درخواست بان کی مون برای آتش بس در غزه

در جریان حمله اسرائیل به یک ساختمان مسکونی در غزه تمامی اعضای یک خانواده از جمله چهار فرزند خردسال آنها کشته شدند

با شروع ششمین روز از حملات اسرائیل به غزه، بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد خواستار آتش بس فوری شده است.

بان کی مون گفت او درحال سفر به قاهره برای پیوستن به مذاکرات برای ترغیب دو طرف به آتش بس است.
یکشنبه خونین ترین روز عملیات اسرائیل در غزه بود و این کشور گفت که خانه های پیکارجویان حماس را هدف می گیرد.

بیش از ۷۰ فلسطینی و سه اسرائیل در شش روز درگیری ها کشته شده اند. اسرائیل غزه را از دریا و هوا هدف می گیرد و در مقابل پیکارجویان حماس به سوی اسرائیل راکت شلیک می کنند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه گفت که او آماده گسترش این عملیات است که پس از دستور بسیج ۷۵ هزار نیروی ذخیره ارتش بود.

محمد مرسی رئیس جمهوری مصر گفته است که حمله زمینی دارای "تبعات جدی" خواهد بود و افزوده که مصر و "جهان آزاد هرگز این چنین وضعی را نخواهند پذیرفت."

اتحادیه عرب که روز یکشنبه نشستی اضطراری در قاهره داشت، درحال اعزام هیاتی از وزرای خارجه به غزه در روز سه شنبه است.

انتظار می رود نبیل عربی، دبیر کل اتحادیه عرب، ریاست این هیات را که متشکل از تعدادی از وزرای خارجه اتحادیه عرب خواهد بود، برعهده داشته باشد.

هدف گرفته شدن خانه اشتباهی؟

درحالی که تلاش ها تحت هدایت مصر برای آتش بس ادامه داشت و حتی یک مقام اسرائیلی برای گفتگوها به قاهره رفت، آمار کشته ها درحال افزایش بوده است.

بمباران غزه در نخستین ساعات دوشنبه ادامه یافت و یک انفجار یکی از مقرهای پلیس حماس را تخریب کرد.

بنابه گزارش ها حداقل ۲۶ نفر ساکن غزه در روز یکشنبه کشته شدند که به گفته مقام های بهداشتی فلسطینی در میان آنها ۱۴ زن و کودک بودند.

حمله به خانه محمد دلعو مامور پلیس وابسته به حماس باعث مرگ حداقل ۱۰ نفر از جمله حداقل نه عضو خانواده او شد.

شاخه نظامی حماس بعدا در بیانیه ای نوشت: "قتل عام خانواده دلعو بدون مجازات نخواهد ماند."

آقای بان گفت که او عمیقا از مرگ اعضای خانواده دلعو و سایر فلسطینی ها متاسف است و نسبت به ادامه راکت پرانی از غزه علیه شهرهای اسرائیلی ابراز نگرانی کرد.

او در بیانیه ای که ساعات دیر وقت یکشنبه منتشر شد نوشت: "این روند باید متوقف شود. من قویا طرف ها را ترغیب می کنم با همه تلاش ها تحت هدایت مصر برای دستیابی فوری به آتش بس همکاری کنند."


اسرائیل می گوید یکشنبه 41 شی پرتابی پیکارجویان را با سیستم "گنبد آهنین" متوقف کرد

یوآو مردخای سخنگوی ارشد ارتش اسرئیل به "تلویزیون کانال دو" گفت که هدف حمله "یحیی ربیه" سرپرست یک واحد راکت پرانی حماس بوده اما باعث "کشته شدن غیرنظامیان" شده است.

مقام های وزارت دفاع اسرائیل به روزنامه هاآرتص گفتند که موشک به خاطر "خطای فنی" به اشتباه به خانه همسایه برخورد کرد.

ارتش اسرائیل می گوید که روز یکشنبه ۱۰۵ "موشک" پرتابی از غزه به اسرائیل اصابت کرد و ۴۱ عدد دیگر توسط سیستم دفاعی "گنبد آهنین" متوقف شد که از جمله یکی بر فراز تل آویو بود.

خبرنگاران بی بی سی در غزه می گویند که هفت خانه متعلق به مقام های حماس در روز یکشنبه هدف حملات اسرائیل قرار گرفت.

سازمان خدمات آمبولانس اسرائیل گزارش داد که دو نفر جراحات جدی برداشته اند و جراحات ده نفر دیگر متوسط یا سطحی بوده است.

در شهر غزه هم دو ساختمان رسانه ها هدف اصابت قرار گرفت که هشت خبرنگار فلسطینی در آن زخمی شدند. پزشکان مجبور به قطع پای یکی از این خبرنگاران شده اند.

تلویزیون القدس حماس و همچنین دفاتر "اسکای نیوز" و "آی تی ان" در یکی از این ساختمان ها بود.

ارتش اسرائیل به بی بی سی گفته است که آنها از وجود خبرنگاران خارجی در دست کم یکی از دو ساختمانی که امروز هدف بمباران نیروهای آن کشور قرار گرفت، باخبر بودند.

اما ارتش اسرائیل در عین حال افزوده که هدف از این حملات آنتنی بوده که بر فراز این ساختمان ها قرار داشته و به گفته آنها مورد استفاده حماس بوده است.

سازمان بهداشت جهانی می گوید که بیمارستان ها در غزه اکنون تحت فشارند و از کمبود تدارکات رنج می برند.

مقام های فلسطینی می گویند که هنوز شماری از مردم زیر آوار مفقود هستند و شمار زخمی ها از روز چهارشنبه به ۶۶۰ نفر رسیده است.

موسسه "نجات کودکان" هم گفت که خانواده های غزه از کمبود آب و آذوقه رنج می برند و اکثر آنها در خانه ها به دام افتاده اند و روزانه برای بیش از ۱۸ ساعت برق نداشته اند.

تلاش برای مذاکرات آتش بس

در همین حال تلاش‌ها برای انجام مذاکراتی به منظور برقراری آتش بس بین اسرائیل و فلسطینیان در غزه در جریان بوده است.

گزارش‌ها حاکی از ورود هیاتی اسرائیلی به منظور مذاکره به قاهره است، اما هویت این اعضای این هیات اعلام نشده است.

در همین حال مقامات حماس در قاهره ضمن پذیرش میانجیگری مصر برای حل این بحران گفته‌اند که باید به آنها تضمین داده شود که اسرائیل به خشونت ها پایان خواهد داد.

پیشتر آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه اسرائیل گفته بود: "شرط اول و شرط لازم برقراری هر گونه آتش بسی این است که هرگونه راکت پراکنی از سوی غزه متوقف شود."

براساس گزارش های دریافتی نبیل شعث، از مشاوران محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، هم در راستای تلاش های انجام شده برای برقراری آتش بس درراه غزه است.


بنیامین نتانیاهو گفته است نیروهای اسرائیلی در حال تدارک برای وسعت دادن به عملیات خود هستند


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل هم امروز (یکشنبه ۱۸ نوامبر) در جریان نشست کابینه آن کشور گفت که اسرائیل در حال آماده‌سازی نیروهایش برای گسترش عملیات علیه پیکارجویان حماس در غزه است.

آقای نتانیاهو ضمن اشاره به این که حماس، و سازمان های تروریستی هزینه سنگینی را می‌پردازند گفت: "نیروهای دفاعی اسرائیل در حال آماده شدن برای وسعت دادن به عملیات خود هستند."

نخست وزیر اسرائیل به جزئیات بیشتر و احتمال انجام عملیات زمینی اشاره‌ای نکرد.

آقای نتانیاهو این سخنان را در حالی بیان کرده که حملات هوایی علیه اهدافی در غزه برای پنجمین روز متوالی ادامه دارد.

براساس گزارش های دریافتی، اسرائیل موقتا اجازه عبور چند کامیون حامل تجهیزات پزشکی به غزه را داده است.

+44
رأی دهید
-11

delmorde - یوتوبوری - سوئد
من نمی فهمم این مسلمانان چه فکر می کنند. بابا امروزه ان کسی پیروز است که تجهیزات پیشرفته دارد وگرنه نه پیغمبر نه حتی خدا کاری از دستشان ساخته نیست این واقعیت را بخواهی نخواهی باید بپذیرند. این ملت عرب حماس بهتره مانند دیگر کشورهای همزبان و هم کیششان مثل عربستان، اردن، عراق و مصر که قوریترن انهاست بدانند درمقابل اسراییل عددی نیستند و سر را پایین انداخته زندگی شان را کنند. ملایان ما هم که احمق ترینند و جانی ترین فقط برای مردم خودشان بخود بیان و سربسر اسراییل دیوانه نگذارند وگرنه اگر رگ یهودی گریشان بالا زند به عالم و ادم رحم نخوهند کرد هیتلر از همه بهتر اینها را میشناخت. درجنگ بسیار وحشیانه عمل می کنند..
دوشنبه 29 آبان 1391 - 11:06
morid - بوشهر - ایران
همانطور که پیشبینی میشد تمام حساب و کتابهای صهیونیستها به هم ریخت و با ورود موشکهای غیبی پر قدرت(فشفشه-بقول میکرو نوکرهای نگون بخت) ابهت ساختگیشان فرو ریخت و ملتمسانه تقاضای آتش بس(خریت بس) از رزمندگان فلسطین کردند.تونی بلر سراسیمه وارد تلاویو شد تا به اونا دلداری بدهد.او خوب میداند این مهاجرین اروپایی آنقدر خوشگذرانند و نمیتونند ذره ای سختی را تحمل کنند چه برسد که بر سرشان موشک ببارد.یهو دیدی همه اشان آماده مهاجرت معکوس به اروپای بحران زده شدند ،اونوقت خر بیارو باقالی بار کن.صهیونیستها فقط در پناه اسلحه های مدرن غرب میجنگیدند وشرطشان این است که طرف مقابل حتما خلع سلاح باشد.دوم اینکه دزدانه افراد را ترور کنند.شکست سوم اونها بیاری خدا دارد اتفاق میافتد.
دوشنبه 29 آبان 1391 - 19:08
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.