سازمان ملل را داشتند، ویزا صادر نکرد. ایران این اقدام را محکوم کرده و آن را "مانع تعامل و همکاری" این هیأت با سازمان ملل دانسته است.
 

ایالات متحده آمریکا از صدور ویزا برای هیأت حقوق بشری ایران که قصد شرکت در نشستی در سازمان ملل متحد را داشت، خودداری کرد.
 
ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران در بیانیه‌ای که روز یکشنبه (۱۸ نوامبر / ۲۸ آبان) در سایت خبرگزاری ایرنا منتشر شده، اعلام کرده که این هیأت در نظر داشته تا با حضور در "جلسه کمیته سوم سازمان ملل، مواضع روشن جمهوری اسلامی را در مورد مسایل حقوق بشری" اعلام کند.
 
در این بیانیه آمده است: «دولت آمریکا عملا با صادر نکردن ویزای اعضای هیات خواسته است امکان حضور هیات را از بین ببرد و مانع انجام ماموریت اعضای آن در تعامل و همکاری با سازمان ملل متحد شود.»
 
ستاد حقوق بشر این اقدام دولت آمریکا را "غیرقانونی و برخلاف تعهدات بین‌المللی" دانسته و از مقام‌های سازمان ملل درخواست کرده تا "ضرورت اجرای این تعهدات" را به آمریکا به عنوان کشور مقر این سازمان گوشزد کرده و "دولت آمریکا را از ایجاد چنین موانعی بر حذر دارند."
 

محمود احمدی‌نژاد همراه با هیاتی ۱۰۰ نفره عازم نیویورک شد، در حالی که برای ۶۰ نفر دیگر از همراهان او ویزای سفر داده نشد. این آخرین و هشتمین حضور احمدی‌نژاد در مقام رئیس‌جمهوری اسلامی در مجمع عمومی سازمان ملل است.
 
به گزارش خبرگزاری رویترز، سفارت سوئیس در تهران، حافظ منافع آمریکا در ایران، تا کنون در این زمینه اظهار نظری نکرده است. یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه آمریکا نیز در پیگیری‌های این خبرگزاری از ارائه نظر در مورد خدمات ویزا خودداری کرده است.
 
طبق پیمان ۱۹۴۷ کشور آمریکا به عنوان میزبان سازمان ملل متحد، فارغ از اختلافات خود با کشورها، موظف است تا برای اعضای هیأت‌های نمایندگی کشورهای عضو سازمان ملل ویزای ورود به آمریکا را صادر کند.
 
با این حال تا کنون ایالات متحده چندین بار از سفر مقام‌های ایرانی برای شرکت در نشست‌های سازمان ملل خودداری کرده است. آخرین نمونه آن عدم صدور ویزا برای ۲۰ نفر از اعضای هیأت همراه محمود احمدی‌نژاد از جمله "دو وزیر" برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در ماه سپتامبر سال جاری بود.
 
در آن زمان یکی از مقام‌های رسمی آمریکا که نامش فاش نشد، به خبرگزاری رویترز در همین زمینه گفته بود: «صدور ویزا برای مقام‌های کشورها با هدف شرکت در نشست‌های سازمان ملل منطبق بر تمامی قوانین و پروسه‌های قانونی ایالات متحده و همچنین توافق‌نامه‌های سازمان ملل است. با این حال پرونده‌های ویزا محرمانه هستند.»
 
در سال ۲۰۰۹ و در زمان سرکوب‌های تظاهرات‌اعتراضی پس از انتخابات ریاست‌جمهوری، ایران اعلام کرد که آمریکا به هیأتی از این کشور به سرپرستی معاون اول محمود احمدی‌نژاد اجازه ورود به خاک آن کشور را نداد.
 
مقام‌های ایرانی در آن زمان گفته بودند که این هیأت قصد حضور در نشست سازمان ملل در مورد بحران مالی در جهان را داشته است.

+137
رأی دهید
-16

asya123456 - شهرضا - ایران
دم usa گرم
دوشنبه 29 آبان 1391 - 11:41
sohrabsun - تهران - ایران
آمریکا همه اش از دموکراسی حرف می زند ولی در پشت ضد ان عمل می کند و این یعنی خیانت
دوشنبه 29 آبان 1391 - 11:50
pars_iran - دوسلدرف - آلمان
دمشون کلی‌ گرم . به این جنایت کاران جمهوری اسـ... نباید اجازه داد که راجب حقوق بشر حرف بزنن . در ضمن این ساندیس خور‌ها اینجا چی‌ میخوان ؟؟؟؟؟
دوشنبه 29 آبان 1391 - 14:50
abonoon - لندن - انگلستان
وقتی‌ از دشمنت دور باشی‌ از دسیسه‌های که برایت طرح شده بی‌خبر خواهی‌ ماند،آخوندا فقط برای مردمشون رستم تشریف دارن ،...
دوشنبه 29 آبان 1391 - 16:26
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
چرا آمریکا باید به یکسری لاشخورهای رژیم فاشیستی ملاها اجازه سفر بدهد که بروند آنجا با پول مردم ایران حال بکنند؟ رژیمی که حقوق بشر برایش اصلاً معنی ندارد و هر روز حقوق میلیونها ایرانی را پایمال میکند. درب زندانهای خودش را حتی بر روی رئیس جمهورش میبندد و اجازه بازدید نمی دهد. سران رژیمی که بوئی از انسانیت نبردند و یک وبلاگر مظلوم مثل شهید ستار بهشتی را با شکنجه و اعمال غیر انسانی کشتند و حقوقدانانی مثل خانم شجاع نسرین ستوده را به زندان کردند و حتی اجازه ملاقات بچه هایش را با او نمی دهند. این چه انتظار ابلهانه ای است که مزدوران رژیم فاشیستی ملاها دارند که به نمایندگان رژیم شکنجه گر قاتل اجازه سفر به کشورهای حامی حقوق بشر را بدهند؟ وقاحت و بیشرمی و پستی یکسری ساندیسخورها دیگر حد ندارد و با برخی کامنتهاشان حال هر انسان معتقد به حقوق بشر را بهم میزنند. لعنت بر هر چی مزدور رژیم ملاها!
دوشنبه 29 آبان 1391 - 16:53
بت شکن - مونترال - کانادا
"طبق پیمان ۱۹۴۷ کشور آمریکا به عنوان میزبان سازمان ملل متحد، فارغ از اختلافات خود با کشورها، موظف است تا برای اعضای هیأت‌های نمایندگی کشورهای عضو سازمان ملل ویزای ورود به آمریکا را صادر کند". ایران هم بر طبق توافق کنوانسیون ژنو موظف به رعایت حقوق شهروندی زندانیان و شهروندان و همچنین اجرای لوایح قانون اساسی‌ میباشد! که الحمدالله آنقدر همش به طور تام و کامل عملی‌ میباشد که نیازی به به دادن ویزا به احمد شهید نیست!!
دوشنبه 29 آبان 1391 - 17:37
sascha - سن هوزه - امريكا
آی‌ دلم حل اومد اول صبحی‌ آخه ایران چه به حقوقی بشر ،،،، بالاخره یه جایی‌ کش اومدن وای دلم خنک شده حسابی‌
دوشنبه 29 آبان 1391 - 18:02
sascha - سن هوزه - امريكا
آی‌ دلم حل اومد اول صبحی‌ آخه ایران چه به حقوقی بشر ،،،، بالاخره یه جایی‌ کش اومدن وای دلم خنک شده حسابی‌
دوشنبه 29 آبان 1391 - 18:02
kobalt - تهران - ایران
انواع هیئت هارو ما داریم یکی از یکی بی خاصیت تر وبی معنی تر ازهمه هم مسخره تر همین هیئت حقوق بشره کلا این هیئت ها فقط بدرد چر یدن و چرخیدن یه عده از خودیها میخوره وگرنه خیار چنبر خاصیتش بیشتر از این هیئت هاست.
دوشنبه 29 آبان 1391 - 16:59
دل سوخته - اریزونا - امریکا
دست شون درد نکنه واقعا کار عالی انجام دادن که اعتنای سگ هم به اینا نداشتن و کاری که کردن کمک به ملت ایران هست ( چون اگه این هیات ویزا میگرفت فقط کلی هزینه این سفر می شد )
دوشنبه 29 آبان 1391 - 19:12
ehsanusa - تهران - ایران
بهترین کار همین است. میتونن استناد کنند به شزایط اضطراری بعد از 11 سپتامبر 2001. اینها همشون منبع تروریسم هستند. رژیم اسلامی ایران برای تمام جهان خطرناک است. هر چه زودتر از بین برود، برای آسایش و امنیت دنیا بهتر است!!! ما گفتیم !!!
دوشنبه 29 آبان 1391 - 20:27
pariha - كويت - كويت
چه عجب همیشه که مصلحت سیاسی اش مهمتر از مردم ایران بود فقط شعار میدادند اینهمه جوانان رو تو زندانها کشتند تازه یادشون اومد ولی بازم خوبه
دوشنبه 29 آبان 1391 - 21:39
shadan shirin sokhan - هایدلبرگ - آلمان
(@)-- آدم بمیره ؛ ولی‌ اینجوری کنف نشه !!!،،، چقدر این رژیم کثیف آخوندی در دنیا منفور شده است که هیچ کسی‌ یا هیچ کشوری اینها را آدم حساب نمیکند !!،، توف بروی این نکبت‌های اسلامی که وجهه و آبروی ایرانیان را هم در دنیا از بین بردند !!،، در طول تاریخ هیچ زمانی ایران و ایرانی تا به این حد تنزل نکرده بود !!،، آخوندهای ریقو و سپشو آبرو و حیثیت ایرانیان را در دنیا بردند !،، آیا براستی لیاقت و شخصیت ایرانیان این نوع حکومت بود ؟؟!!
‌سه شنبه 30 آبان 1391 - 09:26
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.