برگزاری نشست گفت و گوی ملی سوریه در تهران

وزیر خارجه ایران گفت شورشیان سوریه باید به یک گفتگوی ملی فراگیر بپیوندند که شامل نمایندگان همه گروههای مذهبی و قومی سوریه باشد

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران، در نشست گفت و گوی ملی سوریه در تهران از ارسال علنی سلاح های سنگین به شورشیان سوریه به عنوان رویه‌ای خطرناک یاد کرد و گفت کشتار نسبتی با انقلاب ندارد.

آقای صالحی گفت: "برخی از طرفهای درگیر در بحران سوریه با فشار خارجی هر گونه مذاکره با حکومت را برای حل مشکلات رد می‌کنند و عملا به ترویج خشونت می‌پردازند."
او گفت شورشیان سوریه باید به یک گفتگوی ملی فراگیر بپیوندند که شامل نمایندگان همه گروههای مذهبی و قومی سوریه باشد.

وزیر خارجه ایران مسلح کردن شورشیان سوریه را مخالف حقوق بین الملل و دخالت در امور داخلی سوریه عنوان کرد و گفت اقدام به تسلیح مخالفان دولت" می‌تواند رویه خطرناکی در روابط بین الملل" به وجود آورد.

پیام روسیه

سفیر روسیه در تهران پیام سرگئی لاورف، وزیر امور خارجه روسیه، به نشست گفت و گوی ملی سوریه در تهران را قرائت کرد.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، خبرگزاری رسمی دولت ایران، آقای لاورف گفته است که روسیه در قبال تحولات سوریه مواضع یکسانی با ایران دارد.

وزیر خارجه روسیه گفت دولت روسیه معتقد است گفت و گو ها میان مخالفان و دولت سوریه بدون دخالت خارجی و از طریق راه حل سیاسی می‌تواند پایان بخش بحران کنونی سوریه باشد.

آقای لاورف گفت مسلح کردن شورشیان اوضاع را وخیم‌تر کرده و اکنون القاعده و گروههای افراطی دیگر که به تجهیزات نظامی زیادی دست یافته اند، به دنبال آن هستند که از طریق اقدام نظامی حکومت سوریه را در دست گیرند.

انتخابات آزاد

ابراهیم جعفری، نخست وزیر پیشین عراق، گفت شرایط باید برای برگزاری انتخابات آزاد در سوریه فراهم شود.

آقای جعفری گفت اوضاع سوریه با شرایط انقلاب در تونس، مصر و لیبی تفاوت دارد و مردم سوریه باید خود و بدون دخالت کشورهای بیگانه نوع دولت خود را انتخاب کنند.

او از تبدیل شدن سوریه به صحنه جنگی که تنها منتفع آن تاجران اسلحه هستند ابراز نگرانی کرد و از دولت سوریه خواست که با ترویج اصلاحات سیاسی شرایط را برای انتخابات آزاد و دموکراسی محیا کند.

یو هون یانگ، سفیر چین در تهران نیز از لزوم آتش بس در سوریه سخن گفت.

او خواستار ادامه ارسال کمکهای انسان دوستانه به سوریه و کمک به پناهجویان خارج از مرزهای آن کشور شد.

او بر اجرا شدن برنامه شش ماده ای کوفی عنان و توجه به تلاشهای اخضر ابراهیمی، نماینده فعلی سازمان ملل متحد در امور سوریه، تاکید کرد.

تجاوز به غزه

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران در نشست گفت و گوی ملی سوریه همچنین از حمله ارتش اسرائیل به فلسطینیان به تندی انتقاد کرد.

او گفت: "امروز در شرایطی گرد هم آمدیم که رژیم صهیونیستی تجاوزهای آشکار علیه فلسطین و غزه انجام می‌دهد و نسبت به موازین و مقررات بین المللی به ویژه حقوق بشر بی‌توجه است."

آقای صالحی گفت این رویکردهای اسرائیل نتیجه عدم توجه و برخورد نکردن جامعه جهانی با اقدامات جنگی آن حکومت در گذشته است.

او در آغاز جلسه و پیش از سخنرانی خود خواستار یک دقیقه سکوت شرکت کنندگان در نشست به احترام قربانیان خشونت در سوریه و همچنین قربانیان حمله های اسرائیل به شهروندان فلسطینی در غزه شد.

+31
رأی دهید
-61

kurosh_alman - فرانکفورت - آلمان
آقا شما خفه شید و حرف از حقوق بشر نزنید جنایتکاران ملعون... حکومت نکبتا اسلامی خودش اصلاح و تجهیزات به رژیم جنایتکار جهت کشتار مردم بیگناه عرضه کرد بس ز‌ر ز‌ر نکن بزرگترین ضربه را خدا را شکر با از دست دادن بشار اسد خوردید منتظر رفتن خودتون باشید حالا وقت نزدیک است. مرگ بر جمهوری اسلامی کثیف آخوندی و همه طرفداران وطن فروش آن رژیم خونخوار..
یکشنبه 28 آبان 1391 - 17:53
Negah* - فرانکفورت - المان
باز یه مشت از خر وخرسهاى منطقه را دعوت کنید وآخر سر طبق معمول هیچ غلطى نکنید این مشکل مردم سوریه است با رهبرشان اسد ومیگویند اسد قاتل 40 هزار نفر ومیلیونها آواره است وباید محاکمه شود به شما چه ربطى داره ,مشکلات ملت بیچاره خودتان را حل کنید خیلى بهتره .
یکشنبه 28 آبان 1391 - 17:58
perser68 - فلوریدا - امریکا
همانطور که خمینی شپشوی بو گندوی قاتل دزد نکبته کلاه بردار رمال روز اول به همه گروه‌ها وعده دادا!!!!
یکشنبه 28 آبان 1391 - 19:06
feminism - لندن - انگلستان
علی اکبر صالحی با آن پیشانی کپره بستۀ داغزده بهتره که خندق متعفنِ دهانش را برای همیشه ببندد. چطور است که معترضینِ حکومت بشار بیشرف را " شورشیان " مینامی ولی عربهای فلسطینی پاره جگرت هستند !!!!! ای ناانسانِ بی وجدان اگر ذره ای شرف و انسانیت داری به وضعیت نابسامانِ هموطنان آذری برس و سنگ عربها را به سینۀ سنگت نزن !!! چقدر اراجیف و مهملات سرهم میکنید !! تا چه حد میخواهید خود را مضحکۀ دیگران کنید !! بس است دیگر !!
یکشنبه 28 آبان 1391 - 18:29
shadan shirin sokhan - هایدلبرگ - آلمان
(@)-- سوریه را همین بی‌ شرف‌ها بدبخت کردند !، آخوندهای فتنه , منتظر باشید که بعد از بشار اسد ، نوبت شماست !،، دیکتاتورهای منطقه که ملت خودشان را سر کوب میکنند و آنها را زندان و شکنجه و سپس اعدام میکنند ، پایان عمرشان است و باید سرنگون شوند !!،،، درود بر مردم سوریه که علیه دیکتاتوری بشار اسد قیام کرده اند !، پیروزی تان قطعی است ، ما ملت ستمدیده و زجر کشیده ایران نیز باید از شما شجاعت را درس بگیریم !، پیروز باشید و توصیه ما ایرانیان به شما این است که به هیچ وجهی گول آخوندهای شیّاد و دروغگو را نخورید !
یکشنبه 28 آبان 1391 - 21:13
1k adame sadegh - تورنتو - کانادا
بابا شما چقدر پرو تشریف دارید کنفرانس قبلی‌ قهوأی شدید بس نبود باز هم ایندفعه قهوای تر شدید.
دوشنبه 29 آبان 1391 - 02:32
yasamangoleziba - تهران - ایران
اونوقت تهران این وسط چی‌ کاره هستش که می‌خواد نشست بذاره، هر چی‌ توی سوریه مردم بیگناه کشته می‌شند آتیشش زیر سر این حکومت کثیف تهران هستش
دوشنبه 29 آبان 1391 - 04:06
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.