پاسپورت پرستو فروهر هنگام ورود به تهران توقیف شد

پرستو فروهر: هشت سال است که از برگزاری بزرگداشت برای پدر و مادرم جلوگیری می‌کنند- عکس آرشیوی است

مأموران فرودگاه تهران روز شنبه، ۲۷ آبان‌ماه، به محض ورود پرستو فروهر، فرزند داریوش و پروانه فروهر، به ایران گذرنامه وی را توقیف کردند. خانم فروهر در آستانه چهاردهمین سالگرد قتل پدر و مادرش برای برگزاری بزرگداشتی برای آنها به ایران سفر کرده است.
 
پرستو فروهر در گفت‌و‌گو با رادیوفردا ضمن تأیید خبر توقیف پاسپورت خود توضیح داد که پس از ورود به ایران، مأموران فرودگاه گذرنامه او را گرفته و برگه احضاریه‌ای را به او تحویل دادند.
 
به گفته خانم فروهر در این برگه احضاریه از او خواسته شده است تا هفتم آذرماه «به دستگاه‌های امنیتی و انتظامی» جمهوری اسلامی مراجعه کند.
 
فرزند داریوش و پروانه فروهر که ساکن آلمان است، در این‌ گفت‌و‌گو اظهار کرد که در آستانه اول آذرماه، سالگرد قتل پدر و مادرش، برای برگزاری بزرگداشتی برای آنها به ایران آمده است، اگرچه به گفته وی در هشت سال گذشته همواره مأموران امنیتی برگزاری این مراسم را ممنوع اعلام کرده‌اند.
 
داریوش فروهر، رهبر حزب ملت ایران، و همسرش، پروانه اسکندری، اول آذرماه سال ۱۳۷۷ در منزل‌شان در تهران با ضربات چاقو به قتل رسیدند و قتل آنها سرآغاز قتل شماری از روشنفکران و دگراندیشان ایرانی بود که به قتل‌های زنجیره‌ای معروف شد.
 
وزارت اطلاعات ایران در دوران محمد خاتمی در بیانیه‌ای اعلام کرد که «عناصر خودسر» در این وزارتخانه مسئول این قتل‌ها بوده‌اند.
 
پرستو فروهر ۲۵ آبان‌ماه در صفحه فیس‌بوک خود نوشت: «به سنت هرساله امسال نیز در آستانه آذرماه به ایران سفر خواهم کرد تا سالروز قتل پدرومادرم را در خانه‌شان به سر کنم٬ اگرچه در طی هشت سال گذشته برگزاری مراسم بزرگداشت بر ما بستگان آن دو عزیز ممنوع بوده است. ممنوعیتی که با حضور سنگین نیروهای انتظامی و امنیتی و تحمیل شرایط قرنطینه بر خانه پدرومادرم اعمال شده است.»
 
وی در این خصوص به رادیوفردا گفت که در هشت سال گذشته، هرسال در آستانه سالروز قتل پدر و مادرش، مأموران امنیتی با احضار او، از ممنوعیت برگزاری مراسم خبر می‌دهند و پس از آن نیز با مسدود کردن دو سر کوچه‌ای که خانه فروهرها در آن قرار دارد از ورود افراد جلوگیری کرده و در عین حال جلوی خروج بستگان نزدیک حاضر در منزل داریوش و پروانه فروهر را نیز می‌گیرند.

+39
رأی دهید
-208

juvel - اسلو - نروژ
من که نمی‌فهمم، آخه چرا برمی‌گردین تو دهنه کفتار ؟. مگه نمی‌بینید یا واقعا نمی‌دونین که این لاشخورهای آدمخوار به هیچ کس رحم نمیکنند ؟. بابا نرید ایران ، به بچهاتون رحم کنید ، نریییییییییییییییییییید.
شنبه 27 آبان 1391 - 19:19
نقی‌ الله - سیدنی - استرالیا
اگر قتل، آدم کشی‌، ترور ، تهدید، تجاوز و شکنجه را از اسلام و ممالک اسلامی بگیرید، ۵ دقیقه هم دوام نمیاره! اگه دروغ میگم، ۱ مملکت اسلامی نام ببید که با قتل و آدم کشی‌ مسلمون نشدند و به شیوه صلح آمیز اسلام عرضه شد! یا مثلا ۱ کشور مسلمون نام ببرید الان در دنیا که قتل و آدم کشی‌ مخالف در آن وجود ندارد! احکام الله بجز زورگویی چیزی نیست و قدرت الله هم فقط به شمشیرش هست!می‌گید نه، این شمشیر رو از الله بگیرید ببینید یه مورچه رو میتونه قانع کنه که به اسلام رو بیاره یا نه!
شنبه 27 آبان 1391 - 23:02
scarysoal.au - ملبورن - استرالیا
بادرود وعرض تسلیت خدمت خانواد هی فروهربانوی ایرانی, قید ایران را بزنید چون ایران دیگرمال مانیست!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
شنبه 27 آبان 1391 - 23:49
rezgar - لینشوپینگ - سوئد
گرفتن پاسپورت پرستو فروهر ار شهامت نظام جمهوری اسلامی نیست بلکه از بی غیرتی این نظام ترسو است زمانیکه مسئولین همین جمهوری اسلامی وحشت از پدر و مادر پیر و سال خورده پرستو داشتن و انها را به دست عوامل فریب خورده اشان به قتل رساندند حتما" از پرستو هم میترسن. البته رژیم ایران نمی توانند هیچ غلط دیگری علیه پرستو بکنند. چون اگر غلطی بکنند گند دولت داریشان انقدر دیگر درمیاید.
یکشنبه 28 آبان 1391 - 01:33
razmandeh - استکهلم - سوئد
با عرض تسلیت در سالروز ترور فروهرها با شنیدن این اخبار فقط می‌شه گفت که باز هم زنده باد یزید !!! که به زینب اجازه داد تا بر مزار حسین گریه کند !! زنده باد یزید !!!
یکشنبه 28 آبان 1391 - 06:12
7book - ساری - ایران
شما چه قدر ترسو هستید ؟ تا یه نفر رو تو زندان می کشنن می گید ایران دیگه مال ما نیست ؟ پس بذاریم بیشتر دزدی کنن ؟.
یکشنبه 28 آبان 1391 - 08:29
Faryade_Khamoosh - آخن - آلمان
همین آقاى فروهر نبود که در کنار خمینى گور بگور عکس داشت و به عنوان وزیر عضو اولین کابینه دولت جمهورى اسلامى بود؟ ما این نظام رو مدیون همین فروهر ها هستیم.
یکشنبه 28 آبان 1391 - 17:15
Faryade_Khamoosh - آخن - آلمان
همه اینها مخالفان سرسخت شاه بودن و با همایت از خمینى این انقلاب ننگین رو براى ملت ایران به ارمغان رسوندن و بعد از اینکه جمهورى اسلامى استوار شد تازه ادعا کردند که نمیدانستند وضعیت سیاسى ایران با آمدن آخوندى همچون خمینى و دیگر دار و دسته هاى آخوندش اینچنین شود. ببخشیدا ولى زرششششششک. هر کسى این بلا را سر مردم ایران آورد، به نهوى چوبش را خورد.
یکشنبه 28 آبان 1391 - 17:24
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.