حادثه ریلی مرگبار در مصر: ۴۹ کودک کشته شدند

در برخورد یک قطار و اتوبوس در مرکز مصر، ۴۹ کودک کشته شده‌اند. این سانحه مایه اعتراض والدین کودکانی قربانی و صد ها نفر دیگر از شهروندان مصری شده است.
 

بر اساس گزارش آسوشییتدپرس، این اتوبوس حامل تعدادی از کودکان یک مهدکودک بود که هنگام عبور از ریل راه‌آهن، قطار با آن برخورد کرده است.
 

این حادثه در نزدیکی روستای مندره در استان مرکزی اسیوط مصر در حدود ۳۵۰ کیلومتری جنوب قاهره پایتخت مصر رخ داده است.
 
 
 
یکی از شاهدان گفته است که قطار پس از برخورد با اتوبوس، آن را حدود یک کیلومتر روی ریل کشیده است.
 

از صحنه این سانحه گزارش شده است که کتاب و دفترها، کیف‌ها، و جوراب‌های کودکان قربانی روی ریل قطار و اطراف اتوبوس درهم‌کوبیده‌شده و خون‌آلود پخش شده‌اند و والدین این کودکان در حالی که دنبال نشانه‌هایی از فرزندان خود می‌گردند، ناله و مویه می‌کنند.
 

یکی از گزارشگران آسوشییتدپرس که در صحنه بوده است، گفته است خیلی از بقایای این کودکان،‌ قابل‌شناسایی نیست.
 

اهالی اسیوط اعتراض کرده‌اند که در این منطقه آمبولانس به تعداد کافی وجود نداشته که برای رسیدگی سریع به مصدومان حادثه آماده باشند و خود آمبولانس‌ها هم خراب بوده‌اند و باید به آنها رسیدگی می‌شده است.
 

بر اساس گزارش‌ها در روستای مندره، خانواده‌های کودکان کشته‌شده و افراد محلی در اطراف ریل جمع شده بودند و شعار «مرگ بر مرسی» داده‌اند.
 

شیخ محمد حسن، یکی از روستاییان، در این باره به خبرنگار آسوشییتدپرس گفته است که دولت مصر باید به جای تمرکز بر خشونت در غزه، توجه بیشتری به مشکلات داخلی‌اش کند. او گفته است: خون مردم در اسیوط مهم‌تر از غزه است.
 

زنی که خود را ام‌ابراهیم و مادر سه فرزند معرفی کرده، در حال عزاداری برای فرزندان خود موهایش را می‌کشیده و می‌گفته است: بچه‌هایم؛ قبل از این‌که از خانه بروید، به شما غذا نداده بودم.
 

دو مسئول بیمارستانی گفته‌اند بین ۷ تا ۱۱ کودک بازمانده که خیلی از آنان دچار قطع عضو شده‌اند، از این حادثه بستری شده‌اند.

طبق گزارش‌ها، مقامات مصری که درباره این سانحه با خبرگزاری‌ها حرف زده‌اند، خواسته‌اند نام آنان ذکر نشود چون به آنان مجوز صحبت‌کردن با رسانه‌ها داده نشده است.
 

یک مقام امنیتی مصر در این باره گفته است که ظاهرا تقاطع راه‌آهن در زمانی که قطار با سرعت به سمت آن حرکت می‌کرده، بسته نبوده است.
 

آسوشییتدپرس نوشته است که شبکه حمل و نقل ریلی مصر امنیت کمی دارد و در دهه‌های گذشته، اغلب به خاطر تجهیزات بد و مدیریت ضعیف مورد انتقاد بوده است.
 

علت برخی از حوادث ریلی مصر، قدیمی‌بودن سیستم آن است که به جای استفاده از تکنولوژی جدید، مبتنی بر کار سوزن‌بانان است.
 
 
 
آسوشییتدپرس نوشته است سوانح مشابه ناشی از خطا، معمولا در دوره حکومت حسنی مبارک تلفات فراوانی بر جا می‌گذاشت. او متهم بود که در عزل و نصب مقامات ارشد، وفاداری به خود را بر صلاحیت ترجیح می‌داد.
 

همچنین فساد گسترده در دوران قدرت او به عنوان علت رسیدگی ناکافی به بخش خدمات دولت به‌خصوص در استان‌های فقیر دور از قاهره تلقی شده است.
 

به گزارش رسانه‌ها، گزارش‌های رسمی مصر می‌گوید فقط در سال ۲۰۱۰، سوانح ریلی و جاده‌ای در مصر جان بیش از ۷ هزار نفر را گرفته است.
 

بدترین سانحه ریلی مصر در فوریه سال ۲۰۰۲ (بهمن ۱۳۸۱) رخ داد که یک قطار در جنوب این کشور آتش گرفت و در جریان آن ۳۳۳ نفر کشته شدند.
 

سانحه امروز، بدترین حادثه از زمانی بوده است که محمد مرسی نخستین رئیس‌جمهور انتخاب‌شده در رقابت‌های آزاد در مصر بر سر کار آمده است.
 

خبرگزاری دولتی مصر اعلام کرده است که وزیر حمل و نقل مصر محمد المتینی در واکنش به این سانحه از سمت خد استعفا کرده است.
 

آقای مرسی نیز در یک نطق کوتاه تلویزیونی از دفتر خود گفت که از دادستان کل مصر خواسته است درباره این سانحه تحقیق کند. او گفته است: «مسئولان این حادثه تاوان آن خود را خواهند داد».
 

با این حال برخی از فعالان سیاسی که به قیام سال گذشته علیه حسنی مبارک کمک کرده بودند، اقای مرسی را متهم کرده‌اند که روال سابق در بی‌توجهی به این سوانح را دنبال می‌کند. آنان می‌گویند چنین بی‌توجهی به شهروندان، دیگر در دوران جدید مصر پذیرفته نیست.
 

یکی از این گروه‌ها، گروه ۶ آوریل، در بیانیه‌ای گفته است: رئیس‌جمهور محمد مرسی، مسئول است و باید شخصا این سانحه را پیگیری کند. او کسی است که این دولت ناتوان را بر سر کار آورده است که مصیبت‌های آن روز به روز بیشتر می‌شود.
 

در یکی از شبکه‌های رادیویی دولتی مصر شهروندانی که با برنامه تماس گرفته بودند و همین‌طور مجری آن، عصبانیت خود را از این سانحه ابراز کرده‌اند و خواستار نوسازی و فوری سیستم ریلی مصر شده‌اند. مثل دیگر کارمندان دولت مصر، کارمندان وزارت حمل و نقل هم از حقوق کم و شرایط بد کاری شکایت می‌کنند.
 

اوایل این هفته کارگران مترو برای اعتراض به شرایط کاری خود، امکانات کم و مدیریت ضعیف  اعتصاب کرده بودند.
 

یک هفته پیش از سانحه قطاری امروز، دو قطار در یک استان جنوبی دیگر مصر با یکدیگر تصادف کردند و چهار نفر کشته شدند.

+23
رأی دهید
-133

perfectman - ماستریخت - هلند
تازه این اتفاقات از اولین نشانه های حکومت اسلامی است. زمان مبارک از این خبرها نبود!
شنبه 27 آبان 1391 - 23:39
ramtin.p - دورتموند - المان
که چی‌؟ بچه می‌شه برا خانواده‌های داغ دیده ؟بابا این اخوان خواب‌های بعدی برا سرزمین فرعون کشیدن ..
یکشنبه 28 آبان 1391 - 00:13
daniall - نانت - فرانسه
احتمالا از این به بعد سقوط هواپیما ، تصادفات جاده ای،چپ کردن ماشینهای راهیان نور برادران اخوان المسلمین،سیل و زلزله و دعواهای خیابانی منجر به فوت ، قحطی مرغ و تخمش و داغ شدن بازار آدم پرونها رو در کشور دوست و برادر مصر شاهد خواهیم بود تازه اول راه هنوز برای فراهم کردن بستر حکومت الهی خیلی‌ کار دارن.هنوز اعدامها کمتر از استاندارد قرآن هستش و زندانها جای خالی‌ دارن و با پاس‌هاشون می‌تونند چند تا کشورو بی‌ دردسر برن.مبارک جان اینها که زنده ات رو با چوب میزدن ولی تو مطمئن باش مرده ات رو پرستش خواهند کرد.
یکشنبه 28 آبان 1391 - 02:35
jirjir - لاس وگاس - امریکا
بختتون برگشته مثل ایران 33 سال پیش تا شما باشید واسه اسلام خودتونو جر ندید تازه اول بی بندوباریه کمکم مثل ما عادت میکنید درکشور ماهم دانش اموزان راهیان نور همینطور پرپر شدند و اب از اب تکون نخورد
یکشنبه 28 آبان 1391 - 02:38
golagha - منچستر - انگلستان
یکی به من بگه چرا فقط تو کشورای مسلمان این اتفاقا می افته فکر میکنم مشکل از خودمونه
یکشنبه 28 آبان 1391 - 03:34
ali-s - تهران - ایران
perfectman چرا چرت و پرت میگی آخه چه ربطی به حکومت اسلامی داره ؟. فقط عادت کردیم دهنمو باز کنیم و .... بزنیم. پس حوادثی که توی بقیه نقاط جهان رخ میده به چه حکومتی ربط داره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟. یکم فکر کنیم بعد دهنمونو باز کنیم
یکشنبه 28 آبان 1391 - 05:26
hashamdar - تهران - ایران
هر جا که اسلام بره اونجا رو به گند میکشه منتظر از این بدتر هاش باشید متاسفانه، چه چیزتون کم بود که به این بوگندوها رای دادید،،، ؟؟؟؟از انقلاب ۵۷ ایران درس نگرفته بودید؟؟؟
یکشنبه 28 آبان 1391 - 05:33
Khodekhodeshe - انتورپ - بلژیک
ما هممون میدونستیم که مصر با ان قلاب جدیدش پا جای پای ان قلاب ایران گذاشت. و این تازه اول راه است. ٣٠ سال بعدتون دیدنی هستش.
یکشنبه 28 آبان 1391 - 06:41
پیام آقا - خارلمن - سویان
آخ آخ.. این قطاره یا زندان متحرک؟ فکر نمی کردم همچین قطارائی رو تو موزه هم بشه پیدا کرد! اونوقت اون مفتی مفتخورشون می خواست بره اهرام مصر رو هم خراب کنه و توقع داشت دولت به او دینامیت هم بده!!! همون آثار و توریستهائی هم که دارن بدیدنشون میان رو هم از صدقه سری فرعون کافر دارین وگرنه جز اسلام در این سرزمین غارت شده، چیزی باقی نمونده بود!
یکشنبه 28 آبان 1391 - 07:01
Mr. black - جاکرتا - اندونزی
با عرض تسلیت به خانواده‌های داغدیده از این حادثهٔ دردناک
یکشنبه 28 آبان 1391 - 10:32
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.